Facebooks utbetalning – är du en av mottagarna?
Ditt ansikte kan ha använts olagligt av Facebook – och nu kan du få kompensation. Det sociala nätverket har nämligen gått med på att betala ut 140 miljoner kronor. måndag 28/1 11:29
Facebook anklagas för att ha brutit mot sekretesslagen genom att använda sina medlemmars ansikten i reklam.
Och tydligen känner vd Mark Zuckerberg att det ligger något i anmälan, eftersom han valt en förlikning på 140 miljoner kronor för att slippa rättegång.
Vad innebär detta för dig? Jo, att en summa Facebook-pengar kan komma din väg. Det finns dock två hinder innan du kan skryta med att stå på Facebooks payroll:
1) Du måste fylla i en blankett i ett mejl skickat av Facebooks advokater. Detta förutsätter dock att du inte slängde mejlet i papperskorgen direkt, vilket många förmodligen gjort. Facebook har nämligen inte ansträngt sig för att få mejlet att skilja sig från ett vanligt spam-brev (se bild ovan).
2) Om så många fyller i blanketten att det blir "ekonomiskt orimligt" för Facebook att betala ut ersättning blir det inget alls till användarna. Då går förlikningspengarna i stället till välgörenhet.
Och med tanke på att det finns en miljard Facebook-användare och bara 140 miljoner kronor i potten är detta tyvärr ett sannolikt scenario. För er som fått mejlet är det är bara att hoppas att fler än Erik Berto nedan tvivlar på dess autencitet.
Is this for real? Just got an email notice of a Facebook Class Action settlement? twitter.com/geekgiant/stat…
— Eric Berto (@geekgiant) January 26, 2013
















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
"tyvärr ett sannolikt scenario". Tycker det låter ganska bra att pengarna går till välgörenhet.
Har fått ett sådant mail, men självklart tagit bort det då jag trott det varit spam.
då det enbart gäller folk som bor i USA, så kommer jag kalla dig lögnare
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
Jävla Lögnare! Vilka Mytomaner det finns. Shit.
Okey..