• bild 1 / 3

    Alla gym med självrespekt har en egen DJ

     

  • bild 2 / 3

    Randy övervarkar träningen

     

  • bild 3 / 3

     

Halvvägs

 

Nu är två träningsdagar avverkade här i London. Träningen här är utvecklande. Dels har dom väldigt duktiga fighters inom alla disciliner. MMA, bjj, boxning. Många av dom tilllhör toppen i världen.

Dom har även ett väldigt metodiskt sätt att träna här. Allt videofilmas och analyseras, tekniker och misstag bryts ner till detaljer som diskuteras och tillrättavisas. Dom tar helt enkelt träningen till en högre nivå. Dom har även kompetent folk på alla positioner och alla gör jobbet av hela sitt hjärta och tid.

Den mesta av tiden har lagts på sparring med John. vi har kört sparring fullt ut samt  brutit upp det i situationer. Allt med små handskar, huvudskydd och benskydd.

Har även fått chans att testa på deras flaggskepp av fysmaskiner. Det är en klättringssimulator som med tillhörande andningsutrustning kan simulera höghöjdsträning. Jag körde 2x5 min på denna horribla maskin, man fick syra i hela kroppen och blodsmaken var konstant.

Nu är det två dagars träning kvar här innan det bär av hemåt igen för träningsläger i Umeå så det kommer definitivt bli en tuff vecka.

Nu bär det i väg för dagens första pass. Ta hand om er så hörs vi.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-4

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Bild på den där klättringssimulatorn tack, lät ju hel-bisarrt.

    2/10 2010 av Anonym Anmäl Svara
  • Murillo Bustamante! War Tor!!!

    1/10 2010 av Ante Anmäl Svara
  • @Joakim: Jag det ska bli grymt kul att kliva in i ringen igen. John är väldigt allround och stor för sin viktklass, vi är rätt jämnstora. Mesta träningen har blivit med John men övriga fighters som kör här är namn som. James Thompson, Marios Zaromskis, Mustapha al Turk, James Zikic, Alex Reid, m.m som sagt väldigt hög nivå på killarna som kör här och ett bra driv på klubben.

    22/9 2010 av Tor Anmäl Svara
  • Kul att läsa Tor, blir kul att se en ny version av hammaren på SC!
    Hur är det att köra med John då? Och vilka andra fighters kör du med i London?

    22/9 2010 av Joakim Borgudd Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

kommentarer

Besökarnas kommentarer

  • Bild på den där klättringssimulatorn tack, lät ju hel-bisarrt. Anonym om  Halvvägs
  • Murillo Bustamante! War Tor!!! Ante om  Halvvägs
  • @MrT: Dom namn som är klara just nu är:
    Abbe Joof, Christopher Spång, Niklas Bäckström, Reza Madadi, Nico Musoke, Rodrigo Vasques , Magnus Cedenblad, Papy Abedi, Sirwan Kakai och Alen Mansour.
    om  London Baby!
  • @Joakim: Jag det ska bli grymt kul att kliva in i ringen igen. John är väldigt allround och stor för sin viktklass, vi är rätt jämnstora. Mesta träningen har blivit med John men övriga fighters som kör här är namn som. James Thompson, Marios Zaromskis, Mustapha al Turk, James Zikic, Alex Reid, m.m som sagt väldigt hög nivå på killarna som kör här och ett bra driv på klubben. Tor om  Halvvägs
  • Kul att läsa Tor, blir kul att se en ny version av hammaren på SC!
    Hur är det att köra med John då? Och vilka andra fighters kör du med i London?
    Joakim Borgudd om  Halvvägs
  • Vilka svenska fighters har tänkt besöka er? MrT om  London Baby!
  • Hä ba å åk Anny! Tor om  London Baby!
  • Hej Tor
    Det är Kul att följa din blogg, Skulle också vilja åka iväg :)
    Anny om  London Baby!
  • Hej Tor! Verkar som att du är fortfarande i Brasilien trots min två veckors semester :)

    Jag har tyvärr fått höra lite skit om Brasilien som land i sig, detta referens har jag fått ifrån många portugiser. Det kanske motsvarar som att Machesterbor skulle snacka skit om USA eller något åt det hållet.

    Hur uppfattar invånare därborta hos dig? Känner du att du får respekt och att folk kan hjälpa dig med allt eller är det skrikande och gormande som gäller? Kanske det är en dum fråga, men det vore kul att få höra din analys som svensk och vistas där i Brasilien.
    MrT om  Semester i semestern

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!