-
bild 1 / 6Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
-
bild 2 / 6Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
-
bild 3 / 6
Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
-
bild 4 / 6
Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
-
bild 5 / 6
Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
-
bild 6 / 6
Gudrun Schyman.
Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX
Intervju24: Gudrun Schyman
INTERVJU. Gudrun Schyman om feminism, Carl Bildt, framtiden i Simrishamn och om varför hon som partiledare för vänsterpartiet bröt med kommunismen.
Fakta
Namn: Gudrun Schyman.
Ålder: 62.
Aktuell: Som avgående talesperson som FI.
Varför tog du som första partiledare någonsin för vänsterpartiet avstånd från kommunismen?
– Jag kunde inte leda ett parti som försvarade de folkmord och övergrepp som har förekommit i historien. Jag gick aldrig in i vänsterpartiet på grund av dess historiska meriter utan för att partiets sociala patos passade mig som kommer från underklassen. Det fanns en idé om internationell solidaritet som jag tycker om. Dessutom fanns det en tydlig antimilitaristisk hållning.
Mötte du något motstånd inom partiet när du gjorde det?
– Ja, visst mötte jag motstånd. Det var otroligt känslosamt för många när jag skulle ta upp frågan inför kongressen. Många var väldigt upprörda. För mig handlade om att om att se de människor som hade varit utsatta och respektera deras erfarenheter. Det var så konfliktfyllt att många inte ville att jag skulle ta avstånd från det. Men jag sa att jag inte kunde vara ledare för ett parti om jag inte får säga de sakerna. Vi hade diskussioner i partiledningen innan om att jag skulle ta upp det och jag möttes av iskyla.
Varför avgår du som talesperson för FI?
– Ryktena om min politiska död är mycket överdrivna. Två lyckliga omständigheter gör att jag inte kandiderar igen. Dels för att vi haft en så bra medlemsutveckling och ett bra organisationsbygge den senaste tiden, det har kommit många nya medlemmar efter EU-valet och under valrörelsen. Duktiga, kompetenta och kreativa kvinnor och män som ska ta plats. Det finns någon föreställning om att FI är Gudrun Schyman, och utan Gudrun Schyman skulle FI inte vara någonting, men så är det verkligen inte. Det är ingen one woman show. Det är ett folkrörelsebygge. Det får inte bli som i socialdemokraterna där ingen vill ta över, och vill man ta över så måste man säga nej. Det är en dokusåpa. Jag kommer fortsättningsvis att kandidera till styrelsen. Under våren ska vi försöka lansera en riksdagsgrupp. I den ska jag fungera som gruppledare. Vi ska förbereda oss inför nästa val. Den andra lyckliga omständigheten är att vi gjorde ett kanonval i Simrishamn, där vi blev tredje största parti, där sitter jag i kommunfullmäktige. Jag måste vara där och arbeta, och arbeta bra. Vi har fått ett så enormt förtroende av väljarna och det kommer att bli någon form av skyltfönster för Feministiskt initiativ. För att folk, till nästa val, när de undrar hur det blir om man röstar på "de där feministerna" ska kunna se hur det blir, i Simrishamn.
Ni blev tredje största parti i Simrishamn, vilka var det som röstade på er. Skåne är väl en ganska konservativ region?
– Det var all möjliga, både män och kvinnor, äldre och unga. Vi hade ett kaffekalas en månad efter valet. Det kom över hundra personer.
Vilka konkreta förändringar vill du genomföra i Simrishamn?
– Vi vill att jämställdhetsfrågorna ska komma in överallt i kommunen. Som en självklar del i att kommunen ska ha som mål att i sina egna verksamheter vara jämställda och kunna erbjuda jämställda verksamheter.
Kan du definiera jämställda verksamheter?
– Att det i förskolan finns en idé för hur man arbetar aktivt med genuspedagogik som har som mål att motarbeta och förändra stereotypa könsroller. Man ska inte behandla barn utifrån vilket kön de har, utan man ska behandla dem som individer. Man ska se olikheterna hos individen och inte stirra sig blind på och utgå från könsstereotyper. Det börjar väldigt tidigt, från det att barnen föds, att vi bemöter barn på olika sätt beroende på om det är en pojke eller en flicka.
Jag har träffat väldigt många unga kvinnor som säger att de inte blir förfördelade i arbetslivet för att de är kvinnor?
