Beach 2024

Med tanke på att kroppsångest och negativa tankar kring det egna utseendet drabbar alla möjliga människor, utseenden och kroppar så är det här en påminnelse jag vill posta till den som kanske behöver den.
Livet är för kort för att begränsa sig av anledningar som dessa, eller som det så vackert heter – ”viljan att stå i vassen” så gör det du kan för att kunna njuta av Sveriges ack så korta somrar, på precis det vis du själv vill!
☀️☀️☀️

Tack för påminnelsen, Kajjan! 🏖️🏖️

140 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Vad är bladplagg? Så less på att läsa om kroppar🙄

      Plagg du använder när du badar, det heter badplagg Var det svårt?

        Mopsa inte upp dig! Jag vet vad badplagg är men undrar fortfarande vad bladplagg är. En baddräkt gjord av blad eller🩱🌿

    Nej kan vi inte börja ignorera dessa kroppsaktivister som är minst lika besatta av kroppar som pro ana-flunsorna. Det är så osunt med detta hyperfolkus på utseende åt båda hållen.
    Är hjärtligt trött på detta tjat om våra kroppar och dessa ”kroppspositiva” aktivister, som är mest negativa och gnälligast av alla, gör ingenting positivt för acceptans och glädje.

      Det här inlägget var ju raka motsatsen till det du beskriver.

        Det är det verkligen inte. Gå omkring på badhuset och fokusera på andras kroppar i stället för att njuta av bad och simning?! Skapa mappar och ladda ner bilder på kRoppAr? Extremt ohälsosamt fokus som sagt… det här navelskådandet gynnar ingen. Hon uppmanar till en besatthet.

          Du har nog missförstått det här med hur man sparar inlägg på insta 😅 kan vara ganska praktiskt när man vill hitta tillbaka till ett inlägg. Handlar liksom inte om att sitta och ladda ner bilder, det är ett klick på en bild som du scrollar förbi bara så sparas det.

          Men visst, du behöver inte följa hennes råd om du inte vill.

            Hon är oskön. Hänger ut folk med skyddad identitet för att dom inte tycker som hon. Är besatt utav andras kroppar. Hon önskar inget hellre än…ja vi alla vet ju innerst inne. Jag gillar na inte.

              Ja, argumentationstekniken och tonen har blivit otroligt dryg och härskande. Precis som Vardagsrasimen.
              Det ska vara okej för att de ser sig själva på den ”goda och rätta sidan”.

              Om de nu kallar det de gör för deras jobb och inte på ett privat plan bör de kanske se över ton, personangrepp och vad de presenterar som fakta.

              Tror inte det är så hälsosamt för psyket att tjafsa på daglig basis.

            Du har nog missat poängen med hur sjukt det är med denna besatthet helt oavsett om man sparar ner bilder på datorn eller inne i någon app. Men varsågod och följ hennes råd om du vill bli lite olyckligare.

              Du behöver inte oroa dig för min lycka.

              Så man blir olyckligare om man blir mer tillfreds med sin kropp? Otrolig logik!

              Okej Boomer! Om du inte har ett negativt förhållningssätt till din egen kropp så var nog tipsen inte riktade till dig. Om du inte kan inse att tipsen kanske hjälper någon annan kan du scrolla vidare i livet och ha en fin dag.

          Jag vill inte att folk ska glo på min kropp på badhuset. Stopp min kropp😡

      Så himla bra sagt. Att så få ser det. Hur besatta dessa kroppsaktivister är.

      Är inne lite på samma spår…

      Att hon är fast i en roll där hon aldrig kan hitta en normal, avslappnad inställning till sin kropp eftersom det är hennes karriär att försörja sig på att förhålla sig till sin kropp. Vad gör en kroppsaktivist som blivit vän med sin kropp?

      Jag är med dig. Tror kroppsaktivism stjälper mer än den hjälper många gånger…

      Tack för bra tankar. Jag har tidigare varit inne på samma spår här inne, och blivit tämligen mosad av alla arga, så kallade ”kroppspositivister”. Cirka noll vilja till att acceptera att kraftig övervikt inte nödvändigtvis är något positivt.

      Så du tycker att det är idiotiskt att uppmärksamma att antalet ätstörningar markant ökar bland barn? Att det är dumt att bland annat lyfta de värderingar som finns i samhället som leder fram till det? Det tjatet som du kallar det gör alltså inget? Vi ska bara vara tysta och sakta se på när våra barn blir sjuka?

        Sitt ner, Cathy Newman. Ingen har sagt något av dina halmgubbar.

