-
bild 1 / 10Foto: Scanpix
-
bild 2 / 10 -
bild 3 / 10
-
bild 4 / 10
-
bild 5 / 10
-
bild 6 / 10
-
bild 7 / 10
-
bild 8 / 10
-
bild 9 / 10
-
bild 10 / 10
Truppen klar?
Idag presenterade HV71 tre starka nyförvärv.
Mikko Luoma, Juuso Hietanen och Kamil Piros är förhoppningsvis HVs sista nyförvärv för säsongen. HV71 har 9 backar och 16 forwards under kontrakt och enligt sportchefen Fredrik Stillman är truppen komplett förutom två målvakter.
Alla vet vad Mikko Luoma kan. Under första säsongen i HV71 blev han utsedd till elitseriens bästa back och gjorde mest poäng av backarna i elitserien. Han föll tillbaka lite i slutspelet och hans andra säsong var lite upp och ner men han avslutade med ett lysande slutspel. Trots att Louma kan vara lite tveksam i defensiven så är han bra i boxplay. Loumas kontrakt är på tre år.
Juuso Hietanen kan få spela VM för Finland och är en högerfattad back vilket HV71 saknar nu när Petrasek försvinner. Tanken är väl också att han ska hjälpa till att täcka upp luckan efter Petrasek i powerplay. 12 mål och 17 assist i defensiva Brynäs är väldigt bra och förhoppningsvis fortsätter hans utveckling, kanske lite Angell vibbar men jag tror betydligt mer på denna värvning. Hietanen är bara 24 år och kommer att spela i HV71 de närmaste två säsongerna.
Den enda värvningen jag är lite tveksam till är Kamil Piros. Jag kan förstå att ledningen tycker att HV71 saknade en center förra säsongen. Ullström, Sundh och Önerud gjorde ett bra jobb som center men alla tre är betydligt bättre som yttreforward.
Piros som 4:e center? Jag hade mycket hellre sett Johan Linnander som 4:e center än en 31-årig Tjeck. Piros kan vara tänkt att styra våran andra powerplayuppställning?
Något vi HV fans har lärt oss är att man alltid ska lita på Fredrik Stillman. Piros var Timrås 1:a center i de tre sista sluspelsmatcherna och var en av få Timrå spelare som skapade något framåt. Jag hade ändå hellre sett Linnander kvar i HV71.
*
Många ville ha kvar Janne Niinimaa istället för Luoma men inte jag. Jag gillar inte Niinimaas kroppsspråk när han inte fick spela så mycket som han ville, det skapar dålig stämning i laget. Louma vet man var man har och att han skrev på ett treårs kontrakt talar ju för att Luoma trivdes med HV71 och HV71 trivdes med Luoma
Ni som fortfarande tror att Niinimaa kan stanna. Glöm det.
*
Två målvakter saknas. Jag tror fortfarande på Liv/Andersson.
*
Många motståndarfans gnäller över att HV71 värvar tre utlänningar. HV71 har fortfarande 12 spelare som har gått genom HVs hockeygynasium vilket är halva truppen. HV71 har 7 egna produkter vilket inget annat elitserielag kommer i närheten av.
*
På tal om Johan Linnander så blev det idag offentligt att Johan Linnander och Jesper Williamsson blir utlånade till Troja nästa säsong.
*
Helt säkra på att det inte kommer fler nyförvärv bland utespelarna kan vi inte vara. NHL har fram till 15:e juni på sig att skriva kontrakt med spelarna. Det är fem spelare det snackas om. Laine, Thörnberg, Tedenby, Petersson och Ullström. De tre ungdomarna skriver nog NHL kontrakt allihop, men det finns en stor chans att de blir utlånade till HV71.
Vad som än händer kommer HV71 att ha ett starkt lag även nästa säsong.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Bama: Oki, men det är ju lite konstigt av Luleå, att inte spela J20 för att utveckla spelare mot A-truppen.
10/5 2010 av Magnus L Anmäl Svara
Man kan ju tycka att det bästa för en förening är att samma spelsystem i A-truppen som i J20, så att spelare enkelt kan ta steget upp och veta vad han ska gör i de olika lagen. Detta gör ju även att den spelare som kommer upp kan känna en viss trygghet i spelet oxå vilket gör att det kan bli en smidig övergång och enklare för juniorer att slå sig i i A-truppen.
Om jag itne minns fel så körde MoDo så ändå ner från A-pojkar upp till A-trupp, men nästan identiska spelsystem och därmed så kunde spelare flytta upp och ner nästan obehindrat. -
Jag diskuterar så gott som aldrig a-laget med Anders Olsson men om inte jag minns fel så spelade alltid Ullström center i J20.
9/5 2010 av Bama Anmäl Svara
Jag kan erkänna att jag är lite kluven i denna frågan. På försäsongen var Ullström HVs bästa center och under hösten trodde jag att han skulle vara en landslagscenter inom en snar framtid men efter skadan kom han inte upp i alls samma klass. Sedan höjde han sig i slutspelet igen även om han hade stora problem i egen zon i vissa matcher. -
Konstigt att Ullström dög som center i en sm-finalserie och var prickfri där. Han kommer växa ut till en kombination av Sundin och Zetterberg i takt med att han får mer is och blir bättre tränad. Vänta och se. Misstänker att du lyssnat för mycket på vad Anders Olsson anser om Ullström vilket du bör passa dig för. En kille som har Mike Keanan som tränarförebild är och förblir inget annat än en pajas.
9/5 2010 av Kessler Anmäl Svara -
Luleå J20 brukar ha många sistaårs juniorer i sin trupp. 9st förra säsongen medan HV71 hade 2-4 beroende på utlåningar. Sedan har de ett spelsystem där de bara åker skridsko och smäller på. De vinner matcher men utvecklar inga spelare.
9/5 2010 av Bama Anmäl Svara
Fasth ingår i truppen.
Williamsson och Linnander spelar i Troja hela säsongen om inget händer.
Fantenberg och Thörnberg(som är Martins bror) tränar med a-laget, spelar i J20 samt även i allsvenskan 1-3 månader nov-jan. -
Bama: Luleå? Är de bra i J20? Finner det lite märkligt, för de levererar ju knappt upp något att hänga i julgranen till A-truppen, vad jag vet iaf.
9/5 2010 av Magnus L Anmäl Svara
Det ser rätt oki ut underifrån då oxå. Så man kan säga att det är 4 stycken som står under A-truppen, men kommer lånas ut? Linnander, Williamsson, Thörnberg(yngre bror till Martin?) och Fantenberg?
Almqvist var ett riktigt utropstecken måste jag säga. Tycker han gjorde ett riktigt bra slutspel för er.
Är det tänkt att Fasth kommer att ingå i truppen eller blir det utlåning på honom med?
Målvakter underifrån ska man fan hålla hårt. Det verkar vara svårt att få fram egna målvakter...om man bortser från Brynäs.
Ser dock lite ljusare ut nu, och det är kanske på gång en förändring där med inom svensk hockey överlag.
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Viktor Kokman
Foto: Fredrik Rostedt
Viktor Kokman
Målvakten Philip Sjöbring lämnar HV71 J20 och spelar nästa säsong i Div. 1 för Gislaved. Hans ersättare hämtas från Nässjö.
Viktor Kokman är en ganska stor målvakt som ursprungligen kommer från Norrköping och Vita hästen. Förra året gick han på hockeygymnasiet i Nässjö och spelade i deras J18 Elit lag och nu ska han alltså slåss med Jonas Gunnarsson om speltiden i HV71 J20.
