Elsa Billgren om vintage-shopping och jobbet på TV4
INTERVJU. I veckan har Ebba Zingmark tagit sig en pratstund med en väldigt färgstark brud. Hon trivs som fisken i vattnet bland vintagehyllor eller gatorna i Paris. Hon charmar oss alla med sin egna stil, sina vida kjolar och röda hår. Hon är aktuell som inredare i Äntligen hemma, bloggar för modetidningen Elle och ska i år sommarprata i P1. Vi pratar såklart om Elsa Billgren! Hon har berättat om hur det är att jobba på tv4 och delat med sig av sina bästa vintagetips. 2012-06-15 09:39
Hej Elsa! Du är otroligt cool med din egna retrostil. Har du alltid varit så ball? Hur hittade du till din stil från första början?
- Jag fick lära mig mycket av min mamma som är värsta vintageproffset. Vi har alltid handlat second hand, och när jag började gymnasiet utvecklade jag den stilen jag har idag och slängde byxorna!
Vintage är ju verkligen din grej. Men för många kan det vara knepigt att hitta de där perfekta fynden. Har du något tips för den ultimata vintage-shoppingen?
- Jag har märkt att det är knepigt, just därför hjälper jag till med personal vintage shopping! Det kan vara smart att ta sig an butiken i små doser och inte bli helt paff av hur mycket kläder som finns, sen bör man börja att elta efter sitt signaturplagg för att göra det lättare, mitt är klänning!
Den senaste tiden har vi kunnat se dig i rutan i "Äntligen Hemma". Hur är det att jobba på tv4?
- Oerhört roligt! Jag är helt såld på inredning och har verkligen fått en ny förälskelse! Äntligen Hemma-gänget är så himla proffsiga och har gjort det här i många år, jag känner mig verkligen hemma!
Hur ser den enligt dig den perfekta outfiten ut sommaren 2012?
- En pastellig mockakjol, skinnsandaler, en kort vit spetsblus, stor stråhatt och färska blommor i handen!
Och till sist, hur ser du på framtiden? Vad händer nu?
- Så himla mycket! I sommar inreder jag en trea i Annedal tillsammans med min mamma, det är ett konstprojekt och vår knäppa inredning går att se i augusti! Sen sker det stordåd också, men de kan jag inte prata om än!








Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!