Nyheter24

mån 20 maj 2013

TIPSA OSS!
Polishuset / Örnsköldsvik
1 bild
 
  • Polis, Dynamit, Örnsköldsvik

    Någon hade spritt ut ett tiotal dynamitstavar utanför polishuset i Örnsköldsvik.

    Foto: JESSICA GOW/SCANPIX

Sprängämnen låg utanför polisstation



Bombgruppen bedömde visserligen dynamiten som ofarlig, men straffvärdet för brottet uppgår till fyra års fängelse.

ÖRNSKÖLDSVIK. Hittills har polisen ingen aning om vem som planterat dynamiten kring polishuset i Örnsköldsvik på fredagskvällen. Sprängämnet hittades när en grupp poliser var på väg in till stationen. Lyckligtvis kom ingen till skada, skriver Allehanda.

– Det är oklart hur många det gällt, men det var minst tio och mindre än femtio dynamitstavar, säger vakthavande befäl Tommy Nygren till Nyheter24.

Nu inväntar myndigheterna "interna åtgärdsdirektiv" för att se hur man ska gå vidare med saken.

Den dynamit som hittats uppges ha varit ofarlig.

– Bombgruppen har konstaterat att just det här har bedömts som ofarligt och mer kan jag inte säga nu, avslutar Nygren.

Straffvärdet för brottet beräknas vara upp till fyra års fängelse.

Polis, Dynamit, Örnsköldsvik


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/brott-straff/728631-sprangamnen-lag-utanfor-polisstation&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
0
Anonymous 2012-10-14 03:12 Anmäl

F.T.P______ A.C.A.B