-
bild 1 / 3
Bloggade om jobbet på McDonalds - fick sparken. Chefen "småskrattade" åt tjejen han precis gett sparken.
Foto: BEN MARGOT/AP/Scanpix
-
bild 2 / 3Chefen hånade sin tidigare anställda på Facebook.
Foto: Scanpix
-
bild 3 / 3
Nu ska McDonalds i Örebro förtydliga informationen till unga anställda.
Foto:
Bloggade - fick sparken från McDonalds
Anställd på McDonalds i Örebro fick sparken efter att chefen på Facebook skrivit att han "småskrattade" åt hennes bloggande.
ÖREBRO. I bloggen framgick det med all önskvärd tydlighet att den unga tjejen inte var helt glad i sitt jobb på McDonalds. Det kostade henne jobbet. Och när hon blivit uppsagd skrattade chefen på sin Facebookprofil. Det skriver Nerikes Allehanda.
Nu ska snabbmatsjätten bli bättre på att informera unga anställda om vad som gäller.
I tisdags skrev McDonalds Örebros driftansvarige på sin Facebookprofil:
”Precis sagt upp en tjej som bloggade riktigt illa om sin arbetsplats ... inte helt smart att hitta på massor bara för att polarna skall få sig ett skratt ... men nu småskrattar jag i vilket fall ... =0))”
– Ytterst olämpligt, är Malin Ackholts, Hotell- och restaurangfackets tredje ordförande, kommentar till NA.
Ackholt tycker att det är anmärkningsvärt att man som arbetsgivare agerar på det sättet, men understryker också att man som anställd har en lojalitetsplikt mot sin arbetsgivare.
– Det betyder att om man är missnöjd med något på sin arbetsplats ska man först och främst tala med den som kan rätta till missförhållandet – nämligen arbetsgivaren. Om man känner att man inte klarar av det ensam kan man ta kontakt med facket för att få hjälp, säger Malin Ackholt till NA.
Normalt ska en uppsägning inte kunna gå till så här. Den måste prövas ordentligt först. Men tjejen som fått sparken kan inte räkna med att få tillbaka sitt jobb. Däremot lovar McDonalds att ändra sina rutiner vid anställningar.
– Vi anställer många unga människor och i fortsättningen kommer vi att upplysa om vad som gäller, till exempel att man ska upplysa arbetsgivaren om det är några problem, säger Magnus Pojen, ägare till McDonalds fyra restauranger i Örebro.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Lojalitetsplikt!!!!!????? Vad är det för jävla skitsnack! Lojalitet är någon man förtjänar. Uppenbarligen var den här McDonaldschefen INTE värd någon lojalitet. Det är förövrigt inga chefer som inte förstår att lojalitet alltid går åt båda hållen.
tisdag 19/1 av Grrr Anmäl Svara -
passar det inte sök ett annat jobb..
måndag 18/1 av mera mcdonalds Anmäl Svara -
Aldrig mer McDonalds!
måndag 18/1 av Ragnfast Gyldenstierne Anmäl Svara -
Vilket jävla skitställe! Empatistörda idioter-
måndag 18/1 av Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Kvinnlig kund löpte amok på McDonalds
Jobbar du i en snabbmatskassa? Se och lär hur det går när man klantar sig med kundens beställning. -
McDonalds dörr i dörr med Louvren
McDonalds öppnar ny restaurang - trots envis kritik. -
McDonalds förlorar McStrid
McDonalds torskade en juridisk strid om rätten till prefixet Mc. -
Fick spik i sin burgare på McDonalds
Man i Göteborg fick spik i käften: "En obeskrivlig smärta"
Besökarnas kommentarer
- Dödsstraff på SSUmedlemmar. Sätter käppar i hjulen på den politiska utvecklingen, gör något konstruktivt istället för att förstöra och jaga medias uppmärksamhet. Jävla clowner. Stifta hårda lagar mot sånt, det gillar väl sossarna? SSU snor Alliansen
- JOHN ´LENNON DÅÅÅÅÅÅEÅÅEÅÅEEEEEHHHH????? Expert: H1N1-vaccinet är en bluff
-
Svansen på Skansen chimpansen
sponsras utav Alliansen SSU snor Alliansen - sjukt kul! go ssu. SSU snor Alliansen
- Flytta till U.S.A. din historielösa fjant! "Ersätt kungen med Astrid Lindgren och älgar"
- vilka idioter Fyra gripna efter lång biljakt
- Om man som socialdemokrat kan överväga att gå över till moderaterna kan man lika gärna gå över till sverigedemokraterna, ungefär lika logiskt. Turkiska socialdemokrater kan lämna partiet
-
Beatrice Ask´s pappa måste ha haft svininfluensan när gubben låg på kärringen och tillverkade detta äckliga as till justitieminister som gubben kallar dotter.
