•  

Tandlös i Seattle (och Grease)

Jag lever med en tandlös man. Det är fascinerande det där. Att jag skulle bo ihop med någon som fortfarande tappar sina mjölktänder var inget jag hade kunnat föreställa mig för två år sen. Men nu är det så. Spännande.

När jag var liten drömde jag om att skriva. Jag ville bli journalist och skriva böcker. Jag ville också bli musikalartist. Det har jag naturligtvis ingen läggning för. Jag är varken särskilt dansant eller bra på att sjunga. (Tondöv skulle jag väl inte kalla mig. Men det kanske är just för att jag är det. Tondöva personer har ju en förmåga att inte acceptera sitt tillkortakommande, det hör ju typ till tondövheten i sig.) Den här intensiva längtan efter att stå på scenen dog allt eftersom jag blev äldre och förstod det orealistiska i sammanhanget. Men, mitt svärmeri för musikaler har levt kvar. 1994 gick jag på min första musikal, Sound of Music på Göta Lejon med Carola och Tommy Körberg i huvudrollerna. Jag fick musikalbesöket i födelsedagspresent av min mormor. Det var magiskt. Jag försöker gå på minst en om året. Idag var jag och min lillasyster på Grease. Den var jättebra, men jag är beredd att hålla med recensionen jag läste i DN (eller kanske Metro) där Sebastian Karlsson sågas vid fotknölarna för en insats så blek att "han drunknar i ensemblen". Jag kanske inte skulle uttrycka mig så barskt, men nej, han levde verkligen inte upp till förväntan. Jag är inte riktigt säker på vad jag hade för förväntningar på just honom. Men ja, kanske var det den övriga ensemblen som helt enkelt var mycket bättre. De spelade liksom på en annan nivå än Sebbe. Sara Sommerfeld (Rizzo) och Annika Herlitz (Frenchy) var helt briljanta. Jag bölade lite (i smyg) när Sara sjöng sitt solonummer. Jag grinar alltid när jag är på musikal. Det behöver inte ens vara sorgligt. Jag bölar för att de sjunger så fint och dansar så fint och jag vill bara vara en utav dem. Sen går jag därifrån med pirr i kroppen och tänker på hur fantastiskt livet är.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-1

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Men oj, vad glad jag blev när jag halkade in här..! Lite ovan att nämnas eftersom jag var en av de icke-namnkunniga i ensemblen. ;) Tack!

    2/12 2010 av Annika Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

kommentarer

Besökarnas kommentarer

  • Men oj, vad glad jag blev när jag halkade in här..! Lite ovan att nämnas eftersom jag var en av de icke-namnkunniga i ensemblen. ;) Tack! Annika om  Tandlös i Seattle (och Grease)
  • Vad har detta med kampsport att göra? Ushi om  Kadaver i diket
  • Så sant John!
    Men nu menade jag när man tränar bara för att träna, vilket jag tyckte framgick i mitt inlägg. Jag skulle väl aldrig gå upp i en boxningsring om jag inte tränat på just boxning. Man blir bra på det man tränar på. Tycker bara att det är en ganska rolig företeelse att lyfta tunga saker, särskilt i dagens moderna samhälle där man inte behöver lyfta en fena för att klara sig i sin vanliga vardag. (Om man inte jobbar inom tex bygg).
    om  Kroppsbyggare är märkliga
  • De som tävlar i löpning skulle ju kunna säga att det är helt idiotisk att bli träna Thaiboxning. Stå och slå och sparka varandra i huvudet,kroppen. Different strokes for different folks helt enkelt. John om  Kroppsbyggare är märkliga
  • HAHAHAHAHAHAHA, fan vad jag älskar dem! Julia om  Omyndig kvinna finnes
  • Testa Proactive, svider som satan men finnarna försvinner. EvaEmma om  Hårt och skoningslöst
  • Åh tack :) Det värmer! Det är kul att vara tillbaka. Ewonne om  Hör fåglar sjunga glatt...

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!