1 bild
 

Vichy Normaderm - Global anti-imperfection hydrating care



RECENSERAT. Modettes testperson Madeleine Engelberg har testat Vichy Normaderm - Global anti-imperfection hydrating care och gett sitt utlåtande.

Denna 24h fuktighetskräm från Vichy utlovar att bekämpa 6 tecken på oren hud:
- Finnar
- Förstorade porer
- Blank hud
- Rodnad
- Märken
- Ojämn hudton

Produkten vänder sig till kvinnor som har problem med oren och fet hud då dessa problem skiljer sig från unga kvinnor med samma problem. Den ska även fungera bra på känslig hud då den innehåller Vichy källvatten som har en lugnande och stärkande effekt, är hypoallergen, testad på känslig hud, täpper inte till porerna och är helt utan parabener.

De utlovar återfuktning i 24 timmar och dess unika formula kombinerar tre ledande aktiva ingredienser med peelingeffekt samtidigt som krämen då återfuktar och håller huden mjuk. Produkten är berikad med mjukgörande glycerin och mattgörande silica och ska utgöra en perfekt bas för make up.

 

Ingredienserna med peelingeffekt är följande:

- Salicylsyra: Rengör hudens porer genom att lösa upp döda hudceller som samlats där.

- Glykolsyra: Består av små molekyler och tränger därför djupare ner i huden där den stimulerar exfoliation och förnyelse utav huden. Denna alfahydroxysyra har också antibaktriella egenskaper.

- LHA: Detta är en aktiv ingrediens som har patenterats av L´oréal. Den exfolierar hudytan på ett varsamt sätt och stimulerar cellförnyelsen. Den rengör huden och reducerar tecken på akne. LHA har även antibaktriella egenskaper.

Priset ligger på ca 175:- och du hittar den på Apoteket.


Mitt utlåtande

Jag har nu använt denna hudkräm från Vichy i drygt 4 veckor (rekomendeat för bästa resultat) och måste säga att den faktiskt har känts bra.

Normalt brukar jag ha förutfattade meningar om att använda hudvård som inte är ”dyr” och skulle tills för ett tag sedan aldrig köpa något annat. Jag kan säga att denna kräm från Vichy har givit bättre resultat på min hud än många utav mina dyrare krämer. Anser faktiskt att jag fått en renare, mjukare hud med mer lyster. I början fick jag mig en mindre utrensning på ordenheterna men efter det blev den som sagt fin. Så få inte panik om det blir lite sämre ett tag, orenheterna måste ju bort.

Den har en fräsch doft, ger en svalkande känsla vid applicering (skönt om man har problem med akne) och är dryg. Ett stort plus får den på grund utav sin pumpförpackning. Mycket mer hygieniskt och man slipper tänka på att använda en ren spatel varje gång man applicerar sin kräm. Tyvärr måste man som med de flesta krämer tänka på att vänta ett tag så att krämen hinner sjunka in i huden innan applicering utav make up. Låter du inte krämen sjunka in i huden kommer du känna att allt bara smular sönder och ramlar av.

Har man större problem med gamla aknemärken tror jag inte att man ska lita för mycket på denna kräm men annars tycker jag att den i stort sätt håller vad den lovar och jag skulle faktiskt kunna tänka mig att köpa den igen.


Text: Madeleine Engelberg



/plugin/comments/4071/4071?ESI=1&url=modette/skonhet/720021-modette-recenserar-vichy-normaderm-global-anti-imperfection&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!

Ögonfransserum, hudrollers och brynfärg

Skönhetsredaktörens val. Modettes skönhetsredaktör Filippa Berg väljer sina personliga favoritprodukter. Här är veckans val.

1 bild
 
  • Nicole Kidman, Jimmy Choo

    Nicole Kidman.

Hon är nya ansiktet utåt för Jimmy Choo



6 bilder
 
  • Beckmans designskola, H&M

    Malin Ungas kreation.

  • Beckmans designskola, H&M

    Malin Ungas kreation.

  • H&M, Beckmans designskola

    Design Leonard Kocic.