          Ehh, ja det är ju en stor del av kroppspositivismen och det Kajjan tar upp. Som nu kritiseras. Så jag ser inga halmgubbar. Problemet är väl snarare att man kastar skit på nåt man inte satt sig in i.

    En nyttig påminnelse är att det inte behöver stå mellan utmärglad och risk fettlever. Avsätt träningstid för kropp och själ ett par gånger i veckan. Lev lagom.

      Glöm inte vettig kost😉

    Gick precis in på hennes konto där hon kritiserar läkare som förespråkar ozempicbehandling mot fetma och antyder i sitt kommentarsfält att det inte är bra att spruta in mätthetshormoner.

    I en annan post har hon reklam för sig själv att man ska anställa henne som föreläsare? För vad? Killgissning och ovetenskapligt dravel?

    Det kommer fler och fler oberoende studier som visar fördelarna med ozempic/wegovybehandling (semaglutid) hos de med fetma, nu senast SELECT-studien som hittade 20% reducerad hjärt- och kärlsjukdomsrelateras mortalitet hos överviktiga som använt semaglutid.

    En studie hittade flera biverkningar i placebogruppen än i behandlingsgruppen (det betyder att det är extremt få biverkningar med behandlingen).

    Hur kan man vara emot fetthat men samtidigt hata feta så mycket att man vill förneka dem den första effektiva behandlingen, som faktiskt räddar liv?

    Och till alla som säger att diabetikerna behöver semaglutid mer än feta, det är ökande bevis på att båda behöver medikamentet och de med diabetes typ 2 har ofta fått diabetes av samma livsstilsproblematik som de flesta som har övervikt och fetma. Det är ingen som ”förtjänar” medikamentet mer eller mindre

      Huvudet på spiken!

      Hon vill samla så många som möjligt innan skeppet sjunker

      Hej! Vill gärna läsa studien. Har du länk?

        ”Det kommer fler och fler oberoende studier som visar fördelarna med ozempic/wegovybehandling (semaglutid) hos de med fetma, nu senast SELECT-studien som hittade 20% reducerad hjärt- och kärlsjukdomsrelateras mortalitet hos överviktiga som använt semaglutid.”

        Du fick svar och söker du fler, googla!!!

        Fattar inte hur någon som inte kan googla sig fram till en studie jag redan namedroppat ska klara att läsa en vetenskaplig studie med varsågod

        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36502289/

          Resultaten av studien är ännu bara publicerade i ett pressmeddelande av novonordisk

          Trevligt..

            Ja det var lite drygt! Förlåt. Blev bara så förvånad över att man kan ha så bristande förmåga att själv uppsöka information såhär i googles era att jag antog det för lathet

          Och jag förstår inte varfår man inte länkar till studien direkt och bara namedroppar istället…

      Det är ingen som förtjänar medikamentet mer än den andra, skulle jag säga. Båda grupperna förtjänar såklart medikamentet. Men för att sänka blodsockret finns många andra medikament att spela på, tex SGLT2-hämmare som gör att man kissar ut sockret.

      Ozempic och liknande medel bryter dock ner muskelmassa (man kan se att vid viktnedgång så är det ungefär 25 % muskler som försvinner och resten fett), det ökar risken för cancer i sköldkörteln och många behöver gå på medicinen resten av livet för om dom slutar med den så skjuter blodsockret i höjden och dom går upp i vikt igen. Detta är bara ännu en quick fix istället för att lägga energin på livsstilsförändringar.

        Ingen har sagt att det är en quick fix. Verkligen ingen.

        Cancer i sköldkörteln är tråkigt och kan ibland vara farligt, men det är i huvudsak en typ av cancer extremt få dör av, och som man ofta inte ens behandlar. Det är också en ovanlig biverkning, medan att fetma i sig själv ger många VANLIGA biverkningar (tex ökad risk för många mycket mer dödliga cancertyper inkl bröstcancer, och folksjukdomar som hjärt- och kärlsjukdom, diabetes, artros osv.)

        Alltså alla bör inte gå på ozempic för att bli snygga. Men det är ett extremt bra läkemedel för de som behöver det och tolererar det

          Jag tycker att problemet är att det faktiskt ses som en quick fix av många med lätt övervikt. Nu vill dom t.o.m. ge medlet till överviktiga barn (i USA). Kändisarna använder det ju hej vilt. Då vill gemene man med lite extrakilon testa. Och många får biverkningar som illamående och magproblem. Jag vet en som fick operera bort gallblåsan pga Ozempic-behandling.

            Ja, det är lätt att prata om enstaka kändisar i USA istället för fetmaepidemin i Sverige. Annars är det ju bra att allvarligt överviktiga barn kan få hjälp tidigt, eftersom de med problem över tid har störst risk för följdsjukdomar.

