Nyheter24

ons 22 maj 2013

TIPSA OSS!
Attackerade sexåring
6 bilder
 
  • Hund, Goteborg, Mentalt test, Hundattack, Polisen

    Hunden attackerade pojken bakifrån och vägrade släppa taget om honom.

    Foto: FAKSIMIL FRÅN FACEBOOK.COM
  • Mentalt test, Polisen, Hundattack, Goteborg, Hund

    Efter någon minuts kamp lyckades några vittnen dra bort hunden.

    Foto: FAKSIMIL FRÅN FACEBOOK.COM
  • Goteborg, Hundattack, Polisen, Hund, Mentalt test

    Pojken chockades svårt och skrek för sitt liv.

    Foto: FAKSIMIL FRÅN FACEBOOK.COM
  • Hundattack, Hund, Mentalt test, Polisen, Goteborg

    Efteråt försvann hunden och en man från platsen.

  • Hund, Goteborg, Mentalt test, Hundattack, Polisen

    En kvinna i 20-årsåldern gick senare till polisen och erkände att hunden tillhör henne.

    Foto: FAKSIMIL FRÅN FACEBOOK.COM
  • Polisen, Mentalt test, Goteborg, Hundattack, Hund

    Hon får nu tillbaka hunden.

    Foto: FAKSIMIL FRÅN FACEBOOK.COM

Efter attacken – rottweilern inte psyksjuk



Rottweilern som attackerade en sexåring i Göteborg har lämnats tillbaka till ägaren. Den är helt frisk och ska inte avlivas. "En bra hund, men den är ouppfostrad", säger Anders Averby, jurist vid polismyndigheten.

GÖTEBORG. Ni har säkert sett videoklippet som visar hur en rottweiler går till våldsam attack mot en sexårig pojke i Brunnsparken i Göteborg. Klippet fick stor spridning på nätet och flera personer krävde att rottweilern skulle avlivas. Så blir det inte.

Rottweilern har genomgått ett psykologiskt test och bedöms inte ha någon mental störning. Rapporten visar att hunden helt enkelt bara är mycket ouppfostrad.

– Det är lätt att bli upprörd, men det finns inget i vare sig utredningen eller besiktningen som tyder på att händelsen i Brunnsparken kommer att upprepas, säger Anders Averby, jurist vid polismyndigheten, till GP.

"Hundägaren bedöms inte som olämplig"

Polisen har krävt att ägaren och rottweilern ska delta i en dressyr- och lydnadskurs innan februari för att intyga att hunden skärpt sig. Rottweilern ska även bära munkorg och hållas kopplad med sele.

Anders Averby förklarar att avlivning är ytterst ovanligt och att det endast sker i genomsnitt en gång per år i Västra Götaland. I de allra flest fall får hundägaren en chans att visa att han eller hon kan förbättra både sig själv och hunden.

– Det är inget fel på hunden. Och hundägaren bedöms inte som olämplig. Så länge ägaren följer föreläggandet bedömer vi att det inte finns någon risk för framtida skada eller olägenhet, säger han till GP

Se hundattacken här:


Polisen, Mentalt test, Goteborg, Hundattack, Hund


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/brott-straff/729839-attackrottweilern-inte-psyksjuk&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
0
Lars 2012-10-26 08:52 Anmäl

Det står inget om att personen som höll i kopplet gick ifrån platsen utan att kolla hur det gick med den lilla killen?

Det borde vara munkorg på alla hundar som vistas bland folk! och det är inte en plåga för en hund att ha munkorg! finns flera länder som redan har såna lagar.

0
Hanna 2012-10-26 12:53 Anmäl

Det var det fånigaste jag hört att alla hundar borde bära munkorg. Vi kanske borde tejpa igen käften på alla människor som eventuellt kan tänkas säga otrevliga saker också? Missförstå mig rätt, det är JÄTTEhemskt när sådana här saker händer, men de allra flesta hundar är gulliga i grund och botten, hur gullig ägaren sedan är är det som är den stora frågan....
Jag bor mitt inne i stan med min lilla hund, som aldrig så mycket som nosar på en annan människa på tunnelbanan. Aldrig att jag skulle sätta munkorg på honom.

0
Sara 2012-10-26 07:06 Anmäl

Att lämna tillbaka hunden till ägaren, som vad vi förmodar har uppfostrat hunden är väl den sämsta iden? Adoptera bort hunden till någon som kan med hen, ska det vara så jävla svårt? Klart ägaren kommer gå på hundkursen och allt det, men sen? SKÄRP ER. En hund i munkorg är fan att plåga den mer än att avliva den.

0
Ateist 2012-10-25 18:08 Anmäl

Intressant det där hur vi ofta har mer överseende med hundar som är aggressiva än med människor som är det. Är en hund aggressiv så är det husse eller mattes fel (det beror alltså på hundens miljö/omgivning, inte på hunden). Är en människa aggressiv så beror det däremot på människan själv, som om människor inte är precis lika präglade av sin miljö som hundar är..