  • Beckmans designskola, H&M

    Design Leonard Kocic.

  • Beckmans designskola, H&M

    Jonna Ru designade denna klänning.

  • H&M, Beckmans designskola

    Jonna Ru designade denna klänning.

Designstudenter skapar nya outfits av begagnade kläder


5 bilder
 
  • Craig Arrend, Next In Fashion
  • Next In Fashion, Craig Arrend

    Abbey Lee har ofta en massa coola musikaccessoarer.

  • Next In Fashion, Craig Arrend

    Craig gillar svenska Frida Gustavsson.

  • Craig Arrend, Next In Fashion

    Abbey Lee i en enorm päls.

  • Craig Arrend, Next In Fashion

    "Hon är alltid artig och hänsynsfull", säger han.

Craig Arend: "Kom ut ur den svenska bubblan"

Craig Arend är en av de fyra jurymedlemmarna i Next in Fashion. I samband med den tredje utmaningen, vilken Craig är enväldig domare i, passar vi på att ta ett litet snack med killen som myntade uttrycket "models off duty".


11 bilder
 
  • Kate Bosworth, Sienna Miller,  Rita Ora, Blake Lively, Anne Hathaway, Kate Moss, Bäst klädda

    Se vilka kändisar som föll modechef Amanda Berg i smaken den här veckan. Klicka vidare i bildspelet.

  • Kate Bosworth, Bäst klädda, Blake Lively, Anne Hathaway, Sienna Miller,  Rita Ora, Kate Moss

    Anne Hathaway passar oväntat bra i sin korta blonda frisyr. Här med en enkel t-shirt, blåjeans, stora solglasögon och hårband. Naglarna är också en liten spännande detalj.

  •  Rita Ora, Kate Moss, Sienna Miller, Kate Bosworth, Anne Hathaway, Blake Lively, Bäst klädda

    Julia Stegner vet hur man bär upp ett par röda utsvängda kostymbyxor. Med spetsiga klackar och en enkel blus med blåa detaljer blir det både stilrent, lagom färgglatt och snyggt.

  • Kate Moss, Bäst klädda, Sienna Miller, Blake Lively, Anne Hathaway, Kate Bosworth,  Rita Ora

    Kate Bosworth matchar en lyxig liten blåsa med klackar i metallic - en av vårens stora trender, och bryter av med röda läppar.

  •  Rita Ora, Bäst klädda, Blake Lively, Kate Moss, Kate Bosworth, Sienna Miller, Anne Hathaway

    Den här kappan som Florence Welch bär är fantastisk. Extra snygg blir den tillsammans med slokhatten, hippieluggen och ett par trasiga jeans.

  • Bäst klädda, Anne Hathaway, Blake Lively, Kate Moss, Kate Bosworth,  Rita Ora, Sienna Miller

    Karolina Kurkova matchar vitt och blått vilket blir en snygg och iögonfallande kontrast. Ännu bättre blir det med de svarta accessoarerna.

  •  Rita Ora, Kate Moss, Bäst klädda, Anne Hathaway, Blake Lively, Kate Bosworth, Sienna Miller

    Kate Moss bevisar gång på gång att helsvart verkligen inte är synonymt med tråkigt. Åtminstone inte om man bär upp det såhär bra med markanta axlar och rockbohemiska boots.

  • Bäst klädda, Sienna Miller, Blake Lively, Anne Hathaway, Kate Bosworth, Kate Moss,  Rita Ora

    Sienna Miller i flirtig mintgrön skapelse. Pasteller är en av säsongens många färgtrender.

  • Kate Bosworth,  Rita Ora, Kate Moss, Sienna Miller, Bäst klädda, Anne Hathaway, Blake Lively

    Rita Ora har på senare tid blivit en favorit hos street style-fotograferna. Inte så konstigt med tanke på att hon alltid lyckas matcha sina extraordinära plagg på ett coolt sätt.

  • Bäst klädda, Blake Lively, Kate Bosworth, Sienna Miller, Anne Hathaway,  Rita Ora, Kate Moss

    Victoria Beckham i en avskalad och snygg outfit där hon matchar ett par utsvängda svarta byxor med en lång väst.