            Din kompis med gallblåsan är det som kallas anekdotisk bevisföring och är irrelevant för de flesta.

            Vi behandlar blodtryck, kolesterol, diabetes osv. med mediciner som kan ge mycket värre biverkningar, men att behandla grundproblemet får folk att sparka bakut. Det är en orsak till det, och det är moralisering av feta människor.

            Så du är alltså kategoriskt emot semaglutid till de som behöver det, som inte kommer i mål med livsstilsförändringar efter repeterade försök, för att kändisar i USA använder det? Det säger mest om dig.

            Nu byter du ju ämne. Att alla som vill bli smala eller med något extrakilo ska använda medicinen har ingen förespråkat.

          Hellre cancer och smal än tjock och cancerfri!

          Normalt.

            Är du medveten om att fetma ökar risken för otaliga sjukdomar, däribland fler olika cancerformer?

              Då blir det väl ännu mer paradoxalt att sätta i patienten en medicin som ökar risken för cancer?

                Den ökar risken minimalt för en typ (den minst farliga typen), och minskar antagligen totalrisken betraktligt

        Jag tror inte denna medicinering bör ses som livslång. Kroppen vänjer sig vid maxdosen och därför upphör önskad effekt efter x antal månader/år. Däremot kanske medicinen kan ses som en försmak av en obesitas-operation? Det kanske kan vara första steget mot en operation, där man får känna efter hur man mår av dämpad aptit och samtidigt gå i terapi för att få ordning på sin relation till mat.

          Det du säger stämmer inte dock. Den ger långvarig effekt så länge man står på det

            Ozempic har funnits på marknaden i ca 5 år så det är nog jäkligt tidigt att dra slutsatser om LÅNGVARIG effekt.

              Om man kan läsa trendkurvor så nej. Men det verkar inte som att du är någon forskare direkt

                För du är säkert nobelpristagare 😂

      Rekommenderar podden Maintenance Phase och deras avsnitt om Ozempic. De har absolut en mer kroppspositiv inriktning men jag tycker att de gör ett bra jobb med att vara sakliga kring hur effektivt läkemedlet egentligen är och vilka brister som finns i de studier som gjorts hittills.

      (Brasklapp att de också tar upp argumentet att det är kass om det leder till att diabetiker inte kan få sin medicin. Och alltså förtjänar och förtjänar, om konsekvenserna av att inte få medicinen är värre för en grupp patienter än en annan är det väl ganska självklart vilken som bör prioriteras?)

        Det är väldigt svårt att säga att en med lätt diabetes har större behov än en med grav fetma, därför tycker jag att man ska vara försiktig med det argumentet tills mer forskning finns. Nu finns ju wegovy som är exakt samma sak som ozempic men i andra doser, som är riktat specifikt mot fetma. Så då blir det argumentet mindre viktigt!

        Men bra om det finns poddar och andra lätt tillgängliga kanaler som upplyser sakligt om dessa läkemedel.

        Maintenance Phase är jättebra.

      Tycker dock att läkemedel som Ozempic känns dystopiska. Vi äter oss feta och drar på oss följdsjukdomar. Istället för att försöka reparera förhållandet till mat sprutar vi i oss läkemedel.

      Faktum är att människan aldrig har haft såhär stor och enkel tillgång till mat under vår hela historia. Vår kropp och vårt arv arbetar aktivt emot oss. Kroppen vill ha stora mängder mat, eftersom det tidigare hade en överlevnadsfördel. Nu talar jag inte om att man ska svälta sig, snarare om att hålla sig till måttliga nivåer av matintag och vara medveten om hur kroppen fungerar.

        Håller med. Man måste jobba förebyggande. Men för de som redan är där och inte kommer sig ut så hjälper dessa medicinerna många.

        Fast det är ju just det du beskriver som gör att det är en stor utmaning för människor att håll sig hälsosamt smala, i en värld full med mat.

        Och vad är då dåligt med att man hanterar det genom medicin som i praktiken förändrar vår aptit?

        Vårt förhållande till mat är inte trasigt. Det har aldrig varit trasigt. Vi dras till mat, som vi alltid gjort. Det som hänt är bara att mat nu ständigt finns tillgänglig.

      Många svenska läkare som förespråkar ozempic mot fetma får betalat av tillverkaren Novo Nordisk för att uttala sig positivt om medicin enligt en granskning Kaliber gjort. Det betyder ju inte att medicinen inte är bra men tycker alltid det är bra att veta att läkare utgett sig för att vara oberoende experter fått betalt.

      https://sverigesradio.se/avsnitt/den-hypade-fetmamedicinen-och-lakarnas-pengar

        Nja de har väl inte uttalat fått betalt för att säga positiva saker, utan de har fått betalt för annat (hålla föreläsningar mm för företaget) och är därför ej neutrala.

