-
bild 1 / 3
Nazistiska Salemmarschen i södra Stockholm.
Foto: Fredrik Persson / SCANPIX
-
bild 2 / 3
Salemmarschen utlöser häftiga konfrontationer mellan vänster- och högerextrema grupper årligen.
Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX
-
bild 3 / 3
I år fick polisen kritik för att man omhändertog hundratals vänsterdemonstranter.
Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX
Journalist aktiv i nazigrupper
Smålandsjournalisten är verksam i högerextrema Facebook-grupper. Han har även haft kontakt med Svenska motståndsrörelsen.
VETLANDA. Den 12 december i år äger Salemmarschen rum för nioende gången. Den högerextrema sammankomsten i den lilla kommunen utanför Stockholm är känd för en sak: häftiga konfrontationer mellan nazister och antifascister.
Så här skriver Wikipedia:
”Salemmarschen är en årlig demonstration i Salem i Sverige, som sedan år 2000 anordnas i anslutning till årsdagen av mordet på Daniel Wretström den 9 december. Manifestationen arrangeras av Salemfonden, som anger att syftet är att demonstrera "mot svenskhat och det urskillningslösa svenskfientliga våldet".
Demonstrationen har varit den största återkommande politiska manifestationen för svenska nynazister; "Sveriges största nazimanifestation sedan andra världskriget" skrev Nationalencyklopedin i en artikel 2002 efter Salemmarschen samma år.
Nu kan Nyheter24 avslöja att en sympatisör till Salemmarschen arbetar som journalist på en dagstidning i Småland.
På Facebook är mannen med i grupper som till exempel Salemfonden och Lars Ohly grät när Berlinmuren föll! Låt Lars prova en vecka i Gulag!
Daniel Poohl, chefredaktör på tidningen Expo, berättar för Nyheter24 om Salemfonden:
– Salemfonden drivs av nätverket bakom den nazistiska hemsidan Info 14 som bland annat hyllade polismorden i Malexander. Salemfonden arrangerar den årliga marschen till minne av Daniel Wretström som mördades söder om Stockholm i början av 2000-talet, säger Daniel Poohl till Nyheter24.
Vad anser du om att en sympatisör till Salemfonden arbetar som journalist?
– Det finns flera anledningar till att följa en grupp på Facebook. Ett kan ju vara att man är intresserad av ämnet. Vi ska inte ha yrkesförbud i Sverige men om en journalist sympatiserar med den nazistiska rörelsen är det problematiskt, främst med tanke på nazismens syn på det fria ordet.
I Expressen skrev Expos chefredaktör Daniel Poohl i oktober om sverigedemokraterna:
"Sverigedemokraternas hat mot muslimer föddes inte i och med 11 september. 1996 förkunnade den dåvarande partiledaren Mikael Jansson: ”Islam i dag utgör ett lika stort hot mot västerlandet som kommunismen gjorde när den var som starkast”.
I en kommentar till Daniel Poohls debattartikel skrev journalisten på Facebook:
”Daniel Poohl och hans tidskrift är ett hot mot västvärlden. Karln får betalt via skattemedel för att åsiktsregistrera och skrämma oliktänkande in i leden samt att efter eget godtyckte svartmåla för honom obekväma individer som främlingsfientliga. Jag hör stöveltramp och det kommer inte från Sverigedemokraterna.”
– Det där vill jag inte ens kommentera, säger Daniel Poohl.
Journalisten har också nyligen kontaktat Magnus Söderman från nazistiska Svenska motståndsrörelsen för att be honom skriva en debattartikel.
Debattartikeln skulle publiceras i tidningen 14 Dagar som produceras av journalistelever på Ädelfors folkhögskola, där journalisten tidigare har studerat, och fortfarande har vänner.
Tanken var att Magnus Söderman skulle skriva kring ämnet ”vem är svensk?”, uppger Svenska motståndsrörelsens nättidning. Men skolledningen ryckte in och satte stopp för debattartikeln.
När Nyheter24 konfronterar journalisten med uppgifterna säger han att han förespråkar en ansvarsfull invandringspolitik eftersom ”vi inte tar bra hand om dem vi tar in”:
– Segregationen ökar för mycket. De kommer inte in i samhället. Det finns områden som Rosengård där arbetslösheten är jättehög. Det ökar brotten och allt sådant.
Varför är du medlem i gruppen Salemfonden?