  •  Rita Ora, Blake Lively, Sienna Miller, Kate Moss, Kate Bosworth, Bäst klädda, Anne Hathaway

    Såhär gick Blake Lively klädd under en plåtning som ägde rum i veckan. Outfiten hamnar helt klart i säsongens inspirationsmapp.

Här är veckans bäst klädda kändisar


10 bilder
 
  • Kate Moss, Brad Pitt, Glamour, Vogue, Pink, Vanity Fair

    Vogue - Kate Moss fotad av Patrick Demarchelier.

  • Glamour, Vogue, Vanity Fair, Kate Moss, Pink, Brad Pitt

    i-D Magazine - Grace Bol fotad av William Baker.

  • Pink, Kate Moss, Vogue, Vanity Fair, Brad Pitt, Glamour

    Glamour - Pink fotad av Ellen von Unwerth.

  • Kate Moss, Glamour, Vogue, Pink, Vanity Fair, Brad Pitt
  • Pink, Glamour, Brad Pitt, Vanity Fair, Kate Moss, Vogue

    Vanity Fair - Brad Pitt fotad av Fred R. Conrad.

  • Brad Pitt, Glamour, Kate Moss, Pink, Vogue, Vanity Fair

    Harper's Bazaar Australia - Alex Perry photographed by Georges Antoni.

  • Brad Pitt, Glamour, Vanity Fair, Kate Moss, Vogue, Pink

    Elle - Miley Cyrus fotad av Jan Welters.

  • Vogue, Glamour, Vanity Fair, Pink, Brad Pitt, Kate Moss

    Glamour - Gwyneth Paltrow fotad av Colina Rentmeester.

  • Glamour, Kate Moss, Vanity Fair, Pink, Brad Pitt, Vogue

    Miss Vogue - Cara Delevingne fotad av Angelo Pennetta.

  • Kate Moss, Vogue, Brad Pitt, Glamour, Vanity Fair, Pink

    Vogue - Kate Upton fotad av Mario Testino.

Här är de tio snyggaste juni-omslagen

Juni-omslagen har börjar cirkulera på nätet. Den första sommarmånaden bjuder på en hel del härliga tidningsomslag. Vi har listat våra favoriter.


21 bilder
 
  •  huvudbonad, Hatt, Shopping

    Klicka vidare här i bildspelet för att se alla shoppingtips!

  • Shopping,  huvudbonad, Hatt

    Monki, 200 kr.

  • Shopping,  huvudbonad, Hatt

    ASOS, 135 kr.

  • Shopping,  huvudbonad, Hatt

    H&M, 99 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    River Island, 200 kr.

  • Hatt, Shopping,  huvudbonad

    H&M, 99 kr.

  • Hatt, Shopping,  huvudbonad

    & Other Stories, 190 kr.

  • Hatt,  huvudbonad, Shopping

    Pieces, 90 kr.

  • Hatt, Shopping,  huvudbonad

    Acne, 2100 kr.

  • Shopping, Hatt,  huvudbonad

    Weekday, 150 kr.

  • Shopping,  huvudbonad, Hatt

    Lindex, 199 kr.

  •  huvudbonad, Hatt, Shopping

    Topshop.com, 330 kr.

  • Shopping,  huvudbonad, Hatt

    Saint Laurent, 6075 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    Monki, 150 kr.

  •  huvudbonad, Hatt, Shopping

    Topshop.com, 210 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    Minkpink, 549 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    Topshop.com, 270 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    United Colors of Benetton, 320 kr.

  •  huvudbonad, Shopping, Hatt

    Hatshop.se, 399 kr.

  • Hatt, Shopping,  huvudbonad

    Etsy.com, 377 kr.

  • Hatt, Shopping,  huvudbonad

    Hatshop.se, 289 kr.

Låt huvudbonaden bli säsongens pricken över i

När det är sommar, sol och festivaler åker hattarna fram. Inte minst den här säsongen då huvudbonaden visar sig i alla möjliga modeller och färger. Vi listar 20 favoriter.

