Nyheter24

fre 24 maj 2013

TIPSA OSS!
2 bilder
 
  • Sverige, Fotboll, Henrik Larsson, Jordan Larsson

    Henke Larssons son Jordan har vuxit på sig sedan 2004 och är nu uttagen i den svenska P15-landslagstruppen.

    Foto: Scott Barbour/Getty Images
  • Fotboll, Sverige, Henrik Larsson, Jordan Larsson

    Något som pappa aldrig lyckades med under sin karriär.

    Foto: IAN STEWART/SCANPIX

Henke Larssons son går i pappas fotspår



Som 14-åring är Jordan Larsson bättre än sin far – legendaren Henrik Larsson.

STOCKHOLM. När Magnus Wikman, förbundskapten för Sverige P15-landslag, tog ut sin 44-mannatrupp till landslagslägret på Bosön plockade han med 14-årige Jordan Larsson.

Jordan är son till en av Sveriges genom tiderna bästa fotbollsspelare Henrik Larsson. Och han är redan nu bättre än farsan. Henke blev nämligen aldrig uttagen i P15-landslaget.

Men Jordan, som spelar för pappas moderklubb Högaborgs BK, har en bit kvar till att nå farsans status i fotbollsvärlden.

Henke gjorde till exempel 176 mål på 230 matcher i Celtic-tröjan och hann med att spela i klubbar som Barcelona, Manchester United och Feyenoord.

Fotboll, Sverige, Henrik Larsson, Jordan Larsson


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/7441/7441?ESI=1&url=sport/fotboll/717140-henke-larssons-son-gar-i-pappas-fotspar/fotboll24&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!