– Det är väl? vad ska jag svara på det ?? Det var en tragisk händelse (mordet på den högerextreme aktivisten Daniel Wretström, red. anm.).
Syftet är att demonstrera "mot svenskhat och det urskillningslösa svenskfientliga våldet"?
– Det är möjligt. Jag har aldrig gått i marschen. Jag känner inte till organisationen bakom heller.
På frågan om varför journalisten, som vill vara anonym, ville publicera en debattartikel av Svenska motståndsrörelsen säger han att han fick en förfrågan från en kompis på Ädelfors folkhögskola angående att införskaffa en debattartikel.
Därefter kom journalisten själv på idén att låta Svenska motståndsrörelsen och Magnus Söderman skriva.
– Det skulle många tycka vara spännande läsning. Man kan ta den andra sidan också, till exempel Antifascistisk aktion, det är organisationer som inte får komma till tals i vanlig media.
Du har skrivit att ”Daniel Poohl och hans tidskrift är ett hot mot västvärlden.”
– Ja, jag tycker de gör mycket tveksamma saker, att de hänger ut folk på grund av rasism. Jag tycker inte de nyanserar det.
Kan du utveckla varför ”Daniel Poohl och hans tidskrift är ett hot mot västvärlden.”?
– (Skratt). Är det på Facebook jag skrivit det? Jag ska se om jag kan formulera mig bra? Jag har inget bra svar på det? pass.
Har du berättat om dina politiska sympatier på tidningen?
– Nej, jag har inga, eller de skiftar väldigt mycket. Jag är inte medlem i något parti så jag tycker inte det är nödvändigt. Det har inte kommit på tal.
När Nyheter24 når journalistens redaktionschef, Mari Ermeland på Vetlanda-Posten, är hon inte lika obrydd över journalistens engagameng i högerextrema grupper.
– Det är inte acceptabelt att mina medarbetare engagerar sig politiskt, säger Mari Ermeland.
– Nu måste jag snacka med honom. Sedan får jag värdera det.
Mari Ermeland poängterar att han är vikarie och inhoppare - inte fast anställd.
Dock har journalisten tidigare även sommarjobbat på tidningen.
Vad betyder detta för tidningens trovärdighet?
– Eftersom vi inte visste något förrän nu så spelar trovärdigheten ingen roll, säger Mari Ermeland till Nyheter24.
Skrivet av: Fredrik Jönsson, frilansjournalist
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Är en journalist nazist för att han är med i en facebook-grupp? Är man även nazist om man går in på www.info14.com? Någon som finken själv verkar ha gjort! Nej det här var det det lägsta lågvattenmärke jag har läst!
3/1 2011 av Per Anmäl Svara -
Läs om frilansextremisten och AFA sympatisören Fredrik Jönsson på: http://antiism.wordpress.com/2009/12/07/kommunisten-fredrik-jonsson-i-repris/
22/1 2010 av Demokrat Anmäl Svara -
Hahahaha, Fredrik Jönsson - "frilansjournalist". Jag är lika mycket "frilansjournalist" nu när jag skriver här i kommenteringsfältet. Wow! :D Snart kommer väl Martin Fredriksson drägglandes om att han jobbat 8 månader på Strix Television innan han fick sparken och han bör också tituleras "journalist" och inte halvkriminell AFA:it. Hahahaha!
12/1 2010 av Tjompa Anmäl Svara -
Tja hur skulle det vara om journalistkåren var konsekvent?? men tyvärr domineras den idag totalt av -68 vänstern och det verkar vara de som bestämmer vad som får sägas i media. Det går tydligen bra att kommunister, maoister, leninister och andra antidemokratiska element får fritt spelrum i allehanda tidningar men kritisk mot den förda invandringspolitiken får man inte vara, nä då ska det bedrivas hetsjakt, ut ur facket få sparken från jobbet etc etc, hur kan någon enda människa på fullt allvar påstå att detta sätt att behandla folk och medvetet försöka skrämma folk till tystnad skulle vara demokratiskt? är det så att ändamålen helgar medlen? ja då tycker jag att ni ska läsa på vad demokrati innebär
6/12 2009 av Jörgen Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
14-årig flicka bortrövad från fosterfamilj
Beväpnade män ska ha tagit sig in i hemmet i Jönköping och fört bort flickan. JÖNKÖPING. Polisen misstänker människorov sedan en flicka rövats bort från sitt fosterhem. En anmälan har upprättats och en förundersökning är inledd,...
