Björn Ranelid??

Matchen senast mot Kalmar var ju tyvärr ingen höjdare. Vi gjorde ingen dålig insats. Det var helt enkelt så att Kalmar var för bra. Deras ständiga rörelse och fart framåt lyckades vi inte skydda oss mot. Det är imponerande att dom tappat så många bra spelare under det senaste året, men ändå lyckas få in nya som producerar direkt. Det är starkt av Nanne att ändra stil som dom gjort. Dom spelar efter materialet och inte tvärt om.

Om ni såg den senaste matchen kanske ni lade märke till något nytt? Nåt fräscht. Nåt trendigt?

Thommie Persson hade klippt sig. Han, som tidigare var väldigt lik Kramer i Seinfeld, såg numer ut som Björn Ranelid.

När han kom in i omklädningsrummet första gången efter förvandlingen utbröt jubel och applåder. Han har länge häcklats för sin frisyr. Och vi tyckte att det nya var ett klart steg i rätt riktning. Men någonstans tyckte jag ändå att jag kände igen det han hade på huvudet. En liten våg i luggen som stod rakt upp. Plötsligt slog det mig. Det är ju allas vår Björn Ranelid. Mannen som skrivit 7000 dikter. Några likheter mellan dessa två personer finns inte i övrigt. Jag måste bara tillägga det. Men han har en imponerande kalufs.

Skrivet av:

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

På väg mot Örebro

Då var vi på väg norrut för årets sista match. Resan började imorse kl 08.00 från Vångavallen. Yousef hade med sig en kudde stor som en madrass. Örngottet gjorde att den såg ut som en bönematta.

Jag vill tacka för kommentarerna från den senaste bloggen. Det värmer mycket. Jag kan väl erkänna att det var en hel  del blandade känslor efter Hammarby matchen. Jag var självklart glad över att vi kunde avsluta snyggt på hemmaplan, och tre poäng är alltid välkommet. Men jag kände ändå en viss tomhet. Jag ville så gärna spela en sista gång på Vångavallen. När vi gjort våra tre byten kände jag mig bara besviken. Efteråt hade jag svårt att vara riktigt glad. Dagen efter hade det mesta av besvikelsen lagt sig och man kunde glädjas över segern igen.

Nu är vi som sagt på väg mot nästa match. Jag har förstått att det kommer komma en del supportrar med upp också. Väldigt roligt!

Anledningen till att vi åker så tidigt är för att vi ska kunna träna ikväll. Det är alltid bra att träna en gång på matcharenan. Även om det inte hjälpte speciellt mycket mot Gefle. Behrn Arena är faktiskt en av mina favorit arenor i Sverige. Den är tät, med fina läktare runt om. Det brukar också vara en hel del folk där uppe som ser till så att det blir rätt bra stämning. Vi går för vinst. Kan man också hoppas att något, eller helst båda våra skånska kollegor förlorar så blir vi bästa skånelag också.

Vi ses kanske i Örebro!

Skrivet av:

31/10 2009 09:30

sista matchen på Vånga

Jag får väl tacka för komplimangen Roger! Du är förmodligen en av dem efter familjen som sett flest av mina matcher under åren som gått.

Så var det dags för match imorgon. Min första hemmamatch för året. Det ska bli väldigt kul att spela på Vångavallen igen. Om inget oförutsett händer så blir det också min sista. Jag har ju haft svårt att ta plats sedan jag blev frisk från min skada i somras. Ända sedan dess har jag hoppats och kämpat för att få spela på Vångavallen igen. Det är visserligen inte Sveriges sexigaste arena, men det har varit mitt hem dom senaste sex åren och därför är det självklart speciellt att spela där.

Imorgon möter vi Hammarby. Ett lag som verkligen är i ett utsatt läge. Därför kommer det att bli en väldigt tuff match. Dom kommer kämpa som aldrig förr. Får dom dessutom det första målet så kommer dom förmodligen att få luft under vingarna. Av de tre lag som är indraget i bottenstriden så är Hammarby det lag som varit bäst när vi mött dom. Förhoppningsvis är vi det lag som får första målet och då kan dom däremot bli väldigt ängsliga.