Jag har inte sett honom spela själv men det sägs att vhan var en stor orsak till att Nässjö J18 slog HV71 J18 efter staffar i höstas.
Ander Olsson om Viktor Kokman: Viktor är en modern målvakt med snabba reflexer. Han har haft en bra utveckling i Nässlö J18 där han har fått spela mycket. Vi hoppas att han med en bra fysträning tar ett kliv till i sin utveckling och kan utmana Jonas Gunnarsson.
2008-2009 | 1 | 8.76 | .706 | ||
2009-2010 | 30 | 4.29 | .882 | ||
| 0 | - | - | ||
2010-2011 | - | - | - | ||
| - | - | - |
Beskriv dig själv som person.
En ganska tystlåten kille som alltid är glad.
När började du att spela hockey?
Jag började i Norrköping och Vita hästen när jag var sex år gammal
Har du sysslat med några andra idrotter?
Jag spelade fotboll tills förra sommaren då jag var tvungen att sluta.
Vad gör du när du inte håller på med hockey?
Jag är med vännerna hemma i Nässjö, brukar åka hem till familjen i Norrköping sedan hinner man inte med så mycket annat för träningen.
Beskriv din spelstil.
Jag lever lite på min storlek och har väldigt bra skridskoåkning. Snabb och explosiv.
Vad behöver du förbättra?
Lugnet i kassen och fysiken.
Hur var förra säsongen?
Jag stod de flesta matcherna i J18 Elit annars var det en hyfsad säsong för mig men tyngre för laget. Vi förlorade de jämna matcherna men spelade bra mot de bättre lagen. Annars var det en bra säsong med mycket matcher och bra utveckling.
Ni gjorde en bra match Mot HV71 här i Kinnarps?
Ja det var en speciell match, lillebror mot storebror. Jag hade sett Oscar Back´s straff på youtube och hade väl lite aningar om var han skulle lägga den och jag lyckades rädda. Det var skönt att vinna mot dem.
Vad förväntar du dig av kommande säsong?
Jag förväntar mig att lära mig så mycket som möjligt och förbättra alla fysvärden. Jag hoppas att jag får stå lite matcher men ”gunnar” (Jonas Gunnarsson) är en grym målvakt och jag hoppas kunna lära mig så mycket som möjligt av honom.
Vad är ditt mål som hockeyspelare?
Jag tar det säsong för säsong och försöker utvecklas så mycket som möjligt. Drömmen är nog som alla andra.
Varför flyttade du från Norrköping till Nässjö?
Jag ville gå på ett hockeygymnasium där jag fick spela i Elit. Jag tycker jag stannade i utvecklingen i Vita hästen och fick inte chansen riktigt. De hade många målvakter.
Det har kommit flera unga duktiga målvakter från Nässjö de senaste åren. Vad tror du det beror på?
Man får spela väldigt mycket och Nässjö är inte rädda att testa unga målvakter i J20 och a-laget fast man inte har åldern inne. Det utvecklar ju.
Yellbear
Det finns bara en Svensk som fortfarande spelar hockey när vi går in i juni
Eksjö´s stolthet Niklas Hjalmarsson har många namn. Bland fansen kallas han oftast Hammer eller ibland Yellbear och det är inte alla spelare som får en egen låt.
Hjalmarsson spelar 21:12/match i slutspelet, bara två chicago spelare spelar mer, och han har +6. Niklas är just nu först och främst en defensiv back, han har bara gjort 1 mål och 4 ass i slutspelet vilket ändå är bättre än under grundserien. Med bara en NHL säsong bakom sig kommer offensiven bara bli bättre men hans coach öser redan beröm över honom och det är främst då hans förmåga att läsa spelet och hans positionsspel som imponerar.
Mitt bästa minne av Niklas Hjalmarsson är när han gjorde sin enda seniorlandskamp hittills där han blev målskytt hemma i Kinnarps som 20 åring.
Natten mot söndag 02:00 spelas första Stanleycup finalen. Missa inte Per Bjuman´s blogg på Aftonbladet, den överlägset bästa NHL bloggen och enda stället där man kan läsa något om Hjalmarsson.
Övriga media verkar ha missat att det fortfarande finns en svensk med chansen att vinna Stanley cup.
"You better run if you see Hjalmarsson"
På tal om Eksjö så finns det faktiskt ytterligare två talanger från denna lilla metropol i HV71. Målvakten Jonas Gunnarsson och backen Rasmus Sundgren i HV71 J20.
Jag vet att Backlund kan få sitta på bänken men det beror bara på att Philadelphia har två målvakter skadade.
European Trophy
Grattis Färjestad (igen)
19-22 augusti får Karlstadsborna chansen att se europas bästa försäsongsturnering för juniorer, de är ju inte bortskämda med bra juniorhockey. Förra årets turnering i Linköping var en höjdare och nu när Nordic Trophy har blivit European Trophy kommer det nog att bli ännu mer spännande. Finnarna var inte starka förra året men det är ändå roligt att se lag med lite annorlunda spelstil.
Det är två grupper med fem lag i varje.
DJURGÅRDENS IF FÄRJESTAD BK
FRÖLUNDA HC HV 71
LINKÖPINGS HC MALMÖ REDHAWKS
ADLER MANNHEIM? RED BULL SALZBURG
OULUN KÄRPÄT IFK HELSINGFORS
HVs matcher:
Torsdag 19/8 13.00 FBK - HV71
Fredag 20/8 09.30 HV71 – Malmö
Fredag 20/8 20.30 HV 71 – Salzburg
Lördag 21/8 19.30 Helsingfors – HV71
Söndag 22/8 Placeringsmatch
Jag har givetvis planerat in min enda veckas semester i sommar så att jag kan vara på plats. Jag hinner nog se 12-13 matcher på fyra dagar. Vilken härlig helg det kan bli.
Försäsongen för HV71 J20 ser annars ut ungefär som förra säsongen. Premiär borta mot Huddinge, European Trophy, Schweiz resa samt ytterligare en match.
Grattis Färjestad
Färjestad vann det första sm-guldet 2010/11
Färjestad har haft en bra silly season vilket har gjort att fansen och de lokala medierna har börjat räkna in sm-guldet 2010/11.
Förra säsongen var det det Linköping som tog hem det tidiga sm-guldet. Sedan var det Frölunda, Färjestad, Linköping igen och tillslut Djurgården som skulle vinna guldet. HV71 ledde serien så gott som hela vägen men det var hela tiden någon annan som skulle ta guldet.
Det är 11 månader till det riktiga guldet delas ut och jag hoppas och tror att HV71 är med och slåss om det i april 2011 men mycket kommer att hända på vägen. Jag ser Petrasek som den största förlusten och inte för hans bidrag på isen utan någon måste ta hans roll som pådrivare i båset och omklädningsrummet.
Grattis Färjestad. Ni ser starka ut men jag skulle oroa mig för spelarna som bryter kontrakten för att de inte trivs och de stora egona.
"Timeouten kostade Sverige segern"
Så skriver en senil krönikör på en kvällstidning
En oskriven regel säger att det försvarande lagets coach aldrig ska ta en timeout i slutminuten. Jag har aldrig gillat BÅG och tycker denna regel är helt rätt men det finns undantag.
Sveriges spelare var trötta och behövde byta.
Tjeckerna var också trötta och bytte vilket betyder att den nya formationen inte hade någon nytta av timeouten.
