Integritetskränkaren Thomas Bodström vägrar drogtest
För någon vecka sedan stoltserade tidigare justitieminister Thomas Bodström (S) i Aftonbladet debatt om att de driver en av världens hårdaste restriktiva narkotikapolitik. Idag blev han rikskänd över internet efter att han vägrade låta sig drogtestas. "Integritetskränkande" lät det om det prov som han själv varit med och tvingat på flera tusentals individer årligen genom lagstiftning.
Senare ändrar Bodström sin version i Aftonbladet om varför han nekade drogtestet. Först var han för svettig och senare var det för att det var tydligen fel slags drogtest - ingenting han nämnde framför kameran.
– Jag trodde att det handlade om att ta en sån där liten grej i armen eller möjligtvis ett blodprov. När jag fick klart för mig att jag skulle kissa inne på en toalett inför en annan person kände jag att det var alltför integritetskränkande.
Denna bortförklaring låter inte trovärdig då det knappast kan vara integritetskränkande med urinprov då Thomas Bodström själv varit med och lyft fram dessa prover vilket idag är standard vad gäller drogtestning.
Synd att herr Bodström nu hade möjligheten att avböja drogtestet. Hade han varit på fel plats vid fel tidpunkt så hade det räckt med pollenallergi för att kunna dra på sig en skyldighet att utföra detta drogtest under tvång. Om han då hade avböjt viljan att bli testad, så hade han blivit nedbrottad av polisen samtidigt som en sjuksköterska skulle stuckit en spruta i honom för att genom tvång ta ett blodprov.
Det om något hade varit en integritetskränkande akt som troligen skulle göra herr Bodström mer än svettig. Det här är inte ett utspel Thomas Bodström ville se rubriker om bara en månad före val där ett fåtal röster väntas avgöra regeringsblock.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
''Jag känner helt enkelt inte för det''
20/9 2011 av Max Anmäl Svara
Det argumentet ska jag köra med när de kommer till min skola för att ta drogtest... -
Vad döljer du då? Vad skulle utslaget påvisat? Svettig? Abstinent, kanske? Trivs i Staterna va?
16/11 2010 av Kluddmanbull Anmäl Svara -
Här har man blivit tvingad till prover 3-4 ggr i veckan, under 2 månader.
25/8 2010 av Anmäl Svara
varit kvinnor som tagit testerna hela tiden i princip.
Hur kan man vara en sån hycklare Bodström?
Dra dit pepparn växer -
Jag har fått kissa med en okänd kvinna så det är väldigt konstigt.
23/8 2010 av alliansen Anmäl Svara -
Oj vilket hyckleri..
23/8 2010 av pundarn Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Alexander Bard om harm reduction, cannabisrökare och personvalsröstning
19 -
Jag mötte Sofia Modigh!
4 -
Oansvariga föräldrar villkorar destruktiv narkotikapolitik
2 -
Verklighetsförmedlingen pressar SVT
1 -
Verklighetens folk - att lära sig blunda [Maria Larsson KD]
2 -
Kokainförfattare i het kokaindebatt
0 -
Lars Ohly om legalisering av narkotikabruk
3 -
Framtiden bjuder på en resultatinriktad narkotikapolitik
0 -
FÖRNYAD narkotikapolitik med RÖDGRÖN regering
2 -
Bodströmskandalen känsligt för partiet
8 -
Bodströmskandalen upptrappas ytterligare
4 -
Integritetskränkaren Thomas Bodström vägrar drogtest
8 -
Mexiko vill legalisera knark!
10 -
Verklighetsförmedlingen inspirerar Beatrice Ask
1 -
Sveriges första cannabisdokumentär
2 -
Rödgröna röran - Veckans citat
0 -
Varför ska vi så envist dölja narkotikapolitikens misslyckande?
4 -
Professor Ted Goldberg om polisen vid Uppsala Raggaefestival
3 -
Prognosen föll in: Nu faller Beatrice Ask
0 -
Skillnad på ickesvensk journalistik kring cannabisbruk
7 -
Sofia "drug is drugs" Modigh riskerar fängelse för allmänfarlig vårdslöshet
1 -
Drabbade Lars från Gotlandshärvan talar ut i radio om cannabis
1 -
Svensk methamfetaminmarknad exploderar
1 -
Svensk methamfetaminmarknad exploderar
0 -
Veckans varning: Legaliseringsfobi
3
Besökarnas kommentarer
- Det var gott att dyka på den här skrivelsen. Alla borde läsa detta. Vår tids sanning. Alexander Bard om harm reduction, cannabisrökare och personvalsröstning
-
Så jävla underbart sant ;) varför har jag missat det här !!!
Vadå lagt ner ? Alexander Bard om harm reduction, cannabisrökare och personvalsröstning - Jag rökte bras första gången när jag var 16 och när jag var 18 rökte jag en gång i veckan. I tjugoårsåldern blev det kanske lite mycket, vilket slutade i att jag inte rökte på sex år. Fast då rökte jag inte cigaretter och drack inte kaffe heller, en något extrem hållning som inte funkade i längden. Jag har till dags dato rökt brass i dryga 30 år, men idag röker jag bara när jag dricker - även cigg - vilket av naturliga skäl inte kan äga rum mer än två gånger iveckan. Alla får så att säga hitta sin egen balans.....;) Skillnad på ickesvensk journalistik kring cannabisbruk
- röker ett par bloss när jag vill koppla av,sköter både hem&barn&jobb...föredrar ett bloss framför alkohol...fru/mamma/kvinna 39år.. Skillnad på ickesvensk journalistik kring cannabisbruk
-
''Jag känner helt enkelt inte för det''
Det argumentet ska jag köra med när de kommer till min skola för att ta drogtest... Integritetskränkaren Thomas Bodström vägrar drogtest - Så sant så sant.....va va de ja sa Alexander Bard om harm reduction, cannabisrökare och personvalsröstning
-
Detta kommer självfallet aldrig att visas i TV.
Det utmanar gängse normer så det skulle svärta ner kanalen och dess ägares namn. SVT = Staten = omöjligt Sveriges första cannabisdokumentär -
Jonny, du borde kanske släppa holken ett tag och satsa lite tid på att träna stavning och styckesindelning i stället ? ;)
Dock så håller jag med om att den nuvarande politiken är rutten. Lars Ohly om legalisering av narkotikabruk - Hahahaha! Underbar journalistik, Janne Josefsson, släng dig i väggen säger jag. Detta är en propert skriven artikel med mycken känslor som försöker möta en moralpolitiker på samma (ursäkta uttrycket) barnsliga nivå som politikern själv debatterar på. Jag antar att det hade varit för mycket begärt om hon dessutom hade avslutat med "drug IS drugs!" innan hon smällde igen dörren. Jag mötte Sofia Modigh!
- Hahaha! Jag trodde jag var ensam om att ha sett det där klippet från 2010, och kunde aldrig ana att politikern hade ett ökennamn. Det här var sannerligen en "rolig" smått komisk och skrattretande nyhet må jag säga. Sofia "drug is drugs" Modigh riskerar fängelse för allmänfarlig vårdslöshet
- haha var en rolig läsning, mm politiker har ingen koll på hur världen egentligen funkar.
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!