Ju mer kritik asen får desto mer makt lägger dom på sig själva. Attack är bästa försvar har politikerna fått lära sig hemma. Det är ett under att inte Sveriges politiker och andra kriminella svin skjuts på öppen gata, svenska folket är ett tåligt folk som tar mycket skit från landsförrädarna och låter dom sälja ut Sverige och förnedra folket. Rädda barnen kritiserar drogtester av barn -
Hallå, alla ni som vill hota andra människor med mordmassaker, det är helt OK- kör på! Svensk polis fattar ju lite skoj och låter dig bara gå!
http://soldatmamma.blogspot.com KTH-mannen släppt - ACAB! hoppas snutjävel aldrig får något nytt jobb och svälter ihjäl på grund av fattigdom. Polis misshandlade handbojad man - sparkas
- Vi behöver inga fler dumsnutar som spelar allan och trakasserar vanligt folk! Vi behöver fler lärare, fritidspedagoger och kuratorer på skolorna. Nu blir det fler poliser
-
Om polisman slår dig och du INTE har förtjänat det så har du rätt att slå tillbaka när möjligheten finns, samma dag eller annan dag. Alla har rätt att använda våld mot kriminella poliser. Den polis som skulle våga lägga handen på mig eller någon i min familj hade fått halsen avskuren och huvudet skickat till sin mamma!
http://corruptio.wordpress.com Polis misshandlade handbojad man - sparkas - Det bästa är att kombinera med öl, då behöver man inte dricka lika mycket och slipper bakfylla. :) Cannabis extra skadligt för unga
- Idioti! Man pissar väl i första bästa papperskorg om man är tvungen.....? Könskriget får vingar
- En på tusen, men man får vara glad för det lilla sa kärringen och mjölkade getabocken... Polis misshandlade handbojad man - sparkas
-
"May-Welby är född i England men har bott i Australien sedan Norrie var sju år gammal."
Detta är en mycket konstig mening som låter som att den handlar om två olika personer. Jag föreslår istället "sedan sju års ålder". Det saknas dessutom ett "i" i den påföljande meningen.
Inte för att vara taskig, men detta är en av anledningarna till att jag i största möjliga mån undviker Nyheter 24: Er bedrövliga språkhantering. (En annan är er nyhetsvärdering, men det har inte riktigt med saken att göra just nu.) Norrie är världens första människa utan könstillhörighet - klart killen ska få ha sina åsikter men det betyder inte att det går över hans arbete...vi har ju alla åsikter Jurist drev islamfientlig blogg
- Oj, glömde visst Australien, dom bör vara på 201:sta plats Amerikaner är världens vackraste folk
- Hur kunde England, Skottland , Irland & Wales överhuvudtaget komma med på listan.Visst ja det var britter som rösta.I mina ögon kom dom på delad 200:de plats. Amerikaner är världens vackraste folk
- Heh lite kul de där går ju på strömbacka så måste säga att det är lite kul det här Hot mot gymnasieskola var skämt
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