– Då måste de vara både blinda och döva. Om de är någorlunda medvetna om sin omvärld så är de väl medvetna om hur stora löneskillnaderna är, att det handlar om lön efter kön. Vad är det som gör att en ung människa som går ut vårdlinjen på gymnasiet har fyra tusen lägre i lön än en människa som går ut fordonstekniska linjen? Det finns tonvis med fakta och tabeller som visar hur stor löneskillnaden är, inom alla branscher lönemässigt.
Jag betvivlar inte att de här skillnaderna finns. Det jag undrar över är varför unga tjejer inte verkar så upprörda över dem?
– För att de lever i ett samhälle som predikar myten om att vi skulle leva ett jämställt samhälle. Det är ett kunskapsområde som inte är legaliserat som kunskapsområde i samhället. Därför är det väldigt många som blundar för det, förnekar att de till exempel lever i en relation som inte är jämställd och förnekar problemen och konflikterna. Man vill inte se på sig själv som en loser om man är kvinna, vem fan vill vara förtryckt? Det är viktigt att struktur, som det här handlar om, är väldigt avgörande för hur vi som människor formas och beter oss. Det gäller inte bara struktur utifrån kön, utan även från klass, etnicitet och sexualitet. Ett samhälle bygger väldigt starka normer som talar om hur saker ska vara, och det styr oss i väldigt hög grad. Vi lever i ett samhälle där kön ligger till grund för hur vi ska organisera samhället. Så ser det ut i Sverige, och i alla andra länder. Idén om att mannen är familjeförsörjare, har en lön som går att leva på och är den som ska ha heltidsjobb, den idén lever kvar.
För någon månad sedan läste jag en undersökning, i Aftonbladet, där det stod att sju av tio kvinnor ville bli försörjda. Vad säger det?
– Såna där attitydundersökningar kan man inte ta på allvar. Ställ samma fråga till män också, det finns väl alltid människor som vill bli försörjda. Men att kvinnor skulle ha någon jävla låglönegen, så är det inte. De allra flesta kvinnor som jobbar deltid skulle hellre vilja jobba heltid. Ingen vill ha en lön som inte går att leva på.
Finns det inte något jobb som män faktiskt gör bättre än kvinnor?
– Det finns ingen anledning att värdera. Det handlar om hur vi värderar arbeten, vad som ligger till grund för värderingen. Vad det är som gör att det värderas högre att lägga asfalt än att lägga gamla i äldrevården.
Nu talar vi om olika saker. Jag undrar: finns det inget jobb som män är bättre lämpade att utföra än vad kvinnor är. Som till exempel brandman?
– Man talade om det där när det bara var män inom poliskåren. Att det behövdes muskler, folk som kan skjuta, biffiga typer. Sen började man tänka och insåg att det kanske inte bara är muskler som behövs utan även någonting i huvudet. Kanske ska den där muskulösa biffen också ha med sig en kvinna. Man har kommit fram till att det alltid är bäst när det är blandade grupper. Det behövs aldrig bara råstyrka. Det behövs alltid tanke. Det handlar om att inte bara de med orättvist låga löner ska ta strid för jämställdheten, utan även de med orättvist höga löner, tyvärr är det väldigt få som gör det. Men det tycker jag att man borde kunna förvänta sig, om människor verkligen var uppfyllda av tanken på jämställdhet. Det är allas ansvar eftersom vi deltar i bygget av jämställdheten - både män och kvinnor. Är det någon som har inflytande så är det alltid på någon annans bekostnad. Och jag ser inte att män i dag, i din ålder är särskilt engagerade.
Är inte det rätt naturligt. När arbetarrörelsen i Sverige växte sig stark så var det väl främst arbetarna som organiserade sig för sina rättigheter. Inte direktörerna?
– Inte om du tittar på vilka som satt i ledningarna, där var det främst intellektuella. Om du ser arbetet mot diskriminering utifrån etnicitet, i arbetet för att avskaffa apartheid till exempel, så var vi väldigt många som är rätt vita i skinnet som av ideologiska skäl, av intellektuellt ställningstagande, agerade och var aktiva.
Men där hade ni väl ingenting att offra, då är det väl lättare att engagera sig. Det hände i Sydafrika.
