-
Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX
Soffliggare flest i EU-valet
327 miljoner människor kan rösta i det EU-val som nu inletts. Men ledare i hela unionen befarar att det blir mycket färre, och vädjar till väljarna att delta.
Förutom valdeltagandet kan omröstningens största offer heta Gordon Brown.
Först ut bland de 27 EU-länderna var de nederländska vallokalerna som öppnade redan klockan halv åtta på torsdagen, en halvtimme innan de brittiska. Dessa två länders väljare får på fredagen sällskap av tjecker och irländare, medan övriga får vänta till lördagen och söndagen.
Men precis som förra gången, i juni 2004, skulle ett "soffliggarparti" kunna vara störst bland EU-parlamentets 736 ledamöter - en majoritet av unionens väljare tros stanna hemma.
Det avspeglas i EU:s toppolitikers nästan desperata vädjanden till Europas röstberättigade.
– Alla måste förstå att Europa är mycket viktigt för våra vardagsliv, sade Frankrikes president Nicolas Sarkozy i Bordeaux på torsdagen.
Geert Wilders
I samband med 20-årsdagen av Polens epokgörande val 1989 tog EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso fasta på EU:s roll som fredsstiftare under 1900-talet.
"Det bästa sättet att hylla alla som kämpade med mod och beslutsamhet för frihet och demokrati, i Polen och andra länder, är att utnyttja våra demokratiska rättigheter", förklarade han i en kommuniké.
Men i såväl Nederländerna som Storbritannien präglades valdagen av mer dagsaktuell dramatik. I Nederländerna ser den hätskt islamkritiske Geert Wilders och hans parti PVV ut att hamna på liknande röstnivåer som premiärminister Jan Peter Balkenendes Kristdemokratiskt upprop (CDA) och regeringspartnern Socialdemokraterna (PvdA).
Och där står svaret klart snart efter vallokalernas stängning - Nederländerna har retat upp övriga EU genom att meddela att alla resultat skulle släppas redan under natten till fredagen, inte först på söndag kväll då hela unionen röstat klart.
Lång helg
Men allt detta lär vara bagateller i Storbritanniens premiärministers ögon - Gordon Brown kämpar för sin politiska överlevnad i den månadslånga skandalstormen med parlamentsledamöters ymniga kostnadsersättningar. Eftersom det på många håll i England hölls lokalval samtidigt med EU-valet på torsdagen får resultatet en tyngd som kan fälla Brown, bara två år efter det att han fick sitt drömjobb då företrädaren Tony Blair avgick.
Om Brown går nu blir han den kortast sittande brittiske premiärministern sedan Alec Douglas-Home, som i kölvattnet av sex- och spionförvecklingarna i Profumoskandalen inte ens lyckades behålla makten i ett år 1963-64.
Det blir en lång helg i premiärministerresidenset 10 Downing Street i väntan på väljarnas dom.
Lokalvalsresultaten ska komma successivt under fredagsdygnet, men de brittiska rösterna i EU-valet redovisas inte förrän på söndag kväll.
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Första vallokalerna öppnade i EU
Nederländerna och Storbritannien har slagit upp dörrarna till sina vallokaler. -
EU-valsresultat släpps i förtid
EU-valet smygstartar redan på torsdag, bland annat i Nederländerna. -
Iskalla EU-valsvindar i öst
Partier i öst har inte ens pengar till att köpa valaffischer. -
Schyman ser valframgång för Fi
Gudrun Schyman om Brysselplanerna, valmygel och tevetiden.