Vi har bestämt oss för att avsluta säsongen snyggt. Framförallt vill vi ta fler poäng i år än ifjol, då tog i 40.

Det slog mig idag att jag gjorde min första A-lagsmatch på hemmaplan 2004 mot just Hammarby. Nu kommer även den sista matchen att bli mot Hammarby. Lite ironiskt faktiskt. Hur som helst så ska det bli väldigt kul. Jag hoppas få göra ett inhopp och kunna bidra till en vinst. Det hade känts bra att få avsluta på ett bra sätt. Väl mött på Vångavallen.

Skrivet av:

27/10 2009 18:09

Förbannad!

Det var längesedan jag var så förbannad efter en match jag inte ens varit med i. Anledningen stavas Mikael Lerjeus.

Vi gjorde ingen bra match idag. Vi tillät Elfsborg spela sitt snabba passningsspel, men i ärlighetens namn så skapade dom inte speciellt mycket. Vi försvarade oss väldigt bra. Jag är övertygad om att vi inte förlorat den här matchen om det inte varit för domaren. Han hade flera dåliga beslut idag. Straffen naturligtvis. Det är en så tydligt filmning så jag vet inte var jag ska bli av. Nä han efter att han blåst springer ut till linjedomaren så tror man ändå att han ska ta sitt förnuft till fånga. Men icke. Vad ska han ut där och göra om linjemannen inte har något att säga?

En annan gång är när Yousef löper med bollen längs kanten med Martin Ericsson hängandes i ryggen. Yousefs tröja står som en strut under minst tio meter. Micke blåser men inte mer. Varför blåser han där om han inte ska varna? Yousef har ju fortfarande bollen.

Normalt sett brukar inte linjedomarna göra några större fel förutom några offside situationer som ofta är svåra att hantera. Men idag viftade dom efter märkliga situationer. En situation som satt sig i huvudet var när Jensen löpte ner mot Elfsborgs kortlinje i kamp med en försvarare. Båda går in axel mot axel. Jensen vinner duellen för att han helt enkelt är starkare. Den andre ramlar och linjedomaren börjar vifta. Så fruktansvärt dålig känsla.

För övrigt tycker jag att det syns varför Anders Svensson gjort 102 landskamper. Visst, han slog bort några bollar, men annars är han stensäker i alla lägen. Han tar rätt beslut hela tiden och vänder och vrider sig ur situationer på ett imponerande sätt.

Detta var också mitt 100 inlägg. Grattis. Tack.

Skrivet av:

17/10 2009 17:17

Abel eller Dennis

Gårdagen var träningsfritt. Därför tog jag, Abel och Dennis oss ut på havet för lite segling. Vi seglade från Limhamn till Gislöv. Framförallt Abel är väldigt oerfaren som seglare och han såg också lite orolig ut när vi mötte vågorna ute i Öresund. Men det lugnade sig och när vi fick vind i seglen nådde vi till slut 8,5 knop.

På väg genom kanalen i Höllviken passade vi på att lyssna på Norings radiodebut. Vi försökte också ringa in till programmet för att ställa lite frågor till honom. Den frågan vi ville få fram var vad sanningen var bakom “timjansky”. Det stod nämligen så på en meny när vi skulle äta en gång. Viktor frågade vad timjansky var för något. I skrift är det kanske svårt att förstå det roliga, men om ni uttalar det som ett tjeckiskt efternamn så blir det lite roligare.

Vi kom tyvärr inte fram. Istället lyckades någon av Dennis och Abel få tag i min telefon och ändrade min pappas nummer. När jag väl skulle ringa till pappa under kvällen och dessutom hade bråttom ringde jag om och om igen. Men jag fick inget svar. Till slut lät jag telefonsvararen gå in. Då hörde jag en röst; Hej du har kommit till Alf Westerberg. Det var inte svårt att förstå vem som stod bakom detta. Affe ringde dessutom upp mig därefter och frågade vad jag ville. Jag fick snällt berätta som det var. Han bara garvade.

Skrivet av:

30/9 2009 22:21

Lyrisk!