        Många kändisar får också betalt. Det är allmänt känt att de sysslar med väldigt aggresiv marknadsföring.

        Jag lyssnade också på det programmet. Vilken korruption. Borde vara förbjudet för läkare att sälja sig till högstbjudande.

    Jättebra och tänkvärt inlägg tycker jag!
    Jag hatar att se mig själv i spegeln så att tycker tex tipset om att göra snälla saker mot sig själv framför spegeln var bra!

    Jag tänker att detta inlägg gäller såväl smal som tjock. Jag är lite rundare än vad som anses smalt men har även flera smala vänner som känner samma som mig angående speglar, bikini på stranden etc. Hon nämnare inte heller att detta gäller bara tjocka personer, det är en del som drar de slutsatserna själva, men det år så många som lider av kroppshat.

      Exakt.
      Och det kan lika gärna vara för personer som kanske har dragit sig för stranden och synas i badkläder pga t ex vitiligo, psoriasis, ärr, med mera.

    Kan man vara smal och kroppspositiv eller hänger det ihop med att ha några extra kilos övervikt?

      Det finns väl de som försöker, typ Stina Wollters dotter? Men då blir man anklagad för att egentligen bara vilja visa upp sig. Typ.

      Då kommer du få väldigt mycket kritik. Men exv Johanna Bladh försöker ju.

      Lyssnade på En tyngre podd och då kunde man enligt Kajjan vara kroppspositiv oavsett vikt men kroppsaktivist var enbart för överviktiga.
      Ibland undrar jag vem som satt reglerna och hittat på alla ord i rörelsen.

        Ett regelverk dikterat av de själva och bör inte ifrågasättas.
        Och ja, en märklig paradox.

    Alltså bryr sig verkligen folk om hur andra på badhuset ser ut? De gånger jag varit där har jag varit där för att simma. Skum grej att gå dit för att samla på minnesbilder av olika kroppar.

      Tror faktiskt inte någon gör det.
      Problemet sitter nog mer i sinnet hos vissa som tror att alla tittar och dömmer dom.
      Slappna av och njut av en härlig simtur säger jag .

      Det handlar väl om att på badhuset existerar olika kroppar till skillnad från sociala medier där smala, opererade och poserande kroppar dominerar. På badhuset är de flesta också som du skriver där för att simma, inte för att posera och visa upp sig. Det gör att du kan vistas bland olika kroppstyper som bara får vara, inte har syfte att visa upp sig. Så nej, folk bryr sig inte, det är därför hon menar att det är nyttigt att gå dit om man har ångest kring sitt utseende.

      Det är ingen ”skum grej” att jämför sig med andra på ett badhus. Däremot en sjukt jobbig grej att knappt våga åka dit pga min hjärna talar om för mig att jag ser för jävlig ut och att alla andra är mycket finare.

      Blir så trött på alla som inte kan förstååååå hur saker kan vara ett problem, istället för att känna med dem som lider och vara glad att det inte är ett problem i din värld.

        Men att aktiv åka till badhuset för att kolla på kroppar som hon skriver är en jävligt skum grej.

      Tyckte också det var en skum grej. Tyckte även det var obehagligt skrivet.

    Jag håller med om att kroppspositiva konton ofta verkar vara utseendefixerade. Tänk vad mycket tid och mental kraft det måste ta att gå på badhus och studera andra, ändra tankar och tvinga sig själv att gilla sig själv som överviktig, spegla sig och smörja in sig, spara ner bilder och samla mod, allt för att bara ta sig till stranden. Tänk om någon som var missnöjd med sin övervikt skulle lägga all den där energin på livsstilsförändringar istället? Tex fasta 24 timmar en dag i veckan och sen utöka till att fasta 36 timmar ett dygn i veckan? Då kommer leptin att regleras i kroppen och man kommer att känna mindre sug efter processade livsmedel och sånt som gör att man överäter. Man kommer att gå ner i vikt och dessutom så skapas BDNF i hjärnan som gör en på gott humör, dopaminet regleras i kroppen till optimala nivåer och det hormonella systemet balanseras. Immunförsvaret blir starkare OCH muskelmassan ökar eftersom våra kroppar är gjorda för korta fastor och prioriterar muskler före fett i faste-läge. Autofagi startas i kroppen vilket gör att cellerna förnyas och kroppen funkar som en både friskare och ungdomligare kropp. Mer fasta åt folket! Alla som är överviktiga borde pröva. Själv så har jag gått ner 7 kg och det är bara fett som jag har gått ner, men den största vinsten är att jag är piggare, gladare, har inget sug längre och sover bättre.

