December and everything after

Jag är 24 timmar djupt i min hemresa. Någonstans mellan vadsvullna kärringanklar och en hårt jobbande deodorant på 10000 meters höjd.

Dagarna efter tävling var som en enda sömnig suck. Jag tomgångade mest och använde de korta perioderna av spirituell styrka till att jobba vid datorn och att simma bort den värsta inflammationsfetman som kommer av söndersprungna ben, tävlingsframkallad kolhydratbulimi och aerob overload. Vi gjorde några halvhjärtade försök att berusa oss roliga men det slutade tre gånger av tre att vi vallade in hemma vid elvasnåret med traumatrötta svansar mellan benen.

Jojje åkte hem i splendid isolation och efter att köpt en till väska kunde jag samla mig till ett allvarligt menat försök att samla ihop bitarna av mitt mobila liv. Antagligen hjälpte det inte att jag i sista stund köpte över 10 kilo Kona coffee. Jag och Mike delade soffa på ett plan till Los Angeles medan min bror gjorde det samma med Christian Bale och familj en timme senare. Brorsan ska stanna i LA några dagar och prata irisdiagnostik och råa ägg med Aajounus Vonderplanitz medan jag o Mike begränsade oss till de 11 timmar som förlänats oss. Hur de timmarna skulle spenderas hade varit up for grabs och medan stripklubb i Hank Moody-anda hade fått kasta in på ett tidigt plan så lät bodysurfing på Manhattan Beach som en rimlig kompromiss mellan fysisk rekreation, nakna kroppar och kjoltyg. Eller brist på detsamma. Vi hade med den uttalade avsikten också hyrt ett rum på Westin LAX som bas och oas men lo and behold, efter en red eye flight, en frukostbuffet av klass och mycket inbjudande sängar, så föll alla andra idéer än tröttmans sanering, på skam. Los Angeles dekadens får anstå.

Det är december och det är under alla omständigheter min absoluta favoritmånad. I min värld skulle det kunna få vara jul bra mycket längre. Jag är lite betryckt över att ha missat en del smäktande helgkänsla under min resa. Och den kalendariska belägenheten är i synk med min uppdämda längtan efter något varmt att trä på kroppen och något mjukt att smeka själen emot. Jag vill känna köldångande andning i ett utemörker som speglas av ombonat inneglitter och brinnande lyktor och stearin. Jag vill sträcka lugna kvällars natt till långa nätters  skratt och bäras av den innerlighet som gott sällskap, röda viner och joie de vivre frambringar. I won´t be holding out on you. December är min vintermånad. Den är mitt ide och min grotta. Det är under det täcket jag vill vila djupt och leva långsamt. Hudnära. Nakensinnlig. Själströstad. Barbröstad.                 

Jag tänker inte låta Luther piska mig längs en agendafylld Golgata av ställda alarm och tidiga morgnar. Jag ämnar vara mobilsovande innan lunch. Då äter jag min frukost under december. Först är det dock simcamp i Herrljunga på upptsuds när jag landar. Från Hawaii till Herrljunga alltså. Och det kunde inte kännas bättre! Jag ska äta pepparkakor och dricka kaffe på simkanten med Pasi och landa i det lilla och det lugna.

Hoppas mina väskor kommer fram bara.

2010-12-03 @ 12:55:10
Permalink Kommentarer (8)

Nytt träningsredskap; nästa år ska jag vinna Ultraman!

2010-12-01 @ 05:53:03
Permalink Kommentarer (7)

Dag 3 på Youtube

2010-11-29 @ 07:00:56
Permalink Kommentarer (28)

2:a på Ultraman World Championships

Idag har mitt mörker, min förtvivlan och min gråtbrustna själ burits under armarna av Jojje, Fredrik och Mike. De var klippor av fast mark när min egen värld rämnade och lämnade mig i ett desperat läge av utsatthet och vanmakt.