2006 vann Tre kronor OS och VM guld och BÅG blev ansedd som en mästarcoach. Då hade han massor av ledare i laget så han slapp göra speciellt mycket. De senaste månaderna har media äntligen fattat vilken dålig coach BÅG är och då har drevet satt igång och de kritiserar allt han gör.
Nu säger jag inte att det inte var BÅG fel att Sverige gick till final. Sveriges svagaste back utmed sargerna var inne i slusekunderna och förlorade närkampen klockrent.
Annars gör Sverige en hyfsad match och har många lägen att avgöra under de två första perioderna. Omark/Harju gör sin bästa match under VM. Niklas Persson är Sveriges bästa spelare som vanligt, vilken utveckling på äldre dar. Jag trodde inte Jonathan Ericsson skulle hänga med men han gjorde en jättebra turnering. Engqvist och Backlund glänser inte men gör ett bra jobb. För mig som inte följer ryska eller finska ligan är Jonas Andersson en stor positiv överraskning.
Sedan har vi alla våra juniorer. Hedman, Pääjärvi-Svensson och Ekman-Larsson har visat hur bra juniorer Sverige har bara de får lite förtroende. Hoppas fler coacher börjar fatta det och inte sätter våra juniorer på bänken vid minsta lilla misstag.
Det är flera spelar som bidrar med alldeles för lite. "Nästan" Nylander är en ofattbar uttagning. När Nylander har pucken låter det alltid "Oj vilken snygg pass, det var NÄSTAN den gick fram". Vilken fiasko säsong! Bäckman hör inte hemma här. Mårtensson är alltid dålig i april-maj. Marcus Nilson har varit värdelös i en månad och försöker inte ens tacklas.
Nu blir det losermatchen i morgon och Tjeckien-Ryssland i final. Inte speciellt spännande.
Inte mycket kvar
Snart är hockeysäsongen över och det finns inte så mycket kvar att se fram emot
Det var en lång säsong där jag har sett:
- 97 hockeymatcher live på plats
- I 20 olika arenor från Malmö i söder till Leksand i norr
- 79 HV matcher, 60 av dem har HV71 vunnit
- 41 matcher med HV71 J20
- 29 matcher med HV´s a-lag
Här kommer några av mina minnen från säsongen 2009/10 som jag kan komma på just nu
- SM-Guldet. kanske inte så oväntat. Det var fyra magiska dagar.
- J20 lagets slutspelsförlust. Mitt enda negativa minne från säsongen men att domaren felaktigt dömmer bort ett mål i slutsekunden i en avgörande slutspelsmatch är inget man glömmer i första taget.
- 18 raka segrar. Det tippade mittenlaget HV71 J20 vann under säsongen 18 matcher i rad. Svårslaget rekord.
- Adam Almqvists genombrott. J20 hade över 40% i powerplay med Adam på planen och han fortsatte spela lika bra när han fick chansen i a-laget.
- HV71 – Djurgården Final 5. HV71 hämtar in både 0-3 och 3-4 och vinner i sudden.
- Leksand – HV71 J20. HV71 hade en tuff bortahelg med förlust mot Brynäs på lördagen och skador på nyckelspelare. På söndagen gick man ut och krossade de blivand svenska mästarna.
- HV71 – Färjestad. 26-1 på de fyra första matcherna.
- Nichlas Torps slutspel. Ifrågasatt under säsongen men i slutspelet klev han fram. Starkt att komma tillbaka efter den första finalen.
- Djurgården – HV71 J20. I bronsmatchen i NordicTrophy ligger HV71 under med 3-1 inför sista men man lyckas vända mot storfavoriterna Dif. Det var väl här jag på allvar började tro på detta laget.
- Mattias Tedenby mot Frölunda. Landslagsbackar som Bäckman bl.a. sågs ute vid rosenlundsgrillen med en grillad special.
- Elitseriepremiären. HV71 – Djurgården 7-6. Vilken anfallshockey.
Ordningen kan ju diskuteras. Är det något jag har glömt?
***
Det är inga HV spelare kvar i VM men det är fortfarande roligt att se ungdomar som Oliver Ekman-Larsson och Magnus Pääjärvi-Svensson överglänsa de Svenska stjärnorna.
Ryssland kommer att vinna guldet hur enkelt som helst. Det är tveksamt om ett allstar lag sammansatt av alla övriga nationer i VM skulle ha en chans.
***
I NHL är det fortfarande spännande att följa Niklas Hjalmarsson som har en jättechans att vinna Stanleycup bucklan.
***
25:e juni hålls årets draft och jag ser två HV spelare som har chansen att bli valda. Jesper Fasth och Jonas Gunnarsson. Det draftas inte så många målvakter så Gunnarssons chans är inte så stor.
***
Ett par HV nyheter till kommer förhoppningsvis innan det blir semester. Jag hoppas inte det blir några mer förluster/värvningar utan mer om organisationen och årets häftigaste träningsmatch.
***
Nästa säsong blir det inte lika många matcher för mig eftersom jag har börjat planera min fjärde Usa resa. Det blir troligtvis 25:e oktober till 16:e november i Texas med nästan bara hockey och amerikansk fotboll.
4
Ni missar väl inte årets filmupplevelse? Idag kom trailern till den fantastiska filmen "IV".
Jag har redan sett trailern tre gånger. Undrar hur många gånger jag kommer att se filmen.
***
Glöm inte att rösta på Björn Melin för årets mål och Stefan Liv för årets räddning.
***
Jag har just sett den sämsta slutspelsmatchen i VM någonsin.
Daniel Larsson ersätter Liv
Efter två säsonger i AHL flyttar Daniel Larsson hem till Sverige
Daniel Larsson är 24 år och kommer från Boden.
2008 blev han utsedd till årets målvakt och årets rookie i elitserien.
2009 blev han uttagen till allstarlaget i AHL.
Jag har egentligen inget minne om hans spelstil men jag är jättenöjd med denna värvning. Det ryktades om en massa äldre finnar. Jag är glad att det blev en ung Svensk målvakt som vill framåt i sin utveckling istället.
Den vanliga kommentaren från motståndarfansen är att han aldrig kan ersätta Liv, särskilt inte i slutspelet. Det kommer från samma personer som har gnällt om att Liv har varit värdelös och överskattad i alla år.
Jag håller iofs med dem. Det går inte att ersätta Liv så enkelt men Daniel Larsson är så nära en ersättare HV71 kan komma.
Djurgårdens och Grand rapids fans är besvikna att han inte kommer att spela för dem vilket tyder på att han har gjort ett jättebra intryck.
Förhoppningsvis är silly season över för HV71 nu. Fredrik Stillman har som vanligt fått ihop ett jättebra lag på pappret trots att flera tongivande spelare försvann.
Härligt jobb Stillman.
Guldpucken
Jag hade tänkt att skriva om alla de positiva överraskningarna i tre kronor men så fick jag se en av kvällstidningarna.
37% röstade på Johan Davidsson men juryn bestående av stjärnor som Nyström, Ek och BÅG gav Magnus Johansson guldpucken 2009/10!
Det är ungefär som träningspriserna man fick i U11, bara man är med så får man pris.
Guldpucken går till säsongens bästa spelare i Svensk hockey och att ge det till Magnus Johansson tar död på all trovärdighet detta pris hade.
Magnus Johansson som är elitseriens offensivaste back gjorde 8 mål och spelade +5 under elitserien.
David Petrasek som jag röstade på gjorde nästan dubbelt så många mål och spelade +17.