-
Här är filmerna som gav mest klirr i kassan under ...
Under 2011 gjorde cirka 16,4 miljoner biobesök i Sverige. "Tintin", "Breaking Dawn del 1", och "Jägarna 2" är några av Sveriges topp tio-filmer som besökts mest - och spelat in mest pengar - under 2011. Här är de tio filmerna som ...
-
"Golarbråket" startskott för mordvågen i Malmö?
De tio morden på Malmös gator den senaste tiden kan ha sin förklaring i den ökade konkurrensen om droghandeln i Malmö. Gängen tros också beskylla varandra för att informera polisen om rivalernas knarkaffärer. I april 2011 lyckades...
-
Fler tjänstefel vid Salemdemonstration
Fler poliser kommer granskas för obefogat våld och tjänstefel i samband med antirasistdemonstrationen i Salem i december... -
Polisens brutala metoder granskas
Massgripanden och misshandel vid förra årets salemdemonstration. -
Sabuni pressar nazisterna
Nyamko Sabuni ser demokratin hotas från både höger och vänster. -
Protest mot Salemdemonstrationer
Polis och domstolar ger tillstånd till organiserade upplopp. (TT)
-
Eric Rosén: "Det är fegt, Anders Borg"
KRÖNIKA. Eric Rosén om en minister som valt feglinjen i stället för att erkänna att han inte vill göra något. -
Okej, därför begraver vi "Real Göteborg"
Med tre månader till den allsvenskan premiären vill Nyheter24 göra ett klargörande: Det blåvita laget från västkusten h... -
Flera bolag lika dåliga som Ryanair
Klagomålen är fler än någonsin och lågprisflygbolagen tänjer på gränserna för vad deras anställda och kunder mäktar med... -
Var med och döp den nyfödda isbjörnsungen
Nu har vem som helst chansen att döpa den lilla isbjörnsungen på Toronto Zoo i Kanada. -
Texaskvinnor tvingas se bilder på fostret innan abort
Läkare i delstaten måste nu visa upp bilder från ultraljudet av det foster som ska aborteras. -
"Det var inte menat mot homosexuella, jag ville skämta om fotboll"
CNN-kommentatorn hamnade mitt i en enorm twitterstorm när han gick till attack emot, vad folk tolkade det som, homosexu... -
Runas val: Bajen eller pajen?
Björn Runström kontraktslös: "Just nu ska jag fokusera på att laga mat." -
Centern vill ge skatterabatt till unga som bosparar
Unga som sparar till en bostad ska kunna få skatterabatt på upp till 4 000 kronor per år. Det säger Annie Lööf som vill... -
Kvinnliga ninjor tränas för att skydda Iran
3 500 kvinnor tränar nu kampsporten ninjustu för att kunna försvara sitt hemland om det hamnar i en militär konflikt me... -
16-åring anhållen för mordförsök
En man i 45-årsåldern ska ha blivit stucken med ett vasst föremål. -
Polis körde rattfull utan körkort - fortsätter jobba
Blottat sig, kört rattfulla och misshandlat. Flera poliser står åtalade för grova överträdelser men får ändå behålla jo... -
Hanna Fridén: "SVT är inkonsekventa när Flincks tafsande ursäktas"
KRÖNIKA. Hanna Fridén om den omdiskuterade tafsningen i Melodifestivalen. -
Stjärnan överraskar med ny frilla - hett Rihanna!
Blondiner har roligare? -
Wordfeud - en obevakad arena för pedofiler?
En man häktades för barnvåldtäkt efter att ha sökt kontakt via Wordfeud. Frågan är om apparna är en blind fläck där ped... -
Okända män skar in "hora" på kvinnans arm
20-årig kvinna attackerades av två män med kniv i lördagskväll.
-
1 UTB - världens sjukaste sport?
Sport -
2 Reklamen som fick amatörerna att bli stjärnor
Sport / Hockey24 -
3 Politiker vill kriminalisera tweets som manar till upprop
Nyheter / Utrikes -
4 Gapet mellan Reinfeldt och verklighetens folk - ingen vill jobba tills de är 75
Nyheter / Inrikes -
5 Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår
Nyheter / Inrikes -
6 14-årig flicka bortrövad från fosterfamilj
Nyheter / Inrikes -
7 Suit up och haka på vårens stora kostym-trend
Modette / Mode
-
1 Politiker vill kriminalisera tweets som manar till upprop
Nyheter / Utrikes -
2 Gapet mellan Reinfeldt och verklighetens folk - ingen vill jobba tills de är 75
Nyheter / Inrikes -
3 Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår
Nyheter / Inrikes -
4 14-årig flicka bortrövad från fosterfamilj
Nyheter / Inrikes -
5 "Golarbråket" startskott för mordvågen i Malmö?
