Tv-kolumn 20 juli - 22 juli


Metheuz 2012-07-20

Premiärdatumet för superhjältefilmen med stort S närmar sig med stormsteg. Jag pratar givetvis om avslutningen (?) på Christopher Nolans eminenta Batmantrilogi, The Dark Knight Rises. Det tar tablåläggarna till vara på och visar minst en film med superhjältetema varje dag denna helg, hela tre stycken med Läderlappen själv i egen hög person. Lägg där till att det fullkomligen svämmar över av andra bra filmer och ni kan själva räkna ut att en super(b) filmhelg stundar.


Fredag Först ut av alla dessa heroiska filmer är Zorro - Den maskerade hämnaren på TV3 klockan 20:00. Antonio Banderas axlar Zorros legendariska mantel och jag vill minnas att jag som liten pojkspoling tyckte den här filmen var alldeles förträffligt spännande.

Klockan 23:00 på Kanal 5 är det dags för Tim Burton att visa upp sin vision av Gotham city i Batman. Stilen är mer åt det gotiska hållet än i Nolans versioner och skurken i filmen är Jokern, väldigt bra porträtterad av Jack Nicholson. I mitt tycke så är det här helt klart den bästa Batmanfilmen utanför Nolans filmer.

Hämndhistorier går allt som oftast hem hos mig. En person förlorar någon närstående/blir utsatt för något hemskt och skyr sen inga medel för att, oftast med rikliga mängder övervåld, återgälda gärningsmännen. Ett koncept som nästan alltid är spännande. Quentin Tarantinos Kill Bill - Vol.1 hör definitivt till den absoluta toppen inom genren hämndfilmer. Uma Thurman spelar en lönnmördare som på sin bröllopsdag blir förrådd av sina kollegor och hamnar i koma. När hon sedan vaknar upp igen efter några år så står gruvlig hämnd högst upp på hennes "att göra"-lista. Synd bara att Kanal 9 väljer att lägga starttiden så sent som 00:10.

Lördag TV6 inleder filmdagen på den något osmidiga tiden 17:15 med att visa en film om den kanske argaste superhjälten av dem alla, Hulken. Hulk heter filmen kort och gott och den här versionen av Ang Lee ger jag inte mycket för.

Helgens underdog visar TV11 klockan 21:00. Det verkar inte vara särskilt många här på filmtipset som har sett Primal Fear och det kan tyckas vara lite synd för det är en smart liten dramathriller med kluriga vändningar. Richard Gere spelar bra och Edward Norton ännu bättre i vad jag tror kan vara hans första riktiga skådespelarroll.

Batman blir det även idag fast nu av den sämre sorten tyvärr. 23:00 visar Kanal 5 Batman Forever. Regin står nu Joel Schumacher för fast han verkar mest ha varit intresserad av att sälja merchandise med tanke på alla nya karaktärer han klämde in i sina två Batmanfilmer. Skurkarna i denna film är en överspelande Jim Carrey som Gåtan och en konstigt castad Tommy Lee Jones som Two-Face. Man kan åtminstone vara glad för att filmen är lite bättre än magplasket Batman och Robin.

Lördagen rundas av med något så märkligt som ett anti-tips. TV3 visar nämligen Quarantine klockan 00:10. Den här filmen är ett typexempel på en irriterande "Hollywoodifiering", alltså en engelskspråkig film som nästintill är en scen-för-scen kopia på en framgångsrik utländsk film. Originalet i det här fallet heter [Rec] och bör enligt mig ses innan man ser den amerikanska versionen.

Söndag Söndagskvällen inleds med lite hederlig gammal falsksång. Stellan Skarsgård med flera tar till ton klockan 21:00 på TV3 i Mamma Mia!. Själva konceptet med att ta skådisar som inte kan sjunga och sedan låta dem göra precis det är nått som gör filmen rätt charmig i mitt tycke.