3 bilder
 
  • Tommy Ludvigsson, Kost, Halsa

    Här mäter Tommy halten på baksida lår hos Filippa.

  • Halsa, Kost, Tommy Ludvigsson

    Tommy använder ett speciellt instrument för att utföra mätningarna.

  • Halsa, Tommy Ludvigsson, Kost

    Såhär ser värdena ut i datorprogrammet.

Modette mäter gifter i kroppen hos livscoachen

Hälsa. Nu börjar allvaret - dags att bli hälsosam! Modette gör sitt andra besök hos Tommy Ludvigsson.

1 bild
 
  • Miljo, Vintage, Blocket

    Modechef Amanda Berg shoppar gärna vintage. Här i kläder från Stadsmissionen.

Så påverkar din vintage-shopping miljön

Nyhet. Ny studie visar häpnadsväckande resultat i och med den nya vintage-vågen.

8 bilder
 
  • Naim Josefi,  Elin Engström, Next In Fashion

    Elin Engström går direkt till final i Next in Fashion.

  •  Elin Engström, Next In Fashion, Naim Josefi

    Här matchas nagellack med kransen.

  • Naim Josefi, Next In Fashion,  Elin Engström

    Och blombuketten likaså. Genomtänkt!

  • Naim Josefi,  Elin Engström, Next In Fashion

    Här är skorna från Ecco som skulle matchas i utmaningen!

  • Naim Josefi,  Elin Engström, Next In Fashion

    Här bär Elin skorna från Ecco.

  • Next In Fashion, Naim Josefi,  Elin Engström

    Comfort möter Fashion.

  • Naim Josefi,  Elin Engström, Next In Fashion

    En annan snygg outfit från Elins blogg på Next in Fashion.

  •  Elin Engström, Next In Fashion, Naim Josefi

    Snygg i gyllene skor!

Möt Next in Fashions andra finalist

Finalist nummer två är utsedd i Next in Fashion. Hon heter Elin Engström och blev Naim Josefis favorit i utmaningen "Comfort möter Fashion". Här lär vi känna henne lite bättre.


Ljuvlig sockerskrubb, en vacker spegel och effektiv hudvård

Skönhetsredaktörens val. Modettes skönhetsredaktör Filippa Berg väljer sina personliga favoritprodukter. Här är veckans val.

6 bilder
 
  • 10 reafynd från Sillyswan,  Target

    Gå vidare här i bildspelet för att se skisser från kollektionen.

  •  Target, 10 reafynd från Sillyswan
  •  Target, 10 reafynd från Sillyswan
  • 10 reafynd från Sillyswan,  Target
  •  Target, 10 reafynd från Sillyswan
  • 10 reafynd från Sillyswan,  Target

3.1 Philip Lim släpper kollektion med budgetkedja


21 bilder
 
  • Bikini,  Badräkt, Shopping

    Klicka vidare i bildspelet för att se alla shoppingtips!

  •  Badräkt, Bikini, Shopping

    H&M, 99 kr.

  •  Badräkt, Bikini, Shopping

    H&M, 199 kr.

  • Shopping, Bikini,  Badräkt

    Cheap Monday, 400 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    Topshop.com, 420 kr.

  •  Badräkt, Bikini, Shopping

    Cheap Monday, 300 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    H&M, 49:50 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    H&M, 49:50 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    Weekday, 100 kr.

  • Shopping, Bikini,  Badräkt

    Weekday, 100 kr.

  • Shopping, Bikini,  Badräkt

    Monki, 150 kr.

  •  Badräkt, Bikini, Shopping

    Monki, 100 kr.

  • Shopping, Bikini,  Badräkt

    Seafolly, 669 kr.

  • Shopping, Bikini,  Badräkt

    Seafolly, 569 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    Monki, 250 kr.

  • Bikini, Shopping,  Badräkt

    Billabong, 519 kr.

  • Bikini,  Badräkt, Shopping

    Gina Tricot, 99 kr.