– Ja, det kan man väl säga. Att det var så långt borta att det inte rörde oss. Men är väl väldigt cyniskt: att engagemanget och solidariteten bara gäller de som är långt borta. Det är ju det som skrämmer en del människor med feminismen. När man gör den feministiska analysen förstår man att det rör en själv. Det går inte att säga "de" när det gäller könsmaktsordningen och dess konsekvenser. Fråga dig själv: vad har du att tjäna på ett samhälle som formas efter att alla har mänskliga rättigheter? Du har allt att tjäna om du inte vill vara en könsstereotyp, ibland sedd som någon jävla levande bankomat på två ben som inte ens vet namnen på dina barn. Det är en väldigt stympad könsroll som är mannens. Det är en väldigt destruktiv roll, fylld av makt och dominans, att kliva in i.
Kommer ni in i riksdagen nästa val?
– Jag tror att vi ska göra det varje gång. Det är intressant att se på hur miljöpartiet kom in i riksdagen. Det handlade om att introducera en ny dimension i politiken. I deras fall miljö och långsiktig hållbarhet. Man avfärdade det som ickepolitik, något som skogsmullar skulle hålla på med – att klappa sälar och krama träd. Man tyckte att de såg konstiga ut med sina koftor och skägg. Det var rena mobbingen. De kom in på sitt tredje försök. I dag är det ingen som ifrågasätter att den dimensionen de förde in var otroligt bra. Alla politiska partier var tvungna att rycka upp sig, läsa på i frågan ta till sig fakta och förstå att det handlade om kunskaper. Vilket ledde till ett kunskapslyft inom hela politikområdet. Det skapades ministrar och departement. Så kommer det bli med feminismen också.
Hur kommer det sig att du får orättvisorna, män och kvinnor emellan, att låta så självklara och uppenbara men ändå inte lyckas generera mer stöd för din sak? Potentiellt har du ju mer än 50 procent av rösterna. Är det du som har misslyckats?
– Nej, det beror på att vi lever i ett samhälle som framställer det som är som det naturliga. Sverige beskrivs som ett öppet, tolerant och jämställt land. Det är vår självbild. Sen kommer vi och säger att ”så är det inte”. Var presenteras den kunskapen att Sverige faktiskt inte är ett jämställt land, inte är särskilt tolerant. Var får man reda på det?
Genom dig bland annat.
– Ja, och då har du ju väldigt mycket annan information som talar om det motsatta. Det handlar inte i fall man ska tro på mig eller inte, det är en fråga om att man ska ta reda på fakta och forskning. Det finns oerhört många både kvinnor och män som är bekväma med de könsroller som existerar i samhället. Eller, som i alla fall förnekar att de är obekväma. Det finns många kvinnor som har sin identitet i den traditionella kvinnorollen.
Vilken är den enskilt viktigaste reformen för att nå ett jämställt samhälle?
– Det finns ingen enskild reform eftersom allting hänger ihop. Den enskilda fråga som har störst förändringspotential i sin litenhet är föräldraförsäkringen. Den ska individualiseras, precis som alla andra försäkringar.
Du och Carl Bildt brukade träffas privat, hur kommer det sig?
– Ja, nu var det längesen. Vi uppskattade varandra mycket som partiledarkollegor. Vi hade lätt för att diskutera och debattera. Det fanns en intellektuell spänst och hederlighet. Och vi stod så långt i från varandra att det var enkelt på det viset. Det är enklare när man är så klart definierad. Jag bjöd hem honom och de andra partiledarna ibland, jag var mycket social i min partiledarroll. Det är ju så när man jobbar i partiledarkretsen, det finns en viss kollegialitet.
Var det någon gång under de här privata debatterna ni började bråka?
– Ja, visst vi tyckte ju väldigt olika. Men vi tyckte att det var intressant att bryta de åsikterna i en intellektuellt hederlig debatt utan tjuvnyp och slag under bältet.
Fick du någon gång Carl Bildt att erkänna att han hade fel i någon fråga?'
– Det kommer jag inte ihåg.
Det borde du väl komma ihåg?
– Nej, debatterna var inte så. Debatterna var präglade av ömsesidig respekt för att vi tyckte olika.
Carl Bildt, Göran Persson, du själv, det lite äldre gardet i svensk politik har en förmåga att verkligen klubba ner era motståndare i politiska debatter som yngre politiker inte gör. Hur kommer det sig?
