Om Galago och dödshot mot Gudmundson
Det diskuteras flitigt just nu kring JK:s avslag på SvD:s och Per Gudmundsons polisanmälan av tidningen Galago. Och Svenska Dagbladets redaktionschef Martin Jönsson skriver i ett blogginlägg att JK inte tar hot mot journalister på allvar. För mig blir det ett mycket märkligt resonemang.
Att det skrivits dumma, vidriga, äckliga och kanske till och med olagliga saker om Per Gudmundson på twitter och i bloggar förnekar jag över huvud taget inte – som jag skrev själv: ”Uppenbart satiriska dödshot kan jag leva med. En höhöhö-flåsig självtillräcklig flabbande twittermobb är dock inte satirisk, bara hatisk.”
Och läser man Rebecka Ahlbergs text, som Galago publicerade, i sin helhet, blir påståendet att hotet bör eller kan tas på allvar märkligt. Rebecka Ahlberg skriver utifrån en skönlitterär uppdiktad premiss där hon är ordförande för fackförbundet Svenska satirikers centralorganisation. Hon skriver, typ, att det är omöjligt att skämta längre för att allt blivit så absurt. Där kräver hon också att Timbro terrorstämplas och att den fria pressen ”kvävs.”
Texten publiceras i en serietidning full av annat uppdiktat material, med eller utan teckningar till. Så bör den också läsas. Att säga att Ahlbergs hot är på allvar är för mig som att säga att Arne Anka är på riktigt eller som om vi skulle åtala Magnus Betnér för det han säger om namngivna journalister och chefredaktörer när han gör standup.
Det är självklart att man kan anmäla det. Men det är också, som jag uppfattar det, självklart att JK avslår.
Vad gäller twittrandet är det som överallt annars på internet ibland oerhört låg nivå och ibland oerhört idiotiska tweets, även från vanligen smarta personer. Men att hålla Galago och Ahlberg ansvariga för det känns inte helt rimligt.
Skulle JK driva detta och fälla Galago skulle konsekvenserna vara betydligt allvarligare.
(Transparens: Jag är bekant med Rebecka Ahlberg och har själv genom åren – tyvärr? – skrivit en del dumt både på twitter och andra ställen. Jag har dessutom många gånger kritiserat Per Gudmundson i skarpa ordalag.)
Tweet3 Kommentarer till Om Galago och dödshot mot Gudmundson
-
Bah. Så rädd för vänstern är nog inte Per Gudmundson i alla fall. Här fångades han på film på Första Maj i år (sitter lite av anarkoninjan han var i Göteborg på 90-talet kvar?) när han småpratar hjärtligt med ett par killar från Syndikalistiska Ungdomsförbundet och till och med köper ett nummer av Direkt Aktion. http://www.youtube.com/watch?v=lUaAcAs-6t8 -
Upptäck Sveriges roligaste humorsida, www.toaklotter.se -
Gudmundsson säger det han säger för att han får betalt för det. Kanske känns det extra jobbigt en dag som denna, när de åsikter han torgför fick rätt fruktansvärda efterverkningar i Norge. Kanske skiter han i det.
Kommentera
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- Trött på PK på Föräldraförsäkringsfail
- dea på Föräldraförsäkringsfail
- Robert på Föraktet mot Frida
- doc på Föraktet mot Frida
- Daniel på Föraktet mot Frida