Miniguide: Montréal

Jag kommer en gång i månaden leverera en kort reseguide om städer för er som funderar på att göra en hockeyresa till USA eller Kanada. De här miniguiderna presenteras av bloggens sponsor, American Explorer som är experter på just resor till Nordamerika. Besök dem gärna om ni funderar på att göra en NHL-resa.

Tidigare har guiderna handlat om Toronto och New York men nu är det dags för värdens näst största fransktalande stad, Montréal.

Arena:
Centre Bell eller Bell Centre beroende på om man skriver det på franska eller engelska är Montréal Canadiens hemmaarena och det är en riktigt häftig upplevelse att se en match här.

Arenan tar över 21 000 åskådare vid hockeymatcher och det är ett mäktigt tryck där inne. Matchen jag såg när jag var där förlorade man med 4-1 men trots det sjöng de och ljudnivån var rent generelt riktigt hög.

Arenan ligger centralt och är enkel att nå genom att hoppa av vid Lucien L’Allier station eller för den delen bara ta en promenad beroende på vart man utgår ifrån.

Biljetter:

Det är vanligtvis ruskigt svårt att köpa lösa biljetter till Montréals hemmamatcher men om man håller ett öga på deras hemsida och är redo när biljetterna släpps har man en liten chans. Vill man vara säker på sin sak är det däremot bäst att vända sig till en sportresebyrå, som American Explorer så hjälper dem dig. Biljetterna är långt från gratis men det är verkligen värt det, bättre stad att se hockey i finns inte.

Övrigt:

Även om de talar franska i Montréal så kan alla givetvis riktigt bra engelska så det är inga problem. Det enda som kan ställa till det lite är om man kör bil då alla skyltar är på franska, även de runt vägarbeten.

Även om språket givetvis påverkar så känns Montréal verkligen som en helt annan typ av stad än till exempel Toronto och Ottawa. Det var nog en av mina favoriter under vår långa resa genom USA och Kanada i höstas.

Ett annat tips om ni vill äta och dricka billigt innan matchen, besök gärna Peel Pub som ligger en kort promenad från arenan (1196 Rue Peel). Det blir snabbt fullt men det är härlig stämning och de har riktigt bra priser både på mat och dryck.

Har ni några frågor tveka inte att lämna en kommentar eller maila mig så återkommer jag med svar.

14:55 @ 31 Januari, 2012

Kommentera

  • America Explorer
  • LÅ Webbyrå - Billiga hemsidor
  • Speltips, hockey, fotboll
  • Senaste inläggen
  • Sök på bloggen:
  • RSS Populära inlägg:
  • RSS Läs även:




  • bloglovin


  • Kategorier:
  • Etikettmoln:
  • Senaste kommentarer