Magnus Johansson var inte en av de positiva överraskningarna jag tänkte skriva om. Det finns ingen sämre spelare utan puck i detta VM. Om Sverige är tillbakatryckta så är antingen #6, #9 eller oftast båda två på isen.
***
Det fanns inte bara svenska förlorare när Chicago slog ut Vancouver tidigare i slutspelet. NHL slutspelets bortglömda Svensk, Niklas Hjalmarsson, spelade inatt över 22 minuter och fick in en riktigt härlig propp när hans Chicago besegrade San Jose med 2-1.
Svenska mästarnas enda representant i VM spelar stabilt. Pasi Puistola glänser inte men han har bäst +/- statistik i Finland men han får inte spela powerplay och har ”bara” tre assist i turneringen.
J20 truppen 2010/11
Det är en mer rutinerad trupp HV71 J20 ställer på isen till hösten.
Jonas Gunnarsson är en toppmålvakt och det ska bli intressant att se vad Viktor Kokman kan göra.
Backsidan ser bra ut med ledarna Jonsson och Fantenberg men 92:orna måste spela på en jämnare nivå och inte blanda toppmatcher med bottennapp.
J20 tappar tre ordinarie centrar från förra säsongen. Det går inte att ersätta Johan Linnander, Martin Olsson och Ludvig Claesson men några måste kliva fram och fylla tomrummet så gott det går. Jag har sett John Friberg för lite för att uttala mig om honom men Filip Bergqvist är egentligen den enda riktigt naturliga centern men det är flera som har spelat center till och från. Timmie Persson är en som jag hoppas höjer sin nivå och kliver fram. Fredrik Lövdahl är också en tänkbar center.
Bland ytterforwards tycker jag det ser spännande ut och man tappar inte så mycket. Jesper Fasth och Jonathan Johansson är de enda som försvinner och det finns flera spännande namn som kan utvecklas till toppforwards. John Gustafsson var kanske den största överraskningen förra säsongen och jag ser stor utvecklings potential i honom om han får vara frisk. Jag har aldrig sett landslagsforwarden Filip Sandberg men ryktet säger att han är som en blandning av Mattias Tedenby och André Petersson där allt kan hända. Han är bara 94:a och kommer säkert inte få så stor roll i laget redan nu men det ska bli spännande att se honom.
Målvakter
Jonas Gunnarsson -92
Viktor Kokman -93 NY Nässjö (hockeygym)
Backar
Oscar Fantenberg -91
Tobias Jonsson -91
Pelle Karlsson -92
Adam Falk -92
Viktor Näslund -92
Rasmus Sundgren -93
Simon Petersson -93 NY HV71 J18
Filip Blomqvist -93 NY HV71 J18
Forwards
Jesper Thörnberg -91
Kristian Frisk -91
Timmie Persson -91
Fredrik Lövdahl -92
Jonathan Tholander -92
Pontus Netterberg -92
Sebastian Strandberg -92
John Gustafsson -92
Julius Selle-Larsson -92 NY Västerås
John Friberg -92 NY Nässjö
Emil Bjärkvik -92 NY HV71 J18
Oskar Back -93 NY HV71 J18
Filip Bergqvist -93 NY HV71 J18
Filip Sandberg -94 NY AIK (hockeygym)
Tedenby till NHL
Mattias Tedenby skrev idag på ett treårs kontrakt med New Jersey Devils.
Det var inte alls oväntat att Tedenby skulle få chansen att ta en plats i New Jersey redan till nästa säsong. New Jersey hade en dålig säsong och vill föryngra truppen samtidigt som Tedenby har vuxit som spelare. Jag är också ganska säker på att en anledning till att han åker över nu är att New Jersey inte är nöjda med Tedenbys speltid. Många gånger blev han petad utan anledning och han fick aldrig chansen i powerplay ens när det gick dåligt för övriga formationer. Jag tror inte New Jersey vill låna ut Tedenby till HV71 om han inte tar en plats.
Tedenby har varit en av HVs bästa spelare i två slutspel i rad. I årets slutspel gjorde han allt rätt utan att sätta pucken men han gjorde i skymundan ett jättebra jobb och skapade chanser och tröttade ut motståndarna. Många tycker att Tedenby är överskattad men jag tycker tvärt om att han är underskattad. Målskyttet kunde vara bättre men han har jobbat fram väldigt många mål och har alltid varit ett fruktat hot för motståndarnas försvar.
Nu är det lite upp till bevis för Andreas Falk. Även om Falks uppgift inte är att göra mål så är frågan om han Kan fortsätta producera utan Tedenby vid sin sida.
HV71 tappar ett viktigt vapen och blir försvagade men jag ser inte att HV behöver jaga förstärkningar. Just nu är det bara Färjestad som ser starkare ut inför nästa säsong och förhoppningsvis tar några andra ungdomar över. HV71 har trots detta 15 forwards med kontrakt.
-
bild 1 / 2John Friberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 2 / 2John Friberg
Foto: Fredrik Rostedt
Sista pusselbiten på plats
Idag blev Nässjös center John Friberg klar för HV71 J20
Eftersom tre ordinarie centrar har försvunnit från förra säsongens trupp så behövdes det förstärkning på centersidan för HV71 J20.
John Friberg är född 92 och kommer från Nässjö där han öste in poäng i J20 och även gjorde 10 mål i Nässjös a-lag. Han provtränade med HV71 J20 ett par gånger under förra säsongen och imponerade då på tränarna med sitt spelsinne.
I och med värvningen av John Friberg är truppen komplett för HV71 J20.
Anders Olsson om John Friberg: John är en bra tvåvägscenter som har valt att komma till HV71. Med en ordentlig sommarträning kan han ta ytterligare ett kliv i sin hockeyutveckling och bli en viktig spelare för oss. Det ska bli roligt att se vad ytterligare en Nässjötalang kan göra i HV71.
2007-2008 | 18 | 5 | 4 | 9 | ||
| 3 | 0 | 0 | 0 | ||
2008-2009 | 8 | 0 | 0 | 0 | ||
| 10 | 3 | 7 | 10 | ||
| 18 | 10 | 7 | 17 | ||
| 19 | 2 | 2 | 4 | ||
2009-2010 | 10 | 6 | 7 | 13 | ||
| 10 | 13 | 14 | 27 | ||
| 35 | 10 | 5 | 15 |
När började du att spela hockey?
Jag började i Nässjö när jag var 5-6 år.
Vad är dina Styrkor som hockeyspelare?
Mitt tvåvägsspel. Jag tycker att jag är rätt så placeringssäker och bra på att läsa spelet.
Svagheter?
Just nu känns det som att det är fysiken. Det är det jag behöver jobba med mest.
Hur var förra säsongen?
Jag fick spela ganska många matcher både i J18, J20 och a-laget. Det var en hektisk säsong. För mig gick det bra, särskilt i J20 där jag gjorde ganska mycket poäng
Vad förväntar du dig av kommande säsong?
Att jag ska ta ett stort kliv i min hockeykarriär. Att utvecklas och få så mycket speltid jag kan.
Vad är ditt mål som hockeyspelare?
Att bli bäst.
Truppen 2010/11
Andreas Andersson var näst sista pusselbiten för HV71.
Det är bara början av maj men just nu är det bara en lucka i HVs trupp. Vem blir HVs förstamålvakt? På nätet ryktas om de flesta nordiska NHL målvakter. Jag har inte hört något men min dröm är att Lindbäck gör en säsong i HV71 innan han drar till NHL.
