-
Feministiskt initiativs ledare, Gudrun Schyman, har länge velat tacka ja, men på grund av tidsbrist inte kunnat.
Foto: SCANPIX
Feminister har i alla fall sex
F! satsar på kampanjen "Feminister har bättre sex". Det är förstås inte bara tomma ord, det är grundat på en amerikansk undersökning, meeeen ... jag är ärligt talat skeptiskt.
Som motvikt till en långlivad dryghet riktad mot (kvinnliga) feminister, att de bara behöver kuk etc, känns det förstås bra att Feministiskt Initiativ slår mynt av den amerikanska undersökning* som visade att de kvinnor i heterorelationer som var mer nöjda med sexlivet var de som kallade sig feminister.
Att den där undersökningen knappast är ett bevis tror jag att kampanjens initiativtagare är fullt medvetna om. En viss ironisk underton och kanske framför allt en satsning på chockeffekten av att prata om sex överhuvudtaget är nog den främsta styrkan och i ett sånt fall är det skit samma vad det finns för fakta bakom.
Kampanjen skulle däremot inte slå ifall inte feminister verkligen anser att de har bättre sex. Hey, jag nickade med glad igenkänning också först. Inte att jag skulle ha det i första hand, men fatta hur mycket mögliga fördomar jag har om kassa män som inte är jag och att det enda som hjälper mot egocentriska/okunniga män är en sexupplyst feminist som kräver rätt saker.
Indicier som sagt. Jag har åtminstone fått bekräftat av några olika kvinnliga vänner att alla män inte vet var klitoris sitter, i min jakt på bekräftelse av mina högmodiga fördomar, men att säga något som helhet om svenska män eller män överhuvudtaget är ju både onödigt och rätt meningslöst. Meningslöst är förstås nyckelordet.
Jag förstår att det finns tankar bakom som kanske att en feministisk kvinna är stärkt att kräva mer och veta bättre vad som är skönt, att en feministisk man kanske tjänar på mindre kukcentrering och inte får kukfail by pressure. Eller att maktbefriat är bättre. Men jag köper inte att man kan göra en sån generalisering genom ideologi. Maktskevheter hittar man tyvärr lite överallt och jag är nog inte heller ensam om att ha fått höra rätt mycket sexfientliga haranger från feministiskt håll, som skulle göra många hämmade av skam snarare än medvetna om vad de vill.
Om denna kampanj funkar väldigt bra är det för att feminister tror att män är kassa och kvinnor för mesiga för att göra något åt det, såvida de inte är feminister.
Blåsa upp ordet SEX på en tygkasse/T-shirt är också väldigt mycket insändare i Kamratposten. "Made you look". Men särskilt wack är i alla fall den film som slängts upp på YouTube. Jag kan verkligen inte avgöra om de scener som klippts ihop är menade att föreställa så bra sex som feminister har eller så kasst sex som andra har, och eeehm är det inte lite heteronormativt jao?
Det är klart, det finns väl skäl att fokusera på heteros - bögar och flator måste väl ha skitbra sex med varandra, same equipment och allt? Eller så är det just såna förenklingar som fuckar upp (heh) det för oss.
Man ska inte likställa "kvinnor" med "feminister", men någonting säger mig att kampanjen gör det ändå. I sådana fall kunde man också fråga sig vad som är uppe när Expressens artikel om hur var femte kvinna är missnöjd med sitt sexliv ackompanjeras av en webbpoll där det snarare ser ut som att det är män (45%!) som är mest missnöjda. Är det feminismens fel? Eller borde de bli feminister?
Feminister har i alla fall sex, och feminismen har all potential att vara sexpositiv, -radikal och lära de flesta ett bredare register än polariteten man-kvinna. Det säger däremot mindre om hur eventuellt fett sex de har som bara kör utan att tänka på idealen.
- - -
* Det är inte uttryckligen pga denna undersökning som kampanjen startats, men en mycket kvalificerad gissning, säger jag.
Läs gärna även Elin om saken.
Och varför inte Gudrun Schyman på Newsmill. (Eh bildtexten på henne i detta inlägg är till en annan artikel - om Let's Dance - men går inte att ändra pga New N24-trassel. Men erkänn att det blir roligt vitsigt med den texten.)