Vem hade trott på en 4-2 vinst efter 45 minuter idag? Jag gjorde det inte. Förmodligen ingen annan heller. HIF spelade riktigt bra i första halvlek och pressade oss hårt nära vårt eget mål. Henke och Rasmus Jönsson är verkligen ett högklassigt anfallspar.

Men så hände nåt. Wihlborg, med sin offensivlusta och ständiga löpningar började hota, Sjöhage fick rätt på sina löpningar, och framförallt, Drugge satte på radarn.Vår andra halvlek är helt fantastisk. Alla spelare höjer sig med flera snäpp från den första halvleken, samtidigt som HIF spelarna inte verkade så sugna på att spela mer än en halvlek.

Jag vet inte riktigt vad som har hänt med Sjöhage den här veckan, man han har verkligen kommit igång. Idag sprang han väldigt ofta helt rätt, samtidigt som Drugge började komma in i matchen. Drugge alltså, hans spelförståelse är helt otrolig. Han ser lägen som ingen annan gör och han slår så genomtänkta passningar. Det är verkligen en fröjd att spela med honom. Idag står han för tre assist. Det är grymt bra gjort!  ( Ett tips till den på TA som sätter betyg, allt annat än en femma på Drugge vore fel)

Det var även fantastisk att se Yousef idag. Han käkade verkligen upp C Andersson, och denne var inte speciellt nöjd när han blev utbytt. Egentligen är väl vänsterbacksplatsen inte Yousefs bästa, men idag var han helt fantastisk.

Jag hade egentligen kunnat hylla vem som helst, för alla gör en topprestation i andra halvlek. Jag kan också säga att det var längesedan det var så upprymt och glatt i omklädningsrummet som efter matchen idag. Vi gav oss själva stående ovationer.

Det enda smolket i bägaren var väl publiksiffran. Precis över 3000. Det är ju värdelöst. Var är alla liksom? Det är ju derby. Uppskattningsvis 500 Helsingborgare dessutom. Men skit samma nu. Dom trogna som var där fick i alla fall valuta för pengarna.

Skrivet av:

27/9 2009 17:40

Vi, ljusblå?

Jag fick en kommentar på mitt förra inlägg där det påstods att halva laget håller på MFF på grund av sina rötter där. Jag ska inte säga att jag blir upprörd, men lite förvånad ändå. Visserligen träffar ni inte spelarna varje dag, och har inte lärt känna dom på samma sätt som vi i truppen, men jag kan lova er att det inte finns någon som håller på Malmö i vårt lag.

Jag kan förstå att tanken slår folk att eftersom så många kommer från Malmö. Men så fort dessa spelare, ja egentligen alla spelare kommer till TFF så känner dom sig omedelbart som hemma. Jag vet inte många som vantrivts här under mina år i klubben, och det bygger upp klubbkänslan. Det är lätt att börja tycka om klubben och det gör också att klubbar man varit i tidigare hamnar i skuggan, dels på grund av detta, men framförallt för att varje spelare vill visa vad han går för och det kan han bara göra i den klubben han tillhör. Därför är det aldrig tal om att några sympatier för andra lag kan störa eller förflytta fokus.

Vi spelare som inte varit i Malmö är dessutom ganska duktiga på att få dom nya spelarna att förstå vilken relation vi har till MFF. Eftersom vi har så många spelare med MFF-förflutet tycker dessa också att det är extra roligt när vi ligger före dom i tabellen, vilket vi hoppas att vi snart gör igen.

Slutligen, ibland kan man höra i omklädningsrummet att någon tycker det är roligt när något lag i Allsvenskan vunnit. Det händer, men oftast beror det på att man känner någon i det laget, eller möjligtvis att man fått in tipset. Men jag har ärligt talat aldrig hört någon som blivit glad när MFF vunnit.

Skrivet av:

16/9 2009 23:11

Björn Ranelid??

Matchen senast mot Kalmar var ju tyvärr ingen höjdare. Vi gjorde ingen dålig insats. Det var helt enkelt så att Kalmar var för bra. Deras ständiga rörelse och fart framåt lyckades vi inte skydda oss mot. Det är imponerande att dom tappat så många bra spelare under det senaste året, men ändå lyckas få in nya som producerar direkt. Det är starkt av Nanne att ändra stil som dom gjort. Dom spelar efter materialet och inte tvärt om.