*
Det finns dock några frågetecken i truppen som troligtvis inte är klara förrän 15:e juni. Deadline för NHL.
Efter att ha lyssnat på/läst alla rykten tycker jag det mesta talar för att Thörnberg(får inte tillräckligt bra kontrakt) och Petersson(utlånad) spelar i HV71 nästa säsong.
Mer tveksamt är det med Tedenby och Ullström där NHL klubbarna är rädda för att spelarna får tillräckligt med speltid.
Laine har jag inte hört/läst något om.
*
Det kan diskuteras om Piros och Ullström ska spela forward eller center. Jag är lite kluven i denna frågan. På försäsongen var Ullström HVs bästa center och under hösten trodde jag att han skulle vara en landslagscenter inom en snar framtid men efter skadan kom han inte alls upp i samma klass. Sedan höjde han sig i slutspelet igen även om han hade stora problem i egen zon i vissa matcher.
*
Ullström, Tedenby och Andre Petersson MÅSTE få större utrymme nästa säsong men värvning av Piros gör ju att man känner att Janne Karlssons matchning kommer att fortsätta. Rutin betyder allt och sedan kvittar det vad man gör på plan. Om man är en ung forward i HV71 känns det som om misstag inte tillåtna för då blir man bänkad direkt.
*
Egentligen tycker jag att HV71 har en alldeles för bred forwardsuppsättning.
Simon Önerud fick lida av det förra säsongen. Han gjorde ett jättebra slutspel året innan men fick ändå aldrig chansen förra säsongen och han blev sämre p.g.a. det.
Tyvärr tar europeiska coacher oftast den enkla vägen när truppen är för bred och jag är rädd för att det kvittar vad Jesper Fasth gör. Johan Lindström och Per Ledin går nog före honom även om Fasth är bättre.
M1
M2 Andreas Andersson
B3 Mikko Luoma
B6 Nichlas Torp
B7 Lance Ward
B8 Johan Björk
B9 Jesper Williamsson Troja
C2 Andreas Falk
C3 Kris Beech
C4 Kamil Piros
C5 Johan Linnander Troja
F2 Teemu Laine NHL?
F3 Martin Thörnberg NHL?
F4 Mattias Tedenby NHL?
F5 André Petersson NHL?
F6 Oscar Sundh
F7 David Ullström NHL?
F8 Jesper Fasth
F9 Per Ledin
F10 Johan Lindström
F11 Simon Önerud
Stefan Liv till Novosibirsk
In i det sista har jag hoppats och trott att Stefan Liv skulle stanna kvar i HV71
Stefan Liv presenterades idag som Sibir Novosibirsks nya första målvakt och det är en riktig utmaning Liv får. Förra säsongen hade bottenlaget Novosibirsk fyra målvakter och de är inte rädda för att sparka sina målvakter. Daniel Henriksson fick foten efter en halv säsong.
Färjestads målvaktstränare sa något riltigt bra om Stefan Liv i andra pausen i Danmarks matchen.
När målvakten står i ett lag som spelar igelkottsförsvar som Brynäs eller Timrå kan målvakterna komma upp i en räddningsprocent på 92 eftersom han räddar så många enkla skott.
En målvakt i ett offensivt lag kan vara nöjd med 90-91% och han tog Stefan Liv som ett bra exempel på en vinnare som gör de där avgörande räddningarna år efter år.
Vinster är betydligt viktigare än räddningsprocent för en målvakt.
Lycka till Stefan Liv.
Nu är det bara att se framåt och hoppas att Stillman har något ess i rockfickan men jag har inga förhoppningar att HV kan ersätta Liv helt.
Backlund, nej tack.
Anders Linbäck vore drömvärvningen annars kanske Tampa Bay är sugna att låna ut Riku Helenius igen?
***
Många fd HV spelare som rör på sig i allsvenskan.
Christoffer Bengtsberg till Växjö.
Henrik Eriksson och Ola Svanberg till Borås.
Stefan Pettersson till Oskarshamn, det kan bli intressant att se.
En annan intressant värvning vore Jari Kauppila till Tingsryd. Han har fått ett kontraktsförslag och det skulle vara roligt att se Kauppila i Sverige igen. Bara Guld!
Julius Selle-Larsson klar för HV71
Igår blev alla papper klara och Julius Selle-Larsson spelar för HV71 J20 nästa säsong
Julius som är född 92, är en högerfattad forward som gjorde 24 poäng på 40 matcher under sin första säsong i J20. Hans moderklubb är HC Lidköping men de två senaste säsongerna har han spelat i Västerås.
Anders Olsson om Julius Selle-Larsson: Vi sökte efter en rightskytt med bra målkänsla och där hoppas vi att Julius kan bidra med sitt spelsinne och skott. Förhoppninsvis kan han ta ett kliv både som hockeyspelare och människa i HV71.
2006-2007 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | | | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | |||
2007-2008 | 9 | 7 | 1 | 8 | 4 | | |
|
|
|
|
|
| ||
| - | - | - | - | - | | |
|
|
|
|
|
| ||
2008-2009 | 5 | 1 | 1 | 2 | 2 | | |
|
|
|
|
|
| ||
| 21 | 14 | 6 | 20 | 16 | | |
|
|
|
|
|
| ||
| 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | | |
|
|
|
|
|
| ||
2009-2010 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | | |
|
|
|
|
|
| ||
| 7 | 8 | 2 | 10 | 2 | | |
|
|
|
|
|
| ||
| 40 | 8 | 16 | 24 | 8 | | | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Beskriv dig själv som person.
Jag är en glad och snäll kille.
När började du att spela hockey?
Jag började i björnligan när jag var 6 år hemma i Lidköping.
Har du sysslat med några andra idrotter?
När jag var mindre så spelade jag bandy och fotboll.
Vad gör du när du inte håller på med hockey?
Knäböj (tränaren går förbi). Jag gillar båtar på sommaren annars umgås jag mest med kompisar och tränar.
Beskriv din spelstil.
Mycke fart. Jag gillar att ha pucken och skjuter mycket.
Styrkor?
Farten och skottet.
Svagheter?
Klubbtekniken.
Hur var förra säsongen?
Det var en lång och rolig säsong. För mig personligen gick det bra och jag gjorde hyfsat många mål.
Vad förväntar du dig av kommande säsong?
Jag hoppas det ska bli en bra, rolig säsong, att vi ska gå långt som lag och att jag ska utvecklas som spelare.
Vad är ditt mål som hockeyspelare?
Att utvecklas och bli så bra som möjligt och kanske kunna livnära mig på hockeyn.
-
bild 1 / 10Foto: Scanpix
-
bild 2 / 10 -
bild 3 / 10
-
bild 4 / 10
-
bild 5 / 10
-
bild 6 / 10
-
bild 7 / 10
-
bild 8 / 10
-
bild 9 / 10
-
bild 10 / 10
Truppen klar?
Idag presenterade HV71 tre starka nyförvärv.
Mikko Luoma, Juuso Hietanen och Kamil Piros är förhoppningsvis HVs sista nyförvärv för säsongen. HV71 har 9 backar och 16 forwards under kontrakt och enligt sportchefen Fredrik Stillman är truppen komplett förutom två målvakter.
Alla vet vad Mikko Luoma kan. Under första säsongen i HV71 blev han utsedd till elitseriens bästa back och gjorde mest poäng av backarna i elitserien. Han föll tillbaka lite i slutspelet och hans andra säsong var lite upp och ner men han avslutade med ett lysande slutspel. Trots att Louma kan vara lite tveksam i defensiven så är han bra i boxplay. Loumas kontrakt är på tre år.
