-
bild 1 / 2
Bobby "Danger" Rehman.
Foto: Johan Wicklén
-
bild 2 / 2
Bobby som tränare.
Foto: Johan Wicklén
Bobby fightas bäst hungrig
Den obesegrade (7-0) Pancrase-fightern Bobby Rehman står inför sitt tuffaste test i karriären när han på lördag tar sig an den meriterade brassen Daniel Acacio på Superior Challenge 4.
När Nyheter24 ringer upp Bobby några dagar före fighten har han precis kommit tillbaka från morgonens löprunda.
– Jag gick upp åtta, drack lite te och vatten. Sen gick jag ut och sprang och nu blir det frukost bestående av en halv kycklingfilé och några körsbärstomater, säger han.
Hur ligger du till med vikten?
– Just nu är jag fem kilo över matchvikt, så det är under kontroll. Efter lunch i dag så klipper jag allt salt och alla kolhydrater och då försvinner några kilo direkt. De sista tre tar jag i bastun innan invägningen.
Efter fredagens invägningen är det vatten och resorb som gäller. Maten kommer han att ta det lugnt med.
– Jag kommer att äta lätt, inte vräka i mig som jag gjort förut. Jag vill inte vara däst och svullen på på matchdagen. Jag fightas bäst hungrig, då är jag på allmänt dåligt humör och obehaglig att ha att göra med.
De senaste månaderna har Bobby fokuserat på att bygga upp sin styrka och sin kondition, något som aldrig varit hans främsta kännetecken.
– Men nu är det bättre. Eftersom jag jobbar med personlig träning och vill satsa helhjärtat på coachandet senare så har jag forskat mycket i hur man på bäst sätt laddar upp inför en MMA-fight. Vi är ju inte allt för bortskämda med bra coacher på den biten i Sverige, så jag har tagit reda på det mesta själv.
När det är dags för match på lördag kväll har Bobby sina tränare Omar Bouiche och Jörgen Kruth i sin ringhörna. Helt klart två respektingivande namn.
– Jag har väldigt bra tränare och partners, som pressat mig hårt inför den här matchen. Jag har haft det riktigt svårt på träningarna där jag sparrats med stora killar som Magnus Cedenblad, Omar och Jörgen.
Bobbys motståndare, Daniel Acacio, är en mycket meriterad brasiliansk fighter som bland annat gått matcher i den numera nedlagda japanska organisationen, Pride. Acacio har vunnit 19 av sina 27 matcher och Bobby är väl medveten om att lördagens match mycket väl kan bli hans tuffaste hittills. Men han har förberett sig väl.
– Han är i min längd, vilket är lite annorlunda då jag alltid mött killar som är längre än mig. Jag har kollat på alla hans matcher jag fått tag på, men man möter alltid en förbättrad fighter. Men jag har hittat en del luckor i hans game och jag tycker det är jätteviktigt att ta reda på så mycket som möjligt om sin motståndare. Jag har ett bra öga för fighting och älskar att studera vad folk gör för fel.
Acacio har gått fyra matcher under 2009 och vunnit tre utav dem. Bobby däremot gick sin senaste fight för nästan exakt ett år sedan, på Superior Challenge 2, där han vann mot Christophe Daffreville på enhälligt domslut.
Hur har du utvecklats det senaste året?
– MMA är en sån bred sport och man utvecklas hela tiden. Det jag satsat på är att bli bättre på det jag är sämst på, kondition, styrka och uthållighet. Men jag har också blivit bättre tekniskt. Man blir verkligen bättre varje match, det är det som är kul med den här sporten.
Hur förbereder du ditt psyke inför fight?
– Jag är ganska nervös inför alla matcher. Så jag kör visualisering. Går ner på träningen när det är tomt i lokalen, värmer upp och tänker att jag går ut på catwalken, in i ringen, hälsar på motståndare och sen börjar fighten. Det här försöker jag göra ofta och det bygger verkligen en matchkänsla. Det blir lite obehagligt och jag blir verkligen nervös.
Om några veckor, i början av november, startar Bobby en egen MMA-klubb i Kroppskulturs lokaler i centrala Stockholm.
– Det jag ska göra annorlunda är att ha mindre grupper så att alla får mer tid med instruktören. Dessutom kommer jag att ha en tydlig struktur i träningen, som delas upp i block där vi i perioder nöter vissa specifika tekniker som sen ska sitta innan vi går vidare. Klubben kommer att heta MMA Storm.
De senaste tre åren har Bobby, som är utbildad lärare och ingenjör i kemiteknik, kunnat träna på heltid. När han inte bättrar på den egna tekniken och fysiken hjälper han andra i sitt jobb som personlig tränare. Blir det väl någon tid över så tillbringar han den med flickvännen, framför datorn eller med att titta på MMA.
Och avslutningsvis, historien om hur Bobby Rehman blev Bobby “Danger” Rehman.
