Hunkydory öppnar butik
Nu på lördag, den 1 september, öppnar Guldnappens vinnare Hunkydory sin första butik i egen regi på NK i Stockholm. 2012-08-30 20:59
– Butiken ska kännas personlig och andas Hunkydory. Vi har skapat en plats där varumärket och plaggen kommer fram i sin naturliga miljö. Inredningen, precis som vår design är präglad av Hunkydorys rock-bohemiska stil. Som namnet Hunkydory refererar till, ska butiken inge en behaglig och avslappnad atmosfär, säger Christopher Bjercke, VD och grundare av Hunkydory.
I butiken kommer man att hitta Hunkydorys fulla kollektion som för hösten låtit sig förföras av det legendariska Chelsea Hotel i New York där ikoner som Jackson Pollock, Nico och Patti Smith bott. Kollektionen är en hyllning till starka karaktärer med attityd och personligt uttryck. Resultatet är en modern smal siluett med asymmetriska skärningar, tvättade kvaliteter, läder och grovstickat.









Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!