Anders Eriksson – denna gigant!
Ja allt eftersom skadorna uppstått har det ramlat in nya spelare.
Först blev det akut brist på forwards. Martin Sonnenberg, som hela hösten varit den det har talats om, fick helt plötsligt för sig att han minsann inte kunde dyka upp förrän tidigast efter jul. Därmed var det ju bara att glömma honom och in kom istället en annan transatlant.
Matt Murley.
Murley som började den här säsongen på ett strålande sätt i LHC, har kommit väl in i laget och nätade för första gången i den röd-vita tröjan i tisdagens bortamatch mot SSK. Hittills har han visat att han vill vara en del av det här laget och står för sin typ av ishockey som är fartfylld och intensiv. Precis så som hela laget är byggt för att spela.
När väl forwardsglappet blev uppfyllt så kom nästa kalldusch.
En hel hoper backar gick sönder.
Jokela, Skogs och Granath blev trasiga allihop så gott som samtidigt. Inte alls bra att få så många skador på de som faktiskt varit bland de mest tongivande i försvarsspelet så här långt i vinter.
Men precis när de kvarvarande backarna började gå på knäna, så dök det upp en gubbe i lådan. Och inte vilken gubbe som helst heller. En 192 cm lång och 102 kg tung Anders Eriksson ramlade in i Eon Arena.
Killen har en meritlista lika lång som kinesiska muren och har gjort det mesta man kan göra som ishockeyspelare.
Eller vad sägs om
-572 matcher i NHL
-Stanley Cup seger med Detroit 1998
-VM brons 1999
Ja killen har gjort en del kan man lugnt säga.
I sin första match med Timrå som också var mot SSK i tisdags, spelade 35-årige Eriksson nästan 25 minuter och var rakt igenom stabil och rejäl i sitt agerande.
Jag hoppas verkligen att det kan bli en fortsättning för Eriksson även efter det att det nu gällande korttidskontraktet går ut. Kanske kan han känna att det är så kul att umgås med brorsan igen Jörgen att han väljer att stanna säsongen ut i alla fall. Jag håller tummarna
****************************************************
Den här säsongen kommer att gå till historien.
Inte som den mest målrika, mest spännande eller mest fartfyllda, utan som den säsong som blev mest sönderblåst och toppstyrd av alla så här långt.
Domarna är skitkassa över lag.
Disciplinnämnden har fått hybris och lägger näsan i blöt för minsta lilla skavsår.
Nä jag tycker nog att man ska låta ishockeyspelarna göra det de är bäst på så långt det är möjligt och inte bråka med dom så fort de inte håller sig exakt inom ramarna.
När de väl tillåts göra sitt bästa så är ju faktiskt svensk ishockey riktigt bra.
*****************************************************
Pikkarainen fortsätter att leverera och visa att han är en riktig hockeyspelare och inte det råskinn som media vill ha honom till.
Ett mål mot SSK senast och han visar i varje byte att han är hungrig på mer. Nu hoppas vi bara att det vill lossna för nr 44 också så ska nog finnkedjan kunna blir ett riktigt fruktat vapen.
Tweet8 Kommentarer till Anders Eriksson – denna gigant!
-
I’d come to make a deal with you on this. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind! -
That is well known that money makes us free. But how to act when one doesn't have cash? The one way only is to get the loan or secured loan. -
I wanted to thank you for this interesting I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the latest stuff you post. -
I know this is really boring and you are skipping to the next comment, but I just wanted to throw you a big thanks - you cleared up some things for me! -
We just couldnt leave your website before letting you know that I really enjoyed the quality information you offer to your visitors... Will be back often to check up on new posts -
Det kan ju vara så enkelt ;) -
dax att uppdatera bloggen vilket är över en månad sen nu -
dax att uppdatera denna bloggen 1 december är senaste inlägget lika bra att lägga ner eller börja om
Kommentera
Senaste inläggen
- Long time…
- Anders Eriksson – denna gigant!
- Pikken står upp!
- Vad är det för mening?
- Att köpa en triss…
- Jävla lall!
- Hemmanerver & pappskallar!
- Det svänger ju!
- Ris och ros
- Aj aj aj!
- Lite bilder från HV71-Timrå
- Jag kan inte klaga på något alls
- Det finns en styrka i laget
- Pajkastning redan från start
- Kungen är tillbaka!