Jag har inte mått riktigt bra sedan i onsdags. Då försvann min normala känsla av lätthet och rörelsens flykt som kommer av god form och tydliga drivkrafter. Jag började andas forcerat och trögt och min bröstkorg kändes björnkramat tyngd samtidigt som jag harklade mig gång efter annan. Jag kände mig inte direkt förkyld i ordets rätta bemärkelse men om inte annat så åtminstobe ansatt av luftrörsbesvär. Jag är sällan till aldrig sjuk. På riktigt. Jag kan faktiskt inte komma ihåg senast jag hade en riktig förkylning eller liknande. Får jag någon sveda i halsen så kör jag lite zink, Dinamint, Colizil och Kan Jang tillsammans med vitlök och ingefära och I´m good to go nästa dag. Jag gjorde samma sak nu och har fortsatt självmedicinera hela helgen. Och i vila har det varit OK även om nattsömnen störts av ständiga snorsnytningar och känslan av att ”komma ihåg att andas”.

Jag kunde ändå forcera hyggligt under den första dagen och avfärdade den något mediokra cyklingen som ett resultat av yttre omständigheter och med tanke på att jag igår, efter en synnerligen astmatisk känsla under gryningstimmarna, ändå kunde tända cylindrar och leverera en anständig fysisk out-put, så hoppades jag att eventuella problem skulle flyga under radarn idag och att jag med vilja, mod och koncentration skulle kunna dra kaniner ur hatten. Fake it til´you make it.

Jag sov lätt och oroligt, som jag gjort sedan i torsdags, och när klockan ringde 04.30 så var jag redan vaken och kände hur dagens råa verklighet var påtaglig i rummets mörker och i min värkande lekamens högst motvilliga anpassning till ännu en dag på den vassa eggen. Efter San Pellegrino, kaffe och lättare tilltugg samt tillfredsställande besök på vattenklosetten, så klädde jag mig i sparsmakad utrustning och stretchade lätt med i-Pod sällskap. Jag rullade fram Cumshots ”This Dog Won´t Hurt” och Van Morrisons ”Days Like This”, då de tycktes vara passande budskap för stundande eskapader; kompromisslös never-say-die attityd och ett upphöjt lugn över det okontrollerbara.

De tävlande samlades strax innan sex. Världen var mörk omkring oss men vi delade en kraftfull stämning när vi traditionsenligt bildade en handhållen ring och bad en bön samtidgt som vår vän hippien (Nino Cokans, från Slovenien, crew) blåste serenad i snäckan. Det var time to face the fire. Jag visste att jag tränat fokuserat och att min form är bättre än under både -04 och-07. Jag tänkte inte släppa en jävel över bron.

Efter 200 meter visste jag att bromsarna låg på. Ordentligt. Efter några kilometer började min insats skriva checkar som kroppen inte clearade. Ribeiro, jag och en annan brasilianare sprang i 4-min fart och drog lite nytta av den relativa svalkan i morgonskuggan men jag förnimmade en gryende insikt i mina begränsningar samtidigt som jag började blanda vilt i kortleken efter mina ess att bygga en stark hand på. Milen passerades på runt 40 minuter och det är på schema efter -04 då jag hade 1.25 och 2.59 efter halv- och maran. Då flöt jag. Nu forcerade jag och sökte vanmäktigt efter min zon och bubbla.

Jag släppte Brasilien och ikapp kom totaltrean Mike LeRoux och en annan löpare. Jag visste naturligtvis att här och nu är loppet och även med 30 minuters buffert till Mike så är det illa att blotta sin sårbarhet med så mycket mark kvar att täcka. Nu var jag visserligen tvungen att göra en impromptu tarmrörelse sittandes på vägräcket vilket gav LeRoux en liten lucka till mig. Vi rullade på nedför backarna och uppför krönen medan solen sakta gick upp och när vi närmade oss 16 kilometer så förmådde jag inte mer för stunden utan var tvungen att stanna för att vila med promenad. Jag såg mina killar med flaskor och energi längs vägen och jag kunde inte annat än att bryta ihop i gråtsörja över känslan av besvikelse och annalkande svek och uppgivenhet ifrån min sida. Trots deras bästa ansträngningar kände jag mig inte fysiskt förmögen att bära min kropp mycket längre.