Nyheter / Inrikes -
6 Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
Nyheter / Inrikes -
7 Ryska antigaylagen på väg röstas igenom
Nyheter / Utrikes
-
1 UTB - världens sjukaste sport?
Sport -
2 Reklamen som fick amatörerna att bli stjärnor
Sport / Hockey24 -
3 Okej, därför begraver vi "Real Göteborg"
Fotboll24 / Allsvenskan -
4 Stahre: "Om någon ska jogga hem det är det Elfsborg"
Fotboll24 / Allsvenskan -
5 "Det var inte menat mot homosexuella, jag ville skämta om fotboll"
Sport -
6 Runas val: Bajen eller pajen?
Fotboll24 / Superettan -
7 Stockholmsarenan försenas: "Måste veta hur det blir"
Fotboll24 / Superettan
-
1 Här är filmerna som gav mest klirr i kassan under 2011
Filmtipset / Nyheter -
2 Dead by April riskerar att diskas i Melodifestivalen
Nöje / Melodifestivalen -
3 Nya "X Factor"-juryn enig: Blir inte nytt "Idol"
Nöje / Film & TV -
4 Paow: "Jag fixar brösten om jag vinner"
Nöje / Kändisar -
5 Bråkstaken David Beckham portad från sönernas matcher
Nöje / Kändisar -
6 Kikki Danielsson åtalad för knarkbrott
Nöje / Kändisar -
7 Stjärnan överraskar med ny frilla - hett Rihanna!
Nöje / Kändisar
Besökarnas kommentarer
-
allt är gina horans fel hade hon bara tjutit lite istället för o inte hålla käften om sin pappa, vilket hon va tvungen o säga annarshade sveriuge haft ett till hedersmord ta plats i media
Hanna Fridén: "SVT är inkonsekventa när Flincks tafsande ursäktas" - säkert en polis på fyllan som skyddas av gruppen Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår
-
"Desperat på jobb något, jarmo? Eller bara allmänt gnällig? "
Personen som skrev detta har uppenbarligen inte läst många artiklar på N24 Bet av öra i restaurangkön -
HAHAHA
lär ju funka finfint mot pistoler/missiler ...
"anses vara en av de farligaste kampsporterna i världen" ehm...nej?
det är kul att se att ni kör google translate på många artiklar =) redig journalistik Kvinnliga ninjor tränas för att skydda Iran -
Snälla sluta skriva artiklarna som idioter.
"Kampsporten som kvinnorna utför heter ninjustu och anses vara en av de farligaste kampsporterna i världen."
Enligt vem?
Sedan så finns det inget som heter "karatepinnar". Särskilt inte när kampsporten dessa personer utövar inte ens grundar sig på karate. Kvinnliga ninjor tränas för att skydda Iran - Jag undrar bara, menar man här egentligen Upplopp? Eller är det ett förbud mot upprop? Vet inte om det är min svenska som är dålig, men det verkar handla om att förbjuda att kalla till allmänna sammankomster, där vissa politiker är rädda att det ska förekomma våld eller liknande. Men då funkar väl inte ordet upprop? Politiker vill kriminalisera tweets som manar till upprop
- Det kommer bli värre. Ni fattar verkligen inte. "Golarbråket" startskott för mordvågen i Malmö?
- Skjut den där fittan! Gapet mellan Reinfeldt och verklighetens folk - ingen vill jobba tills de är 75
- Haha. Misshandlad på tunnelbanestationen, polisen har inga spår att gå efter. Lol'd. Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår
- Eabi: så du menar att en kvinnas trovärdighet minskar ju mer sminkad hon är? Det är exakt samma tänkande som "tjejer med korta kjolar som blir våldtagna får skylla sig själva", bara i lite mildare form. Hur är intelligens och trovärdighet beroende av hur mycket smink en har? Säger som Hanna, bättra på din kvinnosyn. Hanna Fridén: "SVT är inkonsekventa när Flincks tafsande ursäktas"
- Intressant att du vinklar det till att tafsning endast skulle beröra kvinnor. Män kan väl bli lika mycket tafsade på? Varför vinkla du det inte till att män som tar narkotika åker dit då? Eller Kvinnor som har skor? Hanna Fridén: "SVT är inkonsekventa när Flincks tafsande ursäktas"
- Btw Guy Fawkes masker är inget Anonymous bara använder sig av, har mer blivit en ideologi. Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
- Hacktivist ftw! Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
- Vi måste solidariskt jobba till minst 75 år så vi kan hjälpa hit fler flyktingar och låta dem kunna ha samma standard. Gapet mellan Reinfeldt och verklighetens folk - ingen vill jobba tills de är 75
-
Jag länkade en bild på den misstänkta gärningsmannen men den togs bort, varför?