Om ni såg den senaste matchen kanske ni lade märke till något nytt? Nåt fräscht. Nåt trendigt?

Thommie Persson hade klippt sig. Han, som tidigare var väldigt lik Kramer i Seinfeld, såg numer ut som Björn Ranelid.

När han kom in i omklädningsrummet första gången efter förvandlingen utbröt jubel och applåder. Han har länge häcklats för sin frisyr. Och vi tyckte att det nya var ett klart steg i rätt riktning. Men någonstans tyckte jag ändå att jag kände igen det han hade på huvudet. En liten våg i luggen som stod rakt upp. Plötsligt slog det mig. Det är ju allas vår Björn Ranelid. Mannen som skrivit 7000 dikter. Några likheter mellan dessa två personer finns inte i övrigt. Jag måste bara tillägga det. Men han har en imponerande kalufs.

Skrivet av:

14/9 2009 11:52

sponsorfotboll

Idag var det dags för den årliga sponsorfotbollen. En turnering där våra sponsorer bjuds in och delas in i olika lag där några från oss i truppen också är med. I år var vi åtta lag indelade i två grupper. Direkt efter gruppspelet spelades placeringsmatcher. Vinnare blev Lag Mikael Bengtsson med en inhyrd Fritz i målet. Dom mötte Lag Peter Abelsson som jag personligen anser var det bästa laget. Dom hade flera spelare som fortfarande är aktiva och spelade väldigt bra.

Noterbart är att Wihlborg var smått övertänd idag. Hade sportbladet zoom varit på plats hade man kunnat läsa sig till att han sprang runt fyra mil på tre matcher. Dessa matcher varade tolv minuter. Han filmade även till sig en straff som han sedan själv tog hand om. Tyvärr gjorde han mål på den.

Det är kul att se så många sponsorer på plats. Det visar att det inns intresse för klubben. Kvällen avslutades med mat i vårt fina vip tält.

Skrivet av:

7/9 2009 21:33

Kul med hån

Det var kul att läsa i tidningen i morse att Noring blivit utskrattad på flygplatsen. Det lilla skämtet gick alltså hem. Det måste ha varit kul för Viktor att bli hånad det första han blir på sin första samling med U21.

Hur Falkenby kunde veta detta kan man ju fråga sig. Kanske har man en läsare ändå?!

Vi går mot en skön helg med ledighet. Vi som fotbollspelare är ganska bortskämda med mycket ledig tid. Men det är sällan att den tiden är på helgerna. Då är det ofta fullt upp. Därför tycker vi alltid att det är trevligt när landslaget samlas. Bortsett från att man får Premier League abstinens. Jag tror hur som helst på seger för herrarna imorgon. Det måste man ju tro. Det blir inte lika kul nästa sommar annars.

Damerna spelar ikväll och jag ska väl erkänna att jag inte är jätte intresserad. Jag kommer nog inte bänka mig framför teven, men jag hoppas verkligen att dom går vidare. Det hade varit kul om dom gick hela vägen en gång, dom har ju varit nära så många gånger.

Det var åter dags för Dennis morgonquiz igår. Mange vann med 9 rätt av 20. Då tänker ni kanske att dom där jävla fotbollspelarna, dom kan ju fan ingenting. Och det kunde vi inte heller. Men till vårt försvar kan vi säga att frågorna är till för såna med fotografiskt minne som enbart läser lexikon. Abel kom för övrigt sist.

Skrivet av:

4/9 2009 09:27

Den vite brasilianaren

Tom sa idag att han gillade att leka med namn. Det tror jag att alla i truppen redan visste. Det finns nog ingen i laget som inte fått något smeknamn av honom. Vissa har fått fler än andra. Idag gjorde Jensen ett snyggt mål med utsidan. Ett hårt skott i bortre. Tom började då leka med ord och kom till slut fram till den vite brasilianaren. Jensen alltså.

Dagen har inneburit två pass. Morgonpasset började med en passningsövning som vi uppskattningsvis höll på med i 45 minuter. Dom fem första minuterna slog vi nog bort runt 40 proent av passningarna. Efterhand kom vi in i det och nånstans i mitten såg det riktigt bra ut.

Eftermiddagspasset innehöll mestadels fysträning och snabba fötter. Vi springer bland annat i små snitslade banor med låga häckar i olika mönster. En viss Jens Sloth hade som vanligt ganska svårt med motoriken. Vi avslutade passet med intervallträning. Därför är man ganska trött nu.

Dennis har en förkärlek för olika sorters quiz. Han skapar därför ett sånt till oss andra varje gång vi har dubbelpass så att tiden däremellan ska flyta på lite snabbare. Dom består av 20 frågor. Nästintill alla frågor är väldigt svåra. Det enda man lär sig är att man inte kan något.

Noring åkte med U-21 idag. Häromdagen lyckade “någon” få tag i hans pass och tejpade in en bild på Kapten Haddock över hans riktiga bild. Enligt uppgift ska det ha sett ut som om det fotot alltid suttit där. Ingen av oss har hört om han kom iväg eller om han fastnade i gaten.

Skrivet av:

1/9 2009 20:56

Bling bling

Då var stan död igen efter en helg där stan visar tydliga livstecken. En ny förlust på bortaplan. Vi lyckades tyvärr inte slå hål på bortaspöket den här gången heller.

Häcken går som tåget. Vem hade kunnat tro det? Det var ju Örgryte som sprang hem superettan i fjor och det var väl ingen som trodde att Häcken skulle finnas med i toppskiktet. Dom började gå riktigt bra  för någon månad sedan. Kan det möjligen ha med allas vår Bjure att göra? Han har ju inte börjat spela än så det kan inte ha med hans fotbollskunskaper att göra. Måste vara nåt annat.

Ralle kom till Vångavallen idag och hälsade på oss vanliga dödliga. Han såg ut att må bra. Man kan väl säga att hans kläder var en klass bättre än dom mjukisbyxor han ofta kom med till Vånga. Han berättade också att han aldrig varit bättre tränad än han är nu. Idag var hans första lediga dag sedan han kom till Berlin.

Vi hade förstås tusen frågor. Han berättade om deras träningsfaciliteter som bland annat innehöll ett inglasat löpband där man kunde ställa in luften så att den var som på 3000 meters höjd. Häftigt!

Det är verkligen kul att höra om hur det funkar i en sån stor klubb och hur det känns att leva i en dröm. Han berättade förresten att för varje tunnel man får när dom kör kvadraten får dom lägga 50 euro. Ralle har hittills bara sprungit runt med benen tätt ihop.

Skrivet av:

31/8 2009 17:25

det finns folk

Jag sitter i min soffa nu och har balkongdörren öppen. Det finns tydligen väldigt mycket människor i Trelleborg. Varför går dom aldrig på våra matcher?

AIK imorgon. Det är väldigt kul att möta dom på Råsunda. Stämningen på Råsunda är alltid väldigt bra och nu när dom ligger i topp så kommer det förmodligen mycket folk. Dagen innan match, som idag, så håller vår tredje och fjärde tränare (Haynes och Drugge) i uppvärmningen. Av någon anledningen har Tom fått för sig att det är ett vinnande recept.

Haynes som har ett förflutet i AIK, använder sig ofta av uppvärmingsövningar som han lärde sig där. Det handlar ofta om att klappa i takt. Ungefär som när Mike fick välja en uppvärmingsövning. Då var det sjundedelstakter och en massa annat som man varken kordinationsmässigt eller taktmässigt klarade av.

Under en övning lät klappandet som introt till We will rock you med Queen varefter Sloth började sjunga.

Förhoppningsvis leder detta till seger imorgon. Som Tom sa, i fjor hade vi en knall borta mot IFK. I år har vi inte haft någon. Det är nog dags nu. AIK är inte oslagbara.

Skrivet av:

28/8 2009 19:21

Vilket löp

Match mot Halmstad idag. Vi hade vår vanliga genomgång innan match igår. Tom var dock tydlig med att vi inte skulle stirra oss blinda på Halmstad, utan istället sikta på att få igång vårt eget spel och föra matchen som vi hittills i år har varit för dåliga på.

