Vi människor, framförallt tjejer är väldigt självkritiska, ser alla fel på oss själva och jämför oss med andra.
Jag var likadan, tills jag insåg att det bara var otroligt mycket slöseri på negativ energi. Vill jag tappa de där extrakilona, få bättre hy osv, då är det bara JAG som kan ändra på det. Och det är JAG som ser till att det sker förändringar. När jag började tänka så, det var då all oro över mina kroppkomplex bara försvann.
Jag slår vad om att det är hundratals tjejer som tittar på just dig och DINA vackra ögon, DINA fina ben, DITT ansikte.. och avundas.
Får man en finne så känns det ibland som världens grej och vissa mår skitdåligt över det.. Men andra SER inte den där lilla finnen, den känns mer än den syns. jag lovar. I mitt jobb stöter jag dagligen på tjejer och killar som mår dåligt över diverse saker bara de själva ser. Folk vill liksom täcka saker som inte ens finns. Då blir jag så ledsen! Försök se det vackra istället för EN enda liten finne, come on! Den försvinner.
Jag kan ärligt talat bli arg på folk som står i timmar och fixar redan ett felfritt ansikte och bara klagar och klagar..
Ställ dig framför spegeln och se hur unik just du är. Ingen ser ut exakt som du. Var glad för det!
Och är det så att din hy är knas, du kanske har lagt på dig några extra kilon över semestern/julen osv. som de flesta faktiskt gör, skippa då skräpmat och godis ett tag, träna och ät bra kost! Då kommer det gratis! Gå inte och må dåligt över det, det är bara DU som kan se till att det sker förändring. Och vill du så kan du!
Jag tillexempel har slutat dricka alkohol helt för att kroppen känns renare och man känner sig snyggare och fräschare. Jag känner mig helt enkelt snyggare utan alkohol. Även om jag kanske ser likadan ut för alla andra.
Mår vi bra på insidan ser vi också bättre ut på utsidan. Den inre skönheten speglar den yttre.
Det är ingen som slutar älska dig för att du fått en finne mitt på näsan, eller för att du råkat lägga på dig, folk älskar dig för den DU är. Och gör de inte det är det nog dags att byta vänner.
Vi lägger ner alldeles för mycket negativ energi i onödan på saker som egentligen inte spelar någon roll.
Jag var likadan förut, men jag har kommit fram till att jag mår så mycket bättre när jag helt enkelt gillar läget, trots att jag har eksem på kroppen, har celluliter, snea tänder och finnar. So what? Jag är unik och vacker på mitt eget sätt. Precis som var och en utav er!
Tänk vad otroligt tråkig världen vore om alla vore perfekta!
Var glad för att du är just den du är.
Du är du, och du är fin!
<3
/We are, especially girls are very self-critical, and compare ourselves with others.
I was the same, until I realized that it was just a waste of negative energy. Do I want to lose that extra pounds, get better skin, etc., then it’s only ME who can change that. When I began to think that way, that’s when all the concern over my body complex just disappeared.
I bet that there are hundreds of girls who looks at you and YOUR beautiful eyes, YOUR great legs, YOUR face .. and envy.
You may feel crap about one tiny pimple.. when others do not SEE that little zit.
I daily meet girls and boys who feel bad about various things as only they can see.
People would like to cover things in their faces that do not even exist. I feel so sad about that! Try to see the beauty instead of ONE single small pimple, come on! It disappears.I honestly get mad at people who stand for hours and fixes and complains about an already a flawless face.
Stand in front of the mirror and see how unique you are. No looks exactly like you. Be happy for it!
You may have put on a few extra pounds over the holiday / Christmas etc. wich most of us actually do, skip the junk food and sweets for a while, work out and eat good food!
Don’t go around and feel bad about it, it’s only YOU who can make a change.
For example, I have stopped drinking alcohol. I feel much more fresh and clean. I feel better without alcohol. Although I may look the same.
If we feel good inside, we also look better on the outside. The inner beauty is a mirror to your outside beauty.
