-
bild 1 / 2Sonys VD Kazuo Hirai är på krigsstigen.
Foto: Scanpix
-
bild 2 / 2George "GeoHot" Hotz har ingenting med saken att göra. Även om han kan ha varit en utlösande faktor.
Foto: Scanpix
Hittelön för Sony-hackare?
Som känt blev Sony hackade för en tid sedan. Deras nätverk PSN ligger fortfarande nere. Nu vill Sony ha fast hackarna.
GeoHot-situationen
George "GeoHot Hotz är en 21-årig man från USA, känd för att jailbreakat Iphones och nu senast - sitt Ps3.
Hotz hackade sitt Ps3 och dokumenterade sitt arbete på sin blogg. Han är den första personen som lyckats hacka ett Ps3, han lyckades göra sig själv till administratör över processorerna i konsolen - vilket tillät honom att köra olika operativsystem, program och emulationer på konsollen.
Programvaran han skrev släppte han senare till allmänheten på hans blogg.
Som följd på hans hack blev han stämd av Sony, vilka krävde Ip-adresser från alla som besökt hans sida. PayPal är en av de sidorna som gick med på Sonys krav och lämnade ut Ip-adresser. Vilket ledde till att Anonymous hackade dem.
Sony och Hotz löste tillslut stämningen utanför rätten, med kravet att Hotz aldrig skulle försöka hacka en Sony-produkt igen.
Hotz har nekat all inblandning i hacker-attacken mot Sony i slutet av april med anledningen; "Att hitta och ytnyttja säkerhetsfel i dina egna enheter och konsoller är coolt. Att hacka någon annans server och stjäla hela databaser av användarinfo är inte coolt."
Sedan Sonys nätverk PSN blev hackat i slutet av april har misstankarna om vilka som gjorde det haglat. Alla från hackernätverket Anonymous, till ungdomar i Östeuropa har varit misstänkta. Några konkreta anklagelser har dock ännu inte gjorts.
Anonymous har däremot erkänt att de gjort en DDoS-attack på Sony som en hämnd för åtalet mot George “GeoHot” Hotz - hackaren som hackade sitt Ps3. De har dock inte tagit på sig ansvaret för att ha stulit någon information.
FBI stödjer eventuell hittelön.
Sony börjar bli desperata och vill fånga de som gjorde stölden. Interna diskussioner är i verk för att fatta beslut - Sony vill ge ut en hittelön för tips som kan leda till ett gripande.
Några konkreta beslut angående hittelön är ännu inte tagna, men Sony har varit i kontakt med FBI och andra berörda myndigheter runt om i världen. Skulle en hittelön utlysas kommer Sony att ha deras fulla stöd och samarbete, rapporterar Digital Trends.
Någon siffra på en eventuell hittelön är ännu inte satt, men rykten gör gällande att det kommer att handla om en avsevärd summa pengar.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
nej det var jag kan jag få min hittelön nu XD
11/6 2011 av robba Anmäl Svara -
Det var jag
12/5 2011 av Ellie Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Sony och Playstation hackat
Playstation Network (PSN) - onlineaffären och samlingspunkten för spelare runt om i världen har blivit hackad. -
Hackare ollar Liseberg
Besökare på Lisebergs facebooksida har fått se snoppbilder under torsdagskvällen. -
Tea Party: Cyberkrigarna i Anonymous attackerar oss
Den amerikanska Tea Party-rörelsen står under attack på nätet. Och republikanernas högerfalang hävdar att det är hackti... -
Unga gripna för cyberkrig
Fem unga män har gripits av brittisk polis - misstänkta för cyberattackerna mot företag och myndigheter som motarbetat ...
Besökarnas kommentarer
- Fett nice. Star Trek here we come. Tekniken du önskar fanns
- Hah Tekniken du önskar fanns
- inget armborst...... snarare slangbella Hur man bygger ett hemmagjort armborst
- Vad i......har dom laptoppar i afrika?!? :-O Hysterisk pastor informerar om homosexualitet
- DEEPAAAH!! Hysterisk pastor informerar om homosexualitet
- Närmaste stjärna ligger 4 ljusår från solen och heter Sirius. Sirius är planetlös. Näst närmaste stjärna ligger 40 ljusår bort. Den är faktiskt också planetlös. Alla de tjugo närmaste stjärnorna närmast solen är planetlösa. Skulle vi färdas till en eventuell planet runt den stjärnan behövde vi färdas med ljusets hastighet, vilket inte går. Om vi var 5 när vi åkte skulle vi var 85 när vi kom tillbaks. Det är inte värt det. Förbättra livet på jorden istället, européer. Betala skadestånd till alla "fiender" ni krossat i stället. Nasa byter ut Hubble
- Grymma videoglasögon, har haft dem snart 3månader. Jag köpte motocross versionen som jag nu tänkte bygga om med ett skidglas och filma lite skön skoteråkning.Ser att de nu fått en svensk importör på www.liquidimage.se. Filma dig själv i backen
- peach mango helt ok den oxå, och man får sån energi att man knappt vill sluta träna. =) Drycken som sägs öka din förbränning
- lemon lime är riktig god =) Drycken som sägs öka din förbränning
-
nej det var jag kan jag få min hittelön nu XD
Hittelön för Sony-hackare? - jag är kräftan Astrologi for dummies
- :o
- cool bild Gamla minnen klarnar med hjälp av ny enzymmedicin
- smartpfonben skall nog nämnas meds Tekniken du önskar fanns
- Fast vem kom på hjulet? Och när? Känns lite out of date. Och dynamit är ju inte riktigt en teknisk uppfinning.. Tekniken du önskar fanns
- Typiskt dem, börjar med att de skaffar facebook sen ska de gå och radera alla andras. HYFS! Rysk roulette på Facebook - torska och du är död
- Hört att de finns överallt... Rysk roulette på Facebook - torska och du är död
- På tal om ryssar .... Rysk roulette på Facebook - torska och du är död
- Det var jag Hittelön för Sony-hackare?
- jag tycker nog att hjulet och dynamiten förtjänar lite plats på listan över uppfinningar som ändrade oss. =] Tekniken du önskar fanns
- vilken äcklig farbror Polisen buggade spel - fångade mördare
- Gates är väll inte längre VD för microsoft? Bill Gates köper Skype - Svenska grundarna drar in miljarder
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!