– Jag vet inte. Tycker att politiska debatter är rätt tråkiga nu för tiden, så jag brukar inte följa dem. Själv vill jag ha lite kött och blod i politiken. Politik är inte hela livet, men politiken ska handla om livet. Det handlar om människors villkor, och att det krävs förändringar. Mer passion i politiken.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Har bloggat lite om min kära Gudrun och hur det är att vara manlig feminist:
2/2 2011 av Matti White Anmäl Svara
http://wp.me/p1dg7r-m -
Hon må vara en idiot i många uttalanden och handlingar (hrm bränna pengar) men efter denna intervju så har jag fått lite respekt för henne
1/2 2011 av Anmäl Svara -
Go Gudrun!
1/2 2011 av O Anmäl Svara -
1. Kvinnor är offer även de som inte känner sig så.
31/1 2011 av Fredrik Anmäl Svara
2. Att generalisera om män är OK men inte om någon
annan grupp i samhället som tex HBT, romer,
invandrare etc.
Så uppfattar jag GS.
I så fall är det skrämmande retorik. -
Gudrun Schyman är kommunist Vad än hon må ljuga ihop.
31/1 2011 av Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Dansös: "Berlusconi klädde ut mig till Obama"
Burleskdansösens vittnesmål avslöjade "Burlesk-Berlusconis" fetisch för USA:s president. ITALIEN. Strippor, sexskandaler med minderåriga och flera ogenomtänkta citat - men än var det inte över för Italiens skandalkung Silvi...
-
Så roar sig "wagsen" på Gotland
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan - som fotbollsfruarna föredrar. VISBY . Mer än två veckor är kvar till den första avsparken...
-
"Folk kommer allt fram och gör målgesten"
PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och Sveriges chanser i Ukraina och Polen. GÖTEBORG. Landslaget är kanske mer populärt än någonsin inför årets fotbolls-EM. En som var med och såg til...
-
Intervju24: Caroline Winberg
INTERVJU. Caroline Winberg om att kräla runt på isflak i chiffongklänning, att dejta flera killar samtidigt och hur det... -
Intervju24: Calle Schulman
Calle Schulman om varför han inte skulle låta sin dotter vara med i Kungarna av Tylösand, om att jobba i videobutik med... -
Intervju24: Isabella Löwengrip
INTERVJU. Isabella Löwengrip om att dejta vänsterpartister, Julian Assange, konsumtionshets, att bli utslängd från känd... -
Intervju24: Filip Hammar
INTERVJU. Filip Hammar om kollegan Fredrik Wikingsson, monumentala fyllor, att inte ha Zlatan Ibrahimovics telefonnumme... -
Intervju24: Cimon Lundberg
INTERVJU. Nyheter24 har träffat Cimon Lundberg. -
Intervju24: Robert Aschberg
INTERVJU. Nyheter24 har träffat Robert Aschberg. -
Intervju24: Tim Bergling
Nyheter24 har träffat DJ:n Tim Bergling. -
Intervju24: Kitty Jutbring
INTERVJU. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat Kitty Jutbring. -
Intervju24: Josefin Palmgren
INTERVJU. Nyheter24 har mött den unga författarinnan Josefin Palmgren. -
Intervju24: Jan Helin
INTERVJU. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat Aftonbladets mäktige chefredaktör Jan Helin. -
Intervju24: Alex Schulman
INTERVJU. Nyheter24 har träffat författaren och programledaren Alex Schulman.
-
Så roar sig "wagsen" på Gotland
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga mi... -
Hen är sexigast på twitter: "Har jag vunnit några pengar?"
Och 2012 års vinnare är..... -
Veckans inne- och utelista
VECKA 21: Nyheter24 gräver i veckans nyhetsflöde och skiljer det briljanta från det mindre värdefulla. -
Zitatextra: "Nöjd med att vara känd i Finland"
Zlatan Ibrahimovic avslöjade att han inte har twitter, i övrigt bjöd han inte på några nyheter på sin presskonferens - ... -
Skadenytt: Svensson klar - men "Isak" osäker
SKADENYTT. Anders Svensson fick ett positivt besked under dagen - EM är inte i fara men för "Isak" är läget oförändrat... -
Trött på Estelle? Du är inte ensam!
Tröttsam fotografering? Vare sig Kungen eller Estelle ser särkilt roade ut av varandras sällskap. -
Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes
Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till. -
Nu avslöjar Alex och Amanda könet på kommande bebisen
Snart utökar de Schulman-klanen med ännu en tjej. -
Staffan Hellstrand om EM-videon: "Kändes som att jag var tolv igen"
KÄNDISSUPPORTERN. Artisten och "hardcoresupportern" Staffan Hellstrand om fotbollslåtar, landslaget och varför han håll... -
Olsson: "Får väl hänga med singlarna"
Mittbacken om luckan efter Majstorovic, framtiden och familjelägret. -
"Chippen" vill inte tillbaka till Saudiarabien
Kantspringaren har lite saker på gång, men vill inte säga till vilken klubb han är på väg. -
SD:s 600 dagar - Från "rövskalle" till skandalfest
SD - 600 DAGAR I RIKSDAGEN DEL 4. "Nu är pajkastningen igång. Vad tjänar partiet på detta?" Internbråken inom Sverigede... -
SD vill locka kvinnor - skjuter sig själva i foten?
SD - 600 DAGAR I RIKSDAGEN DEL 5. Sverigedemokraterna satsar på att bli tredje största partiet i valet 2014. Det här sa... -
Efter Nyheter24:s avslöjande - nu lämnar hon Sverigedemokraterna
SD-politiker anser att partitoppen "håller terroriststaten Israel om ryggen" och hoppar av efter att hon läst Nyheter24... -
Rasism stoppar superlöftets familj från EM
Alex Oxlade-Chamberlain gör mästerskapsdebut för England – men hans familj vågar inte följa med till Ukraina.
-
1 35-åringen: "Behöver inte vara sista mästerskapet"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
2 Hamrén: "Svärd börjar få simhud mellan fingrarna"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
3 Facebook förlorar mot norska "Faceporn"
Nyheter / Utrikes -
4 Isakssons kamp mot klockan: "Måste komma igång nu"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
5 Låg på taket och sköt 20 skott - två döda
Nyheter / Utrikes -
6 Dansös: "Berlusconi klädde ut mig till Obama"
Nyheter / Utrikes -
7 Så roar sig "wagsen" på Gotland
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24
-
1 Facebook förlorar mot norska "Faceporn"
Nyheter / Utrikes -
2 Låg på taket och sköt 20 skott - två döda
Nyheter / Utrikes -
3 Dansös: "Berlusconi klädde ut mig till Obama"
Nyheter / Utrikes -
4 Hovrätten dömde rullstolsburen till fängelse
Nyheter / Inrikes -
5 Vanvårdade katter hittades instängda på toalett
Nyheter / Inrikes -
6 Greps för fyllekörning - hade zebra i framsätet
Nyheter / Utrikes -
7 Nätdroghandlaren: "UPS är världens största knarkkurir"
Nyheter / Inrikes
-
1 35-åringen: "Behöver inte vara sista mästerskapet"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
2 Hamrén: "Svärd börjar få simhud mellan fingrarna"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
3 Isakssons kamp mot klockan: "Måste komma igång nu"
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
4 Så roar sig "wagsen" på Gotland
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
5 "Folk kommer allt fram och gör målgesten"
Fotboll24 / Landslag -
6 Lejonen i final igen - här är den baskiska sagan
Fotboll24 / Europa -
7 Staffan Hellstrand om EM-videon: "Kändes som att jag var tolv igen"
Fotboll24 / Landslag
-
1 Så roar sig "wagsen" på Gotland
Fotboll24 / EM 2012 på Nyheter24 -
2 VideoExtra: Eurovisions galnaste bidrag
Nöje / Musik -
3 Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes
Nöje / Bildextra -
4 Trött på Estelle? Du är inte ensam!
Nöje / Kungligt -
5 Sune är tillbaka - med Morgan Alling som pappa Rudolf
Filmtipset / Nyheter -
6 Nu avslöjar Alex och Amanda könet på kommande bebisen
Nöje / Kändisar -
7 138 miljoner kronor i ersättning efter att ha fått sladd i huvudet
Nöje / Kändisar
-
Hovrätten dömde rullstolsbu...
En 53-årig man dömdes av hovrätten till fängelse för penninghäleri - trots att mannen är rullstolsburen och i behov av "hjälp med dagliga s... -
Vanvårdade katter hittades ...
En kvinna har anmälts för djurplågeri efter att ha vanvårdat elva katter. -
Nätdroghandlaren: "UPS är v...
