Hamrén hyllar supertalangen: "En spännande spelare"
Fulham-svensken landslagsdebuterar på onsdag. Då hyllar förbundskaptenen Erik Hamrén Alexander Kacaniklic inför stormötet mot Brasilien. 2012-08-13 20:15
SOLNA. På onsdag drabbar Sverige samman med Brasilien på Råsunda. Då kommer förmodligen supertalangen Alexander Kacaniklic göra debut - en spelare som förbundskaptenen Erik Hamrén verkligen tror på.
– Han är en spännande spelare. Han är en av de unga som knackar på, säger han till TV4 om den 21-årige mittfältaren.
Fulham-talangen, som lämnade Helsingborg för Liverpool 2007, har imponerat stort i England. Han gjorde bland annat 14 matcher för Watford under sin lånesejour i Championship-klubben.
Nu kommer han alltså få chansen att visa framfötterna även i landslaget.
– Det är en offensiv spelare, intressant och spännande. Jag vet inte om man ska jämföra med någon annan, men det är lite "Chippen"-stuk över honom i och med att han är duktig på att utmana i fart, säger Hamrén.












.jpg)










Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Precis, att kalla killen supertalang är väl att ta i litegrann. Han är ju inte direkt en av deras stjärnspelare, och är dessutom ute på lån till Watford som spelar i divisionen under PL.
Supertalang? Killen är 21 och har spelat några få matcher i Fulhams a-lag haha, han är ett år äldre än Neymar, där snackar vi supertalang!