Besökarnas kommentarer
- Ge honom Jihad Jane oxå :) Våldtäktsdömde plastikkirurgen kräver 18 miljoner
- En landsförrädare helt enkelt... texten i artikeln är vriden så NordKorea skall se omänskligt ut, men jämfört med massmördarna som kallar sig för Sveriges regering är NordKorea en dröm. Nordkoreansk ekonom avrättad efter dålig reform
- Bonläppar som Jihad Jane och andra "plast-terrorister" som torskar åker dit pga att dom INTE arbetar åt CIA. Dom "terrorister" som lyckas med självmordsbombningar och andra lyckade attentat, arbetar för CIA/MOSSAD. http://corruptio.wordpress.com Jihad-Jane erkänner
-
Oh gudars... jag fick bita mig i läppen för att inte garva över hela kontoret när jag såg Larsen's kommentar. Så otroligt roligt. :)
Tyvärr också väldigt symtomatiskt: Den så kallade "miljörörelsen" struntar i resultaten. Det handlar *bara* om att försvara policyn, inte miljön. Detta medan kärnkraften lugnt, öppet och ärligt tar kritiken och gärna samarbetar, även med kritiker. Visst, detta enskilda fall var bara en liten grej... men samma trend syns också i stort. Greenpeace struntar i resultaten, säker konfrontation och försvarar sin policy till varje pris, detta medan kärnkraften samarbetar, lyssnar på kritik och uppnår mycket goda resultat vad gäller säkerhet och miljö. Greenpeace lät Ringhals lysa - Muhammed slickar röv i helvetet! Drack öl – straffas med käppslag
- Jaaa, där vill jag jobba!!!! Öl på jobbet - snart verklighet
- Folköl är ett äckligt j-vla blask som man bra får ont i skallen och blir pissnödig av. Skrota hela produktionen av denna smörja och tillåt öl- och vinförsäljning i livsmedelsbutiker! Kommun kritiseras - lät ungdomar köpa folköl
- Det är han naturligtvis tvungen att säga, men de börjar få slut på vänner i Världen nu. Obama: Ingen kris i relationen med Israel
- I samma sjuka land kan man göra hämningslös reklam för alkohol och vapen på bästa sändningstid...... Vagina förbjudet i tampongreklam
- Retarded towelheads! Welcome to the twentyfirst century. Fängelse för sexiga textmeddelanden
- Ett sånt as ska inte ha några pengar. Han ska bara ha ett skott mitt i pallet! Våldtäktsdömde plastikkirurgen kräver 18 miljoner
- Detta torde sortera under pseudohändelser; å ena sidan oförtjänt publicitet åt en medioker konstnär, och å andra sidan en löjeväckande överreaktion från ett avlägset, efterblivet hörn av världen. Här har media ett ansvar, genom att låta hela saken självdö. Iran fördömer svenska Vilks-publiceringar
-
lars vilks, ser värre än hunden ut
Iran fördömer svenska Vilks-publiceringar - Eric.. som vanligt är ni sena med den här nyheten..till och med folk på youtube har gjort videos om det för fan innan det här ens skrev :) håll dej till bloggandet lilla gubben. Stormarknad kastade ut "alla svarta" via högtalarsystemet
- Skamligt? Självklart att det är föräldrarnas fel att barnen gör så som dem gör. ta hand om sina barn "kära föräldrar" istället för att bri sig hur ska ni gå ut på en fredag och dregla er fulla genom sveriges gator. Fler barn säljer sex på nätet
- 17 och när jag gick i 6:an blev jag blodigt misshandlad, skolan sa bara åt den andra eleven att säga förlåt och sen tyckte dem att det var fullt normalt för mej att komma tillbaks till skolan och bli slagen varje dag, råna någon är inte värre men det är inte acceptabelt. 15-åring rånade skolkamrat
- Vem beställde den utredningen? Vatikanen? Kondom dåligt för hälsan
- giggetygiggety Försökte slå kvinnlig polis - med sin penis
- Det är ingen valp längre, minst 35 år om inte 40-45..Vi har att göra med en egensinnig byracka som nu visat sina tänder just som byracka och inte den rashund han spelade under täcket som,färgen flöt tydligen bort från pälsen och kalkade tänder dög inte. Finansvalp gamblade bort tre miljarder i England
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