Jag citerar:
"Polisen uppmanar människor att höra av sig med eventuella vittnesuppgifter i hopp om att så snart som möjligt kunna ta fast gärningsmännen."
-Är det inte bra då att visa hur denne då ser ut? Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår -
Finns ju bild på fanskapet
http://www.n0.se/v/f/e67a9_missh.png Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår -
Heders kulturen förgyller Sverige...
stackars barn som nog redan utanför sverige... 14-årig flicka bortrövad från fosterfamilj - Det är sant att föräldrarna borde ha koll på sina barn. Det är ju i slutändan nästan alltid deras fel om deras barn råkar illa ut. Men vi kan inte skita i att hålla koll på pedofiler via t.ex. wodfeud bara för att föräldrarna borde ha koll på sina barn. För vi vet ju att alla inte gör som de borde. Men jag håller med om att det är obehagligt att sitta och se på medan vårt samhälle blir mer och mer övervakat. Wordfeud - en obevakad arena för pedofiler?
- A clockwork orange-copycats? Hemlöse "Janne" misshandlades - polisen saknar fortfarande spår
- Våldtagna kvinnor är acceptabel att ha dem utanför lagen,men friska kvinnor som vill göra abort tycker att det är helt ok att de tvingas . Vem tar parti för ett oönskade barn? Det är ett liv som har rätt att leva! Man måste ta ansvar för sina handlingar, det finns många föräldrar i världen som skulle ha ett barn och lider på grund alla lagar som står i vägen för dem. Vill du inte ha ett barn,tycker jag att du ska låta honom leva och ge bort det till någon som verkligen ska bryr sig om. Texaskvinnor tvingas se bilder på fostret innan abort
- Eabi: Sexuellt ofredande och smink är två olika saker. Om du inte kan ta en kvinna seriöst på grund av hennes smink bör du nog arbete med din kvinnosyn. Hanna Fridén: "SVT är inkonsekventa när Flincks tafsande ursäktas"
-
Hur e detta ens möjligt?
Är helt klart för en BRA polis, men en polis som jobbar för oss ska ha MYCKET högre krav än andra medborgare i samhället att följa lag och ordning.
ALLA poliser som begår ngt som helst brott som klassas som grovt borde få slut direkt utan vidare diskussion. Det handlar om förtroendet för polisväsendet och att det faktiskt är vi skattebetalare som betalar. Polis körde rattfull utan körkort - fortsätter jobba - Bajspolisen! Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
- . Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
- Och Beatrice Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
- Slavdrivan Renfeldt och inre kjell-olov har förstört det här landet det började redan när förra partiet satt med bodström och grabbarna! Polisen vill få ny lag för att jaga hackare över gränserna
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Gapet mellan Reinfeldt och ...
Statsministern öppnar för att fler ska kunna jobba tio år längre - men går det? Och vill någon jobba så länge? -
Hemlöse "Janne" misshandlad...
Efterfrågar fler tips från allmänheten. -
14-årig flicka bortrövad fr...
Beväpnade män ska ha tagit sig in i hemmet i Jönköping och fört bort flickan. -
"Golarbråket" startskott fö...
De tio morden på Malmös gator den senaste tiden kan ha sin förklaring i den ökade konkurrensen om droghandeln i Malmö. Gängen tros också be... -
Polisen vill få ny lag för ...
Efter attacken mot regeringens hemsida vill polisen ha till internationell lagstiftning - trots att den redan finns och är hårt kritiserad... -
16-åring anhållen för mordf...
En man i 45-årsåldern ska ha blivit stucken med ett vasst föremål. -
Centern vill ge skatterabat...
