• Åkeshovs IF - tillbaka. Inför första matchen sen 90-talet...
    bild 1 / 3

    Åkeshovs IF - tillbaka. Inför första matchen sen 90-talet...

     

  • ...visades den nygamla dressen upp (fixad av Dan Sahlin)...
    bild 2 / 3

    ...visades den nygamla dressen upp (fixad av Dan Sahlin)...

     

  • bild 3 / 3

    ...och Fredrik blev först att vinna Lennart Johansson-priset. "Hovet forever" inristat inuti?

     

Klubben närmast hjärtat

 

 

Det var ett stort steg i ett litet, litet hörn av världens väldiga fotbollsplan. En kopp kaffe, tidernas bästa bulle och en träningsmatch i snö var också ett par ingredienser när min allra första fotbollsklubb väcktes till liv igen.

– Vi ska ha kul. Det är det allra viktigaste, sa Björn Söderberg i ny röd overall med gammalt välkänt märke närmast hjärtat. Bara det tryckte på en och annan nostalgisk punkt. Lagkompisen från sjumannatiden, dagens tränare la också till en sportslig ambition som funkar på alla nivåer.

– Vi ska ta en match i taget, så får vi se hur långt det räcker.

Åkeshovs IF är tillbaka. Klubben som bildades och började röra på sig 1931 och stannade av ungefär 60 år senare är på benen igen. En pigg 80-åring gör comeback, uppbackad av ingen mindre än den store Lennart Johansson – tyvärr förhindrad i sista stund för den nya avsparken – som levererade nyinstiftat pris till säsongens flitigaste spelare.

”Hovet” var det blåröda laget i Stockholms västra utkanter där Lennart var centerhalv…mittback med andra ord…och jag själv nummer nio – fast med ungefär 30 års mellanrum.

För mig började det som typ sjuåring med 0-8 mot BPs ett år äldre 65or…legendariskt världsberömda i hela Bromma…på en liten grusplan intill simhallen och bredvid tunnelbanans gröna linje. Arg, ledsen och antagligen…utan att kunna ordet på det…förödmjukad – så att jag grät.

”Det viktigaste är att vi har kul.” Jo, tjena. Inte just den gången i alla fall.

Det här var en tid då pappa och ett par till var tränare och ledare för en samling småpojkar med väldigt olika ambition på planen. När dammet yrde som bäst...konstgräs låg då bara på enstaka balkonger och uteplatser…där på hemmarektangeln mellan reningsverket och slottet fanns det de som plötsligt satte sig ner och lekte med sanden i stället för att ta emot bollen, en spelade alltid i jeans, en annan fick ständigt höra de gälla, inte så superinitierade kanske men alltid välmenande, hejaropen från mamma vid sidan av:

”Pontus, Pontus – gör nå´t bra!”

Men Filip var lång och bra i målet och hade så´na där fräcka ribbade knäskydd lite på trekvart, Stein från Norge var en rackare på att nicka, Manne och jag kunde ofta hitta varandra riktigt fint precis som på landbandyplanen. Av någon anledning, på något sätt, såg vi till att vi hamnade i samma lag så gott som jämnt. När vi hade inneträning en vinter i Olovslundsskolans ”stora” sal t ex, med löpande turnering bildade vi och ett par kanoner till Aston Villa. Derby, med Söderberg i laget tror jag bestämt, vann till slut på vårkanten. Fattar fortfarande inte hur just det gick till och än idag får jag en dos av obehag när namnet och laget Derby kommer upp. Klart att Björn tyckte det var kul.

Men visst var det skoj i Åkeshov. Det var laget som fick prästen att acceptera en trekvart sen ankomst till konfirmationen. Jag fick ju chansen att debutera i juniorlaget och fick ringa sent kvällen före och övertala Guds representant.

Så småningom helfrälst och gamla division fem som 15-åring. Tyvärr med åren en allt tunnare trupp, inte ens några i jeans eller sandslottsbyggare. Klubben som fick 5 000 kronor och en träningsmatch(!) när jag flyttade åkte rutschkana i seriesystemet och upphörde. Men är nu tillbaka. Och de hade verkligen kul i comebacken. 4-2 i snöyran mot Storkyrkopojkarna är åtminstone starten på något. Litet i fotbollsvärlden, stort i hjärtat hos några av oss.

Åkeshovs IF – ”charmlaget” kallat en gång av den mest lokala pressen av alla finns igen. Lennart, du hade gillat både spelet och bullarna.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-1

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Du har ett gott minne, men missar på en punkt, jag var i Aston Villa, det laget har hört till mina favoriter sedan dess. Besökte Villa Park i fjol, där köpte jag fina AV-Julgranskulor. Snart ska dom upp igen precis som Åkeshov.

    23/11 2010 av Björn Söderberg Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Du är alltid välkommen till biografen som fortfarande drivs av Wenströms. Måste bara säga att du är grym i rutan. Att vi är släkt på långt håll är rätt skönt att skryta över ibland också, he-he. Oliver Wenström om  Bättre boll i Vimmerby
  • oooh ÖSK-legenden Dan Sahlin! Vilken spelare! Att han spelade i bajen är bara en parantes. om  Kvällen då jag tog Henkes gamla plats
  • Bloggen har varit uppskattad! Din ton är varm och lätt att känna igen! Björn (Åkeshov) om  Året slutar - och jag också
  • GLAD gubbe! Åt din blogg, alltså. Skulle gärna se att du fortsätter. Du har en rolig ton, verkar smart, insatt och har glimt. Tack så länge. Peter om  Året slutar - och jag också
  • Trista besked. Kommer att sakna dina texter. Har gillat din personliga stil, alltid med intelligent knorr. Tack ch Gott Nytt 2011! Wille om  Året slutar - och jag också
  • Man brukar hitta honom där ;-) om  Pokalöppnaren
  • jag undrar om ni aldrig gör någon utvärdering av de så kallade experterna tex bosse pettersson,lyssnar man på hans kommentarer,tappar man intresset direkt,ett gott råd fråga vasalund om de vill ha honom tillbaka jag tvivlar.mitt råd till viasat är att inte förlänga anställningen med bosse pettersson. lennart om  Skrapa och njuta

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!