Nu inleds rättegången mot Hells Angels
Under tisdagen inleds rättegången mot 19 män med kopplingar till Hells Angels. Männen är misstänkta för det brutala överfallet mot Svineri MC i början av maj. 2012-10-02 07:38
GÖTEBORG/KALMAR. Den 5 maj stormades Svineri MC:s familjefest av flera män som enligt åklagaren har kopplingar till Hells Angels. Svineri MC:s medlemmar blev nedslagna med tillhyggen och många fick allvarliga skador.
Nu inleds rättegången mot 19 personer som åtalas misstänkta för bland annat grovt rån, grov skadegörelse och grov misshandel.
"Ville stänga ner klubben"
Rättegången har flyttats från Kalmar till Göteborgs tingsrätt av säkerhetsskäl. Polisen befarar att flera Hells Angels-medlemmar kommer att dyka upp under rättegången för att visa sitt stöd.
Åklagaren menar att motivet till attacken var att skada och stänga ner Svineri MC. De åtalade männen har till stor del valt att inte säga något. Några har erkänt att de varit på plats, men de förnekar misshandel.















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!