  •  Badräkt, Shopping, Bikini

    Gina Tricot, 99 kr.

  • Bikini,  Badräkt, Shopping

    Topshop.com, 320 kr.

  •  Badräkt, Shopping, Bikini

    Gina Tricot, 99 kr.

  •  Badräkt, Shopping, Bikini

    Gina Tricot, 199 kr.

Snygg på beachen i årets trendigaste badplagg

Nu är det inte lång tid kvar tills sommaren är här på riktigt. Badgarderoben ska uppdateras och det gäller att vara ute i tid för att få tag på de snyggaste plaggen. Vi listar 20 favoriter.


17 bilder
 
  • Sienna Miller, Nicole Richie, Beyonce, Met Gala, Rooney Mara

    Klicka vidare i bildspelet för att se alla kändisar från röda mattan!

  • Beyonce, Rooney Mara, Nicole Richie, Met Gala, Sienna Miller

    Anja Rubik var supersnygg i punktrendig outfit och matchande läppar.

  • Sienna Miller, Nicole Richie, Beyonce, Rooney Mara, Met Gala

    Beyonce's bakdel var minst sagt prålig.

  • Met Gala, Beyonce, Nicole Richie, Sienna Miller, Rooney Mara

    Blake Lively bar en klänning med långt släp.

  • Rooney Mara, Nicole Richie, Sienna Miller, Beyonce, Met Gala

    Joely Richardson körde den av oss älskade kombinationen - knalligt gult med röda läppar.

  • Beyonce, Sienna Miller, Rooney Mara, Nicole Richie, Met Gala

    Anne Hathaway passar utmärkt även i en kort blond frisyr.

  • Beyonce, Rooney Mara, Met Gala, Sienna Miller, Nicole Richie

    Kate Bosworth i metalliskt fodral.

  • Nicole Richie, Sienna Miller, Met Gala, Rooney Mara, Beyonce

    Coco Rocha var svår att inte lägga märke till i denna leopardklänning.

  • Nicole Richie, Rooney Mara, Sienna Miller, Beyonce, Met Gala

    Kristen Stewart i snygg byxdress med make-up i samma färgtoner.

  • Rooney Mara, Beyonce, Met Gala, Nicole Richie, Sienna Miller

    Miranda Kerr var glamourös i avslöjande klänning, bärfärgade läppar och håret draget till ena sidan.

  • Beyonce, Nicole Richie, Sienna Miller, Rooney Mara, Met Gala

    Madonna körde extrem-punk.

  • Nicole Richie, Rooney Mara, Sienna Miller, Met Gala, Beyonce

    Rita Ora i vit klänning som med nöd och näppe håller brösten innanför tyget, kombinerat med en sexig Marilyn Monroe-liknande sminkning.

  • Met Gala, Nicole Richie, Beyonce, Rooney Mara, Sienna Miller

    Nicole Richie valde isblått hår för kvällen tillsammans med en lika isig klänning. Påminner lite om häxan i Narnia.

  • Nicole Richie, Sienna Miller, Beyonce, Met Gala, Rooney Mara

    Mary-Kate Olsen var vacker som en dag i klänning med låg midja, hippie-hår och en kimonoliknande badrock.

  • Rooney Mara, Met Gala, Nicole Richie, Sienna Miller, Beyonce

    Sienna Miller i stenhårda nitar och en vit enkel långklänning.

  • Nicole Richie, Beyonce, Met Gala, Rooney Mara, Sienna Miller

    Sarah Jessica Parker i mönsteröverdos och en mohikanliknande huvudbonad.

  • Beyonce, Rooney Mara, Met Gala, Nicole Richie, Sienna Miller

    Rooney Mara i vacker spets med en stram uppsättningen och mörka läppar.

Så klädde sig kändisarna på Met Gala 2013

Igår ägde Met Gala rum på Metropolitan Museum of Art. Kändisarna trängdes på röda mattan och vi har plockat ut några av de snyggaste eller mest spektakulära outfitsen.