Nobody’s gonna stop loving you because you have a pimple on your nose, or because you’ve put some weight on, people love you for who YOU are. And if they don’t, it is probably time to replace friends.
We spend way too much negative energy unnecessarily on things that really do not matter.
I was the same before, but I’ve found that I feel so much better when I don’t care about such small things. Even though I have eczema on the body, have cellulite and pimples. So what? I am unique and beautiful in my own way. As each of you!
Imagine how incredibly boring the world would be if everyone was perfect!
Be glad to be you.
You are you, and you are pretty!
<3

Bra skrivet! Kan bara hålla med. Man lever en gång och ska man då lägga all tid och energi åt att fokusera på de “dåliga” sakerna? Vem har bestämt vad som är dåligt egentligen? När man fokuserar för mycket på det negativa glömmer man lätt bort allt positivt som ändå finns. Livet är för kort för att orka bry sig om vad andra tycker om ens utseende. Folk kommer ändå alltid att tycka olika.
Gud vad bra skrivet! Så sant alltihop! Tack för peppande ord!!
Kram!
Gud så bra skrivet! Så sant alltihop! Tack för peppande ord!!
Stor kram!
Superbra inlägg! Håller med dig helt och hållet. Man blir bara trött och nere av att lägga ner energi på att oroa sig för hur andra tycker man ser ut. Men ska vara sig själv och vara glad för den man är
allt går mycket enklare då
Jag har länge haft acne och det sänker mitt självförtroende och jag har alltid önskat att jag hade fin och len hy som alla andra tjejer. Det har gått ett långt tid och jag börja accpetera att min hy e känslig och därför får jag dessa fula acne men egentligen är det ingen som märker det. Jag är väldigt öppen med det och skäms inte för det heller och därför folk som ser mig , ser min inre och inte mina acne. Nu har min acne börjat lugna ner sig och jag hoppas att det försvinner snart. Så tjejer klaga inte om ni få EN finne det finns de som har det värre.
Och till er som har acne sluta sminka mer det har jag gjort och jag har märkt vilken skillnad huden andas och mår mkt bättre.
Håller med om alla hade varit perfekta fan va tråkigt skulle det ha varit.
Fin text! Du ser alltid så snygg ut och grattis till din kollektion för make up store. Synda att du inte jobbar på make up store i Karlstad. Skulle så gärna vilja ha en make up lektion med dig
Älskar dig blogg. Har precis motiverat mig själv och dra till gymmet
Tack för ett superbra inlägg Linda! Har sparat
hela texten i mina anteckningar och ska
se tillbaka på de när jag känner mig nere.
Du är underbar!<3
Tack för en superbra text Linda!
Har sparat hela texten i mina anteckningar och
ska kolla tillbaka på den om jag nån gång känner
mig nere. Du är undebar!<3
Grymt bra inlägg! Och jag tycker faktiskt att den gamla skrönan “Om du känner dig vacker så tycker också andra att du är vacker” stämmer jäkligt bra. Man får helt enkelt en vacker utstrålning gratis om man bara inser hur vacker man själv är
Grymt bra skrivet!
Kan du inte testa göra en makeup till en kändis? Typ Megan fox! Du har ju redan rätt ögon och hårfärg. Finns ju massor av denna sorts makeup på youtube men vore kul att se dig göra det!
Ett väldigt bra inlägg och samtidigt så viktigt! Det känns som om man aldrig kan skriva om sådant för mycket. Vi tjejer måste lyfta och peppa varandra istället för att trycka ner! Sedan är ett härligt leende ett stort plus, en härlig utstrålning klår det mesta!
Tack för det här inlägget! Jag börjar gilla mitt utseende mer för var dag som går, jag tror att det har lite med ålder och mognad att göra också.
Bra skrivet!
Tack! Det var precis vad jag behövde idag
SÅ SANT!!!!
Håller med, bra skrivit! Men nu kom jag till att tänka på ett komplex jag har och bestämde mig för att berätta..
