Det är intressant hur föräldraförsäkringsfunderingarna tar sig olika uttryck just nu inom alliansen. Det handlar om en en försäkring som används flitigt och fungerar ganska bra men dess symbolvärde är starkt eftersom dess utformning är ett uttryck för inte bara hur man ser på jämställdhet och familj utan för hur man ser på politikens möjligheter och gränser.
Från Folkpartiets sida låter Jan Björklund meddela att en större del av föräldraförsäkringen bör individualiseras, vilket fungerar som en murbräcka för att få ett mer jämställt uttag. Från Kristdemokraternas sida vill man slopa individualiseringen helt, pappamånaderna ska bort för att öka valfriheten, heter det. Från centerpartihåll är man sin vana trogen otydlig. Några tunga c-namn vill individualisera den. Partiledaren Annie Lööf är dock helt emot detta.
Moderaterna då? Ja, de går nu ut och vill införa särlagstiftning med en särskild och svagare föräldraförsäkring för personer som invandrat till Sverige med barn över tre år. Förslaget är extra märkligt eftersom en svensk kvinna som adopterar ett fyraårigt, sjuårigt eller tioårigt barn inte får en försvagad föräldraförsäkring. Inte heller personer som invandrar från ett annat EU-land drabbas av moderatförslaget.
FP kommer inte få igenom sina idéer om individualisering, det vet vi. KD kommer inte heller få igenom sitt slopande av pappamånader (borgerliga ledarskribenten Sanna Rayman konstaterar till och med att partiet är så obsolet att det inte ens är lönt att diskutera deras politik – något som inte hindrat KD från att gå ut på DN Debatt och söka just diskussion). Centerpartiet kommer möjligen att få igenom sin politik eftersom de inte har någon tydlig riktning och därmed har någon eller några delsegrare i laget vad som än händer. Vad gäller Moderaternas förslag i dag? Jag hoppas det inte blir verklighet men känner jag alliansen rätt är det M:s lagda kort som ligger politiskt.
Så det är detta vi bör diskutera intensivt för det är en rätt allvarlig inriktningsförändring där man inför ett svagare välfärdssamhälle enbart för personer som är födda tillräckligt långt bort.
Oh, Eric. Har du skrivit en politiskt korrekt krönika om Reinfedlt ser jag? Oh my my, Vad är det för fjanterier du beblandar dig med? Uttryck som tveksamma formuleringar?
Vem fan bryr sig om sådant när samtliga 86 överfallsvåldtäkter i Oslo under de senaste 5 åren är utförda av icke-västliga invandrare? Tror du de våldtagna tjejerna bryr sig ett jävla skit om dina fjuttiga ordvägningar hit och dit?
Så här kan det se ut när man blivit våldtagen av en invandrare: (och ja… det finns svenska våldtäktsmän också).
http://cattasbubbla.se/wp-content/uploads/2011/05/jenny-lemon1.jpg
Så ta du dina jävla “tveksamma formuleringar” och kör upp någonstans där pepparn växer och lev i verkligheten.
Om du vågar.
“Det handlar om en en försäkring som används flitigt och fungerar ganska bra men dess symbolvärde är starkt eftersom dess utformning är ett uttryck för inte bara hur man ser på jämställdhet och familj utan för hur man ser på politikens möjligheter och gränser. ” Det var vackert.
Jag skulle iofs kunna tänka mig att en del av föräldraförsäkringen tingas till barnens första år, för jämställdhet och integration. Men inte hela.