Georgia May Jagger och supermodell-mamma frontar solglasögon

Nu närmar sig Mors dag. I samband med det gör Georgia May Jagger och hennes modellmamma Jerry Hall en kärleksfull kampanj för Sunglass Hut.

4 bilder
 
  • Miike Snow, Happy Socks

    Klicka vidare i bildspelet för att se kollektionen!

  • Happy Socks, Miike Snow

    Sockorna bär Miike Snows karaktäristiska maskot Jackalopes.

  • Miike Snow, Happy Socks

    Kollektionen lanseras den 13 juni.

  • Miike Snow, Happy Socks

    Snygga svartvita varianter!

Happy Socks sluter upp med Miike Snow

Nu lanseras ytterligare ett designsamarbete. Den här gången handlar det om Happy Socks som teamar upp med ytterligare en storslagen svensk exportvara: Miike Snow!

2 bilder
 
  • RiRi Woo, Rihanna, Rapunzel

    Rihannas nya look.

  • Rapunzel, RiRi Woo, Rihanna

    Hon matchade Rapunzel-håret med guldaccessoarer samt egna läppstiftet "RiRi Woo".

Här är Rihannas nya extremlånga frisyr

Kändiskoll. Nu har hon gjort det igen - bytt frisyr alltså.


2 bilder
 
  • "Beautiful sunshine in London", skrev Gisele och postade den här bilden på Instagram.

  • H&M publicerade denna sneek peek på deras officiella twitter.

Gisele Bündchen blir H&M:s nästa ansikte

Gisele är en av de bäst betalda supermodellerna i världen. Nu blir hon kvinnan att fronta H&M:s höstkampanj.

19 bilder
 
  • Klicka vidare här i bildspelet för att se alla shoppingtips!

  • Mango, 260 kr.

  • Topshop.com, ca 460 kr.

  • H&M, 199 kr.

  • Zara, 999 kr.

  • Zara, 299 kr.

  • Zara, 249 kr.

  • Tiger of Sweden, 1999 kr.

  • Bik Bok, 299 kr.

  • Dagmar, ca 2140 kr.

  • Zara, 699 kr.

  • Boomerang, 1095 kr.

  • 1440 (Weekday), 400 kr.

  • Fount (Nelly.com), 599 kr.

  • Ray-ban, 1431 kr.

  • 1440 (Weekday), 200 kr.

  • Topshop.com, 446 kr.

  • Helmut Lang, 4070 kr.

  • Topshop.com, ca 300 kr.

Kraftfullt orange på säsongens plagg

Vi fortsätter gotta ner oss i säsongens mest trendiga kulörer. Den här veckan tipsar vi om mängder av fina plagg i den iögonfallande färgen orange.

1 bild
 

Cara på omslaget för Vogues nya systertidning

I januari släpptes nyheten om att Vogue UK skulle få en lillasyster. Miss Vogue lanserar nu sitt allra första nummer - med Cara Delevingne på omslaget.

4 bilder
 
  • Marilyn Monroe,  Twiggy

    Klicka vidare i bildspelet!

  • Marilyn Monroe,  Twiggy

    I 60-talets slut var Woodstockfestivalen med över en halv miljon besökare. Festivalens budskap var ”Three days of peace and music”.

  • Marilyn Monroe,  Twiggy

    Under 60-talets första halva kom singel- och EP-plattan att dominera marknaden. Därefter började LP-plattan att bli den mest säljande produkten.

  •  Twiggy, Marilyn Monroe

    Cornelis Vreeswijk och Lill Lindfors på 60-talet.

Början på hippiekulturen och slutet för Marilyn Monroe

Den här säsongen har 60-talet fått en ordentlig revival - inte minst på skönhetsfronten. Men vad hände egentligen på 60-talet? Vi har gjort en kort summering av musikens decennium.

11 bilder
 
  • Bäst klädda

    Klicka vidare i bildspelet för att se veckans bäst klädda kändisar!

  • Bäst klädda

    Dree Hemingway bar så klart Chanel på Chanels tillställning.

  • Bäst klädda

    Bella Thorn i storblommig vågad outfit på premiären av Iron Man 3.