– Jag kom faktiskt på smeknamnet själv. Jag lyssnade på Wu-Tang Clan och en av rapparnas alias är Johnny Dangerous (Method Man red. anm.). Så då tänkte jag med glimten i ögat att jag kan vara Bobby Danger. Sen har det hängt kvar. Alla kör på det och det är försent att stoppa.
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Bobby Danger mot Acacio
Tufft brasilianskt motstånd väntar den svenske MMA-fightern. -
Här är Superior-vinnarna
Fyra glada vinnare får två biljetter var. -
Tchavdar Pavlov klar för Superior
Möter rutinerad spanjor i oktober. -
Tjejer som slåss
Unik tjejgrupp har tränat MMA i sommar.
Besökarnas kommentarer
- Konstigt, på min karateklubb så måste man vara femton för att gradera sig till svartbälte... O.o Och själv tycker jag att hon inte verkar tillräckligt bra för att ha svart bälte Se femåringen med svart bälte i karate
- faan vad nni e gay som skriver så om eddy Bengtssons match i Ryssland
- vad är det för jävla frågor, asså kärringjävel, håll käften Ny svensk klar för UFC
-
Han har uttalat sig jäkligt skumt innan om krigen och hur han stöttar usas militär på snedvridna sätt att ja undrat vad han har för agenda egentligen. Nu är det jäkligt tydligt att han är på lönelistan över propaganda-assets.
Hela den här grejen stinker till skyarna såpass att det verkar som om hela anonymous verkar vara sponsrad/styrd av CIA för att framkalla oponion för att få igenom såna här sjukt förtryckande lagar. Hoppas verkligen folk börjar vakna upp tillräckligt för att se mellan raderna på sån här falsk propaganda. UFC-bossen hackad av Anonymous - Ha!! Om någon såg matchen mot Climenti, så kan ju en apa förstå att Reza har inget i UFC att göra. Och Climenti e ju en sopa! Ny svensk klar för UFC
- Hallå!! Axelvaddar? Det säger väl allt, imbecill!! UFC-bossen hackad av Anonymous
- alla som tror han har liten penis klicka gilla.........om det går haha Ny svensk klar för UFC
- har man blivit dömd då ska man inte få utöva någon som helst sport Svenske MMA-stjärnan dömd till dagsböter
- Inte mer än rätt. Utmanar man Internets frihetskämpar får man fan skylla sig själv med. Jag själv hade nog inte slutat med personuppgifter etc utan jag hade nog fortsatt ännu längre så hade han nog inte yttrat sig om terrorism utan bönat och bett på bara knäna om att sluta... UFC-bossen hackad av Anonymous
- Haha! Rätt åt dig kioskmongo! UFC-bossen hackad av Anonymous
- Hej Rawan . måste prata med dig. Bronsmedalj till taekwondotalang
- gl out there brother Ny svensk klar för UFC
-
För ca 10år sedan ropade man inte terrorist åt frihetskämpar, de kallades för rebeller. Men sedan kriget mot terrorismen drog igång har folk tappat verklighetsförankring.
Öppna ögonen, läs mellan raderna, sök egen information.
UFC-bossen hackad av Anonymous - He so mad =) UFC-bossen hackad av Anonymous
- Uppenbart att de är terrorister? Var det därför han utmanade anonymous? UFC-bossen hackad av Anonymous
- RESPEKT! "Kampsport borde vara för alla"
- Kör hårt! Ny svensk klar för UFC
- Så mycket homofobi är det ju inte. Vi skojar ju om hur gay BJJ kan se ut hela tiden på klubben. Sen måste man ju inte "komma ut" på klubben, det är ju lika givet att det inte är sexualiserat när man rullar med nån tjej på sparringen. Skulle man säga "ja, jag tänder på tjejer" hela tiden, så hade det blivit lite akward.(varför säger den här personen det här). Så nej, man måste inte "komma ut" i kampsporten, om man inte absolut måste ragga på gymmet. "Kampsport borde vara för alla"
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Vårens händelser i allsvenskan
Efter 12 omgångar har nu allsvenskan gått in i sommaruppehållet inför EM. Vem har g...
-
Bildextra: Barcelona firar säsongens enda titel
Barcelona tog säsongens enda titel när de krossade Athletic Bilbao i Copa del Rey m...
-
35-åringen: "Behöver inte vara sista mästerskapet"
Anders Svensson menar att hans femte mästerskapet inte behöver vara hans sista.
-
Hamrén: "Swärd börjar få simhud mellan fingrarna"
Erik Hamrén om skadeläget och läkaren: "Nöjd med de besked vi har fått."
-
Isakssons kamp mot klockan: "Måste komma igång nu"
Räddar skott igen efter ett tre månader långt skadeuppehåll.
-
Så roar sig "wagsen" på Gotland
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsviste...
-
"Folk kommer alltid fram och gör målgesten"
PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och ...
-
Lejonen i final igen - här är den baskiska sagan
DOKUMENT. Med en policy om att bara värva baskiska spelare har Athletic Bilbao aldr...
