Kapitalismen ifrågasatt 20 år efter muren
20 år efter att Berlinmuren föll har kapitalismen ännu inte segrat. I en undersökning - beställd av BBC - som frågat människor världen över vad de tycker om den fria marknadens politik - är en majoritet skeptisk.
51 procent tror att världens problem kräver lösningar som stavas statliga regleringar. Bara i USA och Pakistan (!) menar mer än var femte att marknaden fungerar bra i nuvarande form.
– Det verkar som om Berlinmurens fall 1989 inte betydde den förkrossande seger för de fria marknadskrafterna som det såg ut som då. Särskilt inte efter de senaste tolv månadernas händelser, säger Doug Miller, på Globe Scan, som genomfört undersökningen tillsammans med universitet i Maryland, USA, med hänvisning till finanskrisen och den sega konjunkturen.
Men samtidigt finns en motsatt trend.
Allt fler amerikaner läser den romantiska kapitalismens fanbärare Ayn Rand (som också råkar vara min styrelseordförande Douglas Roos vältummade favorit i bokhyllan).
Den globala krisen har fått hennes nyckelroman Atlas Shrugged att rusa i försäljningssiffror - såväl i USA, Storbritannien som Sverige (dock ej Pakistan, mig veterligen).
Det står alltså ännu och väger - 20 år efter Berlinmurens fall. Där finns ännu de som föraktar den fria marknadens princip. Och där finns de som hyllar den helt hämningslöst.
Var står du?
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
Besökarnas kommentarer
-
Men för helvete Aaron, alla är väl inte apotekare! Jag kan inte läsa så smått! Vg skicka nu som kompensation ett ex av albumet ifråga!
Tack! Mara från Ulthar -
Du har ju ofta skrivit om Nima Dervish. Har du sett det här?
http://www.realtid.se/ArticlePages/201002/03/20100203104824_Realtid135/20100203104824_Realtid135.dbp.asp Sverige - ett arktiskt u-land -
Har du sett?
http://www.realtid.se/ArticlePages/201002/03/20100203104824_Realtid135/20100203104824_Realtid135.dbp.asp Sverige - ett arktiskt u-land -
julia, är du fullständigt bäng i huvudet eller ?
ska inte någon vara vacker pga att man har en viss politik? ska inte en socialdemokrat kunna vara vacker för att hon är just det, en social demokrat?
fyfan, Operation Kissie: dag 1 - Nej, Julia, vad Alexandra sagt i politiska frågor har ingenting med saken att göra övht. Och nu har jag visserligen bara träffat Alexandra en gång, men att döma av det mötet är hon minst av allt någon rasist. Operation Kissie: dag 1
-
Är du medveten om att hon har hyllat sverigedemokraterna i sin blogg? Det var kanske något år sedan nu men känns ändå värt att påpeka. Det har ju inte så mycket med själva sakfrågan att göra men kan ju vara bra att veta om när man beskriver någon som "galet vacker" osv.
Operation Kissie: dag 1 - Alexandra är en riktigt fin tjej. Visst att hon kan vara elak och så i blggen, men det är den hon är. acceptera henne som hon är bara. Det allra bästa tycker jag! Tycker även hon är grymt modig som vågar sig på operationer och all kritik hon får. Operation Kissie: dag 1
- Tror mest alla är chockade över vilken enorm skillnad det kan vara på en tjej sminkad/osminkad. Hon är inte ful, hon ser ut som en vanlig svensson utan smink. Operation Kissie: dag 1
- Alexandra är i grund och botten en helt vanlig tonåring, hon är en männsika hon med! Alla människor har rätt till egna åsikter och har rätt att fatta beslut utan folk ifrågesätter! Vad har allmänheten med att göra om hon opererar brösten bara för att han råkar ha blivit en offentlig människa? Vi är rädda för att folk som har henne som förebild ska ta efter hennes beteende men för fan alla männoiskor är bekanta med ordet SUNT FÖRNUFT! Jag tycker att alla ska sluta vara så otroligt trångsynta och gammalmodiga! Tonåringar är smartare än vad vuxna tror. Vi har faktiskt egna åsikter och kan bestämma själva. Så sluta klanka ner på kissie, för vad jag vet så är hon inte den första tjejen som förstorar brösten! Operation Kissie: dag 1
- Hon har inget annat än en falsk yta. Jag undrar vad som döljer sig under allt. Får jag gissa så är det en rädd, osäker tjej...... Operation Kissie: dag 1
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
