• bild 1 / 2

    Hubble-teleskopet som kommer att bytas ut.

    Foto: NASA

  • bild 2 / 2

    Det nya James Webb-teleskopet som 2015 ska ersätta Hubble.

    Foto: NASA

Nasa byter ut Hubble

James Webb-teleskopet heter Hubbles efterföljare. Det är ett projekt som har varit under konstruktion sedan 1989 - men kom inte igång ordentligt förän 2001 när den Europeiska Rymdfartsorganisitionen (ESA) blev samarbetspartner i projektet.

Den amerikanska rymdstyrelsen Nasa ska pensionera sin gamle trotjänare, teleskopet Hubble, som sedan 1990 har bidragit med några av de viktigaste och vackraste bilderna från vårt universum.

Det har dessutom hjälpt astrofysiken med enorma mängder viktig data under åren. Men nu ska det alltså ge rum åt ett teleskop som är sex gånger större.

Hubbles efterföljare James Webb-teleskopet är namngett efter den amerikanske ämbetsmannen James Webb, som från 1961 till 1968 var chef för Nasa.

Webb var ansvarig för Apollo-programmet och var alltså den person som främst såg till att förste man på månen var amerikan - vilket gjorde honom till nationalhjälte i sitt hemland.

Det nya teleskopet kommer att vara 6,6 meter långt, och väga 6 500 kilo. Vilket gör det till Nasas största teleskop, och sex gånger så stort som föregångaren Hubble.

Dess huvudsakliga uppgift kommer vara att ta infraröda bilder för att hjälpa forskningen om universums första stjärnbildningar, och de första hundra miljoner åren av universiums cirka 13 miljarder långa historia.

För att kunna optimalt använda sin utrustning, och kunna ta användbara bilder och data måste teleskopet ligga i en omloppsbana runt solen på cirka 1,5 miljoner kilometers avstånd från jorden.

Reparationer omöjliga

Detta enorma avstånd gör att reparationer kommer att vara omöjliga när teleskopet väl har blivit uppskjutet - flera års rigorösa tester och forskning har därför genomförts innan uppskjut.

James Webb-teleskopet kommer att skjutas upp år 2015 från det Europeiska Rymdcentret i franska Guyana i Sydamerika. Resan kommer att ta cirka tre månader.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-1

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Närmaste stjärna ligger 4 ljusår från solen och heter Sirius. Sirius är planetlös. Näst närmaste stjärna ligger 40 ljusår bort. Den är faktiskt också planetlös. Alla de tjugo närmaste stjärnorna närmast solen är planetlösa. Skulle vi färdas till en eventuell planet runt den stjärnan behövde vi färdas med ljusets hastighet, vilket inte går. Om vi var 5 när vi åkte skulle vi var 85 när vi kom tillbaks. Det är inte värt det. Förbättra livet på jorden istället, européer. Betala skadestånd till alla "fiender" ni krossat i stället.

    tisdag 24/1 av Konny V Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!