Nyheter24
Annons

Så var Jonas och Azas relation på Robinson-ön – egentligen

Publicerad: 24 maj 2026, kl. 21:56
Under söndagens avsnitt blev det Aza Altonchi som fick lämna. Foto: TV4

Årets säsong av Robinson har minst sagt levererat maximalt från första start. 

Utöver pakter, tårar, hemlängtan och konstant hunger så har även konflikterna duggat tätt. Någon som sannerligen stått i händelsernas centrum är Aza Altonchi.

Bland annat har det flera gånger på ön skurit sig mellan honom och tittarfavoriten Jonas Källqvist. Bland annat så valde Aza att knycka och sedan gömma Jonas immunitet för att sedan försöka förhandla med Jonas till att agera annorlunda under örådet. Och på så sätt få tillbaka sin immunitet. 

Någonting Jonas vägrade att gå med på. 

Dramat fick massiv kritik hos tittarna som ansåg att Aza borde ha diskvalificerats. TV4 svarade dock tydligt på hur det kom sig att han fick vara kvar: 

Annons
Jonas och Aza drog inte jämt på ön. Bildkälla: TV4

–  Det finns självklart olika regler för deltagarna att följa. I det här fallet har produktionen inte varit inblandade i händelsen, varken när immunitetshalsbandet togs eller när det lämnades tillbaka, svarar Gustav Carlsson, exekutiv producent till Nyheter24.

Så var Aza och Jonas relation på ön egentligen

Och ja, det krävs ju inga glasögon för att kunna se att stämningen mellan Aza och Jonas inte var på topp under inspelningen. 

Annons

Under söndagens öråd hade Aza som plan att rösta ut Jonas. Strax innan röstningen drog igång berättade dock Jonas att han satt på en hemlig immunitet vilket gjorde att Aza – som sedan fick en döskalle i efterspelet, fick lämna. 

– Ola och Amadeus – lycka till. Ni andra har svikit mig. Sa Aza innan han lämnade programmet. 

Men vad hände sen?

I en intervju med Nyheter24 berättar Jonas att han och Aza har en vänskaplig relation i dag och att de hörts under programmet. 

– Vi snackade på telefonen senast i förrgår. Vi är vänner i dag, berättar Jonas. 

Annons

Var det så illa som det såg ut? För det såg ganska illa ut. 

– Nej. Jag och Aza kanske inte drog jämt på ön. Vi hade ingen superrelation där vi satt och pratade med varandra konstant. Men vi var ju inte otrevliga mot varandra, inleder Jonas. 

– Det ser verkligen ut som att vi är hatiska mot varandra hela tiden och det stämmer inte.

Vilka skulle du säga att du har bäst relation med i dag?

Sonja, Amadeus och Hanna som är i lite samma ålder och som jag anlände tillsammans med. Sen uppskattar jag Lasse väldigt mycket, avslutar Jonas.  

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Så var Jonas och Azas relation på ön – egentligen