David säljer och köper nätdroger - men tror inte att polisen är så måna att stoppa handeln som de säger. -
Rånade män som lockades med...
Hävdar att offrens gärningsmannabeskrivning liknar någon annan. -
SD vill locka kvinnor - skj...
SD - 600 DAGAR I RIKSDAGEN DEL 5. Sverigedemokraterna satsar på att bli tredje största partiet i valet 2014. Det här satsar partiet extra p... -
Hen är sexigast på twitter:...
Och 2012 års vinnare är..... -
Hon tröttnade på de fejkade...
NYHETER24 GRANSKAR DEL 3. På nätet kryllar det av fejkade personligheter och killar som bara vill ligga. Nyheter24 har pratat med två erfar... -
Efter Nyheter24:s avslöjand...
SD-politiker anser att partitoppen "håller terroriststaten Israel om ryggen" och hoppar av efter att hon läst Nyheter24:s artikel om de int... -
SD:s 600 dagar - Från "rövs...
SD - 600 DAGAR I RIKSDAGEN DEL 4. "Nu är pajkastningen igång. Vad tjänar partiet på detta?" Internbråken inom Sverigedemokraterna har avlös... -
Nationalister får inte spon...
Verksamheten lämnar tillbaka pengar. "Vill inte förknippas med rasism".
-
LISTA: Här är de hetaste tjejerna i världen
Se vilka stjärnor som fått en plats på prestigefyllda listan Maxim Hot 100. -
Kungen, Silvia, Carl-Philip, Sofia, Madde och Chris - Estellet för bara mamma och pappa
Det blev en lång dag för Estelle. Och det var många som ville dela dagen med lillsessan - som till slut verkade tycka a... -
FulExtra: Helgens sämst klädda kändisar
Röda mattan är en enda orgie av hemska plagg just nu. -
BILDEXTRA: "Ring of fire" - se söndagens solförmörkelse
På söndagen kunde människor i delar av Asien, omkring Stilla havet och delar av USA imponeras av en sällan skådad solfö... -
BildExtra: Slitsarna anfaller
Angelina Jolies ben får sällskap - spana in de märkligaste slitsuppvisningarna här. -
Se stjärnorna utan smink
Ibland går även kändisarna utanför dörren med endast sin naturliga uppsyn som sköld.
-
35-åringen: "Behöver inte v...
Anders Svensson menar att hans femte mästerskapet inte behöver vara hans sista. -
Hamrén: "Svärd börjar få si...
Erik Hamrén om skadeläget och läkaren: "Nöjd med de besked vi har fått." -
Isakssons kamp mot klockan:...
Räddar skott igen efter ett tre månader långt skadeuppehåll. -
Så roar sig "wagsen" på Got...
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan -... -
"Folk kommer allt fram och ...
PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och Sveriges chanser i Ukraina och Polen. -
Lejonen i final igen - här ...
DOKUMENT. Med en policy om att bara värva baskiska spelare har Athletic Bilbao aldrig ramlat ur La Liga. 113 år efter att klubben bildades ... -
Staffan Hellstrand om EM-vi...
KÄNDISSUPPORTERN. Artisten och "hardcoresupportern" Staffan Hellstrand om fotbollslåtar, landslaget och varför han håller på Öster. -
Suarez om "Evra-gate": "Mit...
För första gången sedan domen efter "Evra-gate" talar Luis Suarez ut – och han tycker att han är orättvist behandlad: "Avstängningen var bå... -
Gnaget och Dulee förlorar s...
Man får inte dra av agentkostnader - nu tvingas AIK betala extra skatt. -
Olsson: "Får väl hänga med ...
Mittbacken om luckan efter Majstorovic, framtiden och familjelägret.
-
Så roar sig "wagsen" på Got...
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan -... -
VideoExtra: Eurovisions gal...
Det enda som går att säga gällande följande bidrag är: "Hur tänkte de här!?". Nyheter24:s Emma Malmlöf listar de sjukaste bidragen i Eurovi... -
Bildextra: Vågat på röda ma...
Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till. -
Trött på Estelle? Du är int...
Tröttsam fotografering? Vare sig Kungen eller Estelle ser särkilt roade ut av varandras sällskap. -
Sune är tillbaka - med Morg...
Succéfilmen "Sunes sommar" får en uppföljare, men utan Peter Haber som pappan. -
Nu avslöjar Alex och Amanda...
