Nu har maskinen vaknat

Nu har den röda hockeymaskinen vaknat till verkar det som. Det tog några omgångar innan Frölunda visste hur man skulle göra för att spela bra hockey och vinna matcher, men när man väl har hittat spelet så blir det fruktansvärt bra. När hela laget kämpar och jobbar som man gör nu så är man inte lätta att slå. När det dessutom står en vägg i målet som får bra hjälp av sitt försvar så är det inte lätt för motståndarna att få in pucken heller.

3 – 0 slutade gårdagens match och återigen fick Honken hålla nollan. Nu var han inte lika hårt ansatt med chanser igår som i matchen innan men det blir nästan svårare för honom då istället. Igår tog det nästan 12 minuter innan första skottet från Djurgården kom så det är viktigt att han håller skärpan uppe hela tiden även om det inte kommer några skott.

En match är ingenting men två matcher är en trend och det är precis vad Frölunda har hittat nu, en positiv trend. Man ser det på spelarna i hur de agerar både med och utan puck. Dessutom är det till en stor fördel att passningarna sitter på bladet för då slipper gubbarna lägga extra tid på att lägga pucken till rätta innan skotten kommer.

Även om Indianerna spelar ruskigt bra nu så vill jag ändå inte ropa hej riktigt än. Det finns fortfarande chans att Frölunda förlorar ett par matcher och att självförtroendet åker ner några hack igen. Dessutom ligger man fortfarande i de nedre regionerna av tabellen så man ska vara försiktig med att säga att det har vänt. Skulle Frölunda däremot vinna de två kommande matcherna så kan vi med lugn säga att vändningen har kommit, men det ser vi ju först vid 18.30 på lördag.

Jag tror det är tur för Norberg att dessa segrarna kom nu. Hade Frölunda förlorat ett par matcher till så hade han med största sannolikhet fått sparken.

Målskyttar igår: Mika Pyörälä, Niklas Andersson och Robin Lindqvist.

Pyörälä och Niklas var riktigt bra igår. Båda gör varsitt mål men även deras centerkollega Riku Hahl skulle kunnat gjort ett mål. Han hade nämligen öppet mål efter att Pyörälä hade lurat upp en Djurgårdare på läktaren och missat sitt skott, då fick Riku returen men målvakten har precis dit med sitt benskydd. Hahl gjorde för övrigt också en riktigt bra match och denna kedjan verkar fungera otroligt bra just nu.

Även Tomi Kallio har vaknat till liv nu. De två sista matcherna har han varit en gigant på planen och skapat en massa lägen och haft en massa farliga skott. Igår gjorde han en assist till Lindqvist men han hade även ett friläge som han tyvärr missade. Skottet gick ett par centimeter utanför det högra krysset.

En gammal bekanting var tillbaka i Indianlägret igår. Linus Fagemo har blivit uppflyttad från Borås och i gengäld har Borås fått William Wallen av Frölunda. Fagemo visade direkt att han är en stor tillgång för laget. Så fort det blev spelvändningar så gick han raka vägen på mål och han kunde fått firat redan i den första perioden om han hade haft lite mer tur. Linus snappade upp en retur och fick två chanser, den första räddade målvakten och den andra gick i stolpen.

10003 personer i Scandinavium igår men det är siffror som ljuger lite. Seriebiljettsinnehavare fick nämligen ta med sig en vän gratis på matchen och den möjligheten tror jag några utnyttjade. Däremot finns det en stor risk att matchen på lördag mot HV71 kommer dra en stor publik. Det kanske inte blir fullsatt men nära inpå i alla fall, speciellt om Frölunda även skulle vinna torsdagens bortamatch mot Skellefteå.

12:31 @ 27 Oktober, 2010

3 Kommentarer till Nu har maskinen vaknat

  1. kindle e reader (18 Januari, 2012)
    Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i could assume you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work
  2. canon 8d (03 Februari, 2012)
    You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I¡¯ll try to get the hang of it!
  3. lad reviews (13 Mars, 2012)
    http://www.zenyangxuangou.com/Cuisine/Italian-Tomato-Cheese-Salad-Recipe.html

Kommentera