|
|
|
|
|
|
A lex är namnet på en psykopat och våldtäktsman och Ricky är namnet på hans bästa, lite efterblivne, vän. Båda killarna blir en dag bjudna till en fest av några yuppies. När de rika snorungarna börjar förnedra och skratta åt Ricky börjar Alex snabbt tappa tålamodet och det dröjer inte länge innan gästerna våldtas, skärs, plågas och blir slagna efter att ha lurat av Ricky pengar genom pokerspel.
Filmens regissör Ruggero Deodato är inte lika skicklig som Wes Craven på att göra film enligt mig och alltså lyckas inte denna film komma upp i samma klass som Last House On The Left, även om båda filmerna innehåller David Hess som huvudperson och psykopat. Ruggero Deodato gjorde sin film Cannibal Holocaust mycket mycket skickligt och vacker men här lyckas han inte lika bra.
Skådespelarna är inte lika begåvade som de i Last House... men de gör ett bra jobb. Jag tycker nästan alltid David Hess är bra i sånna här filmer och han har en talang för rape-revengefilmer faktiskt. Jag tror det är hans utseende som gör honom till en av de läskigaste skådespelarna någonsin.
Jag tycker ni hellre ska se Last House on The Left eller varför inte satsa på Hitch-Hike? Den ska i alla fall jag se härnäst.
|
|
|
|
|
 |
|