Jag har följt din blogg ett par år och har tidigare läst att du har svårt för att låta bli att klämma på finnar.. och ja, vad ska jag säga, du är inte ensam.. Jag är snart 18 år och fastän jag aldrig har haft många finnar så klämmer jag ändå, på minsta lilla svarta pormask. Det slutar med att jag har fullt med röda prickar, sår(!), svullnader och sedan torra hudfliser och sårskorpor (som jag sedan också måste riva av), lite var stans i ansiktet. jag hatar att jag gör det men jag kan inte låta bli. jag skäms så.. det är omöjligt att dölja det helt med smink och sen blir det ju såklart ärr efter det med. Har du något tips på hur jag ska göra? jag vet att jag bara måste sluta, men jag vet inte hur det ska gå till..
hade varit supertacksam för någon typ av respons!
Kram!!
Fantastiskt att läsa lite peppande ord när man inte är på topp, tack för att du gjorde min dag lite bättre!
Vilket underbart inlägg!
Grym du är!
Så himla bra skrivet !!! Klokt av dig…
Jag har blivit mobbad nästan hela livet, så är svårt att tänka så som du skrev, då allt inte försvinner som en ex. en finne… Men bra skrivet! Flera borde tänka som du!
Kram
Vartenda ord är sanning!
Fin text.
Måste bara fråga om du har några tips för hur man går UPP i vikt. Är 13 år och är pinnsmal! Dessutom lång.. Tycker jag ser ut som ett skelett, men börjar acceptera det eftersom att jag inte är lika läskigt smal som för några år sedan. Och nej, jag har inte anorexia eller bulimi. ÄLSKAR MAT! <3 Men ändå så pinnsmal.. :/
Prova att ät mer mat!
prova att äta mer mat!
Bara att du får i dig alla de rekommenderade näringsämnena så är det okej.
Du kan ju testa drick typ fetare mjölk etc. Men det kommer nog mer in i puberteten.
Tro mig, var jätte smal som yngre, men är rundare nu!
visa ord!
Vad bra skrivet! Riktigt peppande ord
Vad bra och fint skrivet! Tack för de bra och behövande orden <3
Bra skrivet, och sant! Sen är det dock enklare sagt än gjort..
Jättefint skrivet:) o appropå celluliter måste jag fråga hur det gick med cremen mot celluliter som du skulle prova (Adonia legtone)? Trots att man ska vara nöjd med det man har så har jag väldigt svårt att acceptera mina celluliter så det vore trevligt att få en utvärdering:)
Kul att du visar att det är insidan som räknas, smink är inte till för att täcka “skavanker”, utan framhäva dem, eller?
Så här låter EN RIKTIG makeupartist!
Så sant skrivet, man får inte glömma att vara snäll mot sig själv vilket är ganska lätt hänt! Vi är grymma allihopa
Tack för en bra blogg!
Jätte bra skrivet! Så sant. Vi är alla vackra skapelser <3
Printscreenade det här inlägget och sparade på datorn, detta ska jag ta upp och läsa när jag känner mej nere
Tack Linda! <3
SUPERBRA inlägg!!!!!
Detta gör dig ännu mer proffsig.
Du är verkligen sjukt duktig och inspirerande.
Otroligt bra skrivet! Håller med dig till hundra procent och jag tycker att det är bra att stor bloggare som du skriver om sånt här <3
Fy fan vad bra skrivet)!!!!!!!!!
Punkt =). Superbra att du belyser detta ämne! Nu är jag också lite nyfiken på hur dina vänner/bekanta reagerar på att du undviker alkohol just nu? Själv känner jag att det alltid är något jag måste försvara mig för och att folk nästan tycker man är lite konstig som inte vill dricka.
Jag tycker inte det är det minsta konstigt. De får tycka som de vill. Jag vill må bra och gör det bäst utan alkohol
Tack Linda! Dessa ord behövde jag verkligen! Allt är så sant som du skriver men det är oerhört lätt att glömma bort och man fokuserar bara på det negativa. Nu kunde jag ställa mig osminkad och trött framför spegeln och ändå känna mig fin. TACK
Din blogg är mycket inspirerande och du har verkligen talang, fortsätt så!
