Nyheter24

tis 21 maj 2013

TIPSA OSS!
4 bilder
 
  • Internet, Bloggosfären, Nätet, Barbiedrog, Bloggare, Snygg, Barbiedrogen, Farligt, Brun, Blogg, Biverkningar

    Den gör dig brun på kort tid, utan att utsätta dig för farliga solstrålar. Men trenden kan vara farlig. Inte minst för att preparatet injiceras med hjälp av sprutor. 18-åriga Emma brättar för Nyheter24 om sin erfarenhet av preparatet.

    Foto: Getty Images/Bilden är ett montage
  • Bloggare, Barbiedrog, Farligt, Internet, Bloggosfären, Brun, Barbiedrogen, Biverkningar, Blogg, Nätet, Snygg

    Emma visar upp resultatet av användningen av Melanotan. Till höger kan man se hur preparatet har gjort hennes hy brun.

    Foto: Privat/mondoblog.se/euthberg/
  • Barbiedrogen, Snygg, Brun, Farligt, Bloggare, Biverkningar, Internet, Blogg, Barbiedrog, Nätet, Bloggosfären
    Foto: Privat/mondoblog.se/euthberg/
  • Barbiedrogen, Snygg, Farligt, Nätet, Bloggare, Barbiedrog, Biverkningar, Brun, Internet, Bloggosfären, Blogg

    Under ett år har hon använt Melanotan, som hon sprutar in själv i buken.

    Foto: Privat/mondoblog.se/euthberg/

Ett år med barbiedrogen: "Jag injicerar i magen"



Läkemedelsverket har i flera år varnat för den så kallade "barbiedrogen" som är populär bland bloggare. Trots det ser nu polisen att allt fler använder sig av hormonet Melanotan. — Man får väldigt ont i huvudet och blir illamående efter en injektion, berättar Emma Uthberg som använt sig av preparatet i ett år, för Nyheter24.

Trenden är solklar, du ska vara brun och fräsch året om. Men efter larm om ökade fall av hudcancer är det många som säger nej till sommarens starka solstrålar och vinterns solarierör. Istället väljer man att injicera "barbiedrogen" Melanotan, ett preparat som enligt polisen nu ökar.

— Det märks att det är en ökning av antalet påträffade preparat samtidigt som det pratas mer om det, men vi har ingen erfarenhet av skadeeffekter eller hur utbrett det är. Vi kan bara faschineras av hur långt de här personerna är beredda att gå för att se bra ut, säger Kristoffer Bohman vid Stockholmspolisen till Nyheter24.
 

"Det enda jag oroar mig för är levern"

I bloggvärlden hymlar man inte med användandet av Melanotan. Emma Uthberg, 18, är en av många bloggare som använder sig av preparatet. Men det är inte helt utan biverkningar som hon fått sin bränna.

— Man får väldigt ont i huvudet och blir illamående efter en injektion innan kroppen har vant sig eller när man tar högre doser. Man kan även få frossa och bli yr, men för mig går det över efter några timmar. Leverfläckar och pigmentfläckar som många får har jag klarat mig ifrån.

— Det enda jag oroar mig för är levern som jag vet tar stryk, men det gör den av alkohol också så jag ser inte så allvarligt på det. Dock ska jag gå och kolla mina levervärden för säkerhets skull eftersom jag inte vet exakt hur mycket det skadar.

 

"Det är lätt att bli blåst"

 

Emma, som använt preparatet under ett års tid, bloggar öppet om Melanotan och har skapat en egen kategori i bloggen för preparatet.

— Folk frågar folk om jag kan fixa till dem också men eftersom det inte är lagligt att sälja får de fixa det själva, berättar hon.

— Men det är lätt att bli blåst. Jag brukar avråda folk från att beställa via nätet eftersom man inte vet helt säkert vad man får.

Det finns olika sätt att få i sig Melanotan, via internet säljs både sprutor och nässpray.

– Jag injicerar, konstigt nog eftersom jag är livrädd för sprutor, men har hört att nässprayen inte alls ska vara lika bra. Jag sätter den i fettet på magen, säger Emma Uthberg.