21:00 startar också helgens sista superhjältefilm. Passande nog så är det Christopher Nolans första Batmanrulle som Kanal 5 visar, nämligen Batman Begins. Stora delar av filmen går åt till att berätta hur Bruce Wayne började slå skurkar på truten iförd fladdermusdräkt. Skurkarna ska jag nog inte säga för mycket om men Cillian "läskiga ögon" Murphy spelar Fågelskrämman på ett hörn i alla fall.

Beerfest som börjar klockan 22:00 på TV6 är något av en guilty pleasure för mig, det vill säga något jag skäms lite över att gilla för att jag tycker att jag egentligen inte borde det. Men humorn i den här filmen där ett gäng tränar upp sig inför och sedan deltar i en hemlig internationell öldrickartävling föll mig i smaken.

Så var denna superhelg över, nästa kolumn kommer på måndag.


Artikeln visad 39 gånger
Forumdiskussion (0)
 

Länkar

Webbtv

 

Premiärer

(22/5) - Fast and Furious 6
(24/5) - Epic - Skogens hemliga rike
(24/5) - Krigets barn
(24/5) - The Iceman
(26/5) - Foxfire
(31/5) - Baksmällan del III
(31/5) - Nymphomaniac
 

Aktuellt

- Trailertugg #18 - Som vanligt, i framtiden
- Recensioner - nya direktiv
- Förhandsvisning av Krigets barn nu på måndag!
- Trailertugg #17 - Mein Kampf - The Movie
- Vinn Jack Reacher på DVD/Blu-Ray
- Efter succén - ny Bondfilm på g
- Johnny Depp klar för ny storfilm
- The Dark Knight Rises hyllas av amerikanska recensenter
- Kinnaman hyllas i USA - för Snabba Cash
- Batman då till nu - så har han förändrats på 70 år
 

Från Mozart till Morricone

- Från Mozart till Morricone 66: ”Love Actually” The Original Soundtrack
- Från Mozart till Morricone 65: Finding Nemo
- Från Mozart till Morricone 64: Original Motion Picture Soundtrack “Drumline”.
- Från Mozart till Morricone 63: ”The Matrix RevolutionsTM”: Music From The Motion Picture
- Från Mozart till Morricone 62: Motion Picture Soundtrack “Assassination Tango”.
- Från Mozart till Morricone 61: Music From The Original 1972 Soundtrack “BLACULA”
- Från Mozart till Morricone 60: ”Mystic River” Original Motion Picture Soundtrack.
- Från Mozart till Morricone 59: Ennio Morricone
- Från Mozart till Morricone 58: Ultimate Dolly Parton
- Från Mozart till Morricone 57: Cher Live – The Farewell Tour
 

Kolumner

- Tv-kolumnen 20-23 maj Nyhet!
- Snackisen med Johan Nordström
- Sommartävlingen Vecka 2 + Bonuspris!
- Cinema: En futuristisk konstform - Del 5/5
- Cinema: En futuristisk konstform - Del 4/5
- Cinema: En futuristisk konstform - Del 3/5
 

Sajtnyheter

- Filmtipset introducerar nytt betygssystem
- Filmtipset ber om ursäkt
- Sommel.se gör testsändningar med webbTV!
- Stora ISP-problem
- Vinnare - Bröderna Bloom
 

Nya medlemmar

- 92haax10
- Clarie-Ann
- Rocky Sun
- FerhatBoz
- Jessica-H
Nya denna vecka: 38  Totalt: 113297
 

Mest diskuterade film

- Star Trek: Into Darkness
- A Good Day to Die Hard
- Den store Gatsby
- Warm Bodies
- Evil Dead
Totalt antal kommentarer: 1546570
 

Senaste recensioner

- Pitch Perfect
- Star Trek: Into Darkness
- Den store Gatsby
- Flight
- Terror på Elm Street
Totalt antal recensioner: 7372
 
Entertainity AB © 2000-2012 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök