Nyheter24

ons 22 maj 2013

TIPSA OSS!
3 bilder
 
  • elitserien, Anaheim, nhl, Frolunda, Fredrik Andersen

    Dansken har imponerat i Frölunda och draftades av Anaheim i juni.

    Foto: Bildbyrån
  • Frolunda, elitserien, nhl, Anaheim, Fredrik Andersen

    Frederik Andersen lämnar Frölunda för Anaheim.

    Foto: Scanpix
  • nhl, Frolunda, elitserien, Anaheim, Fredrik Andersen

    Där ska han försöka konkurrera ut Jonas Hiller.

    Foto: AP/SCANPIX

Frölundaspelare blir anka - Andersen klar för Anaheim



Målvakten draftades av NHL-klubben i juni. Nu har Frederik Andersen skrivit på ett treårskontrakt med Anaheim Ducks och lämnar Frölunda enligt den trovärdiga hockeybloggen MrMadhawk.

ANAHEIM. Den 22-årige målvakten gjorde succé i Elitserien den gångna säsongen och hade en räddningsprocent på 94,3 procent efter 39 spelade matcher. Nu lämnar Frederik Andersen Sverige för spel i Nordamerika. Dansken, som just nu deltar i Anaheims försäsongsläger ska ha skrivit på ett treårigt tvåvägsavtal, uppger Mr.Madhawk.

I Anaheim får han slåss med Victor Fasth och Jonas Hiller om målvaktsplatserna. Frederik Andersen är den andra målvakten som Frölunda tappar på kort tid. Sedan tidigare är det klart att den 21-årige Magnus Hellberg väljer spel i AHL framför Elitserien.

nhl, Frolunda, elitserien, Anaheim, Fredrik Andersen


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/7473/7473?ESI=1&url=sport/hockey/nhl/717368-frolundaspelare-blir-anka-andersen-klar-for-anaheim/hockey24/nhl&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Nyheter24 - 500 Error

SERVERFEL!

Servern kan inte genomföra din begäran.
Försök igen om en stund. /Redaktionen

Internal server error


Chefredaktör/
ansv.utgivare:
Henrik Eriksson
Nyhetschef: Gabriella Lahti
Nyhetschef: Henrik Eriksson
Nyheter24 AB
Stureplan 4A
114 35 Stockholm
Tele: +46 8 678 77 00
Tips: tips@tips@nyheter24.se
Twitter: twitter.com/Nyheter24