Det var en stund av bottenschaktat mörker och gruvelse. Även med vetskapen om att man alltid kan promenera så är det en förbannat lång promenad att vandra över nästa 70 kilometer solstekta lavafält. Jag visste inte om jag kunde begära det av mig själv. Jag visste inte om jag kunde begära det av mina killar. Att ifrån att peppa en förmodad segrare till att mana fram en trög åsna som inte kan springa för att rädda sitt liv.

Jojje agerade snabbt och var inom i minuten i sin löparstass och tröstade mig med övertygelsen om att vi hade all tid i världen att ta sig till målet och att det i sig skulle vara en seger under omständigheterna, oavsett placering. Så vi testade lite löpning igen och även om lungor, muskler, kropp och själ uppenbarligen inte tyckte om det så började vi att varva löpning med kortare promenader då hela mitt system fick en chans att få en fristad från stressen.

Halvmaran passerades på 1.34 och efter en lång uppförslöpning från Kawihae så nådde vi Queen K med längre och mer böljande backar samtidigt som solen började att bita. Vi jobbade stenhårt med korta mål och siktade på mile-skyltar medans vi i verkligheten sprang nedför och på platten medan vi gick uppför. Mike och brors öste is och vatten på mig samt gav mig mycket att dricka. När vi sprang så sprang vi snabbt faktiskt men tröttheten, lungväsandet och bristande syresättning gjorde sig ständigt påminda och anbefallde paus och vila. Så vi gick. Maran passerades ändå på 3.35 och trots besvikelsens bittra smak över utebliven seger så kände jag ändå att vårt system kanske kanske skulle bära mig hem. Jojje var en hjälte när han sprang och äntligen fick han lite sol på sin vinterbleka kropp. Efter 48 kilometer bytte vi in Tarzanbrorsan i sina Vibram och hans tassande löpsteg hjälpte mig att hålla takten. Med Fredrik gjorde vi en snygg sexa som tog oss framåt ansenligt och sedan en stark femma och vi kom ikapp folk som tidigare passerat oss. Dock är ju promenad slow as molassess och en enda backe tar ju tio minuter att ta sig upp för men nu höll vi den mentala fanan högt i gruppen. Mike sprang mer än han gjort i hela sitt simmarliv, med flaskor i handen, och underhöll mig med kommentarer om damledarens ass.

När vi hade en halvmara kvar så kunde jag lukta Kona. Jag såg flygplanen och efter Veterans Cemetary så sprang jag bra. Fuck trötthet. Vi tog ett stopp i svackan innan flygplatsen och Jojje tog över och där gjorde vi dagens snabbaste löpning, hela vägen förbi Energy Lab, ikapp en av de tidiga ledarna som klappat lite, och med sådan fart att Jojje faktsikt måste byta igen med Fredrik. Benen blödde invärtes vilket jag tog som ett positivt tecken då det överskuggade min andning och jag räknade stoppljus och skyltar och inventerade banan och vägen invärtes.

Vi svängde av på Kohala Ave och jag sprang sista kilometern själv in på gamla flygplatsen. Jag visste inte vad jag skulle känna men det gav sig av sig själv när jag inte kunde hålla tillbaka tårarna när synen av målet och mina killar uppenbarades. Jag var så tacksam över dem. Och stolt. Och de såg stolta ut över mig. Vi gjorde det tillsammans. Och jag var klar och kunde sitta i en stol medan jag snyftade och snorade.

De är mina hjältar. I love you guys! Det var tre dagar av gut check och viljans seger över svårigheter. Jag har velat bryta ganska många gånger. Men vetskapen om att killarna gjorde och gjort allt för mig var min piska och livlina. Och att alla som följt mig via webb också hållt tummar och tankar för mig.

