Det har varit en omtumlande helg. Jag har, som alla andra, följt händelseutvecklingen i Norge. Terrorn är så ohyggligt att det är svårt att greppa och förstå allt som hänt.
Förutom alla tankar som gått till de som drabbats av bombdådet i Oslo och massakern på Utøya har jag främst tänkt på bambu.
Det kanske låter lite märkligt, men bambu har en fantastisk egenskap som människor som väljer våld saknar. Bambu är rak och stark, men samtidigt smidig och böjlig så att den inte bryts.
Jag har starka åsikter om det mesta. Jag har valt att tillbringa stora delar av min vakna tid med att arbeta för den politik jag tror på. Det är en stor personlig investering. Jag står rak och stark för det jag tror på.
Men lika viktigt som det är att stå upp för det man tror på, lika viktigt är det att veta när man ska böja sig. Jag må ha starka åsikter, men det finns en sak som jag alltid kommer att böja mig för. Det demokratiska systemet.
Jag må tycka att de politiska åsikter just jag arbetar för är det bästa sedan skivat smör, men det ger mig inte rätt att göra mig till domare och bödel över dem som inte håller med mig. Vårt demokratiska system är inte perfekt, men det är sannerligen inte så trasigt att våld är en lösning på något. Våld är alltid ett gigantiskt nederlag både för den enskilde och för samhället i stort. Vi får aldrig bli så rigida i vår tro att vi hellre knäcks än böjer oss för det demokratiska systemet.
Anders Behring Breivik valde att vara så rigid i sin extrema tro att han hellre än att böja sig för det demokratiska systemet och knäcktes som en tändsticka. Extremism gör en spröd. Breivik kanske inte har insett att han är knäckt än, men för oss som de senaste dagarna sett hur den norska regeringen och de norska folket hanterat hans illgärning står det klart. Han är knäckt. Hans korståg är slut. Han kommer aldrig att nå sitt skruvade mål. Han underskattade sin motståndare.
Jag har inget annat än beundran för hur den norska regeringen hanterat de senaste dagarnas händelser. Stoltenberg har agerat som en äkta landsfader. Han har tagit hand om folk, informerat och visat vägen på ett sätt som jag inte sett tidigare i en liknande situation.
Det som ligger närmast till hands att jämföra med är Geoprge W. Bushs hantering av 9/11 och well … Hanteringen går inte ens att jämföra. Bush gjorde det mesta fel. Han talade om hämnd och födde hat. Stoltenberg har gjort allt rätt. Han talar om medmänsklighet och föder öppenhet och demokrati.
Hela Norge tycks ha anammat bambuprincipen. Man lät sig inte knäckas av vare sig tryckvågen eller av skotten. Man böjde sig och när dammet nu lägger sig reser man sig upp och står åter raka i ryggen och kämpar för det man tror på.
Jag hoppas innerligt att Norges hantering av detta kommer att bli det nya föredömet vad det gäller hantering av terrordåd. Bushs hetsiga agerande har fått agera måttstock alldeles för länge.
Till sist vill jag tipsa om den här bloggposten av Joshen: ”Fienden ibland oss”. Jag tror att det finns all anledning för oss som jobbar i åsiktsbranschen att vara på det klara med att det kan finnas psykiskt instabila människor som kan gå för långt även inom de egna leden. Kanske kan man förhindra att någon skadar sig själv eller andra genom se dem och att sträcka ut en hand och ge dem ett tryggt sammanhang att vara i.
Deprimerande nog är det just detta som Utøya representerade för de ungdomar som var där: trygghet. Om någon någon gång sträckte ut en hand till Breivik, så var det redan för sent, både för honom och de oskyldiga han mördade.


access-till.blogspot.com
access-till.blogspot.com
nordicbattlegroup.org