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Jack: Hear Hear! Det är ju det värsta med tex Wendelas monopol på sex- och relationsfrågor i AB - om de förväntas vara för kvinnor, vad händer med män?
18/12 2009 av gustav Anmäl Svara -
Litet tillägg: Fler möjligheter för (framförallt unga) män att prata ut skulle kanske inte bara ha en potentiellt positiv terapeutisk verkan för dessa män specifikt . Vi hade kanske också fått lite spännande data och insikter i hur unga män och killar ser på sitt sexliv lite mer generellt.
17/12 2009 av Jack Anmäl Svara -
"Är det feminismens fel? Eller borde de bli feminister?" Finns nog ingen enkel lösning, men en sak som kanske skulle hjälpa lite är om män hade haft lite andra forum än Expressen webbpoll att vädra sitt missnöje med sexlivet. Den där undersökningen du refererar till (hur nyttig och bra den än är) är ju i sig ett litet bevis på att det är lite skevt fördelat mellan könen: undersökningen är gjord med enkät och intervjuer på ungdomsmottagningar, hos gynekolog och i samtal med barnmorskor , tre områden där kvinnor dominerar totalt.
17/12 2009 av Jack Anmäl Svara
Särskilt trist är det, anser jag, med ungdomsmottagningarna (min lilla käpphäst!) där man trots experiment (med positivt utfall) att anställa män för att öka antalet besökande killar , inte kommit kommt till skott med några förändringar på flera år. Nu har man dock satt upp statlig en målsättning att varje ungdomsmottagning i Sverige ska ha åtmindstone en manlig anställd (jag tror det vanliga ligger på noll till en manlig anställd och det högsta noterade procentuella antal män är på en ungdomsmottagning i Trelleborg där tre av sju är män). -
Usch: För en miljard? Det skulle du visst.
16/12 2009 av Gustav Anmäl Svara -
Feminister är nog det mest avtändande som finns, jag skulle aldrig för inte ens en miljard dollar vilja ens runka framför gudrun schyman, fy faaan... Jävla äckel.. manshatare.. dra åt helvete
16/12 2009 av Usch Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Looking for some groupie love
0 -
Knugens knuk, och din
0 -
Freak eller fru
0 -
Fried brain?
0 -
Högkonjunktur för sex
0 -
How to date European men
1 -
Måndagsrykten4u.com
2 -
Männens stora dag
2 -
Good news, bad news
0 -
Jag, pornograf
1 -
Män är fett äckliga
3 -
Vad är övergrepp? / Baby don't hurt me
0 -
En inblick i The Dark Side
1 -
Porrparadoxer
0 -
Storlekens betydelse
5 -
Bedöma Bodil
0 -
Klamåndan
2 -
Två absoluta måsten
1 -
Vetenskapen!
1 -
Frågan är felställd
2 -
Ännu ett käckt idiotiskt sammandrag av något mycket större än så
3 -
För härdade, för cyniska, och för blödiga
0 -
Liggmixer
0 -
Tickande pedobomber
2 -
Sorry but no minister, tack
0
Besökarnas kommentarer
- Men om en tittare upfattar en naken man som homoerotisk så är det snarare sexistiskt och inte bögnojigt. Männens stora dag
- Även i boken Rädslans Geografi av Anja Snellman utförs denna udda sexakt. Måndagsrykten4u.com
- LOLGAAWD. jag tänker hela tiden att det ska utmynna i en porrfilm. m u s i k e n How to date European men
- Nån som läst Peter Høegs "Fröken Smillas känsla för snö" från 1992 uppenbarligen. Måndagsrykten4u.com
-
"utan vanlig kulturjournalistik går gärna och kallar alla manliga objekt för "homoerotiska"."
WORD och puss! Männens stora dag -
Fan vad kul! GRATTIS! Här ska köpas erotisk novellsamling!
Kram Johanna Jag, pornograf - Gretzky: Point taken. Dock menar jag inte hockey bokstavligt utan målar bild av viss typ av man. Samt förstås - vilket är viktigast - syftar på en miljö där homofoba uttalanden kan hagla utan att det för den sakens skull är faktiska homofober bakom. Min personliga erfarenhet är att killars omklädningsrum är mest böghatande miljö, därav ordval. Män är fett äckliga
- Homofoba hockeygrabbar? Vad har du för erfarenhet av det, eller generaliserar du precis som i reklamen? Män är fett äckliga
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!