Att Marcus Birro är världens bästa människa vet vi alla vid det här laget. Men hans senaste krönika, som inte går att kommentera, slår nog det mesta. Nyheter24:s Anna Troberg bloggar om det här. Läs och njut. Och just det, blogginlägget går att kommentera. Ni vet, tvåvägskommunikation och allt.
SJ – Sveriges mest misslyckade/hatade företag
Att SJ är värdelöst vet vi alla. Men att deras konduktörer slänger av 10-åringar mitt i ingenstans är skandal. Inte nog med att konduktören ställt till det, hon får först ledigt och “flyr” sen till en sommarstuga. Hon har det väldigt tufft just nu.
Fredrik Reinfeldt och Expressen
Det verkar som att Expressen valt att bli Fredrik Reinfeldt bästa kompis. Ni vet, en sån riktig kompis, som står vid din sida när det blåser som värst. De hyllar hans ledarskap när alla andra undrar var han håller hus. (Turkiet, förstås) Då belönar Reinfeldt Expressen genom att ge tidningen en exklusiv intervju om hur bra han skött sig efter de norska terrorattentaten. Man ska granska makthavare, inte hålla dem om ryggen för att i framtiden få intervjuer. Pinsamt.
Såssesmekarna har sagt sitt.
Hmm,
Nu verkar det väl som om 11;åringen och tågsaken kanske har en lite annan bakgrund än vad som står i kvällspressen.
Likaså biljetterna och historien ser ut att gå en annan väg och en god journalist ser till att ha fakta, eller om de inte finns, ja då tar han reda på saken.
Troligen blir det mycket tyst om detta fall ganska så snart.