Har du reagerat på att Läkemedelsverket i Sverige varnat för preparatet?

– Ja, men jag tycker att det är löjligt. Det skrivs ut smärtstillande tabletter som ökar risken för hjärtinfarkt till ungdomar. Jag tycker det är värre än till exempel den påstådda blodförgiftningen jag kan få av mitt Melanotan. Det som kan orsaka en blodförgiftning är en smutsig nål, men byter man inte eller om man delar med någon får man skylla sig själv lite tycker jag.

Nyheter24 har tidigare tittare närmare på den livsfarliga trenden som blir allt vanligare i bloggvärlden - att svälta sig med bantningspiller.

Barbiedrogen, Snygg, Farligt, Nätet, Bloggare, Barbiedrog, Biverkningar, Brun, Internet, Bloggosfären, Blogg


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4017/4017?ESI=1&url=noje/bloggvarlden/718964-ett-ar-med-barbiedrogen-jag-injicerar-i-magen/sverige&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
-2
.... 2012-10-29 11:17 Anmäl

Lägg av med Barbiedrogen! Den är farlig, en nära till mig som har dött av den!

1
Tova Bergman 2012-07-25 16:39 Anmäl

Alltså, allvarligt talat, det finns så otroligt mycket stavfel i den här artikeln att jag inte förstår hur den ens kunde publiceras! Har inte Nyheter24 kontrolläsare? Eller iallafall Spell Check?

-3
Inredning 2012-07-20 13:01 Anmäl

Jag tittar på din blog.the information är mycket bra, jag är väldigt happy.thanks.

-1
haha @inredning 2012-07-23 22:56 Anmäl

hahahahah, bra sverige du pratta?
du bo på svenska?





6 bilder
 
  • Paulina Danielsson,  Kattmördare, instagram,  Babbejävel, Paow

    Bloggerskan Paow hänger ut den misstänkte kattmördaren - och står fast vid sina ord.

Bloggprofilen Paow hänger ut kattmördare: "Dö äckliga babbe"

UPPDATERAT. Bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson är i blåsväder igen. Nu har hon hängt ut den misstänkte kattmördaren i Göteborg - och skriver att hon vill att han ska dö.
– Jag tycker inte att han är värd att leva, och inte hans familj heller, säger hon till Nyheter24.
  • UPPDATERAT. Bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson är i blåsväder igen. Nu har hon hängt ut den misstänkte kattmördaren i Göteborg - och skriver att hon vill att han ska dö.
    – Jag tycker inte att han är värd att leva, och inte hans familj heller, säger hon till Nyheter24.
    I fredags 14:07

Söndagsintervjuer

  • Champagne, Vintage, Shopping, Elsa Billgren, Brudklänningar

    Elsa Billgren, champagne och vintageklänningar. Precis som det ska va.

Elsa Billgren: Jag behöver inte provocera

Hennes blogg är som en dröm, med klänningar i tyll och champagne som flödar i takt med jazzmusik. – Jag är glad, härlig och bär klänning jämt, jag tror det kan uppfattas som alldeles för klämkäckt för vissa, säger Elsa Billgren till Nyheter24.

  • Intervju, Desire Nilsson, Dessie, Svenska Storbloggare 2013, Bloggare, Nyheter24

    Desirée Nilsson, 18, innan hon gasar iväg.

Dessie: Jag vill flytta till Kina och ha två barn

Hon tycker att marijuana borde finnas på recept, kan gråta på beställning, är flygrädd men tokig i snabba bilar. Nyheter24 sätter sig bakom ratten med storbloggerskan Desirée Nilsson, 18.

  • Paow, Paulina Danielsson, Storbloggare

    BILDSPEL. Paulina Danielsson och en tatuering.

Paow: Vissa hatar mig och tycker jag är trashig

Storbloggerskan Paulina Danielsson är ständigt rastlös. Samtidigt som 19-åringen nu känner sig redo att skaffa barn, vill hon resa jorden runt men gillar också att festa på Stockholms inneställen fyra dagar i veckan. Så länge hon bloggar om det kan hon göra vad hon vill. "Paow" blir först ut i Nyheter24:s serie om storbloggare i Sverige.