      Att våga gå på badhus kan ju verkligen vara en livsstilsförändring eller hur tänker du? Att gå och simma är ju jättebra träning men då måste man ju känna att man tar sig dit och inte hämmas av sitt utseende. Livsstilsförändringar är ju både psykiska och fysiska

      ”Fasta 36 timmar på ett dygn”

      You had me at hello

        Jag skrev ”fasta 36 timmar ett dygn i veckan” och då menade jag så här: man äter middag på tisdagen tex. Sen fastar man fram till frukost på torsdag morgon. Alltså går det 1,5 dygn, 36 timmar. Jag skrev lite slarvigt. Men det är superenkelt om man vill prova!

          Väldigt simpelt men inte enkelt för den som har ett jobb, barn, vänner eller annat som kräver energi

            Jo det är faktiskt enklare än vad man tror. Kroppen vänjer sig, som när man börjar träna. Då får man bättre kondition och styrka efter ett tag. Samma med fasta, man får mer flexibel metabolism efter ett tag. Som jag skrev ovan så regleras leptin i kroppen och hungern minskar. Jag har man, två barn, hus och heltidsjobb. Fasta aktiverar även GABA i kroppen dvs ett av kroppens lugn och ro-hormon. Så det motverkar faktiskt kortisol och stress.

              Fasta ”aktiverar GABA” (på generell basis då?) och ger lugn och ro 😂 vad skit du pratar

              Hälsningar en med utbildning i ämnet

                Kalorirestriktion frisätter GABA i kroppen, här har du en studie som visar det (även om den är gjord på möss): https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC5233667/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sv&_x_tr_hl=sv&_x_tr_pto=rq .

                  1. Gaba är inget lugn-och-ro-hormon, det är inte ens ett hormon. Det är en neurotransmittor. Om ”gaba hade ökat i kroppen” hade du inte blivit lugn men hellre fått liknande effekt som att ta antiepileptisk medicin som är onice om du inte måste
                  2. Det där är inte ens en bra studie
                  3. Det där är ju inte ens en studie om fasta
                  4. Det är inte ens en studie på människor

                  Blir helt svettig av hur okunnig du är men ändå får likes! Stort sett allt du har skrivit har varit så fel och helt draget ut ur r*ven

                    GABA är ett ämne som verkar lugnande och hjälper kroppen att varva ner samt motverkar att nervceller överstimuleras. Det är bara att googla Gaba så hittar du information om det överallt på internet. Studien är gjord på kalorirestriktion och fasta är en form av kalorirestriktion. Jag skrev redan att den är gjord på möss och inte människor. Men det finns väldigt mycket bra forskning kring fasta numera.

      Det enda vetenskapligt bevisade med ditt dravel är väl en viss grad av autofagi.

      Periodisk fasta är bättre än kalorirestriktion i några små studier, men då pratar man om att äta i fönstret 12-20 eller motsvarande 8-timmarsfönster varje dag.

      Det att fasta på det sättet du beskriver är extremt och kan hos några utlösa underliggande sjukdomar.

        Du borde kolla in Dr. Satchin Pandas forskning. Det är inget dravel. Vi människor är inte gjorda för att äta 14-15 timmar om dygnet som dom flesta gör idag. Vi är gjorda för att fasta, och då menar jag inte bara periodisk fasta utan även att gå lite längre perioder utan mat. Det är läkande för kroppen. Jag ber om ursäkt för om jag triggar någon med ätstörningar med detta inlägg. Om man har ätstörningar så ska man såklart inte fasta. Men för oss övriga som bara gillar mat och har lite extrakilon och en stillasittande livsstil.

      36 timmar på ett dygn? 36 timmar utan mat, ja oj så sunt det låter! Tänk att tjocka är så korkade att de inte fattar att man blir smal och glad bara man gör det fysiskt omöjliga att fasta 36h under ett dygn per vecka?!

        Se mitt svar ovan, jag skrev lite slarvigt men jag menar att man fastar från middagen ena dagen tex på tisdagen till frukosten 1,5 dygn senare på torsdagen. Det är inte alls svårt och du borde testa!

          Nej tack, jag har inte problem med magen och vill inte få det heller. Du kan vidare omöjligt ha ett fysiskt aktivt jobb om du tror att ett och ett halvt dygn utan bränsle är rimligt.

