Då och då säger folk att en person inte kan göra någon skillnad, men om och om igen ser jag det hända.
Efter hårt och enträget arbete från Piratpartiets europaparlamentariker, Christian Engström, har den Gröna gruppen i EU-parlamentet har i allt väsentligt ställt sig bakom Piratpartiets upphovsrättspolitik.
Man har bland annat antagit följande punkter:
1. Legaliserad fildelning och kopiering för privat bruk
2. Rätt till sampling och remix för att skapa nya verk
3. Kommersiell skyddstid på maximalt 20 år från publiceringen
4. Den som vill ha längre skyddstid än fem år för sitt verk måste låta registrera det
5. En uttrycklig rätt att kringgå kopierings- och uppspelningsspärrar.
Den Gröna gruppens ställningstagande är mycket viktigt. Det här är ett stort steg framåt för Piratpartiet, men det är framför allt ett stort steg framåt för kulturen, kulturskaparna och kulturälskarna. Det betyder nämligen att ännu ett steg har tagits för att bryta de stora bolagens kontroll över kulturlandskapet.
Kultur som sprids är kultur som hittas, älskas och köpes. Därför är det viktigt med legaliserad fildelning och kopiering för privat bruk.
All kultur står i skuld till sina föregångare. Utan denna skuld ingen kultur. Rätt till sampling och remix stärker denna viktiga process.
I dag får inte kultur göras tillgänglig trots att den för längesedan förlorat sin kommersiella potential. En kraftigt sänkt kommersiell skyddstid är den enda lösningen på detta problem. Aktiv förlängning för allt över 5 år upp till max 20 år är rimligt.
Kopierings- och uppspelningsspärrar ställer mest till det oavsett om man försöker kopiera saker eller inte. Det ska självklart vara tillåtet att på olika sätt gå runt dessa spärrar om man så önskar.
Nu fortsätter vi att steg för steg vinna gehör för vår politik. Politik tar tid, men dagar som denna känns det att vi sakta men säkert gör skillnad.


troberg@nordicbattlegroup.org
beacon.se