Kram
Alla har faktiskt inte samma förutsättningar. Så nej jag håller inte med om att alla klarar av att ändra på sig själva så mycket som de kanske vill. För det handlar inte bara om miljö utan även om arv, gener.
Det handlar om SJÄLVKÄNSLA! Inte självförtroende utan självkänslan. Att man duger och är underbar samt härlig oavsett hur man ser ut, vem man är med och hur man ser ut … Jag skulle vilja påstå att samtliga tjejer och killar behöver öva den …. Det borde införas i skolan! Morr. Viktigt ämne att ta upp. Bra!
Grymt bra skrivet!
Makalöst bra skrivit fina du!
Tack för dom fina orden! jag vet att jag är just en av dom som klagar hela tiden på hur jag ser ut och jämför mig själv med andra jämt. Jag har verkligen jättedålig hy även om jag försöker vara hälsosam och det är nog det som får mig vara mest osäker på mitt utseende. Men nu ska jag försöka sluta tänka på mina negativa sidor och försöka alltid komma ihåg att det finns något snyggt i mig också
TACK!
och nu när jag ändå kommenterar så kan jag väl passa på att fråga om du har några bra tips på foundation till fet och finnig hy? helst billigt också! jag använde isadoras foundation innan men märker nu att även den ljusaste färgen gör mig orange….
tack igen och jag älskar din blogg, du har så sjukt fint ansikte och är jätteduktig!
Så sant!!! Du är verkligen min idol !! <3
Du är så go! Tack för denna pepp! Puss fina du!
Fint skrivet och väldigt sant! =)
Jätte bra skrivit!!
Bra skriver Linda!
Bra självförtroendestärkande! Att läsa det boostade mig! Tack Linda
Perfekt tajming på detta inlägget. Har gått runt och haft komplex hela dagen. Detta gjorde min kväll!
Det här är så himla sant det du skriver, det är ju faktiskt bara EN själv som kan ändra på det och ingen annan! Så himla bra skrivet tycker jag! Tack för denna text jag ska spara den!
Kramiz <3
Riktigt bra skrivet!
<3
jättebra inlägg för alla som har problem med oren hy och enligt dom för mycket fett. Kämpar på med att acceptera min längd och det finns bättre och sämre dagar… Är 1.80 lång och väger 60 kg. Känner mig som ett benrangel…
Och är det någonting jag vet, på tal om inläggets titel, så är det att du är precis lika vacker på insidan som du är på utsidan (vilket säger väldigt mycket)! Fina, fina vän. <3
Men Tack! <333
Började tänka så för nästan ett år sedan, och är ändå bara nyfyllda 15 år. Man får så mycket space i sitt liv och kan tänka på annat. Jag beundrar mångas utseende, och jag vill vara perfekt, men samtidigt ser jag det vackra jag har, för jag är snygg och söt, det vet jag. Är det något jag vill ändra på så gör jag det, och jag bryr mig aldrig om hur mycket jag äter, även om jag kanske borde pga hälsan, men jaja..
Bra text!
Härlig text Linda, inspirerande och peppande!!
Blev glad av den!!
Ibland är en sådan här text precis vad man behöver!
Du är grym! Kraam!
Jag tycker precis som dig och jag tycker det är bra skrivet, för det är precis så som du säger! Men ibland är det lättare sagt än gjort… Så länge jag kan minnas (vet inte hur länge men ca 15 år) har mina tankar levt sitt eget liv om uppfattningar kring min kropp. Att jag är för tjock fast jag innerst inne vet att jag ser ut som en pinne (för smal), att jag borde gå upp i vikt i stället för ner men psyket säger tvärt om, och om jag nu förmoda går upp något enstaka kg då bara måste jag gå ner dem så fort de bara går! Detta är något jag kämpar med dagligen och jag tänker på det flera tusen gånger per dag, det är inget jag valt själv, och jag vet inte vad det nu beror på, men det är så in i helvete svårt att bryta!