Ak Bars Kazan – AIK period 2

AIK lyfte upp spelet enormt i andra perioden. Kazan åkte på två utvisningar som mycket väl kunde ha renderat i mål om det inte var för Galimov i målet. Han tokspelade tydligen och gjorde helt omöjliga räddningar.

****

En benparad på Becks skott i PP. Engblom sköt rätt i masken på Galimov och Bång var så när att kvittera redan från start.

****
AIK dominerade helt i början av den 2:a perioden. Bara att hoppas att dom orkar hela vägen nu.

****

Blomdahl drog på sig en utvisning i slutet av perioden så Kazan startar med PP i 28 sek.

****

Tydligen så rapporteras det olika både när det gäller utvisningar och sekunder. En slashing blir en hakning på SM-liigas sida medan min rapportör säger något helt annat. Tiden stämmer inte heller korrekt, men vad gör väl det så länge vi endast ligger under med 1-0 mot Kazan.

****

Detta måste förresten vara en dröm för Heino. Stå mot sitt favoritlag, kan det bli bättre. Nu stänger han igen helt får man hoppas.

****

Skotten i 2:a perioden 8-8.

Permalänk | Kommentering avstängd

15:22 @ 04 September, 2010

Comments are closed.

  • Facebook
  • Twitterflöde
  • Senaste inläggen
  • Senaste kommentarer
  • Kategorier
  • AIK-Bloggar