Jag kom tvåa till slut. Min forcering med 1.40 på sista halvmaran satte mig två minuter plus gentemot Slater Fletcher men 25 minuter efter Mike LeRoux som vann ärligt och välförtjänt.

Jag kunde inte vara stoltare än vad jag är över min insats och vad vi gjort som lag.

Dag 2 på Youtube

2010-11-28 @ 07:08:31
Permalink Kommentarer (5)

Ultraman dag 2

Jag vet inte vart det kom ifrån men mina ben och min kropp came alive något särdeles två timmar in i dagens 275 km. Resultatet blev etappseger, nytt banrekord och totalledning med 23 minuter!

Tiden gick fort idag och milen ramlade på med god vigör och det är remarkabelt att ligga här ikväll och tänka att jag faktiskt var nära att bryta efter fem mil eller så. Jag har någon typ av lindrig luftvägsinflammation och är lite grund i mina lungor som normalt är blåsbälgande stora och volymiösa. Idag var det trögt trögt trögt inledningsvis och minsta ansträngning fick mig att flämta av dry heaves och slemandetag. Men jag bestämde mig för att till varje pris inom hälsans ramar, ta mig fram, även om jag hade varit pinsamt långsam till slut.

Nu blev det tvärtom. På 30 minuter vände min aura mot solsidan och ben, rygg, pung och hjärta harmoniserade såpass att eventuella defekter i lungorna kunde kompenseras.

Jag tog ledningen efter Red Road, satte någon minut ned mot Hilo och körde sedan mycket starkt, och på stora växlar på kustvägen mot Waimea. Efter 100 miles ledde jag med 4.20. Innan Waimea går man upp på 1000 meter (2400 höjdmeter totalt idag) och det var först då som det blev tungt igen men jag vägrade låta det sätta sig på psyket. Jag nådde krönet och på väg ned mot Waimea och infarten till sista klättringen över Kohalas så kunde jag känna smaken av Hawi och etappmålet. Ny klättring upp till 1100 meter och sedan en hisnande och vansinnig utförskörning i 80 blås innan jag med skrikande kramp i ben och händer (efter att krampaktigt hållt i styret) nådde Hawi.

Jag njuter en kort respit av lugn och kontemplation innan morgondagens absurditeter startar klockan 06 med löpning över lavafälten tillbaka till Kona. 84 kilometer. Jag börjar gråta om jag tänker på det för mycket. Just nu iallafall. Imorgon är det true grit.

Min crew är den bästa. Jag skriker och ropar lite med men de tar det med upphöjt lugn. Min brorsa Fredrik är med. Han förundrar alla med sin råa mat. Alldeles nyss drog han fram en rå biff på restaurangen. Micke Berndtsson är också med. Han är en brother from another mother. De är Bröderna Beefcake på den här resan; kolla nedan;)

Sedan är det Jojje Karlsson, the hardest working man in the biz´. Det är han som styr upp alla snygga bilder, alla filmer och pressreleaser. Han är ovärderlig. Det är de alla tre!

När vi är klara med det här svettandet så ska vi fiska.

Dag 1 på Youtube

2010-11-27 @ 07:31:24
Permalink Kommentarer (1)

Ultraman dag 1

Jag leder med 10 min efter dag 1 på Ultraman World Champs. Men det kom inte gratis. Idag var kanske den hårdaste tävlingsdagen i min karriär och jag har sällan känt mig så sliten som jag gör ikväll. Endorfiner och kromosomer är all over the place just nu vid 19-snåret och jag sitter o smuttar på en Fire Rock Pale Ale som jag hoppas ska tagga ned de vassaste kanterna.