Unga som sparar till en bostad ska kunna få skatterabatt på upp till 4 000 kronor per år. Det säger Annie Lööf som vill införa ett skattegy... -
Unga skippar a-kassan
Efter att regeringen höjde avgifterna så väljer sju av tio unga att inte gå med i a-kassan. -
Små skillnader mellan män o...
Könen skiljer sig mest när det kommer till lokalsinne och språklig förmåga, men utöver det är vi inte särskilt olika. -
Polis körde rattfull utan k...
Blottat sig, kört rattfulla och misshandlat. Flera poliser står åtalade för grova överträdelser men får ändå behålla jobbet.
-
BILDEXTRA: Tragiska scener när egyptisk fotbollsmatch urartade
Matchen mellan Al-Masry och Al-Ahly fick oerhört tragiska konsekvenser efter att hemmalaget fans stormade planen. Enlig... -
BILDEXTRA: Deadline Day bjöd upp till dans
Chockerna, överraskningarna, de stora ordens dag var här. Även om inga helikoptrar härjade runt blev transfer-deadline-... -
Nakenprotester mot fattigdom
BILDEXTRA. Mitt under World Economic Forum i Davos dök tiotals barbröstade ukrainskor upp för att demonstrera mot orätt... -
BILDEXTRA: Det bästa från den galna tävligen - Britain Tough Guy
Det årliga Britain Tough Guy gick av stapeln igen. Tävlingen är av många ansedd som det tuffaste en-dagars-racet i värl... -
BILDEXTRA: "Ibra, den overklige"
Den långe eleganten blev historisk när han röstades fram till årets spelare - för tredje gången. Och det var inte ett o... -
BILDEXTRA: Det bästa från nattens NFL-semifinaler
Nu står det klart att New York Gigants och New England Patriots ännu en gång får göra upp i NFL:s finrum. Detta efter a...
-
UTB - världens sjukaste spo...
Här är sporten som inte passar den som är rädd för lite elektricitet. -
Reklamen som fick amatörern...
Ölbolaget Budweiser lurar två amatörlag - och ordnar en rejäl hockeyfest. -
Okej, därför begraver vi "R...
Med tre månader till den allsvenskan premiären vill Nyheter24 göra ett klargörande: Det blåvita laget från västkusten heter IFK. -
Stahre: "Om någon ska jogga...
IFK Göteborgs tränare skjuter över favoritskapet till konkurrenten - som vanligt: "Ambitionen är topp tre". -
"Det var inte menat mot hom...
CNN-kommentatorn hamnade mitt i en enorm twitterstorm när han gick till attack emot, vad folk tolkade det som, homosexuella. Nu försvarar h... -
Runas val: Bajen eller paje...
Björn Runström kontraktslös: "Just nu ska jag fokusera på att laga mat." -
Stockholmsarenan försenas: ...
Oklart om bygget blir klart i tid till säsongen 2013. Hammarby: "Naturligtvis oroande". -
Engelsk tidning i natt: "Ca...
Sveriges motståndare till EM-slutspelet kan stå utan förbundskapten bara månader innan turneringen startar. Capello uppges överväga att avg... -
Katten tog över och dominer...
Det hade blivit dags för ett toppmöte på Anfield Road. Tottenham gästade Liverpool, men efterspelet kom mer att handla om en förlupen katt ... -
Zlatan stängs av i tre matc...
Zlatan Ibrahimovic stängs av i tre matcher efter örfilsutvisningen mot Napoli i helgen.
-
Här är filmerna som gav mes...
Under 2011 gjorde cirka 16,4 miljoner biobesök i Sverige. "Tintin", "Breaking Dawn del 1", och "Jägarna 2" är några av Sveriges topp tio-fi... -
Dead by April riskerar att ...
Nyheter24 kan nu berätta att den i Melodifestivalen finalklara gruppen Dead by April har hamnat i rejält trubbel, då deras låt offentliggjo... -
Nya "X Factor"-juryn enig: ...
Marie Serneholt, Ison, Andreas Carlsson och Orup. Det är namnen som ska leda nya "X Factor". Tävlingen, som tar plats i stället för "Idol" ... -
Paow: "Jag fixar brösten om...
I kväll ser du bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson, när hon får ordentligt med stryk i Kanal 5:s "Wipeout Winter". Vad bloggaren ska göra... -
Bråkstaken David Beckham po...
Att vara en av världens största fotbollsspelare spelar ingen roll om du säger emot domaren. -
Kikki Danielsson åtalad för...