Snart utökar de Schulman-klanen med ännu en tjej. -
138 miljoner kronor i ersät...
Två år efter olyckan som förändrade Gabriela Cedillos liv och en utdragen rättstvist senare får stuntskådespelerskan ersättning - en inte s... -
Loreens succé - nu har vi c...
Sverige vidare till final. -
Här är kändisarnas betyg på...
Så recenserade de svenska kändisarna Loreens uppträdande i Eurovison. -
#Sweden - hetast på twitter...
Bara någon minut efter att Loreen framfört Sveriges bidrag i Eurovision trendade både artisten - och Sverige, på twitter.
-
Gnaget och Dulee förlorar skattetvist
Man får inte dra av agentkostnader - nu tvingas AIK betala extra skatt. STOCKHOLM . AIK kommer inte undan, de ska betala mer i skatt för agentkostnader än vad det gjort. Kammarrätten slår fast att ett agentarvode är en fotbollss...
-
Trött på Estelle? Du är inte ensam!
Tröttsam fotografering? Vare sig Kungen eller Estelle ser särkilt roade ut av varandras sällskap. Det är inte lätt att stå i centrum dygnets alla timmar. Prinsessan Estelle gör redan uppror gentemot sin plikt att vara med på dop...
-
Olsson: "Får väl hänga med singlarna"
Mittbacken om luckan efter Majstorovic, framtiden och familjelägret. VISBY . Andreas Isaksson axel harvar, Johan Elmanders mellanfot smärtar, Anders Svenssons lår spökar - och annars givna Daniel Majstorovic hänger med ti...
-
SD vill locka kvinnor - skjuter sig själva i foten...
SD - 600 DAGAR I RIKSDAGEN DEL 5. Sverigedemokraterna satsar på att bli tredje största partiet i valet 2014. Det här satsar partiet extra på: "I SD:s värld är förstås kriminalpolitiken också nära kopplad till invandringsfrågan." ... ...
-
Sune är tillbaka - med Morgan Alling som pappa Rud...
Succéfilmen "Sunes sommar" får en uppföljare, men utan Peter Haber som pappan. "Nej Håkan, vi ska inte till Ankeborg". Repliken är Peter Haber s och kommer från filmen " Sunes sommar ". "Sunes Sommar" och jukalendern " Sunes Jul ...
-
Veckans inne- och utelista
VECKA 21: Nyheter24 gräver i veckans nyhetsflöde och skiljer det briljanta från det mindre värdefulla. Att tala i termer av "inne" respektive "ute" är något som får fler än oss på redaktionen att minnas det förvirrade 90-talet. Me...
-
Skadenytt: Svensson klar - men "Isak" osäker
SKADENYTT. Anders Svensson fick ett positivt besked under dagen - EM är inte i fara men för "Isak" är läget oförändrat. VISBY . Andreas Isaksson vara tillbaka i träning under fredag. Men det stannade vid att han och fystränaren...
-
Succémålvakten lämnar Elfsborg: "Dif är en stor kl...
Elfsborgs succémålvakt Kenneth Höje blir klubblös sista maj – nu flörtar han med Djurgården: "Det är en stor klubb." STOCKHOLM. Elfsborg plockade in norske målvakten Kenneth Höje på ett korttidskontrakt. 32-åringen gjorde succ...
-
Zitatextra: "Nöjd med att vara känd i Finland"
Zlatan Ibrahimovic avslöjade att han inte har twitter, i övrigt bjöd han inte på några nyheter på sin presskonferens - men däremot en hel del citat. VISBY . Runt 50 journalister hade samlats för Zlatan Ibrahimovics första pres...
-
Hen är sexigast på twitter: "Har jag vunnit några ...
Och 2012 års vinnare är..... Kampen har varit stenhård. Men efter att ha läst igenom hashtaggflödet, kommentarerna och mailen - samt överlagt i den specialsammansatta jurygruppen - har vi till slut en vinnare i #twittersexigast. ...
-
Lustig om konkurrensen - från en mittback: "Bra at...
Ytterbacken välkomnar konkurrensen från mittbacken Andreas Granqvist: "Kan förstå att det är så, han gjorde det bra mot Kroatien". VISBY . Det är en huggsexa om ytterbacksplatsen efter Mikael Lustigs övergång till Celtic. Bytet...