Nyheter / Inrikes
293688
16
293688
3 3
  • Den värnpliktige fick stå i regn och rusk i en timme och göra honnör. Utan handskar. OBS! Personerna på bilden har inget samband med artikeln.

    Foto: Tomas Oneborg/SCANPIX

Värnpliktig fick göra honnör utan handske - får 12 000

En ung Alingsåsare får ersättning av staten.

SKÖVDE. En nu 22-årig värnpliktig man från Alingsås fick på kaserngården i Skövde stå i regn, blåst och nollgradigt i en timme och göra honnör.

Allt sedan dess har han haft problem med att han lätt blir kall om händerna.

Nu har en ortoped bedömt att den oömma behandlingen i lumpen medfört en enprocentig invaliditet hos mannen.

Och därmed är han berättigad till 12 000 kronor i skadestånd av staten.

Kommentera här

293688
16
293688
3 3
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-3

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Skandal, killen borde skämmas, jag hade iaf gjort det.

    onsdag 10/2 av Kristofer Anmäl Svara
  • Det där är inte värt det, det är så jävla inte värt det! Lackar ju på svenska försvarsmakten.

    tisdag 9/2 av s Anmäl Svara
  • fina svenska militären

    tisdag 9/2 av n Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Bra idé! Norrland behöver ta mycket eget ansvar för sin framtid och inte vara parasiter på storstäderna! Moderata Salmingspartiet om  Börje Salming blir politiker
  • Norrländska Salmingspartiet ska det väl vara? :D Gunde om  Börje Salming blir politiker
  • Låter som SSU eller Ung Vänster som tror att de argumenterar när de kastar skit. Gunde om  Fejkblogg skakar kristdemokraterna
  • Jag är muslim och tycker det är helt sjukt att man kan bli så arg över en bild. Även när konstnären går ut och säger att han inte menade något illa! Tänk på att alla muslimer är inte så trångsynta. Det är bara några få procent som är det tyvärr så är det även samma procent som får pats i media. Fortsätt göra det du gör Lars!
    /En icke arg muslim
    Amina om  Lars Vilks ångrar ingenting
  • @Mathias: Din kommentar har inte raderats - den finns kvar längst ner i kommentarfältet. Visningsalternativ: Alla kommentarer. Nyheter24 om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • Det första ord min lille son sa var: IKEA....!
    Sen sa han inget mer.
    Överste Klänning om  Han är världens rikaste man
  • Varför togs min kommentar bort? Jag påpekade att Jerusalem är Israels huvudstad, och att det därmed är självklart att nybildade familjer och andra kan hitta en bostad. Palestinierna tackade NEJ till ett delat styre i Jerusalem så sent som i september 2008, så deras gnäll nu är inget annat än ett spel för gallerierna. De VILL INTE förhandla om fred. Mathias om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • Ehh, intresse. Ban Ki-Moon är generalsekreterare i FN, och är därmed tvungen att vid varje uttalande hålla sig till vad medlemmarna i FN (mestadels diktaturer, varav 56 islamiska stater) tycker i de icke-bindande resolutionerna i generalförsamlingen, samt i Säkerhetsrådet.

    Det betyder att det inte finns något er förutsägbart än ett uttalande från FN:s generalsekreterare. Men svenska medier är lika storögda och lyssnar som små barn varje gång.
    Erik om  FN och Joe Biden fördömer Israels nya bosättningar
  • Wahlgern får skylla sig själv när hon hänger ihop med chokladtomtar med könshår på huvudet! Turbo-Urban om  Papa Dee anser sig kränkt - kräver skadestånd
  • Vem tror på detta? om  Papa Dees fru talar ut om "misshandeln"
  • Ska vi behöva betala för att han spöar sin sambo? om  Papa Dee anser sig kränkt - kräver skadestånd
  • Håller med !! Jävla misshandlarsopa Nicke om  Papa Dee anser sig kränkt - kräver skadestånd
  • va fan ???? om  Smetade in bajs i styvsonens ansikte
  • Jag såg Lars Wilks kommentar om att han inte flyr lr tänker gömma sig bakom nån livvakt - /måste/ han, så har han en yxa.