En av Sveriges mest folkkära artister har åkt fast för knarkbrott. – Jag blev kallad till förhör, berättar hon i Adam Live. -
Stjärnan överraskar med ny ...
Blondiner har roligare? -
LISTA: Fula kändiskalufser
Fågelbon, bombkratrar, isbjörnsiden och skateboardrampar. Ja, de svenska kändisarna har minsann lite allt möjligt på sina huvuden. -
"Mutta eller inte - spelar ...
Nakenkreationer, håriga ben eller vågade urringingar - Loreen bryr sig inte. – Mitt förhållande till min kropp är ingen big deal, det är in... -
Madonna i "fuck you"-kupp -...
Se årets kanske mest mäktiga show. Madonna, LMFAO och Nicki Minaj uppträdde på årets Super Bowl. Då sabbade M.I.A för superstjärnan - i dir...
-
Kvinnliga ninjor tränas för att skydda Iran
3 500 kvinnor tränar nu kampsporten ninjustu för att kunna försvara sitt hemland om det hamnar i en militär konflikt med Israel. IRAN. Samtidigt som spänningarna ökar mellan Iran och Israel, där de senare är övertygade om att Ir...
-
Paow: "Jag fixar brösten om jag vinner"
I kväll ser du bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson, när hon får ordentligt med stryk i Kanal 5:s "Wipeout Winter". Vad bloggaren ska göra om hon vinner prispengarna? Det är det inga tvivel om. Vi har tidigare sett Meral Tasbas ...
-
Flera bolag lika dåliga som Ryanair
Klagomålen är fler än någonsin och lågprisflygbolagen tänjer på gränserna för vad deras anställda och kunder mäktar med. Men Ryanair är långt ifrån ensamma – här är bolagen som fått rött ljus och svartlistats. SVT avslöjade nylige...
-
Bråkstaken David Beckham portad från sönernas matc...
Att vara en av världens största fotbollsspelare spelar ingen roll om du säger emot domaren. Han må vara en av världens bästa fotbollsspelare, men när sönerna spelar fotbollsmatcher är han inte välkommen. Det är inte bara pappa B...
-
Tourettesutbrott kan förklaras av masshysteri
15 tonårsflickor drabbades och Erin Brockovich kallades in. NEW YORK . Det utbrott av tourettes och svåra tics som drabbat 15 tonårsflickor på Le Roy High School i delstaten New York kan ha fått sin förklaring. Det märkliga...
-
Runas val: Bajen eller pajen?
Björn Runström kontraktslös: "Just nu ska jag fokusera på att laga mat." STOCKHOLM . Det finns i nuläget ingen dialog mellan Hammarbys sportchef Gustaf Grauers och Björn Runström . Kontraktet har nu löpt ut och anfallaren är f...
-
Kikki Danielsson åtalad för knarkbrott
En av Sveriges mest folkkära artister har åkt fast för knarkbrott. – Jag blev kallad till förhör, berättar hon i Adam Live. Det var i måndagens program av Adam Live som Kikki Danielsson berättade om sina sömnproblem, något som...
-
Stockholmsarenan försenas: "Måste veta hur det bli...
Oklart om bygget blir klart i tid till säsongen 2013. Hammarby: "Naturligtvis oroande". STOCKHOLM . Byggbolaget har aviserat att Stockholmsarenan kanske inte blir klar i tid, det avslöjar Metro i dag. – Vi håller på att analys...
-
Texaskvinnor tvingas se bilder på fostret innan ab...
Läkare i delstaten måste nu visa upp bilder från ultraljudet av det foster som ska aborteras. TEXAS . På måndagen fick den amerikanska delstaten Texas tillåtelse att driva igenom en ny lag som tvingar läkare att visa upp bilder f...
-
Engelsk tidning i natt: "Capello kan avgå"
Sveriges motståndare till EM-slutspelet kan stå utan förbundskapten bara månader innan turneringen startar. Capello uppges överväga att avgå som ledare för det engelska landslaget. LONDON . Fabio Capello uppges vara rasande. De...
-
16-åring anhållen för mordförsök
En man i 45-årsåldern ska ha blivit stucken med ett vasst föremål. LIDKÖPING . Natten till tisdagen anhölls en 16-årig pojke misstänkt för mordförsök, alternativt försök till dråp på en man i 45-årsåldern. Pojken ska enligt polis...