  • Anton Ewald, Melodifestivalen, Intervju

    Anton Ewald har siktet inställt på Malmö.

Ewald: "Tjejerna kollar mer på mina läppar"

Anton Ewald, 19, har vunnit flest hjärtan på Instagram av finaldeltagarna med drygt 97 000 följare. Låten ”Begging” är mest spelad på Spotify under finalveckan. "Att få åka till Malmö hade varit otroligt stort", säger han.

8 bilder
 
  • Fredrik Etoall, Intervju, bilder,  Kelly Cutrone, Nyheter24, Fotograf

    Bläddra för att se Fredriks bilder.

”Kameran är min penisförlängare”

De senaste 16 åren har fotografen Fredrik Etoall dedikerat sitt liv åt att ta bilder, vilka har publicerats i bland annat Interview och Playboy. Världskända profiler har stått framför hans lins. För några dagar sedan blev han uppringd av Kelly Cutrone, känd från Americas Next Top Model. För Therese Kjellson berättar Etoall vad samtalet handlade om.

  • Barn, Nyheter24, Hugo Rosas, Blogg, Intervju,  Paula, Gravid,  Player, Pappa

    För Nyheter24 berättar Hugo om att han påverkas av en skvallerblogg och varför han skulle kunna lägga ner bloggen nu.

Hugo Rosas: "Folk kallar mig för en dryg player"

Nyheter24:s Emma Malmlöf har träffat Hugo Rosas och pratat om varför han kallas player och dryg. Hur han tog tag i sitt liv och om att han ska bli pappa. – Nu är jag inte bloggare, jag kan lägga ner bloggen i morgon.

4 bilder
 
  • Odd Spångberg, Isabella Löwengrip

    Odd Spångberg har fått kliva fram i rampljuset efter att han blev tillsammans med Blondinbella.

Odd: "Vi hanterar Blondinbellas ADHD bra"

Odd Spångberg är mer än Blondinbellas pojkvän. Nyheter24 har träffat den mångsidige 24-åringen och pratat om "Bellas" ADHD, frieriet, juckande hundar och varför det var omöjligt för honom att dejta Kissies kompis.

  • Spring för livet, Sara Varga

    Nyheter24 har pratat med Sara Varga.

"Killar skriver och säger att de inte berättat för någon annan"

SÖNDAGSINTERVJU. Nyheter24:s Mimmi Lexander har träffat Sara Varga och snackat likheten mellan barn som kräks och Sturelansklubbar samt vad hennes uppmärksammade Melodifestivallåt egentligen betyder. Just nu är hon aktuell med nya boken "Min inre röst" och skivan "Ett år av tystnad."

Puma Swede: "Skulle det inte vara jag skulle det vara någon annan"

SÖNDAGSINTERVJUN. Nyheter24:s Andreas Granfors träffade Sveriges största porrstjärna Puma Swede för att snacka om feminism, en bransch styrd av kvinnor, att bajsa i ett badkar för 15 000 kronor och om att inte förväxla kärlek med sex.

Daniel Paris: "Jag skulle aldrig vara med i något trashprogram"

SÖNDAGSINTERVJU. Nyheter24:s Emma Malmlöf snackar med Daniel Paris om falskheten i bloggvärlden, att tröttna på att vara bortskämd och att faktiskt kunna sålla bland jobberbjudanden. Trots att man kickade igång kändisskapet med en realityshow.

5 bilder
 
  • Allsång på Skansen, Marie Serneholt, SVT, Loreen, Måns Zelmerlöw, Melodifestivalen, molly sanden, Eric Saade

    Måns Zelmerlöw skulle aldrig göra en Saade och kalla sig Sveriges enda riktiga popartist.

"Blev tagen av polisen när jag urinerade offentligt"

Måns Zelmerlöw skrattar gärna åt Eric Saades storhetsvansinne – och ryktet om att han har en knullägenhet. Dessutom berättar allsångsledaren om när han blev tagen av marockansk polis och om den påstådda flickvännen.