10 km simning gick bra. Jo, det får man väl säga ändå. Jag simmade på 2.15 och det är en minut över mitt egna banrekord och den tredje bästa simtiden någonsin. Det förbryllande är att jag inte satte mer tid på damledaren Hillary Biscay än typ sex minuter och bara tio minuter på näst bästa herre. Jag tyckte att jag hade svårt med rytmen första 20 minuterna och framförallt med andningen. Jag har varit tungandad och slemharklig i några dagar men efter ett tag släppte den astmatiska känlsan och jag kunde driva på bra. Min simstil ain´t pretty men jag vevar på bra och använder den ”första kvadranten” i simtaget ordentligt…Tiden rullade på bra och jag drack tre gånger. Precis när vi svängde in i Keauhou Bay så kände jag hur FÖRBANNAT trött jag var i axlar och faktiskt, armarna. Det är sällan biceps och triceps tröttnar utan det är annars ryggen men nu var jag sillmjölkig sista biten. Stranden var en vacker syn.

Cykeln, 145 km, började OK. Så OK som 500 höjdmeter rakt upp från vattnet är. Det var några flaskor isvatten på huvudet som gick åt. Sedan rullade det på i anständig fart utan att benen kändes spektakulära. Efter 65 kilometer hade jag ett starkt parti med 56-11 körning och ordentligt tryck där jag kunde köra med power. Sedan, ifrån ingenstans, när vi nådde lavafälten i Oceanside, så kickade vinden in. Ordentligt. Fuckin´tradewinds. Det kan vara den starkaste vind jag kört i. Jag drack inte på 30 km för jag vågade inte släppa styret med en hand då det kastade med byarna. Den långa medförskörningen till havsnivå var ett spektakel. Med mina ZIPP 808 fram och aerohjälm var jag ett vindfång som höll i för glatta livet. Pissa kunde jag inte heller i detta läge så det var dystra tankar och mörker i själen.

Sista 40 km klättrar upp till 1200 höjdmeter och sidvinden blev motvind. Needlees to say så led jag ganska bra. Jag var körd i ryggen efter att ha spänt mig hela vägen ned och jag körde en höjdskylt i taget; för varje 500 feet så kom jag närmare mål. Farten var en; överlevnadsfart. Grabbarna pumpade mig full med socker och koffein bäst de kunde, medan jag svor ve och fasa över tillvaron. Dessutom så hade jag en förbannat irriterat hjul på bakhjulet när jag stod upp och det har med den infamösa konstruktionen av bromsen på den QR CD01 som jag kör; det är en mekanikers mardröm. Nåväl, det satt väl mest i huvudet men det hjälpte ju inte precis.

Etappmålet nåddes och jag låg i gräset ett tag innan jag med pojkarnas hjälp samlade mig och gick vidare i livet med dusch, massage, kopiösa mängder mat och dryck och mjuka lummiga tankar och dunkuddsklädda handlingar i pyjamasformat. Min gräns för jobbigt och kärvt är nått för dagen.

Mike LeRoux är tvåa, 10 minuter efter mig och det är to close for comfort för mig.

Jag vet inte på vilken magi jag ska köra imorgon men det kommer att få grävas djupt inifrån.

Man kan läsa om tävlingen på bland annat www.slowtwitch.com

Följ tävlingen på Bloggy, se adress i förra inlägget eller på min Facebooksida.

Kvällen innan…

Klockan är åtta på kvällen och det är torsdag. Jag känner mig fet och varm. Och fet. Eller ja, svullen är väl ett bättre ord. Så är det dagen innan en lång tävling. Kombinationen av mycket ätande, ganska mycket stillasittande, värme och vätska tenderar gärna att orsaka en viss elefantisis gigantua. Elefentisis gigantua av rent gargantuiska mått!

Men så är det ju. Och imorgon börjar en drastisk avsmalningsprocedur som heter Ultraman World Championships. Tre dagar. Runt hela ön. Hav och backar. Vind och sol. En jävla massa svettande. En och annan svordom. Kanske en tår. Det blir helt vilt!

