Efter knarkdomen - nu gör Ola comeback med schlager
Den före detta barnprogramledaren Ola Lindholm är aktuell för schlagern i vinter. Tillsammans med Sean Banan har han skrivit ett bidrag. 2012-09-18 09:02
Efter Sean Banans succé i Melodifestivalen i fjol med låten "Sean den förste banan" är han nu aktuell igen. Tillsammans med den före detta barnprogramledaren Ola Lindholm har han skrivit ett bidrag till årets Melodifestival.
— De skrev den tillsammans i somras, berättar en källa för Expressen.
Nu ska Christer Björkman tillsammans med juryn välja ut 32 bidrag bland de närmare 2 549 som skickats in.
Det är inte första gången Sean Banan får hjälp av Ola. Han har även varit med och skrivit låten "Sommar i Sverige" som släpptes i år.



















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
kan ola verkligen sjunga? tvivlar på att det kommer gå långt, om det gör så är det med seans hjälp.
man behöver inte kunna kunna sjunga själv för att skriva text/musik står ju inte att ola ska uppträda ;)
Breaking, det stämmer. Jag har utgått från Expressens uppgift som uppenbarligen måste råkat skriva fel i den nämnda artikeln. Jag skulle naturligtvis kontrollerat antalet. Jag ser till att ändra i artikeln, tack för att du är uppmärksam.
I texten står det att närmare 4 000 bidrag är inskickade... Sist jag kollade var inte 2 549 nära 4 000....
http://www.nattstad.se/Breaking News?id=4120601