På tal om Halmstad. Där spelar en vänsterback som kallas Texas. Jag läste en intressant artikel om honom i det senaste numret av Offside. Jag har nog aldrig hört talas om en spelare som lägger så mycket kraft och tid på förberedelser. Verkligen imponerande. Han skriver för övrigt väldigt bra också. Men när man möter honom tjatar han hål i huvet på en.

Jag såg ett otroligt löp för Kvällsposten i förra veckan. Det stod ungefär så här: SKÅNSKA RENATE SLÅSS MOT SILIKONBRÖST. Man vet ärligt talat inte om man ska skratta eller gråta. Det hade varit intressant att få reda på vem och vilka rubriksättaren vände sig till när han skrev den här.  Man får dessutom rätt sjuka bilder i huvet om man tänker sig detta i bilder.

Någon sa att om det står så här så vet man i alla fall att det inte har hänt något viktigt i världen. Men då tror jag pappa hade sagt “att det kan det visst ha gjort, men det säljer inga tidningar”. Så sant.

Jag såg också att Alf höjt rösten om en konstgräsplan i Trelleborg. Det är verkligen dags nu. Planen i Anderslöv är alldeles för dåligt skött och är tyvärr undermålig. Det behövs en i Trelleborg också. Inte bara för oss i TFF utan alla andra lag som tvingas träna på grus trots att det snart är 2010. Förutsättningarna för unga spelare som håller på att uvecklas hade förbättrats avsevärt om dom fått träna på konstrgräs istället för en dammig grusplan.

Skrivet av:

24/8 2009 10:17

minut för minut?

Som alla vet så är ju friidrotts-VM igång för fulla muggar. Det har väl inte undgått någon att Usain Bolt är den nya kungen. Att han sprang på 19.19 igår är helt otroligt. Han var ju inte i form sa han. Lagom ödmjukt.

Han verkar få hela cirkusen att snurra lite snabbare. Han är ju en spexare, och så fort han är med på storbilden så showar han. Det har gjort att alla andra också ska göra något lika tufft så fort dom är på bild, det får bara inte önskad effekt. Alla är inte lika coola som Bolt. Han kan ju komma undan med vad som helst.

Jag såg förresten en rolig grej på Aftonbladet.se efter hundra meters finalen. Det stod “följ loppet minut för minut”. Ett lopp som varade i knappt tio sekunder.

Jag blev lite överraskad när jag fick reda på att Metro hade citerat mig från bloggen på deras sportsidor. Det hade tydligen synts i hela Sverige. Kul med lite gratisreklam.

Skrivet av:

21/8 2009 07:04

Inte ett rätt

Eftersom man är gravt fotbollsintresserad, på gott och ont, så kollar jag runt en hel del på diverse sportsidor på nätet. En kväll som denna, då det inte har hänt allt för mycket i mitt liv, så används datorn flitigt. Jag har länge varit en regelbunden läsare på fotbollskanalen.se, men jag har börjat inse så sakta att den är rätt kass. Uppdateringen är långsam, sidan är långsam och samma rubrik kan stå på flera olika ställen. Dessutom är texterna sällan speciellt roliga.

Svenska fans är jag inne en del på, mest för att följa Arsenal. Dom har en väldigt duktig kille där som verkar ha stenkoll. Men den sidan jag är inne på mest just nu är faktiskt eurosport.se. Lite märkligt eftersom jag aldrig tittar på eurosport på teve, men av någon anledning hittade jag in där för någon vecka sedan och hittade en ny värld av sportsidor. Dom verkar ha fina kontakter över hela Europa. Har ni några andra sidtips får ni gärna delge dom.

På tal om Europa så såg jag Europe i fredags. Jävlar vilket tryck det var. Blev sjukt imponerad av gitarristen john Norum.

Jag tippade tre kryss i de allsvenska matcherna idag. Jag uteslöt ÖSK-DIF. Hade inte rätt på en enda match. Jag börjar undra vad som händer på Hisingen. Häcken imponerar vecka efter vecka nu. Vi måste verkligen höja oss ett par snäpp om vi vill komma före dom, vilket vi trodde inför säsongen.

Halmstad förlorade och jag vet inte om det är negativt eller positivt inför vår match mot dom i nästa omgång. Hur som helst är det alltid tuffa matcher när vi möts.

