De senaste nio upplagorna av damernas Champions League har antingen Lyon eller Barcelona tagit hem titeln. Statistiken talar för en ny uppgörelse mellan storlagen i finalen i Lissabon den 24 maj.
Men – två svensklag hoppas på en helengelsk final i stället.
Inte minst är Chelsea på jakt efter revansch efter förra årets semifinalförlust mot just Barcelona.
Och förrförra årets semifinalförlust.
Och finalförlusten två år dessförinnan.
— Vi vet alla hur Barcelona spelar, det kommer att bli en stor utmaning, säger Chelseastjärnan Johanna Rytting Kaneryd inför årets semifinal.
— Men jag känner verkligen att det här året är vi otroligt starka, så jag hoppas att vi kan gå hela vägen i år.
"Time for revenge"
Barcelona har dominerat damfotbollen de senaste säsongerna och har två raka titlar i Champions League – men har också visat vissa, måhända mindre, svagheter. Till exempel i fjol, då Chelsea vann den första semifinalen med 1–0 – på bortaplan dessutom.
I returen på Stamford Brigde säkrade ändå Barcelona finalplatsen. Dubbelmötet avgjordes när Fridolina Rolfö satte 2–0 på straff i 75:e minuten.
— Vi vet alla hur det gick för oss förra året. Men det är "time for revenge", säger Johanna Rytting Kaneryd.
Å andra sidan har Barcelona ju goda minnen från bland annat fjolårets dubbelmöte.
— Det är absolut en av de tuffaste motståndarna vi kan ställas mot. Men vi hade dem förra året i Champions League också och har positiva bilder från de matcherna, säger Fridolina Rolfö.
"God känsla"
I den andra semifinalen ställs Arsenal mot Lyon.
Londonlaget var visserligen illa ute efter en 0–2-förlust mot Real Madrid i den första kvartsfinalen. Men vändningen i returen har gett en bra känsla enligt en av lagets svenskor, Amanda Ilestedt.
— Att vi vände ett 0–2-underläge och vinner hemma med 3–0, det är en god känsla måste jag ändå säga, säger Arsenalbacken.
— Det känns kul att gå in i en semifinal.
Utöver Ilestedt, som just kommit tillbaka från mammaledighet, spelar även Lina Hurtig, Rosa Kafaji och Stina Blackstenius i Londonlaget.
— Det känns jättebra. Jag tycker att vi har en trupp som absolut kan ta sig hela vägen, säger Amanda Ilestedt.