    I min uppfattaning är han mer en man än den som gömmer sig bakom ansiktsmask.





    Och många är de som gömmer sin (fula?) nuna så. Vilka pojkar de är..
    Thom om  Lars Vilks ångrar ingenting
  • oskar?

    Som du stavar, säkerligen helt & fullt medvetet o med flit, så misstänker jag att du är pojkvännen - nu oxå här i ljuva gästväniga Sverige.
    Thom om  Jihad-Jane var i Skåne förra året
  • döm käringen till döden det var sat käring oskar om  Jihad-Jane var i Skåne förra året
  • Inse vad Salman Rushdie har försökt tala om för västvärlden.
    Det handlar om en kamp mellan Demokrati och Teokrati
    Irans ungdomar mot det islamska gubbväldet!

    Stöd den iranska ungdomen där unga muslimer och kristna gör gemensam sak mot skurkimamer och politker som stjäl pengar från statskassan. ( Just nu flyr många gubbpolitker från Iran med sina pengar
    J
    jossan om  Jihad-Jane var i Skåne förra året
  • Är det verkligen sant? Man blir ju chockad när man får läsa sånt här.
    Helt rätt agerat, bra gjort pappan.
    Det är sjukt att han döms för de här, vad är det för idioter som anmält han!
    Antagligen föräldrarna, visst de kanske var otäckt med en främmande instormandes arg och svärande man, men de va effektivt och i efterhand borde mobbarens föräldrar vara glada och tacka pappan,
    Men antagligen såg föräldrarna en chans till att få en extra slant och nu kommer dom också få det.
    Borde vara pappan som får 5000 för jobbet han gjort och hans son 15k för tiden han varit mobbad.
    Idioti om  Skällde ut pojkar som mobbade sonen - döms för olaga hot
  • "Det här kallas "pojksteck på fyllan" " Hmm, när blev det pojkstreck att bränna in ett hakkors med svavelsyra på någon annans arm med tvång..? Wiktor om  Frätte in hakkors i pojkes arm
  • Nalin Pekgul (S) kan ju inte ha alla hemma. Hennes föräldrar har flytt förtryckarregimen och nu vill hon odla förtryck i sverige. Galanskapen fick ett nytt ansikte!!

    Debatten var ursel och vinklad, och tydligt vad Malou har för personliga åsikter. Men nu skall ju alla jurnalister och andra svaga som inte vågar tänka själva vara så PK som dom bara kan.

    Om dett skulle funka att mörda...ni alla knäppisar som tycker Lars Vilks var fel ute. Hur funkar ni? Vill ni ha yttrandefrihet eller leva som i kina, iran?

    Alla media "gömmer" sig bakom yttrandefrihet, TV4 är inget undatag så länge det genererar tittarsiffror. Antigen har man det eller inte, finns inget mittemellan för muslimer, man kan hitta grupper som blir förolämpade av vad som helst!!

    Fattar inte vad det med just muslimer varför skall dom ha nån gräddfil och hanteras med silkesvantar.

    Alla ni som röstar på sossarna och deras alierade kanske skall ta och tänka om, fatta vad som står på spel!!!!!! Ni kan inte bara bry er om hur hög sjukpenning ni får, detta är mycker större än så!!
    om  Konstnären Lars Vilks mordhotad för rondellhund
  • hahaha jag blir så förbannade trött på falska ursäkter... vad hjälper att man ber om ursäkt när dem har stått ut i det helvetet, deras liv är förstört pga. myndigheter har inte ställt upp... Vad händer med personerna som har varit inblandat det är dem som borde lida för det.. vilken värld lever vi,,,, ta en stund var och en o fundera på det..... eddie om  Brittisk "Fritzl" gjorde döttrar gravida - 18 gånger
  • Vad har bilden med texten att göra??? om  Hotade far och son med Hells Angels
  • hahahha vad jag skulle ha retat han hahhahahhahah om  Utvecklingsstörd var helt frisk
  • Denna föredetting kan dra åt helvette.. om  Papa Dee anser sig kränkt - kräver skadestånd

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!