Skrivet av:

17/8 2009 21:49

Så dålig känsla

2-2, vad ska man säga? Ska man vara nöjd eller missnöjd? Jag vet inte riktigt vilket foto jag ska stå på, som Robert Gustafsson säger i Nile City.

Eftersom vi ledde matchen så länge som vi gjorde så känner man alltid en viss besvikelse över att inte stå hela sträckan ut. Vi har också några bra lägen att avgöra matchen när vi leder. Men jag tycker faktiskt att BP var ganska bra, och spelade offensivt och ställde till en hel del som tvingade oss närmare vårt eget mål.

Man får nog säga att det var helt okej med 2-2 ialla fall, även om Thommie var farligt nära att avgöra i slutsekunden.

Jag är väldigt glad för Fritz skull. Han kan inte lastas för målen vi släpper in, och han räddar oss faktiskt några gånger och jag tycker att han visade ett lugn hela matchen. Det syntes tydligt att han ville ta chansen och det gjorde han verkligen.

Det värsta under matchen var dock Podes utvisning. Jag blir så trött när jag ser att domaren går på den lätta. Han har aldrig varit vår favorit direkt. Jag vill minnas att det var flera år sedan som en domare gick på den som BP spelaren körde idag. Att så tydligt försöka visa att han blivit skallad och få så ont för en sån liten beröring som där faktiskt var brukar inte gå hem längre. Domaren brukar se igenom det beteendet och bara varna spelaren som i det här fallet var Pode, men alltså inte idag. Domaren visar så dålig känsla där. Väldigt orutinerat.

Exempelvis skedde samma situation senast mot MFF, där Dennis och Jiloan Hamad stod panna mot panna. Båda fick gult kort.

Jag tror inte på någon längre avstängning för Pode. Mer än en match vore märkligt.

Skrivet av:

16/8 2009 20:41

Straff och betyg

Häromdagen satt vi och gick igenom derbyt på video. Efter att ha sett bilderna har jag verkligen svårt att förstå att vi inte fick straff när Johan kom ut sent och bjöd Jensen på en flygtur. Affe berättade att han pratat med domare Johannesson efter matchen och han sa att han hade bestämt sig för att blåsa straff, men hörde i sitt öra att stinsen på linjen skrek “nej nej”. Därför blåste han aldrig.

Man kan ju fråga sig från vilken vinkel han såg situationen eftersom han var så säker? Hade vi fått straff där så hade vi nog inte förlorat.

Dagen efter match brukar vi sitta och bläddra igenom tidningarna. Det är ofta roligt att jämföra spelarbetygen från respektive tidning. Det är tur att man tar så lätt på dom som man gör. En spelare kan få en trea eller till och med fyra i en tidning, och sedan få en etta i en annan.

Under mina första år i TFF var man verkligen ivrig att få reda på vad man fått för betyg, men efter hand lärde man sig att det inte spelade någon roll. Man fick inse att det bara var en persons åsikt. Men det som är kul att se är hur nära dom är ens egen uppfattning. Det är faktiskt inte ofta det stämmer.

Skrivet av:

12/8 2009 15:12

Lite blandat

Det är dags att lämna derbyt bakom oss. Det kändes extra tungt igår. Det är aldrig kul att förlora, men den här gången kändes det extra jävligt.

Jag såg precis Mekonomen reklamen på TV för hundrade gången. Ni vet den där en överdrivet trevlig kvinna med headset går runt i butiken och låtsas prata med en kund på ett sätt som jag inte tror existerar på någon kundservice i Sverige. Det går inte att va så trevlig som hon verkar. Därför hatar jag den reklamen.

Jag har funderat på att flytta träningen på fredag från kl 15 till kl 10 för att kunna åka upp till Göteborg och se Europe spela på Götaplatsen. Jag tror inte jag kommer ha speciellt stor lycka med detta, men det är värt ett försök.

Viktor Svensson kan bli den nye Sloth. På planen är dom ganska olika, men utanför verkar dom ha samma gener vad gäller att göra märkliga saker. Klocken 09.50 i fredags kom Viktor intassande i omklädningsrummet. Tjugo minuter för sent alltså. Han lyckades inte dölja det. Han fick till en början 100 kronor i böter för den sena ankomsten. Dessa drogs sedan bort när det visade sig varför Viktor var sen.

