Nyheter24
Annons

12 000 nordkoreaner ska bygga ryska drönare

Publicerad: 14 nov. 2025, kl. 12:23
En nedskjuten rysk Shaheddrönare i ett forskningslaboratorium i Ukraina i november 2024. Foto: Efrem Lukatsky/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Mot slutet av året ska 12 000 nordkoreanska drönarbyggare vara på plats i Ryssland, enligt ett Telegraminlägg från underrättelsetjänsten HUR.

Nordkoreanerna ska enligt uppgifterna arbeta i en fabrik i Jelabuga i den ryska delrepubliken Tatarstan, skriver The Kyiv Independent. Där ska de bygga attackdrönare av typen Shahed, som ursprungligen utvecklades av Iran men som Ryssland nu även producerar själva.

HUR uppger att Ryssland nyligen förhandlat fram avtalet om arbetarna med nordkoreanska Jihyang Technology Trade Company, som uppges agera front åt Green Pine Associated Corporation – ett nordkoreanskt företag som står under sanktioner för vapenhandel i koppling till Nordkoreas kärnvapenprogram.

Tidigare i år bedömde en ukrainsk general att runt 20 000 nordkoreaner redan arbetar i ryska vapenfabriker. Pyongyang har enligt uppgifter även ha skickat tusentals soldater för att strida för Ryssland i dess anfallskrig mot Ukraina.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons