Nyheter24

tors 23 maj 2013

TIPSA OSS!
Vargattackerna i Sverige
1 bild
 
  • Det känns hopplöst, säger Per Olov Alderback.

Får döda i ny vargattack



Efter att troligtvis åskan gjort att elaggregatet var satt ur funktion, tog sig vargen in i hagen och dödade 13 får och lamm.

DALARNA. Nu har vargen varit framme igen, den här gången i Övertänger, Falu kommun. Det var när Per Olov Alderback kom till fäboden på söndagsmorgonen han upptäckte att 13 får var döda och sex saknades, skriver Dalademokraten.

– Det har inte varit någon rolig dag på fäboden, med musik av korpar, spyflugor och uppsprättade och rivna får överallt, sade Per Olov Alderback till tidningen.

Det är inte första gången hans får och lamm har blivit störda av någonting. Ungefär en och en halv vecka sedan sprang två lamm in i ett elnät i hagen, snärjde in sig och kvävdes.

– Helt klart hade de sprungit i panik, skrämda av något. Men i inget av de två fallen kan man säga med säkerhet att just vargen låg bakom. Nu däremot är det helt klart, sade Per Olov Alderback till Dalademokraten.

Den här gången hade antagligen åska satt elstängslet ur funktion och gett vargen fullt spelrum. Precis som Nyheter24 tidigare rapporterat om reaktionerna från vargattacker runtom i Sverige, tycker även Per Olov Alderback att det hela känns hopplöst nu när så många får har dött.

– Jag överväger om jag överhuvudtaget ska fortsätta, säger han till Dalademokraten.



Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/inrikes/721193-ny-vargattack&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
0
Alex 2012-07-31 04:52 Anmäl

Inte en enda jävel som bryr sig ifall en en fågel plockar en mask men om en varg behöver äta så blir det helt plötsligt ett jäävla liv.