Han har familjen i Ystad och hade varit där över natten. Han tog därför tåget till Skurup för att sedan ta buss 165 till Trelleborg. När han kom på bussen somnade han ganska omgående. När han vaknade och tittade ut var han i Staffanstorp. Buss 165 går ju även till Lund och det var den han satt sig på.

För att sedan kunna komma till träningen var han tvungen att ta en taxi. Den kostade 600 kronor! Skit kul! Det hade varit billigare att inte komma till träningen alls. Men det är naturligtvis inte ett alternativ.

Skrivet av:

9/8 2009 21:31

Grattis och lycka till Ralle!

Då var Ralle äntligen klar för Hertha Berlin. Det är sjukt kul för honom. Vi har varit på honom länge, men han har varit väldigt hemlighetsfull och egentligen inte sagt så mycket. Den senaste tiden har vi bara sett att han inte varit där och antagit att han varit på väg någonstans, och det ser man ju nu att det stämmer.

Jag tror Hertha blir utmärkt för honom. Jag kan inte så mycket om klubben egentligen, men det är verkligen en storklubb och får han bara spela, vilket jag tror, så är det nog ett helt perfekt steg att ta.

Jag tänker tillbaka till 2007. Det hade kunnat sluta på ett helt annat sätt. Ralle var fast på bänken, och knappt det, och kände att han inte orkade längre. Han ville bli utlånad och om jag inte minns fel så var det inte så långt ifrån att han gick till IFK Malmö. Men inför en match så var Linus Malmqvist osäker för spel. I fall han inte skulle ha kunnat spela, så skulle christian Ahlström gått in från start. Om Linus kunde så tyckte Conny och Benny att det räckte med Ralle som backup i fall Linus skulle gå sönder, plus att Ralle även kunde användas i anfallet. Så blev det och Ahle fick därför vara 17e man.

Linus gick mycket riktigt sönder i slutet av första halvlek och Ralle fick därför sättas in som nödlösning i försvaret. Han satte därefter inte en fot fel och spelade hur säkert som helst. Sedan dess har han varit vår bästa back match efter match.

Jag tillsammans med många andra har länge ansett att han hade klarat att spela utomlands. Men från det till att verkligen få ett kontrakt är det bevisligen en bit. Det bevisar bara hur bra man verkligen måste vara för att komma utomlands.

Ralle är den bästa spelaren jag har spelat med i TFF och det ska bli fruktansvärt kul att följa honom nu. Han har dessutom lovat en fri utekväll för laget någon gång när han kommer hem. Det ser vi framemot!

Skrivet av:

6/8 2009 21:02
  •  

så jävla go seger!

En bussresa på fyra timmar kan va förbannat tråkig. Just nu är en bussresa på fyra timmar fantastisk. Stämningen är verkligen på topp efter segern ikväll. Det var ingen välspelad match, och vi spelade inte speciellt bra. I alla fall inte i andra halvlek. Då tryckte GAIS på och hade mycket folk i boxen. Som tur är har vi väldigt bra huvudspelare och en bra målvakt. Viktor gjorde några svettiga räddningar.

Jag måste verkligen hylla Abel. Han sliter som ett djur alltid och visar verkligen vilken vinnaskalle han har. Tyvärr får denna skalle ofta mycket stryk. Idag fick han sy ett långt sår i pannan. Det är tredje gången i år som han behöver sys. Dessutom gjorde han ju målet som gav oss årets första seger på bortaplan.

I och med segern har vi nu tagit full pott de senaste två matcherna. Ett bättre utgångsläge inför derbyt på lördag kan man inte få. Vi ska gotta oss åt den här segern ett par dagar, sen skulle det varit underbart att vinna även på lördag.

Nu ligger vi på sjätteplats. Samma plats som vi hade inför uppehållet. Nu siktar vi på att behålla den ett tag innan vi tar ytterligare kliv uppåt. Vi måste sikta uppåt. Nu

Skrivet av:

3/8 2009 22:18

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!