Juuso Hietanen kan få spela VM för Finland och är en högerfattad back vilket HV71 saknar nu när Petrasek försvinner. Tanken är väl också att han ska hjälpa till att täcka upp luckan efter Petrasek i powerplay. 12 mål och 17 assist i defensiva Brynäs är väldigt bra och förhoppningsvis fortsätter hans utveckling, kanske lite Angell vibbar men jag tror betydligt mer på denna värvning. Hietanen är bara 24 år och kommer att spela i HV71 de närmaste två säsongerna.
Den enda värvningen jag är lite tveksam till är Kamil Piros. Jag kan förstå att ledningen tycker att HV71 saknade en center förra säsongen. Ullström, Sundh och Önerud gjorde ett bra jobb som center men alla tre är betydligt bättre som yttreforward.
Piros som 4:e center? Jag hade mycket hellre sett Johan Linnander som 4:e center än en 31-årig Tjeck. Piros kan vara tänkt att styra våran andra powerplayuppställning?
Något vi HV fans har lärt oss är att man alltid ska lita på Fredrik Stillman. Piros var Timrås 1:a center i de tre sista sluspelsmatcherna och var en av få Timrå spelare som skapade något framåt. Jag hade ändå hellre sett Linnander kvar i HV71.
*
Många ville ha kvar Janne Niinimaa istället för Luoma men inte jag. Jag gillar inte Niinimaas kroppsspråk när han inte fick spela så mycket som han ville, det skapar dålig stämning i laget. Louma vet man var man har och att han skrev på ett treårs kontrakt talar ju för att Luoma trivdes med HV71 och HV71 trivdes med Luoma
Ni som fortfarande tror att Niinimaa kan stanna. Glöm det.
*
Två målvakter saknas. Jag tror fortfarande på Liv/Andersson.
*
Många motståndarfans gnäller över att HV71 värvar tre utlänningar. HV71 har fortfarande 12 spelare som har gått genom HVs hockeygynasium vilket är halva truppen. HV71 har 7 egna produkter vilket inget annat elitserielag kommer i närheten av.
*
På tal om Johan Linnander så blev det idag offentligt att Johan Linnander och Jesper Williamsson blir utlånade till Troja nästa säsong.
*
Helt säkra på att det inte kommer fler nyförvärv bland utespelarna kan vi inte vara. NHL har fram till 15:e juni på sig att skriva kontrakt med spelarna. Det är fem spelare det snackas om. Laine, Thörnberg, Tedenby, Petersson och Ullström. De tre ungdomarna skriver nog NHL kontrakt allihop, men det finns en stor chans att de blir utlånade till HV71.
Vad som än händer kommer HV71 att ha ett starkt lag även nästa säsong.
Anders Olsson
Anders Olsson är 34 år och kommer från Göteborg, de senaste fyra säsongerna har han tillsammans med Ingmar Gustavsson coachat HV71 J20.
HV71 J20 har inte missat slutspelet under Anders och Ingmars ledning och har 120 vinster, 60 förluster och 1 oavgjord tävlingsmatch på fyra säsonger.
2001-2002 | Head Coach | ||
2002-2003 | Head Coach | ||
2003-2004 | Coach | ||
2004-2005 | Asst. Coach | ||
| Coach | ||
2005-2006 | Asst. Coach | ||
2006-2007 | Head Coach | ||
2007-2008 | Head Coach | ||
2008-2009 | Head Coach | ||
2009-2010 | Head Coach |
Sammanfatta J20 säsongen 2009/10
Första hälften var riktigt riktigt jäkla bra, det är nog det bästa vi har gjort som lag och förening när det gäller J20.
Vi vann 18 matcher i rad, kom tre i Nordic trophy med bara en förlust, vann Hans Durrer Trophy i Schweiz och vi fick en bra utveckling på killarna. Många fick chansen och de tog den verkligen. Jag är enormt nöjd med första hälften.
Vi fick en tung start på Top 8 där vi vann varannan match och det kuggade inte riktigt i. Sedan åkte vi ut lite snöpligt mot Västerås som var ett bra lag men jag tycker ändå vi borde ha vunnit den matchserien.
Vad hade ni för mål under säsongen?
De första målen var att komma bland de fyra första i Nordic Trophy, vinna Hans Durrer Trophy och ta sig till Top 8. Vi klarade alla de målen.
Sedan var det att komma bland de fyra första i top 8 och vi hade hoppats på ett långt slutspel men det misslyckades vi med.
Det viktigaste målet vi har varje säsong är att få upp spelare till a-laget och i år har fyra spelare fått a-lags kontrakt vilket är rekord för HV71. Av de spelare som firade SM-guld med HV71 har 14st gått genom Sandas hockeygymnasium vilket är jätteroligt så sammanfattningsvis får vi vara nöjda med säsongen.
Vad tycker du om hockeyn som har spelats i J20 SuperElit?
Jag tycker att spelet börjar gå lite mer åt det offensiva hållet, det är inte så många lag som ställer upp längre även om det finns vissa lag som gör det när de spelar mot oss eftersom vi spelar väldigt offensivt. Det är ett positivt tecken men sedan så tycker jag att kvaliten försvinner lite genom att många spelare får chansen i a-lagen så tidigt och då blir juniorligan lite lidande.
Vad ska vi göra för att förbättra juniorhockeyn i Sverige?
Jag tycker att vi ska ha en elitserie med kanske 14 lag där vi kanske möter varandra fyra gånger i södra och norrlandslagen två gånger av ekonomiska skäl. Sedan kan man titta på Finland där de samlas vissa helger för att spela cuper. Det blir billigare för föreningarna och ändå blir det många matcher där spelarna kan tävla. Då får man de här tuffa matcherna vi får i top 8 efter jul under hela säsongen vilket är en förutsättning för att spelarna ska utvecklas.
Vad tycker du om det nya slutspelet med semi och final samma helg?
Jag tycker vi ska ha fler slutspelsmatcher, kanske bäst av fem för det är ju ändå det här det handlar om, slutspel, förbereda spelarna för seniorlivet och skapa bra matcher med nerver och kamp.
Vad ska vi göra för att öka intresset för juniorhockeyn i Sverige?
Först och främst borde högsta J20 ligan ha en hemsida med repotage, intervjuer och bloggare. Där kunde också sändas matcher precis som Leksand gjorde under säsongen. Det tycker jag var väldigt lyckat. Det borde också gå att få någon tv-kanal att visa lite matcher.
Du har varit i Schweiz både på försäsongen och under Spengler cup. Vad är skillnaderna på Svensk och Schweizisk hockey?
NLA håller samma standard som elitserien, kanske inte bottenlagen men det spelas en offensiv, frejdig hockey med mycke skridskoåkning och väldigt lite systemtänk. En rolig hockey att se på för publiken. Jag tycker Svenska juniorlag och även elitserien har bättre kvalitet på sina spelare. Sverige har smartare och bättre utbildade spelare men Schweiz spelar mer efter sina resurser både i klubblagen och landslaget . Det var riktigt roligt att titta på Schweiz under OS tycker jag, ett av de lagen att se på.
Är det någon skillnad på juniorhockeyn?
På juniorsidan vill jag påstå att vi tränar bättre i Sverige både i mängd och har en bättre kvalitet på vår verksamhet. Av fyra femmor har de en som är riktigt bra men sen så sladdar det lite. Vi har mer bredd i Sverige men de är på rätt väg där nere.
