-
bild 1 / 3Mayweather Jr och Pacquiao - på plats 31 och 51.
Foto: Alastair Grant och Rick Bowmer/Scanpix
-
bild 2 / 3Många menar att Manny Pacquiao är bäst just nu.
Foto: Isaac Brekken
-
bild 3 / 3
Mayweather efter comebacken mot Marquez.
Foto: Rick Bowmer
Dopningsbråk stoppar världsmästarmötet i boxning
Världens två bästa boxare Manny Pacquiao och Floyd Mayweather Jr kommer inte överens om villkoren för matchen.
Mötet mellan Manny Pacquiao och Floyd Mayweather Jr skulle ha varit den största boxningshändelsen på många år. Nu blir mötet inte av.
Uppgifterna kommer från promotorn Bob Arum som pratat med Yahoo! Sports.
Skälet till att matchen inte blir av är att Mayweather insisterat att man skulle genomföra slumpmässiga blod- och urinprov inför matchen. Något som Pacquiao vägrat då han inte vill lämna blod. Han säger sig vara orolig att hans prestation skulle påverkas negativt om han lämnar blod nära inpå matchen.
Anklagelserna om att han skulle dopa sig har även fått honom att överväga att stämma Mayweather Jr.
De senaste dagarna har intensiva förhandingar förts mellan de båda men ingen lösning har kunnat nås.
Den obesegrade Mayweather har haft sex världsmästarbälten i fem olika viktklasser. Pacquiao är dock ännu värre med sju bälten i lika många viktklasser vilket är världsrekord.
Matchen skulle ha gått den 13 mars och de både hade garanterats minst 25 miljoner dollar.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Krille: MMA/UFC tjänar väldigt mycket om denna matchen inte blir av.
12/1 2010 av 2pac Anmäl Svara
Det roliga är att när Pacquiao var 16 vägde han 106 pounds.
När Mayweather var 15 vägde även han 106 pounds.
Idag är Mayweather en större welterviktare än Pacquiao, ändå är det Mayweather som anklagar Pacquiao för användning av steroider.
Det är hur klart som helst att Mayweather bara hittade första bästa vägen ut ur den här fighten. -
kan inte boxningen genomföra den största matchen på många år så tappar de mer mark till mma och främst ufc. därför lär dana vara nöjd...
8/1 2010 av lars Anmäl Svara -
Vad har Dana White med det här att göra?
8/1 2010 av Krille Anmäl Svara -
Jävligt synd får jag säga, hade varit en sån grym match! Undrar vilka de möter nu...
7/1 2010 av benga Anmäl Svara -
För mycket står på spel för dem helt enkelt och Dana White skrattar hela vägen till banken.
7/1 2010 av Patrick Jenkinson Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Pacquiao avser att stämma Mayweather
Manny Pacquiao är trött på dopinganklagelserna från Floyd Mayweather Jr -
Pacquiao möter Mayweather
Två av de bästa boxarna någonsin har gått med på att mötas. -
Mayweathers skattesmäll
Stjärnboxaren tvingas betala nästan 40 miljoner kronor. -
Mayweather är tillbaka
12 ronders utklassning av Juan Manuel Marquez i natt.
Besökarnas kommentarer
- Konstigt, på min karateklubb så måste man vara femton för att gradera sig till svartbälte... O.o Och själv tycker jag att hon inte verkar tillräckligt bra för att ha svart bälte Se femåringen med svart bälte i karate
- faan vad nni e gay som skriver så om eddy Bengtssons match i Ryssland
- vad är det för jävla frågor, asså kärringjävel, håll käften Ny svensk klar för UFC
-
Han har uttalat sig jäkligt skumt innan om krigen och hur han stöttar usas militär på snedvridna sätt att ja undrat vad han har för agenda egentligen. Nu är det jäkligt tydligt att han är på lönelistan över propaganda-assets.
Hela den här grejen stinker till skyarna såpass att det verkar som om hela anonymous verkar vara sponsrad/styrd av CIA för att framkalla oponion för att få igenom såna här sjukt förtryckande lagar. Hoppas verkligen folk börjar vakna upp tillräckligt för att se mellan raderna på sån här falsk propaganda. UFC-bossen hackad av Anonymous - Ha!! Om någon såg matchen mot Climenti, så kan ju en apa förstå att Reza har inget i UFC att göra. Och Climenti e ju en sopa! Ny svensk klar för UFC
- Hallå!! Axelvaddar? Det säger väl allt, imbecill!! UFC-bossen hackad av Anonymous
- alla som tror han har liten penis klicka gilla.........om det går haha Ny svensk klar för UFC
- har man blivit dömd då ska man inte få utöva någon som helst sport Svenske MMA-stjärnan dömd till dagsböter
- Inte mer än rätt. Utmanar man Internets frihetskämpar får man fan skylla sig själv med. Jag själv hade nog inte slutat med personuppgifter etc utan jag hade nog fortsatt ännu längre så hade han nog inte yttrat sig om terrorism utan bönat och bett på bara knäna om att sluta... UFC-bossen hackad av Anonymous
- Haha! Rätt åt dig kioskmongo! UFC-bossen hackad av Anonymous
- Hej Rawan . måste prata med dig. Bronsmedalj till taekwondotalang
- gl out there brother Ny svensk klar för UFC
-
För ca 10år sedan ropade man inte terrorist åt frihetskämpar, de kallades för rebeller. Men sedan kriget mot terrorismen drog igång har folk tappat verklighetsförankring.
Öppna ögonen, läs mellan raderna, sök egen information.
UFC-bossen hackad av Anonymous - He so mad =) UFC-bossen hackad av Anonymous
- Uppenbart att de är terrorister? Var det därför han utmanade anonymous? UFC-bossen hackad av Anonymous
- RESPEKT! "Kampsport borde vara för alla"
- Kör hårt! Ny svensk klar för UFC
- Så mycket homofobi är det ju inte. Vi skojar ju om hur gay BJJ kan se ut hela tiden på klubben. Sen måste man ju inte "komma ut" på klubben, det är ju lika givet att det inte är sexualiserat när man rullar med nån tjej på sparringen. Skulle man säga "ja, jag tänder på tjejer" hela tiden, så hade det blivit lite akward.(varför säger den här personen det här). Så nej, man måste inte "komma ut" i kampsporten, om man inte absolut måste ragga på gymmet. "Kampsport borde vara för alla"
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Vårens händelser i allsvenskan
Efter 12 omgångar har nu allsvenskan gått in i sommaruppehållet inför EM. Vem har g...
-
Bildextra: Barcelona firar säsongens enda titel
Barcelona tog säsongens enda titel när de krossade Athletic Bilbao i Copa del Rey m...
-
35-åringen: "Behöver inte vara sista mästerskapet"
Anders Svensson menar att hans femte mästerskapet inte behöver vara hans sista.
-
Hamrén: "Swärd börjar få simhud mellan fingrarna"
Erik Hamrén om skadeläget och läkaren: "Nöjd med de besked vi har fått."
-
Isakssons kamp mot klockan: "Måste komma igång nu"
Räddar skott igen efter ett tre månader långt skadeuppehåll.
-
Så roar sig "wagsen" på Gotland
Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsviste...
-
"Folk kommer alltid fram och gör målgesten"
PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och ...
-
Lejonen i final igen - här är den baskiska sagan
DOKUMENT. Med en policy om att bara värva baskiska spelare har Athletic Bilbao aldr...