Jag körde 2004 och vann och gjorde det samma 2007. Nu är det 2010 och jag behöver tydligen tre år mellan varje försök för att dämpa och lindra minnena. But it´s all coming back to me now! Och det är en enastående ansträngning som väntar, jag mår lätt illa av att tänka på det (eller så är det av blandningen av tapiokapudding och råa ägg med rå tonfisk som appetizer), men det är likaledes en exkursion, ett äventyr, en resa och en odyssée. Det är en celebration.

Imorgon väntar 10 km havssimning följt av 145 km cykel med runt 2500 höjdmeter. På lördag är det 272 km cykel med lika mycket klättring och på söndag väntar en dubbel marathon genom en lavadrypande motorväg.

Men när jag ligger i vattnet imorgon och kanske känner mig en smula ensam, osäker och  brydd över att vara jag och de situationer av fysisk smärta, strider på den vassa eggen, långa dagars färd mot natt och kompromisslös trötthet som jag försätter mig i, så kommer jag att se solen stiga upp över bergen till vänster och glittra in min morgon. Jag kommer att se Det Stora Blå breda ut sig över havsgolvet och känna mig varsamt buren i dess famn. Jag kommer att känna mina armar och ben, mina lungor och mitt hjärta, min kropp och själ. Power of doing. Power of being. Jag kommer att låta varje sekund ta en sekund, varje minut en minut och varje timme en timme. Här och nu. Andetag för andetag.

Det är Thanksgiving Weekend här i USA. Och jag är tacksam. Tacksam över att vara här. Tacksam över att kunna göra det jag gör. Tacksam över de möjligheter som givits mig. Och tacksam för att kunna dela upplevelsen med personer som står nära mitt hjärta. Jag är väl medveten att det kommer en tid, förr eller senare, när jag inte längre kommer att kunna längre. Även om jag vill. Det kommer en tid när benen inte längre bär och kroppen inte längre förmår.

Den dagen är inte imorgon.

Och det är jag tacksam för.

I am the master of my fate. I am the captain of my soul.

(tävlingen kan följas på http://jojje.bloggy.se)

2010-11-26 @ 08:08:35
Permalink Kommentering avstängd

Hawaiionsdag

Det blev fyra vokaler i rad i det ordet. Hawaiionsdag. Inte lika vilsamt för ögat som exempelvis hawaiipizza. Eller hawaiiskjorta. Eller till och med hawaiihockey. Vad fan det nu är. Kan någon ringa Leif Boork och fråga? För jag har damn it inte sett någon hockey här. Nu är jag ju renässansmänniska nog för att fatta lite hockey också så jag förstår faktiskt. Så stör inte Leif i onödan nu. Det är säkert fullt upp med forechecking över stora blå med VM i ful ansiktsbehåring och slutspelsskägget i snusdosan. Hade det funnits hockey på Hawaii skulle laget hetat Honolulu Hipsters iallafall.

Vi har flugit under radarn nästan hela dagen här med ett otal otyg från början till slut och jag har börjat vädra tävlingsstart med allt vad det innebär av saker man skulle gjort igår och på spaning efter den träning som flytt.

Cykelträning med filmande, cykelmek, registrering, pratat med Bob Babbitt, gjort intervju med Borås Tidning, druckit en två tre koppar kaffe, lunchfikat på Lava Java, jagat ett par löparskor och samtidigt svurit ve och förbannelse över US Postal Service, fått massage av Junko, lyssnat på regnet som vräkt ned, simmat i havet med efterföljande löpning, lyssnat 27 gånger på ”The Brokenhearted” ifrån Springsteens nya ”The Promise”, badat benen i isbad och ätit lite av brorsans råa mat med köttfettet kletandes på tänderna som jordnötssmör efteråt.

I guess that´s about it! Jag låter bilderna tala för sig själv!

¨

2010-11-25 @ 09:25:39
Permalink Kommentarer (4)
Nästa sida »