Hur ser nästa säsong ut för HV71 J20?
Vi har ett lite äldre lag och förhoppningsvis tar 92:orna som fick chansen förra året lite mer ansvar. Tar de över stafettpinnen så blir det en bra säsong men det blir tufft. Vi har tagit oss till Top 8 fyra år i rad och det är bara Brynäs, Linköping, Frölunda och vi som har gjort det så det är ingenting man bara går till. Killarna måste inse att det krävs ett jäkla jobb och engagemang både från ledare och spelare för att klara det.
Blir det några ändringar på ledarsidan?
Ingmar Gustafsson kommer att fortsätta som assisterande sedan kommer Bosse Ahl gå in som materialförvaltare då Johannes Lusth tar timeout från hockeyn.
Hur ser truppen ut?
Från J18 kommer Simon Petersson, Filip Blomqvist, Oskar Back, Filip Bergqvist och Emil Bjärkvik. Sedan kommer Viktor Kokman, en målvakt från Nässjö och Filip Sandberg, en 94:a från AIK sedan ska vi komplettera med två forwards. Vi har ytterligare två namn på gång men inget är riktigt klart än.
Vart tar de spelare som försvinner vägen?
Johan Linnander, Jesper Williamsson och Jesper Fasth har fått a-lags kontrakt med HV71. Martin Olsson kommer att spela i allsvenskan för Oskarshamn. Victor Wakerius blir assisterande tränare för U15. Jonathan Johansson pratar med ett par division 1 klubbar. Ludvig Claesson hoppas på att få spela i Frankrike. Philip Sjöbring pratar med både J20 lag och division 1 lag.
***
Imorgon kommer en intervju med ett av nyförvärven till HV71 J20.
Edit: Vi får skjuta på det till fredag eftersom det finns annat att göra imorgon.
-
bild 1 / 10Jesper Williamsson
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 2 / 10Jesper Williamsson
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 3 / 10
Oscar Fantenberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 4 / 10
Oscar Fantenberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 5 / 10
Jesper Thörnberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 6 / 10
Jesper Thörnberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 7 / 10
Jesper Fasth
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 8 / 10
Jesper Fasth
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 9 / 10
Johan Linnander
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 10 / 10
Johan Linnander
Foto: Fredrik Rostedt
Fem "nyförvärv"
HV71 förtsätter att plocka upp unga spelare från de egna leden.
Idag blev det officiellt att Jesper Fasth, Jesper Williamsson och Johan Linnander har skrivit 2-års kontrakt med HV71 samt att Oscar Fantenberg och Jesper Thörnberg har fått utbildningskontrakt.
Det betyder att fyra juniorer har spelat till sig a-lags kontrakt under denna säsong så trots den snöpliga förlusten i slutspelet för J20 så är det ändå en väldigt framgångsrik säsong för HV71 J20.
Jesper Fasth kommer från Nässjö och har gått på Sandas hockeygymnasium. Den senaste säsongen har han dominerat i HV71 J20 och även om han har gjort 51p på 40 matcher är han inte en spelare som kommer att producera massor av poäng. Hans främsta egenskap är hans skridskoåkning, arbetskapacitet och defensiv. Så här står det om Fasth på en draftsida. "Probably the best skater of the Swedish draft class, he explodes to top speed in just a few strides."
Jesper Williamsson är även han från Nässjö och har gjort en raketkarriär. 07/08 spelade han i division 2 men sedan gick det fort och de två senaste säsongerna har han deltagit i landslagsläger, spelat elitseriehockey och imponerat i allsvenskan.
Johan Linnander är en egen produkt som har utvecklats från en enbart defensiv spelare till en tvåvägscenter med bra spelsinne ändå är definsiven hans största styrka.
Oscar Fantenberg kom från Troja inför förra säsongen och har tagit ett stort steg framåt i år. Många blev nog överraskade hur bra han klarade sig både i allsvenskan och elitserien p.g.a. hans storlek men med bra speluppfattning och enkelt spel klarade han av det fantastiskt bra. Lite mer styrka så är khan snart i elitserien på heltid.
Jesper Thörnberg har faktiskt inte HV71 som moderklubb utan han startade sin karriär i HC Dalen. Hans spelstil är väldigt lik Martin´s men Jesper går t.o.m. mer direkt på mål än sin bror och han tar alltid mycket stryk för laget. Även Jesper behöver bli större men han har verkligen bra förutsättningar att bli en elitseriespelare.
***
Jag har spenderat eftermiddagen i kinnarps och intervjuat fem spelare och J20 tränaren Anders Olsson, det kommer på bloggen under veckan.
Pelle G.
Pelle Gustafssons tröja hissas
Förutom två säsonger i NHL har Pelle spelat hela sin seniorkarriär i HV71 men det som verkligen har gjort honom till en publikfavorit är hans offervilja. Pelle har varit med vid alla fyra sm-guld för HV71 och han har nog spelat de flesta slutspel med minst ett brutet ben. Det har inte funnits någon elitseriespelare som är bättre än Pelle på att täcka skott och det kvittar om det är en avgörande sm-final eller en måndags match mot Brynäs i november. Pelle G. Offrade sig alltid för laget och täckte skott.
Jag ska inte missa första matchen nästa säsong när #7 hissas upp i taket. Vilken HVhjälte!
FAKTA / PER GUSTAFSSON från HV71.se
Född: 1970-06-04 i Oskarshamn
Moderklubb: IK Oskarshamn
Säsonger i HV: 20
Matcher i HV: 851 matcher (inkl. slutspel)
Poäng i HV: 392 poäng fördelat på 141 mål och 251 assist
Landskamper: 67 A, 23 B, 7 J
Draftad: 1994 av Florida Panthers som nummer 261
Tidigare klubbar: IK Oskarshamn, HV71, Florida Panthers, Toronto Maple Leafs, S:t. John, Ottawa Senators.
Meriter: SM-GULD med HV71 1995, 2004, 2008 och 2010, SM-silver 2009 med HV71, Europa Cup brons med HV71 1995, Vinnare av SM-slutspelets poängliga för backar 1995, Vinnare av Sweden Hockey Games 1996, VM 1996, Svenska ishockeyjournalisters All Star Team 95/96, VM-silver 1997, Vinnare av Ceska Pojistovna Cup 1998, Vinnare av Baltica Brewery Cup 1998, Elitserien All Star Game 2000, Elitserien All Star Game 2001, VM-silver 2003, Vinnare av Sweden Hockey Games 2004, Svenska ishockeyjournalisters All Star Team 03/04.
-
bild 1 / 2John Friberg
Foto: Fredrik Rostedt
-
bild 2 / 2Jesper Fasth
Foto: Fredrik Rostedt
Rykten
Silly season är i full gång med massor av rykten
SVT text skrev igår att Juuso Hietanen och Mikko Luoma är klara för HV71 men båda två har en KHL klausul så vi får nog vänta till efter VM för klara besked. Jag tror inte HV71 får behålla båda men Luoma spelar nog i HV71 nästa säsong. Om inte Hietanen spelar i HV behöver vi en ny högerfattad back.
*
Ryktet säger att Martin Thörnberg stannar i HV71 och jag snor helt enkelt ett inlägg från ”Razz” på HVs forum.
"När HV lämnade NBS-lokalen i onsdags sas följande:
Thörnberg: Ses nästa år.