  • Bäst klädda

    Frank Ocean var finklädd i Lanvin på Time 100.

  • Bäst klädda

    Poppy Delevingne är expert på att få smått galna plagg att se sofistikerade ut.

  • Bäst klädda

    Chelsea Kane i citrongul klänning som är snyggt matchad med ett par enkla, nästan osynliga pumps i beige.

  • Bäst klädda

    Joan Smalls bar en grå byxdress och fina sandaler på en Chanel-middag under Tribeca Film Festival.

  • Bäst klädda

    Candice Swanepoel instagrammade en bild på sig själv i ett av vårens hetaste plagg - hängselbyxan.

  • Bäst klädda

    Amanda Peet matchar sin naturliga skönhet med en perfekt lugg, beige överdel och mönstrade byxor som gör sig extra snygga till ett par enkla spetsiga pumps.

  • Bäst klädda

    Alexa Chung var sockersöt i flirtig klänning, röda läppar och rosiga kinder.

  • Bäst klädda

    Mia Farrow stod för bästa vardagsinspirationen på Time 100. Svart, en enkel t-shirt med tryck, en liten bohemisk väska och runda brillor. Vill kopiera hela grejen!

Här är veckans bäst klädda kändisar


7 bilder
 
  •  Sneakers,  Nylon Magazine, Nike

    Spana in bildspelet för några smakprov på vad du kan skapa!

  •  Sneakers,  Nylon Magazine, Nike
  •  Sneakers,  Nylon Magazine, Nike
  • Nike,  Sneakers,  Nylon Magazine
  •  Sneakers,  Nylon Magazine, Nike
  •  Sneakers,  Nylon Magazine, Nike
  •  Nylon Magazine, Nike,  Sneakers

Designa dina egna Nike-sneakers

Nike-sneakers är något nästan alla bär i dessa sportiga tider. Men vore det inte roligare att ha ett par helt unika? Nu kan du fixa dina egna Nikes!

16 bilder
 
  • Intervju,  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Next In Fashion

    Klicka vidare i bildspelet för att se bilderna som tog Patricija Stepanovic till finalen.

  •  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Intervju, Next In Fashion
  • Next In Fashion, Angelica Blick,  Patricija Stepanovic, Intervju
  • Intervju,  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Next In Fashion
  • Intervju,  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Next In Fashion
  • Angelica Blick,  Patricija Stepanovic, Intervju, Next In Fashion
  • Angelica Blick,  Patricija Stepanovic, Next In Fashion, Intervju
  • Intervju, Angelica Blick, Next In Fashion,  Patricija Stepanovic
  • Angelica Blick, Intervju,  Patricija Stepanovic, Next In Fashion
  • Angelica Blick,  Patricija Stepanovic, Next In Fashion, Intervju
  • Angelica Blick,  Patricija Stepanovic, Intervju, Next In Fashion
  • Next In Fashion,  Patricija Stepanovic, Intervju, Angelica Blick
  • Angelica Blick, Next In Fashion,  Patricija Stepanovic, Intervju
  •  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Intervju, Next In Fashion
  • Intervju,  Patricija Stepanovic, Next In Fashion, Angelica Blick
  • Next In Fashion,  Patricija Stepanovic, Angelica Blick, Intervju

Möt den första finalisten i Next in Fashion

Nu står det klart vem som är den första finalisten i Next in Fashion. Hon heter Patricija Stepanovic och vi har så klart tagit ett litet snack med henne för att lära känna henne bättre.


1 bild
 
  • Karl Lagerfeld, Chanel, Keira Knightley

    Keira Knightley och Clotilde Hesme i filmen.

En smygtitt på Keira Knightley som Coco Chanel


14 bilder
 
  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Spana in alla snygga outfits från röda mattan här i bildspelet!

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Amber Atherton har slagit två flugor i en smäll och kör på både grafisk och svartvitt.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Amber Anderson har valt klackar med transparenta partier.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Anna Dello Russo drar sig åt det extrema hållet i vanlig ordning. Här spelar två av vårens stora trender in - svartvitt och hatt!

