Nyheter24
Annons

Extremt låga elpriser denna och nästa vecka i Sverige

Publicerad: 22 sep. 2023, kl. 07:34

Svenska elpriser förväntas vara låga på grund av hög nederbörd och stark vind i Norden. Snittpriset förväntas vara under 5 öre per kWh, det lägsta sedan 2020, och många timmar förväntas ha negativa priser. Import av el från Tyskland påverkar även elpriset i södra Sverige.

De svenska elpriserna väntas vara låga såväl denna vecka som en bit in på nästa vecka. Orsaken är en ovanligt hög nederbörd och stark vind runt om i Norden.

Snittpriset under innevarande och nästa vecka väntas ligga under 5 öre per kWh, vilket är det lägsta elpriset sedan 2020 under en hel vecka, uppger Bixia i en kommentar. Samtidigt väntas många timmar bjuda på minuspriser.

– Riklig vind i Tyskland och Norden, gott om vatten i södra Norge och en fortsatt låg förbrukning får elpriserna att falla dramatiskt. Elpriserna pressas till nivåer som vi inte sett sedan slutet av 2020, som var ett riktigt våtår.

Det kommer bli en hel del timmar med negativa priser de närmaste veckorna, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia. Formellt innebär den rika vinden i Tyskland att Sverige importerar el från kontinenten.

Det påverkar elpriset i de södra delarna, SE4 och SE3.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons