Vid ett extrainsatt sammanträde i FN:s råd för mänskliga rättigheter säger Türk att man återkommande försökte larma om ett förestående blodbad, under de 18 månader då al-Fashir stod under belägring. Det internationella samfundet hade alla möjligheter att förhindra det som nu sker, poängterar han.
— Det måste stå upp emot dessa grymheter, en oförblommerad brutalitet som syftar till att underkuva och kontrollera en hel befolkning, säger Türk.
När väpnade styrkor från RSF gick in i staden härom veckan kom snabbt rapporter om avrättningar av civila, etnisk rensning, våldtäkter och bland annat en massaker på ett sjukhus där flera hundra människor dödades.
Ett arbetslag har fått i uppdrag att utreda och föra protokoll över brott som begås i al-Fashir. Utredaren Mona Rishmawi säger inför rådet att ”större delen av al-Fashir nu utgör nu en brottsplats” och att de redan har samlat bevis för ”outsägliga grymheter, berått dödande, tortyr, våldtäkter, kidnappningar för lösensummor, godtyckliga frihetsberövanden och påtvingade försvinnanden”.