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Anouska Beckwith och Alice Naylor Leyland är klassiskt fina i långklänningar. Rött är hett i vår liksom ormskinn och mönstrat.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Bip Ling håller wedge-sneakersen vid liv och matchar med skinnjacka och trendig lugg.

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Erin O'Connor har även hon tagit sig an den grafiska trenden i svartvita schackrutor.

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Gemma Cairney och hennes vän kör på metallictrenden - på jacka, skor och strumpor.

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Jeremy Scott kör alltid sitt eget race, men både bombarjackan och de schackrutiga skorna är inne just nu!

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Julia Sarr Jamois bär en söt kappa i pastelligt gammelrosa.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Sarah Jane Crawford ger oss ett utmärkt exempel på hur man kan bära två olika poppiga och starka färger på samma gång. Röda läppar och rosa klänning gör sig fint tillsammans med rena, vita accessoarer.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Tallulah Harlech använder den orangea accentfärgen tillsammans med krispigt vitt och enkelt svart nedtill vilket skapar fin kontrast.

  • Vogue Festival,  Jeremy Scott

    Den randiga trenden är en av vårens allra största. Är man vågad som Yasmin Le Bon kan man köra rött och svart istället för det klassiskt svartvita och gärna matcha ränder med olika bredd.

  •  Jeremy Scott, Vogue Festival

    Laura Bailey är flirtigt somrig i bärfärgade läppar och en vacker, lätt transparent klänning med blombrodyr.

Så klädde sig modekändisarna på Vogue Festival

Under helgen har den glamorösa Vogue Festival ägt rum i London. Vi tog en titt på invigningsfesten och den röda mattan, vilken så klart höll en hög trendfaktor. Se bildspelet!

4 bilder
 
  • Tutorial

    Användaren "kikikanniballl" har gjort en egen Twiggy-tutorial

  • Tutorial

    Hon är lite galen.

  • Tutorial

    "kikikanniballl" har många makeup-tutorials på sin Youtube-kanal.

  • Tutorial

    "kikikanniballl" är duktig på att göra.... låt oss säga, speciella videos.

Så sminkar du dig som Twiggy

Veckans makeup-tutorial. Varje vecka söker vi igenom nätet för en ny spännande makeup-tutorial att inspireras av

8 bilder
 
  • Nicole Kidman, Emma Watson, Cara Delevingne

    Nicole Kidmans hår var stylat i en hög uppsättning som knöts ihop av en låg hästsvans. Hennes makeup var minimal med undantag för ett utstickande rosa läppstift.

Bästa skönhetslookerna från filmfestivalen i Cannes



Ögonfransserum, hudrollers och brynfärg

Skönhetsredaktörens val. Modettes skönhetsredaktör Filippa Berg väljer sina personliga favoritprodukter. Här är veckans val.

5 bilder
 
  • YSL, MAC Cosmetics, Make Up Store

    1. Detta superlyxiga läppstift från YSL är nr 2 i Rouge Volupté-serien. Jag älskar både färgen och förpackningen! 330 kronor på Kicks.

Skönhetsredaktörens fem favoritläppstift

Modette listar. Denna vecka listar skönhetsredaktör Filippa sina fem bästa läppstift.

1 bild
 
  • Filippa Berg, Osminkad

    Filippa Berg utan smink.

Rädslan att gå osminkad - en skönhetsredaktörs bekännelse

Skönhet. Skönhetsredaktör Filippa skriver om rädslan att gå utan smink.

3 bilder
 
  • Kost, Halsa, Tommy Ludvigsson

    Här mäter Tommy halten på baksida lår hos Filippa.

Modette mäter gifter i kroppen hos livscoachen

Hälsa. Nu börjar allvaret - dags att bli hälsosam! Modette gör sitt andra besök hos Tommy Ludvigsson.



Ljuvlig sockerskrubb, en vacker spegel och effektiv hudvård

Skönhetsredaktörens val. Modettes skönhetsredaktör Filippa Berg väljer sina personliga favoritprodukter. Här är veckans val.