Värd: Jasså? Bestämt dig för att stanna?
Thörnberg: *Nickar* och *Blinkar*"
*
Det finns också en massa rykten om juniorerna och alla är sanna.
HVfantasten skriver att Jesper Fasth får a-lagskontrakt. Alla som läser denna blogg vet vad jag tycker om det. Inför förra säsongen skrev jag att Adam Almqvist skulle få ett stort genombrott om han fick chansen. Om Jesper Fasth får vara skadefri och får chansen så kommer han att få ett nästan lika stort genombrott nästa säsong.
*
Smålandsposten skrev att Jesper Williamsson och Johan Linnander kommer att lånas ut till Troja. Perfekt att ha två spelare att kalla in vid skador som får speltid i allsvenskan. Det enda som oroar lite är träningarna. Allsvenska lag tränar givetvis sämre än elitserielagen och betydligt sämre än ett J20 superelit lag. Jag tror inte att det är många som vet det men ett bra lag i J20 superelit lag tränar betydligt mer än ett elitserielag som ändå är heltidsproffs.
*
Hockeymagasinet skriver om J20 rykten.
Västeråsforwarden Julius Selle-Larsson har varit och sommartränat med HV71 J20. 92an gjorde 24 poäng på 40 matcher i Västerås förra säsongen.
HV71 är också intresserade av Nässjös center John Friberg och troligtvis spelar han i HV71 J20 nästa säsong. John imponerade när han provtränade med HV71 J20 under säsongen men behöver förbättra fysiken för att ta steget från Division 2 till J20 superelit. 3 av 4 ordinarie centrar från förra säsongen är borta så det behövs förstärkning där.
*
Nässjö ja. Nästa säsong har Nässjö två spelare med elitseriekontrakt i HV71 och fyra spelare i HV71 J20.
*
Lite jobbigt att HV inte offentliggör nyförvärven så fort de blir klara men HV71 kan det där med att få folk att prata om klubben. Senaste veckan har alla pratat om guldet och i helgen kommer det att snackas om Pelle Gustafsson. De första nya kontrakten offentliggörs säkert i början av nästa vecka så vi får något nytt att prata om.
Besökarnas kommentarer
- Peter: Om du ber mamma läsa det igen så kanske du hör att precis innan det står "övriga media" står att Per Bjuman på aftonbladet är den enda som skriver om Hjalmarsson. Yellbear
- "Övriga media". Kul att du tror dig vara "media" Yellbear
- Vafan snackar du om? läs på för fan! HV var ju också favorittippat! sluta snacka gojja bara för att framställa det som om det vore någon skräll att hv vann.. pinsamt! Grattis Färjestad
- Bama: Jaha, det förklarar en hel del måste jag säga, men fortfarande lite märklgit i mina ögon. European Trophy
-
Detta är alltså juniordelen på http://europeantrophy.com/ . Det som förra säsongen kallades Nordic Trophy.
Det är alltså bara de klubbar som har seniorlag i European trophy som kan vara med. European Trophy - marre: Vad jag menar är att det finns något J20 lag i FBK´s organisation helt enkelt. Så svårt var det väl inte att läsa sig fram till det eller? European Trophy
-
Svar till: Marre -- Komplettering:
2 guld och ett antal silver är inte fyskam. Inte alls dåligt faktiskt. European Trophy - Du menar att Färjestad inte har J18-spelare i Skåre eller vad försöker du säga? European Trophy
-
Tycker det är märkligt att det endast är J20 lag från södra delen (räknar inte in DIF till Norra delen, även om de tillhör norra i serieindelningen) som är med i denna turnering. Dock så handlar det väl om pengar och geografiskt läge, som vanligt.
Sedan får väl J20 lagen rida på den våg som skapats av föreningen, även om J20 lagen kanske inte är de bästa i landet.
Djrugården tog sig inte ens till Top 8. FBK har inget J20 lag, utan när de spelarna kliver över J18, så lämnade de FBK och hamnar i Skåre. Så jag vill inte påstå att FBK har bra J20 verksamhet alls. Hur de gör är en helt annan fråga.
Dock kan jag inte undgå att tycka det är märkligt att de 4:a första lagen i Top 8 inte är med och framför allt att de 4 lagen som gjorde upp om Guld, silver, brons. Nu blev det samma lag som top 4 i Top 8, men det är ju bara en tillfällighet.
Sedan ska jag inte säga att jag vet om något av de 4 bästa fått en förfrågan men tackat nej heller...för det förtäljer ju inte historien. European Trophy
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Klasen klar för Luleå
Linus Klasen är tillbaka i elitserien – har skrivit tvåårskontrakt med Luleå. -
Video: Här skapar attacken på Brodeur kaos
Det var irriterat värre när New York Rangers åkte på en rejäl propp mot New Jersey. -
Viktor Fasth till Anaheim Ducks
Elitserien blir en målvaktsprofil fattigare. AIK:s Viktor Fasth har skrivit på för NHL-laget Anaheim Ducks. -
Madhawk: "De mest värdiga mästarna på länge"
KRÖNIKA. Nyheter24:s VM-krönikör Johan "Mr Madhawk" Svensson om att rätt lag vann. -
Bildextra: Här är världslaget
I samband med VM-finalen avslöjade även det internationella ishockeyförbundet vilka som blev uttagna i VM:s All Star-la... -
Satan mållös – då släppte Ryssland tyglarna
Turneringens suveräner Ryssland vann enkelt VM-finalen mot skrällaget Slovakien. Segerorganisatören var Washingtonstjär... -
Bildextra: Rysslands väg till final
Med världsstjärnor som Jevgenij Malkin, Alexander Ovechkin och Pavel Datsyuk har Ryssland gått fram som en ångvält geno... -
Bildextra: Slovakiens väg till final
I VM 2002 i Göteborg möttes Slovakien och Ryssland i finalen. Då vann Slovakien sitt första VM-guld. Årets VM började i... -
Satan vilken hjälte
Gammal är äldst. 37-årige slovaken Miroslav Satan avgjorde VM-semifinalen mot Tjeckien med två mål. Nu väntar Ryssland ... -
Lejonen blev till katter – den ryska björnen var för stark
Trots hemmaplan blev Finland överkörda – Ryssland vann enkelt med 6–2 efter tre mål av världsstjärnan Jevgenij Malkin. -
Andersson: "Vem kan ge dig sitt stöd, Englund?"
Nyheter24:s sportchef Johan Andersson om en förbundsbas utan självinsikt och en turnering utan publik. -
Alfredsson: "Kan ha varit min sista match"
Milan Michalek slog ut Tre Kronor – och kan ha avslutat Ottawa-kompisens Daniel Alfredssons karriär: "Jag vet inte om m... -
Stjärnornas besvikelse efter uttåget: "Det är för dåligt"
Nicklas Bäckström och Henrik Zetterberg kritiserar sig själva och laget efter förlusten: "Kommer inte upp i standard." -
Madhawk: "Det är inte semifinalmässigt"
KRÖNIKA. Nyheter24:s VM-krönikör Johan "Mr Madhawk" Svensson om det svenska fiaskot - både på isen och läktaren. -
Sverige ute ur VM - Fiaskot fullbordat
Ett defensivt uselt Tre Kronor åkte på en uddamålsförlust när det gällde som mest. Milan Michalek avgjorde för tjeckern... -
Sekunddrama när Joensuu avgjorde
Svenskbekantingen Jesse Joensuu klev fram och sköt Finland till semifinal - med nio sekunder kvar.