            *maten

            Det är helt naturligt för oss människor att gå ett par dagar utan mat. Vi har fastat i alla kulturer i alla tider. Inom kristendomen, islam, buddhismen, under hellenismen etc. Och före det så var vi jägare och samlare och gick perioder utan mat. Det är vår samtida kultur och livsstil som är konstig, att äta 14-15 timmar om dygnet, äta processade livsmedel, 52 % av befolkningen överviktiga i Sverige. Det gör oss sjuka. Det är inget problem att vara fysiskt aktiv och fasta. Man är i ketos, pigg, kraftfull och lugn. Men men. Inte för alla kanske.

              Vem känner du som äter 14-15h per dygn? Själv känner jag inte en enda person som gör det. Alla jag känner äter i snitt 3, max 4 ggr per dag, under sammanlagt 1h kanske?

              Förutom möjligtvis hinduistiska asketer, inom vilka traditioner går man helt utan mat i ”ett par dagar” menar du? Även här vet jag ingen tradition som inte bryter fastan åtminstone en gång per dygn.

                Missuppfattar du äta 14-15 timmar per dygn med flit?

                  Hon skriver ju så i mer än en kommentar så jag börjar undra vad hon menar.

                    Att man har ett ätmönster på hela den tiden troligtvis? Och om du bara äter en timme så fastar du ju 23.

                Alltså det menas med att man tex äter frukost vid 07.00 på morgonen. Sen lunch vid 12.00. Sen mellanmål vid 15.00. Sen middag vid 18.00. Och sen lite snacks vid tv:n vid 21.00. Man slutar att äta vid 22.00 då man går och lägger sig. Så sover man och fastar över natten i nio timmar. Och upp igen och äta vid 07.00. Så här är det ganska vanligt att äta, eller hur? Då fastar man alltså nio timmar per dygn och äter i 15 timmar. Det tar 3-4 timmar för magen att bryta ner en måltid.

      Men för…
      Du tänker att någon som troligtvis redan har en störd relation till mat ska må bra av att svälta sig själv emellanåt? Jag kan berätta vad det sannolikt leder till: Hetsätning. Det är välkänt att återkommande bantning ofta leder till viktuppgång i slutändan, då man hamnar i en ond spiral av att äta för lite, för att sedan kompensera och äta för mycket. Jättekul att det har fungerat för dig med fasta, men det är absolut inget som passar de allra flesta (särskilt de med dålig relation till kropp och kost).
      Studier om autofagi har enbart visat positiva effekter på råttor än så länge, inte människor. Så det är rätt onödigt att dra på de stora växlarna med dess positiva effekter om du inte råkar vara en gnagare…

        Jag förstår att fasta inte är för alla. Det är dock absolut inte bantning utan en livsstilsförändring. Och det här med autofagi gäller inte alls bara råttor, kolla in Dr Satchin Pandas forskning. Den gäller människor.

          Vilken av hans publikationer syftar du på? Hans hemsida visar en lång lista som jag inte tänker läsa mig igenom i första taget.
          Det är bara en livsstilsförändring om man lyckas hålla det över tid och det är inte alls säkert att alla lyckas med det även OM periodisk fasta skulle visa sig leda till viktnedgång och långsiktig viktstabilitet. Kom ihåg att INGEN hade varit tjock om det fanns en extremt enkel lösning.

            Här är länk till hans bok om den cirkadiska rytmen som finns inbyggd i våra kroppar och som samspelar så bra med fasta: https://www.adlibris.com/se/bok/24-timmarskoden-hur-tajming-av-mat-somn-och-traning-ger-effekter-pa-hjarna-immunforsvar-och-vikt-9789178875528?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIy-md6MDXggMVT1GRBR3_Qgt9EAQYASABEgJylfD_BwE
            Där står också länkar till all forskning.

              En bok är inte en peer reviewed vetenskaplig artikel. Försök igen!

                Du kan ju kolla referenserna i boken om du är intresserad, som Ida skriver. Antagligen bygger det på mer än en artikel?

                Boken är baserad på hans forskning och i boken står referenser till all forskning.

                  Jag har inget intresse av att bevisa att fasta är positivt för människor, det är DU som verkar ha det. Eftersom att du inte kan hosta fram en ordentlig studie så antar jag att du är lika okunnig som du framställer dig själv här. Nej jag tänker inte köpa en bok för att leta bland mixade källor. Söker en ordentlig studie som sagt.

      Eller bara skaffa en hobby som inte går ut på att glo på den egna kroppen hela dagarna.

    Känns mycket obehagligt att vara på badhuset bland folk som analyserar och ”samlar minnesbilder” av min kropp.

