Nyheter24
Annons

Ölen nobbas under Sveriges VM-premiär

Publicerad: 9 juni 2026, kl. 16:00
Bilder på öl och svenskar som kollar på en fotbollsmatch.
Svenskarna nobbar matchölen. Genrebild. Foto: Hanna Brunlöf/TT/Stian Lysberg Solum/TT

Verian har på uppdrag av Gevalia gjort en undersökning för att ta reda på vad svenskarna kommer dricka under fotbolls-VM och Sverigematchen den 15 juni.

Många av VM-matcherna i sommar kommer att sändas mitt i natten. Och Sverige spelar sin första match den 15 juni klockan 04.00, svensk tid. Flera sportbarer planerar att hålla nattöppet denna match, men många kommer även följa den hemifrån.

Svenskarna föredrar kaffe framför öl till VM

Enligt en ny undersökningen från Gevalia är det inte en klassisk matchöl som de som planerar att följa matchen live kommer att dricka. Istället kommer de flesta att dricka kaffe till den första Sverigematchen.

Annons

Undersökningen visar att var tredje (34 procent) kommer dricka kaffe när de följer Blågult den 15 juni, vilket är mer än dubbelt så många som uppgav att de kommer välja öl (16 procent).

Väljer kaffe för att hålla sig vakna 

De flesta kommer även att använda sig av kaffe för att hålla sig vakna under matchen (32 procent), visar undersökningen.

– När Sverige kliver in i VM klockan 04.00 blir premiären något annat än en vanlig fotbollskväll. Många kommer att ställa klockan, brygga kaffe och starta dagen med blågult. Kanske blir frukostfotboll och morgonkaffe en ny tradition under det här mästerskapet, säger Carly Lindgren, Senior Brand Manager, Gevalia, i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Ölen nobbas under Sveriges VM-premiär