      Haha tänk om det varit en gubbe som skrivit samma sak 😔

    Så bra lösning!! Tack!! Sluta tänk på din övervikt och lägg tiden på att banta istället!
    Att jag inte tänkt på det själv! Wow!!

    Idag ska jag tänka hela dagen på hur jag ska kunna fasta 36 timmar på ett dygn! Jag kanske inte är smalast på badet men jag är bättre på matte & svenska än dig 😉

      Gå igenom din text en gång till och återkom.🙂

      Banta och livstildflrändring är inte samma sak.
      Banta- du går på en kortsiktig extrem diet du inte kommer hålla och du går således upp i vikt så fort du är återgår till livsstilen sim gjorde dig överviktig.

      Livsstilsförändring – du ser över vad du kan ändra och orka hålla i hela livet.

        Bantning = all form av medveten viktnedgång. Man går ner i vikt av det man (inte) äter.
        SAOB: banta: (försöka) få ner sin kroppsvikt *genom att äta mindre, ofta enligt särskild diet*.

          Fasta är inte en form av bantning. Fasta kan man göra i religiöst syfte (vanligast faktiskt), i spirituellt syfte, av kulturella skäl, i syfte att läka sin kropp eller bara att hålla sig ung och pigg länge. En cool bieffekt av att jag fastar regelbundet är att jag är mindre jag-centrerad och lugnare överlag, jag jagar inte snabba kickar längre utan känner mig nöjd med det jag har. Jag har helt slutat upp med att nätshoppa, tröstäta, doom-scrolla och kolla på porr. Min mobilanvändning har minskat från 3,5 timmar om dagen till knappt 2 timmar. Jag har även funnit lugnet till att börja meditera. Jag gissar att det är mitt dopamin som har blivit mer balanserat av fastan. Jag förstår om jag låter som en helfrälst galning nu men jag skulle verkligen vilja att fler hittade till det här verktyget.

            Du kan ju inte ha läst min oerhört korta kommentar som du trots allt svarade på? Då hade du inte trott att jag sa att fasta = varning eftersom jag inte ens nämner fasta i kommentaren.

              *bantning

              Jaha, då missförstod jag. Jag försökte få fram att fasta är en sorts livsstil och inte bara en ny diet eller ett sätt att banta på.

      Med så många fel i din text borde du inte klaga på någon annans svenska.

      Jag skrev lite slarvigt, det går 1,5 dygn. Man fastar från middagen på tisdagen tex, fram till frukosten på torsdagen. Det är väldigt lätt faktiskt och något alla borde prova! Det är inte att banta utan en form av livsstil. Det har också många fördelar när det gäller ens humör och sömn, ens immunförsvar. Ens aptit regleras och man blir mindre sugen på onyttig mat. Varför inte prova?

    Kroppspositivism kommer i olika former dock. Jag gillar genuint att träna och ha mål, gillar att bygga muskler. Gillar att vara fit, inte bara på stranden, utan året om.

    Börjar tröttna på att godkänna kakor varje gång jag går in på bloggbevakning😡

    Så när man står och duschar på badhuset så ska man nu bli en del av andras mentala portfolio över ”härliga vanliga kroppar av alla dess typer”. Nej tack.

    Kanske kliver in i ett getingbo här nu, men…. jag är helt övertygad om att många skulle må så mycket bättre av att röra på sig mer i vardagen. Skaffa en fysiskt rörligare livsstil helt enkelt. En person som mår bra går inte runt med alla dessa negativa tankar kring sin kropp och därmed också sig själv.

      Håller faktiskt med dig här. Idag är det normalt att glo på sin mobil i 2-5 timmar per dag. Tänk om man tog bara en enda timme för en promenad utomhus? Tror så många hade mått bättre både fysiskt och psykiskt av det.

        Ja, alltså det är ju inte en chock att statistiken över psykisk ohälsa bara skjuter i höjden på ett negativt sätt. Bristen på rörelse är såklart bara en av förklaringarna, men en viktig förklaring tror jag.

          Även högt intag av socker och kolhydrater. Påverkar tarmfloran som ger ökad risk för depression.

          Det är fan svårt för dagens kroppsaktivister och intuitivt ätande-förespråkare att komma runt all fakta.

          Det handlar konstant om att risken för ätstörning är det värsta och så sopar de alla andra hälsorisker under mattan.

            Exakt. Det är svårt att argumentera mot kroppspositiva och kroppsakrivister för man får bara ätstörning, fettfobi, diskriminering mot feta osv slängt tillbaka. Och det stämmer ju, såna problem finns det en massa av i samhället. Men man måste kunna diskutera ohälsa också, man måste kunna hålla två tankar i huvudet samtidigt. Beroendet av socker, kolhydrater och processad mat. Den ständiga tillgången på onyttig mat och matprodukter som innehåller tillsatser som gör oss överviktiga och som får oss att överäta är ett ENORMT problem. Var finns aktivismen mot livsmedelsbranschen?

      Håller med. Släpp insta ett tag och gå en långpromenad i naturen.

      De negativa tankarna försvinner inte av en rörligare livsstil. Hade en väldigt aktiv livsstil som tonåring och barn innan jag fick min kroniska sjukdom – men tankarna fanns där ändå.

        Tonåren är kanske inte rätt tid i livet att utgå från med tanke på att hormonerna är hey baberiba under den tiden… Väldigt vanligt med psykisk ohälsa som växer bort efter tonåren.

          Inte mina.

      Varför idiotförklarar du folk? Varför tror du att personer inte rör sig? Jag går tex mer än det dubbla antalet steg per dag jämfört med genomsnittet (en helt vanlig vardag går jag mellan 15-20k steg) och tycker ändå inte om min kropps utseende. Hur många steg ska jag gå per dag innan jag slutar tycka att min kropp inte duger, du som vet?

        Det är dumt att du utgår från dig själv som om du vore normen. Det är ju allmänt känt att fysisk rörelse generellt bidrar till bättre psykisk hälsa.

        Jag har varken idiotförklarat folk eller sagt att jag VET. Jag har sagt att jag själv är övertygad om att det är så (pga de studier jag läst på ämnet).

        ”Vårt rörelsemönster har förändrats på grund av den digitala utvecklingen och övergången till mer sittande under arbetstid och fritid samt den ökande användningen av motordrivna transportsätt. Både barn och vuxna sitter numera stilla under en större del av den vakna tiden.” Källa: Folkhälsomyndigheten.

      Det är väl ändå ett helt vedertaget faktum. Alltså både att folk överlag rör sig alldeles för lite (vilket tyvärr även var fallet innan smartphonen gjorde entré i våra liv, så det är inte så enkelt som att bara sluta surfa) och även att det är positivt för den psykiska hälsan med rörelse. Varför skulle det vara ett getingbo? Snarare att sparka in öppna dörrar?

      Däremot löser det inte alla problem.

        Det är ett getingbo för att det nämns i samma sammanhang som kroppsaktivism.

    Gud va tröttsamt det här börjar bli. Ger det verkligen någon något?! ”Vill du ha en bikinikropp? Sätt på dig en bikini!!” 🤪🤪🤪🤪 wow you go GIIIIRL, så bra sagt! 👊🏻👊🏻👊🏻👊🏻

    Nej tack. Håller mig hemma.

    Är folk så mycket på stranden att det behövs tjatas om sånt här redan i november? Jag vet att många saker kan ge en kroppsångest och sådär, men jag tror att jag har varit på stranden typ två gånger sedan 2020. Badar alla andra så jävla mycket?

      Brukar vara rätt mycket folk på stranden på somrarna när det är fint väder ja

      Ja, hon kan väl vänta efter jul åtminstone så man kan svulla skinka, Jansson, köttbullar och allt annat utan dåligt samvete. Synd man inte kan köpa de stackars ålarna längre.

      Tänker mer att går man runt på stranden så mycket? När man väl badar så kan ju ingen se en. Ligger/sitter man stranden så kollar väl inte folk mer än vad de gör någon annanstans. Och varför så viktigt att kunna ha det badplagg man vill ha? Alltså känns det bättre att ha en baddräkt tex men man ser snygga bikinis som man inte känner sig bekväm i, behöver man göra det till ett så stort problem?

      Jag badar jättemkt och kunde inte bry mig mindre om hur jag eller någon annan ser ut.

    Oerhört creepy att hon uppmuntrar till att aktivt spana in andras halvnakna kroppar…

      Ja det gör att man ännu mindre vill gå till varken badhuset eller stranden………..

        Och folk säger ju det på ett positivt sätt liksom ”så härligt med alla former man ser på badhuset” men det känns verkligen inte trevligt att andra ska kolla på ens kropp för att själva må bättre. Det vet man väl innan att alla är olika? Och OM man nu känner så, då kan man väl hålla den tanken för sig själv? Inte uppmuntra andra att gå och spana in andra kroppar för att vaddå – konstatera att ens egen kropp inte är värst?! Sjukt märkligt att fokusera MER på kropp för att bita kroppsångest, gör nåt kul som du mår bra av istället för att scrolla och spara kroppsbilder på instagram?!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *